7 აპრილს მედია საშუალებებით გავრცელდა ტრაგიკული ინფორმაცია სოფელ შამგონას მიმდებარედ მდინარე ენგურის მიერ რამდენიმე ადამიანის გამორიყვასთან დაკავშირებით.[1] გავრცელებული ინფორმაციით გალის რაიონის მაცხოვრებლები ოკუპირებული ტერიტორიიდან საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოსვლას მდინარე ენგურის გავლით ცდილობდნენ.[2] მდინარე ენგურის გადმოკვეთისას ყველა მათგანი დაიღუპა.
ხელმომწერი ორგანიზაციები ვუთანაგრძნობთ გარდაცვლილთა ოჯახებს და შეშფოთებას გამოვთქვამთ სახელმწიფო უწყებების მხრიდან ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები საქართველოს მოქალაქეების უფლებების არასათანადო დაცვის გამო. არასამთავრობო ორგანიზაციები წლებია ეხმიანებიან ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და მის მიმდებარედ მცხოვრები მოქალაქეების უფლებების შეზღუდვის ფაქტებს და იქ არსებულ კრიზისულ სიტუაციას[3] და მოუწოდებენ ხელისუფლებას ქმედითი ნაბიჯების გადადგმისკენ.
Covid-19 ვირუსის პანდემიის შედეგად ენგურზე გამშვები პუნქტის გაუფრთხილებლად და, განუსაზღვრელი ვადით ჩაკეტვამ მოსახლეობა ყველა საბაზისო და სასიცოცხლო მნიშვნელობის სერვისზე წვდომას მოსწყვიტა. ე.წ. ადმინისტრაციული საზღვრის ჩაკეტვის შედეგად, ადგილობრივი მოსახლეობა სრულ იზოლაციაში და ჰუმანიტარულ კრიზისში მოექცა, რადგან მათ არ ჰქონდათ სათანადო სამედიცინო დახმარების, საკვების, პენსიის თუ სხვა აუცილებელი სერვისებით სარგებლობის საშუალება.[4] აღსანიშნავია, რომ სახელმწიფოს მხრიდან განხორციელებული იყო ქმედითი ზომები პენსიების მისაღებად, კერძოდ ხიდთან გარკვეულ დროს მობილური ბანკის მანქანების მეშვეობით შესაძლებელია შესაძლებელი გახდა თანხის მიღება ან გალის ტერიტორიაზე რუსული ბანკის ბანკომატებით შესაძლებელია სარგებლობა.
საბაზისო სერვისების მისაღებად ოკუპირებული ტერიტორიებიდან გადმოსული მოსახლეობისთვის ხუთდღიანი სავალდებულო კარანტინის დაწესებამ, ახალი ბარიერი შექმნა მოსახლეობის ცხოვრებაში. ბარიერების გამო საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოსვლისაგან თავის შეკავებამ ან/და ე.წ “საზღვრის” გვერდის ავლით გადმოსვლამ საფრთხე შეუქმნა მოსახლეობის ჯანმრთელობას, ეკონომიკურ, ფიზიკურ და სხვა სახის უსაფრთხოებას. საბაზისო სერვისებზე ხელმისაწვდომობის და სოციალური დახმარებების მიღების მიზნით  გამშვები პუნქტის ავლით, გამყოფი ზოლის უკონტროლო გადაკვეთას დღემდე, არაერთი ადამიანის სიცოცხლე შეიწირა.[5]
ოკუპირებულ ტერიტორიებზე საქართველოს მოქალაქეების უფლებების დასაცავად ხელმომწერი ორგანიზაციები მოვუწოდებთ:
აქართველოს მთავრობას:
❖    გამოიყენოს ყველა შესაძლო დიპლომატიური და საერთაშორისო სამართლებრივი მექანიზმები ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ პირთა უფლებების დაცვისთვის;
- გადაიხედოს  საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილება ოკუპირებული ტერიტორიებიდან გადმოსული საქართველოს მოქალაქეებისთვის ხუთდღიანი სავალდებულო კარანტინის გავლის შესახებ და მოხდეს გამშვებ პუნქტებთან მოსახლეობისთვის PCR ტესტების ჩატარება, რაც უზრუნველყოფს  მოსახლების დროულ და  უსაფრთხო გადაადგილებას;
- მთავრობამ უზრუნველყოს საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე ე.წ საზღვრისპირა რეგიონში არსებული სამედიცინო დაწესებულებების საჭიროებების დაკმაყოფილება;
❖    მოახდინოს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობისთვის, საბუთების მოწესრიგების და შეწყვეტილი სოციალური შემწეობების აღდგენის  გამარტივებული ელექტრონული მექანიზმები.
აერთაშორისო ორგანიზაციებს:
❖    ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების თანათავჯდომარეთა და ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის მონაწილეთა აქტიური ჩართულობით, სასწრაფოდ დაიწყოს მოლაპარაკება არაკონტროლირებად ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობის უსაფრთხო და შეუზღუდავი გადაადგილების საკითხზე;
❖    გააქტიურონ ძალისხმევა ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მათი წარმომადგენლობის მიერ სადამკვირვებლო საქმიანობის განსახორციელებლად და ადამიანის უფლებების მონიტორინგის მექანიზმის შესაქმნელად
საქართველოს უსაფრთხოების სამსახურს:
❖    დროულად გამოიძიოს მომხდარი ტრაგიკული ფაქტის გამომწვევი მიზეზები და გამოკვეთოს პასუხისმგებელი პირები.
