საქმეზე „კალანდია საქართველოს წინააღმდეგ“ ევროპულმა სასამართლომ 2021 წლის 22 აპრილს საია-ს საჩივარი დააკმაყოფილა და ევროპული კონვენციის მე-6 (1) მუხლის (საქმის სამართლიანი განხილვის უფლება) დარღვევა დაადგინა. კალანდიას საქმე ერთ-ერთია საიას წარმოებაში არსებულ საქმეებს შორის, რომლებიც პოლიტიკური მოტივაციის საფუძვლით პირთა დევნას შეეხება და თავისი არსით, მსგავსია საიას მიერ ევროპულ სასამართლოში მოგებული ორი საქმისა „ტლაშაძე და კაკაშვილი საქართველოს წინააღმდეგ“ და „მეგრელიშვილი საქართველოს წინააღმდეგ.“
მომჩივანი, თენგიზ კალანდია, ამტკიცებდა, რომ 2009 წელს მას ნარკოტიკული საშუალება მისი ოპოზიციურად განწობილი მეგობრის აქტიური მხარდაჭერის გამო ჩაუდეს. კერძოდ, თ. კალანდია ვლადიმერ ვახანიასთან ერთად იყო პოლიტიკური პარტია “მთლიანი საქართველოს” დამფუძნებელი. 2009 წლის 15 მარტს ვახანია დააკავეს მისსავე სახლში ადგილობრივი ჟურნალისტისთვის პროფესიული საქმიანობისთვის ხელის შეშლის ბრალდებით. ვახანიას დაკავების შემდეგ მომჩივანი აგრძელებდა მის აქტიურ დახმარებასა და მხარდაჭერას. 2009 წლის 25 მარტს კი პოლიციამ კალანდია დააკავა. თენგიზ კალანდიას 2009 წელს 18 წლიანი თავისუფლების აღკვეთა განესაზღვრა სისხლის სამართლის კოდექსის 260 (3) მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენისთვის (განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკების უკანონო შეძენა და შენახვა). მომჩივანმა ევროპულ სასამართლოს 2010 წელს მიმართა. 2012 წლის 28 დეკემბრის ამნისტიის კანონის საფუძველზე, კი - თენგიზ კალანდია 2013 წლის 18 იანვარს გათავისუფლდა. თენგიზ კალანდია 2017 წლის 05 თებერვალს გარდაიცვალა, თუმცა ევროპულ სასამართლოში საქმის წარმოების გაგრძელების სურვილი მისმა შვილმა, კონსტანტინე კალანდიამ, გამოხატა.
კალანდიას საქმის გადაწყვეტილებით, მსგავსად მეგრელიშვილის, ტლაშაძისა და კაკაშვილისსაქმეებისა, ცხადია, რომ არსებული მართლმსაჯულების სისტემა არ შეიცავს საკმარის პროცედურულ გარანტიებს, რომლებიც პირებს სამართალდამცავების მხრიდან შესაძლო თვითნებობისგან დაიცავდა. ეროვნული სასამართლოების მიერ თენგიზ კალანდიას მიმართ გამოტანილი გამამტყუნებელი განაჩენი მხოლოდ ჩხრეკისა და დაკავების ოქმებს; იმ პოლიციელთა ჩვენებებს, რომლებიც ჩხრეკისა და დაკავების ოპერაციებს ასრულებდნენ; და ჩხრეკის შედეგად ამოღებულ მტკიცებულებებს ეფუძნებოდა. პრობლემურ საკითხთა შორის იყო ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე ჩხრეკის ჩატარება და დამსწრის მოწვევის უფლების რეალიზება; პოლიციელთა ჩვენებების, როგორც მტკიცებულებების გამოყენება და საქმეში სხვა, ნეიტრალური და სანდო მტკიცებულების არარსებობა.
