2017 წლის 21 ოქტომბრის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდი ოფიციალურად 22 აგვისტოს დაიწყო და ორი თვის განმავლობაში გრძელდებოდა. წინასაარჩევნო პერიოდი, ძირითადად, მშვიდ ვითარებაში მიმდინარეობდა და პოლიტიკური პარტიების აქტივობა შესამჩნევი იყო. განსაკუთრებულად აქტიური წინასაარჩევნო კამპანია თბილისის მერობის კანდიდატებს შორის გამოიკვეთა. დედაქალაქის მერობის ძირითადი კანდიდატები საზოგადოებისთვის ოფიციალური საარჩევნო პერიოდის დაწყებამდე იყო ცნობილი და მათი კამპანია შედარებით ხანგრძლივ პერიოდს მოიცავდა. მთელი ქვეყნის მასშტაბით, აშკარა იყო მმართველი პარტიის დომინანტური მდგომარეობა კამპანიის პერიოდში, რაც პარტიების შემოწირულობებისა და წინასაარჩევნო ხარჯვის მხრივ არსებულ საგრძნობ დისბალანსშიც გამოიკვეთა. მიუხედავად იმისა, რომ ძალადობრივ ინციდენტებს მასიური სახე არ ჰქონია, არჩევნების დღის მოახლოებასთან ერთად, მნიშვნელოვნად იმატა ზეწოლა-მუქარის შემთხვევებმა. კვლავ პრობლემურად რჩება მმართველი პარტიის სასარგებლოდ ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების ტენდენცია. რიგ შემთხვევებში, ადგილი ჰქონდა წინასაარჩევნო კამპანიისთვის ხელის შეშლის, აგიტაციაში კანონდარღვევით მონაწილეობის შემთხვევებს, მათ შორის საჯარო მოხელეებისა და საარჩევნო კომისიის წევრების მიერ. ამომრჩევლის მოსყიდვის მნიშვნელოვანი ფაქტების შესახებ არ გამხდარა ცნობილი.
საკანონმდებლო ცვლილებები: თვითმმართველობის არჩევნების კამპანიის პერიოდს წინ უძღვოდა საკონსტიტუციო რეფორმის, ასევე, საარჩევნო და ადგილობრივი თვითმმართველობის კანონმდებლობაში ცვლილებები. საკანონმდებლო ცვლილებებზე მიმდინარე ინტენსიურმა პოლიტიკურ-საზოგადოებრივმა დისკუსიამ და აზრთა სხვადასხვაობამ წინასაარჩევნოდ ოპოზიციური პარტიების ხილვადობა გაზარდა. მიუხედავად მთელი რიგი კრიტიკული შენიშვნებისა, ხელისუფლების მხრიდან ფუნდამენტურად მნიშვნელოვან საკითხებზე გადაწყვეტილებები ნაჩქარევად, კონსესუსისა და განსხვავებული პოზიციების გათვალისწინების გარეშე იქნა მიღებული. აღნიშნულ სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების მიერ შეფასებული იქნა, როგორც ხელისუფლების მხრიდან ძალაუფლების კონცენტრაციის მცდელობები. 2017 წლის არჩევნებისთვის კვლავ პრობლემად დარჩა ქალთა პოლიტიკური მონაწილეობის საკითხი.
ძალადობა და ფიზიკური დაპირისპირება: წინასაარჩევნო პერიოდში ადგილი არ ჰქონია ძალადობისა და ფიზიკური დაპირისპირების მასშტაბურ შემთხვევებს. გამონაკლისს წარმოადგენდა 19 ოქტომბრის ღამით მარნეულის სოფელ ყიზილაჯლოში, „ქართული ოცნების“ ოფისის მიმდებარედ, მმართველი პარტიის მაჟორიტარობის კანდიდატსა და მის თანმხლებ პირებზე ცეცხლსასროლი იარაღით დავდასხმა. მსგავსი ფაქტი კატეგორიულად დასაგმობია და სამართალდამცავი უწყებების მხრიდან დროულ, ეფექტურ და გამჭვირვალე გამოძიებას საჭიროებს. მიუხედავად იმისა, ჰქონდა თუ არა აღნიშნულ დანაშაულს პოლიტიკური მოტივი, წინასაარჩევნო პერიოდში ასეთი სიმძიმის ფაქტები საარჩევნო გარემოსთვის დამაზიანებელია. ასევე მნიშვნელოვანია, საგამოძიებო უწყებებმა ეფექტურად გამოიძიონ ძალადობისა და ფიზიკური დაპირისპირების სხვა შემთხვევები და მიაზოდონ საზოგადოებას ინფორმაცია გამოძიების შედეგების შესახებ.