იძულებით გადაადგილებულ ქალთა ასოციაცია "თანხმობა"
აქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია - საია
კულტურულ-ჰუმანიტარული ფონდი “სოხუმი”
ნაციონალიზმისა და კონფლიქტების კვლევის ინსტიტუტი
ფონდი “აფხაზინტერკონტი”
ეწარმე ქალთა ფონდი
ასოციაცია "მშვიდობიანი და საქმიანი კავკასია"
“მშვიდობისა და სამოქალაქო განვითარების ცენტრი”
[1] ინტერპრესნიუსი, “ მდინარე ენგურიდან მაშველებმა 3 ადამიანის ცხედარი ამოიყვანეს, ისინი საქართველოს ხელისუფლების კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოსვლას გალიდან ცდილობდნენ”, 2021. ხელმისაწვდომია:https://bit.ly/3rXyp3p [ბოლო ნახვა 07.04.2021]
[2] სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის განცხადება, 2021. ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/31Wn8pD [ბოლო ნახვა 07.04.2021].
[3] საია-ს განცხადება,“ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრებ პირთა მდგომარეობა კვლავ საგანგაშოა“ 30.12.2019. ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/37ZcbGz [ბოლო ნახვა 07.0422021].
[4]ლაივპრესი, “სახლში, როგორც ციხეში - გალში ჩაკეტილები”, 2021. ხელმისაწვდომია:  https://bit.ly/3t1oXxe [ბოლო ნახვა 07.0422021].
[5] რეგინფო, “გალიდან ექიმთან ვიზიტისთვის გადმოსული ექთანი კოვიდსასტუმროში დაიღუპა”, 2021. ხელმისაწვდომია:  https://bit.ly/3wA6gDb [ბოლო ნახვა 07.0422021].

On April 7, the media reported tragic information of several people's washing ashore by the Enguri River near the village of Shamgona[1]. According to the reports, the Gali district residents were trying to cross from the occupied territory to Georgian controlled territory through the Enguri River[2]. All of them died while crossing the Enguri River.
We, signatory Organizations, extend our condolences to the deceased's families and express our concern at the inadequate protection of Georgian citizens' rights living in the occupied territories by state agencies. For years, NGOs have been responding to the restrictions on citizens' rights living in and around the occupied territories and the crisis situation[3] existing there and have called on the authorities to take effective action.
As a result of the Covid-19 virus pandemic, the checkpoint's closure without any warning and indefinite time on the Enguri deprived the population of access to all basic and vital services. The closure of the so-called administrative border resulted in complete isolation of the local population and a humanitarian crisis because they did not have access to adequate medical care, food, pensions, or other necessary services[4]. It should be noted that the state took effective measures that the beneficiaries receive pensions; in particular, at a certain time near the bridge, it became possible to withdraw money through mobile banking machines or to use Russian bank ATMs in the Gali area.
The introduction of a five-day mandatory quarantine for the population moving out of the occupied territories to receive basic services has created a new barrier in the life of the population. Refraining from crossing to the Georgian-controlled territory due to barriers and/or bypassing the so-called “border” has posed a threat to the health, economic, physical and other security of the population. The uncontrolled crossing of the dividing line to access basic services and receive social assistance has claimed the lives of many people to date[5].
For the protection of the rights of Georgian citizens in the occupied territories we, the signatory organizations call on:
• Use all possible diplomatic and international legal mechanisms to protect the rights of persons living in the occupied territories;
• Review the decision of the Government of Georgia to pass a five-day mandatory quarantine for Georgian citizens leaving the occupied territories and conduct PCR tests for the population at checkpoints, which will ensure timely and safe movement of residents;
• The government should ensure that the needs of medical facilities in the so-called frontier region in the territory controlled by Georgia are met;
• Provide simplified electronic mechanisms for the population living in the Occupied Territories to process paperwork and resume terminated social benefits.
To International Organizations:
• With the active involvement of the Co-Chairs of the Geneva International Discussions and the Participants in the Incident Prevention and Response Mechanism, urgently launch negotiations on the safe and unrestricted movement of people living in uncontrolled areas;
• Intensify efforts to carry out monitoring activities by their representation in the occupied territories and establish a human rights monitoring mechanism.
To Georgian Security Service:
• Investigate the causes of the tragic event promptly and identify those responsible.
IDP Women Association "Consent"
Georgian Young Lawyers Association - GYLA
Cultural-Humanitarian Found "Sukhumi"
Institute for the Study of Nationalism and Conflicts
Abkhaz Intercont Foundation
Fund of Women Entrepreneurs
Association "Peaceful and Business Caucasus"
"Center for Peace and Civic Development"
[1] InterpressNews, "Rescuers removed the bodies of 3 people from the Enguri River, they were trying to cross into the territory controlled by the Georgian government from Gali", 2021. Available at: https://bit.ly/3rXyp3p [last viewed 07.04.2021]
[2] Statement by the State Security Service, 2021. Available at: https://bit.ly/31Wn8pD [last viewed 07.04.2021].
[3] GYLA Statement, "The Situation of People Living in the Occupied Territories is Still Alarming" 30.12.2019. Available at: https://bit.ly/37ZcbGz [last viewed 07.0422021].
[4]LivePress, "Home Like a Prison - Locked in Gali", 2021. Available at: https://bit.ly/3t1oXxe [last viewed 07.0422021].
[5] Reginfo, "A nurse who came from Gali to visit a doctor died in a Covid hotel", 2021. Available at:  https://bit.ly/3wA6gDb [last viewed 07.0422021].