კერძოდ, კალანდიას საქმეში კიდევ ერთხელ დადასტურდა, რომ ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე ჩხრეკის ჩატარებისას, ეროვნულ დონეზე სასამართლოს არ შეუმოწმებია ამ ინფორმაციის სიზუსტე და სანდოობა; მომჩივანის დაკავება და მის მიმართ ჩატარებული პირადი ჩხრეკა იყო უკანონო და დაუსაბუთებელი. ასევე, მომჩივანს ჩხრეკის დროს არ მიეცა დამსწრეების მოწვევის საშუალება. კალანდიას საქმეში მტკიცებულებას წარმოადგენდა პოლიციელების ჩვენებები, რომლებიც უშუალოდ მონაწილეობდნენ მის დაკავებასა და ჩხრეკაში და, რომლებიც, ამავე დროს, იძიებდნენ მის საქმეს. აღნიშნული პირები ბრალდების მხარის წარმომადგენლები იყვნენ და, შესაბამისად, ისინი დაინტერესებულები იყვნენ საქმის შედეგით, ამასთან, მათ მიერ მიცემული ჩვენებები არ დასტურდებოდა სხვა არც ერთი სანდო და ნეიტრალური მტკიცებულებით. გარდა ამისა, პოლიციელების ჩვენებები არსებითად წინააღმდეგობრივი იყო.
მნიშვნელოვანია, საქართველომ ზემოთ ხსენებულ საქმეებთან მიმართებით გაატაროს შესაბამისი ინდივიდუალური თუ ზოგადი ღონისძიებები გადაწყვეტილების ეფექტიანად აღსასრულებლად და არსებული სტრუქტურული და სისტემური ხარვეზების დროულად აღმოსაფხვრელად.

GYLA has won another drug planting case in the European Court
On 22nd April 2021, the European Court of Human Rights in the case of Kalandia v. Georgia upheld GYLA's appeal and found a violation of Article 6 (1) of the European Convention (the right to a fair trial). Kalandia's case is one of GYLA's cases involving politically motivated prosecutions and is similar in essence to GYLA's two cases won in the European Court, Tlashadze and Kakashvili v. Georgia and Megrelishvili v. Georgia.
The applicant, Tengiz Kalandia, alleged that in 2009 the drug had been planted on him for his active support of his opposition-minded friend. In particular, T. Kalandia, together with Vladimer Vakhania, was the founder of the political party "United Georgia". On March 15, 2009, Vakhania was arrested at his home on charges of interference with the journalistic activities of a local journalist. After Vakhania's arrest, the applicant continued to assist and support him actively. On March 25, 2009, police arrested Kalandia. Tengiz Kalandia was sentenced in 2009 to 18 years imprisonment for the crime under Article 260 (3) of the Criminal Code (illegal purchase and storage of drugs in large quantities). The applicant applied to the European Court in 2010. Under the amnesty law of 28 December 2012, Tengiz Kalandia was released on 18 January 2013. Tengiz Kalandia died on February 5, 2017, but his son, Konstantine Kalandia, expressed his wish to continue the case in the European Court.
By the judgment of Kalandia's case, like the cases of Megrelishvili, Tlashadze and Kakashvili, it is clear that the existing justice system does not contain sufficient procedural guarantees to protect individuals from alleged arbitrariness by law enforcement. Tengiz Kalandia’s conviction delivered by national courts was based only on the search and arrest records, testimonies of those police officers who carried out search and arrest operations, and evidence obtained during the search. Among the problematic issues were conducting a search based on operative information and realizing the right to invite the witnesses to attend the search, using police testimony as evidence and lack of other, neutral and credible evidence in the case.
In particular, in the case of Kalandia, it was reaffirmed that in conducting searches based on operative information, the national court did not verify the accuracy and reliability of this information; the applicant's arrest and personal search of him were unlawful and unfounded. Also, the applicant was not allowed to invite attending witnesses during the search. Evidence in Kalandia's case was the testimony of those police officers who were directly involved in his arrest and search and who, at the same time, were investigating his case. The said persons were representatives of the prosecution, and, therefore, they were interested in the outcome of the case; however, the testimonies given by them were not corroborated by any other credible and neutral evidence. In addition, the testimonies of the police officers were substantially contradictory.
Georgia needs to take appropriate individual or general measures concerning the above cases to effectively enforce the judgment and address existing structural and systemic shortcomings in a timely manner.