პოლიტიკური ნიშნით ზეწოლა-მუქარა: მიუხედავად ძირითადად მშვიდი წინასაარჩევნო პერიოდისა, არჩევნების დღის მოახლოებასთან ერთად, მოიმატა სავარაუდოდ პოლიტიკური ნიშნით განხორციელებული ზეწოლა-მუქარისა თუ დაშინების შემთხვევებმა. „სამართლიანი არჩევნების“ წინასაარჩევნო პერიოდის ანგარიშებში ზეწოლა-მუქარისა და სავარაუდო პოლიტიკური ნიშნით სამსახურიდან გათავისუფლების 40 შემთხვევა მოხვდა. ასეთი შემთხვევების უმეტესობაში იკვეთება ოპოზიციური პარტიების კანდიდატებისა და აქტივისტების დაშინების მცდელობები მათი მხრიდან კანდიდატურის მოხსნის ან პოლიტიკური აქტივობის შეწყვეტის მიზნით. რამდენიმე ოლქში, სარჩევნო სუბიექტად რეგისტრირებულმა პირებმა კანდიდატურები, სავარაუდოდ, განხორციელებული ზეწოლის შედეგად მოიხსნეს. 1 შემაშფოთებელია ზეწოლისა და მუქარის ფაქტები იმ მუნიციპალიტეტებში, სადაც მოქმედი გამგებლები სახელისუფლებლო პარტიის მხარდაჭერით აღარ სარგებლობენ და არჩევნებში „ქართული ოცნების“ მიერ ნომინირებული კანდიდატების კონკურენტები არიან. რიგ შემთხვევებში საჯარო მოხელეებსა და პედაგოგებს მმართველი პარტიის სასარგებლოდ საქმიანობას სთხოვდნენ. დაფიქსირდა სავარაუდოდ პოლიტიკური ნიშნით სამსახურიდან გათავისუფლების მხოლოდ ერთეული შემთხვევები, თუმცა ოპოზიციური პარტიებისა თუ დამოუკიდებელი კანდიდატების მხარდამჭერები საუბრობდნენ მათი ან მათი ოჯახის წევრების სამსახურიდან გათავისუფლების მუქარის შემთხვევებზე. ზოგიერთ შემთხვევაში სავარაუდო ზეწოლის ფაქტებზე გამოძიება დაიწყო, თუმცა გამოძიების შედეგები საზოგადოებისთვის უცნობია. რიგი ფაქტები სამართლებრივი რეაგირების გარეშე დარჩა, მაგალითად თბილისის ბაგა-ბაღებში დირექტორებისთვის „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერთა სიების მოგროვების ფაქტზე მედია საშუალებებით გავრცელებული ინფორმაციით სამართალდამცავი უწყებები არ დაინტერესებულან.
ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენება: 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებთან შედარებით, ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენებას მასშტაბური ხასიათი არ ჰქონია. თუმცა, ტენდენციას წარმოადგენდა საჯარო მოხელეების მობილიზება მმართველი პარტიის კამპანიურ ღონისძიებებზე. ასევე, შესამჩნევი იყო ადმინისტრაციული ორგანოების საკომუნიკაციო საშუალებების მმართველი პარტიისსასარგებლოდ გამოყენება. მართალია, ამომრჩევლის მოსყიდვის ფაქტები თითქმის არ გასაჯაროვებულა, თუმცა საარჩევნო პერიოდის დადგომამდე მუნიციპალიტეტების ბიუჯეტების მასშტაბურმა ცვლილებებმა და სოციალური თუ ინფრასტრუქტურული ხარჯების მატებამ ამომრჩევლის კეთილგანწყობის გაზრდის მიზნით საბიუჯეტო რესურსების გამოყენების განცდა გააჩინა.
აგიტაცია სოციალური ქსელებში: წინასაარჩევნო პერიოდს თან ახლდა სოციალურ მედიაში ინტენსიური კამპანია. მათ შორის, ორგანიზებული სახე ჰქონდა თბილისის მერობის ოპოზიციური კანდიდატების წინააღმდეგ დეზინფორმაციის კამპანიას სხვადასხვა ფეისბუქ-გვერდების მეშვეობით, რომლებიც, ძირითადად, ცრუ და მადისკრედიტირებელ ინფორმაციას დასპონსორებული პოსტების საშუალებით ავრცელებდნენ. წინასაარჩევნო კამპანიაზე დაკვირვების შედეგად, ასევე, გამოვლინდა საჯარო მოხელეების მიერ სამუშაო საათებში საარჩევნო კანონმდებლობის დარღვევით „ფეისბუქის“ პირად გვერდებზე აგიტაციის არაერთი შემთხვევა. სამწუხაროდ, აღნიშნულ შემთხვევებზე საარჩევნო ადმინისტრაციას ეფეტური რეაგირება არ ჰქონია.
საარჩევნო ადმინისტრაცია: ხარვეზებით წარიმართა საუბნო საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტების პროცესი რიგ საოლქო კომისიებში. 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების მსგავსად, ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლები საუბრობდნენ ე.წ. „წინასწარი სიების“ არსებობაზე, რომლის მიხედვითაც საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრები უნდა შეერჩიათ. რიგ შემთხვევებში ასეთი „წინასწარი სიები“ საოლქო საარჩევნო კომისიების მიერ შერჩეული პირების ჩამონათვალს თითქმის სრულად დაემთხვა. მონიტორინგის პროცესშიგამოვლინდა სხვადასხვა დონის საარჩევნო კომისიაში ინტერესთა კონფლიქტის შემთხვევები, როდესაც საოლქო და საუბნო კომისიების თანამდებობის პირთა ოჯახის წევრები იმავე ოლქში არჩევნებში მონაწილეობენ. საარჩევნო დავების მიდინარეობისას, 2016 წლის არჩევნების მსგავსად, შესამჩნევია საარჩევნო ადმინისტრაციის და სასამართლოს მხრიდან საარჩევნო კოდექსის გაუმართლებლად ვიწროდ განმარტების ტენდენცია, რაც ხშირ შემთხვევაში იწვევს საარჩევნო კანონმდებლობის დარღვევების ფაქტებზე საჩივრების დაუკმაყოფილებლობას, ასევე აღსანიშნავია რომ უმეტესწილად საარჩენო დავებზე მიღებული გადაწყვეტილებები ხასიათდება დასაუთების დაბალი სტანდარტით. საარჩევნო ადმინისტრაციის და სასამართლო ხელისუფლების მხრიდან მსგავსი პრაქტიკა ხელს არ უწყობს საარჩევნო დარღვევებზე ეფექტურ რეაგირებას და მათ სამომავლო პრევენციას, ხოლო რიგ შემთხვევებში, ირიბად ახალისებს საარჩევნო კანონმდებლობის დარღვევის ფაქტებს.
უწყებათაშორისი კომისია: წინასაარჩევნო პერიოდში უწყებათაშორისმა კომისიამ არერთი სხდომა გამართა და რეკომენდაცია გამოსცა. კომისიის საქმიანობამ კიდევ ერთხელ წარმოაჩინა, რომ კომისია წარმოადგენს ინფორმაციის გაცვლის მნიშვნელოვან პლატფორმას, თუმცა მას არ გააჩნია დარღვევებზე რეაგირების ეფექტური მექანიზმები. საჭიროა, პრეტენზიების მოსმენისა და ინფორმაციის ურთიერთგაზიარების პლატფორმიდან იგი გადაიქცეს დარღვევებზე რეაგირების უფრო ქმედით და ეფექტურ უწყებად.
პოლიტიკური პარტიების დაფინანსება და მონიტორინგი: წინასაარჩევნო პერიოდში გამოიკვეთა მნიშვნელოვანი დისბალანსი პარტიების სასარგებლოდ განხორციელებული შემოწირულობებისა და კამპანიის ხარჯების თვალსაზრისით. მმართველმა პარტიამ 2 ოქტომბრის ჩათვლით სარეკლამო მომსახურებისათვის 4,939,306 ლარი გაიღო, მაშინ როცა სხვა ოპოზიციური პარტიების ხარჯები მნიშვნელობად ჩამორჩება მას. 1 ივნისიდან 1 ოქტომბრის ჩათვლით „ქართული ოცნების” მიერ მიღებული შემოწირულობა 12-ჯერ აღემატებოდა ყველა კვალიფიციური სუბიექტის ჯამურ შემოწირულობებს. მთლიანი შემოწირულობის 80% 643 ფიზიკურმა პირმა გაიღო, ხოლო დანარჩენი – 32 იურიდიულმა პირმა, რომელთაგან 31 „ქართული ოცნების” შემომწირველია. „ქართული ოცნების” 31 შემომწირველი კომპანიიდან 2017 წელს 15-მა გამარტივებული წესით 2,145,022 ლარის ღირებულების სახელმწიფო კონტრაქტები მიიღო, მაშინ როდესაც პარტიის სასარგებლოდ მთლიანობაში 1,021,793 ლარი გაიღეს. „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ მონაცემებით, შემომწირველი ფიზიკური პირებიდან, ნაწილი ასევე დაკავშირებული იყო 70 იურიდიულ პირთან, რომელმაც 2017 წელს გამარტივებული წესით სახელმწიფო შესყიდვების ერთი კონტრაქტი მაინც მიიღო.
სახელმწიფო აუდიტის სამსახურმა 2017 წლის 1 ივნისიდან 1 ოქტომბრის ჩათვლით შემოწირულების შემოწმების მიზნით 544 ფიზიკური პირის შემოსავლების შესწავლაზე გააგზავნა მოთხოვნა, საიდანაც გამოკითხვაზე 31 პირი დაიბარა, რომელთაგან 13 არის „ევროპული საქართველოს“ შემომწირველი, ხოლო 18 – „ქართული ოცნების“. არც ერთი შემომწირველი არ დაჯარიმებულა. სახელმწიფო აუდიტის სამასახურმა ვერ მოახერხა პარტიების დაფინანსებასთან დაკავშირებული მონაცემების პროაქტიულად და სრულად გამოქვეყნება. ასევე, პრობლემას წარმოადგენდა პარტიების დაფინანსების მონიტორინგზე პასუხისმგებელი მოადგილის შეცვლა არჩევნებამდე ორი კვირით ადრე.
მედია გარემო: მედია გარემო წინასაარჩევნო პერიოდში მრავალფეროვანი იყო. არ გამოვლენილა ჟურნალისტებზე თავდასხმის ან ზეწოლის ფაქტები. მაუწყებელთა პოლიტიზირება კვლავ პრობლემურ საკითხად რჩება. მიუხედავად ამისა, ტელევიზიების უმეტესობამ აქტიურად გააშუქა ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები, მათ შორის ყველა ნაციონალურ ტელეარხზე იყო დებატები. მოსახლეობას ჰქონდა შესაძლებლობა საარჩევნო საკითხებს სხვადასხვა მაუწყებლების მეშვეობით გაცნობოდა, მაგრამ თავად ტელევიზიები ვერ უზრუნველყოფდნენ საკუთარ გადაცემებში ყველა კანდიდატის მიუკერძოებელ გაშუქებას.
სადამკვირვებლო ორგანიზაციები: წინასაარჩევნო პერიოდის მიმდინარეობას ადგილი არ ჰქონია დამკვირვებლებზე ზეწოლისა თუ ხელის შეშლის შემთხვევებს. თუმცა, საარჩევნო პერიოდში სადამკვირვებლო ორგანიზაციების მიერ გამოქვეყნებულ კვლევებსა და ანგარიშებს მმართველი პარტიისა და ხელისუფლების წარმომადგენლების მხრიდან მწვავე, ხშირ შემთხვევაში, აგრესიული შეფასებები მოჰყვებოდა.
1 ოფიციალური მონაცემებით, კანდიდატურის მოხსნისთვის კანონმდებლობით დადგენილ ვადაში რეგისტრაციიდან მოიხსნა სხვადასხვა ოლქში საკრებულოს დეპუტატობის 196 და მერობის 21 კანდიდატი.

2017 Local Self-Government Elections: Evaluation of the Pre-Election Environment
The pre-election period of the 21 October 2017 local self-government elections officially began on August 22 and lasted two months. The pre-election period was mostly peaceful and political parties were noticeably active. The election campaign was especially active among mayoral candidates in Tbilisi. Major candidates for the office of Tbilisi Mayor were known to public before the official election campaign began and their campaign periods were lengthier. Throughout the campaign period the ruling party’s dominance was evident, as demonstrated by a significant imbalance in party donations and campaign expenditures. Although incidents of violence were not widespread, as the Election Day approached instances of intimidation/harassment significantly increased. The trend of misuse of administrative resources in favor of the ruling party remains a problem. In some cases, interference with pre-election campaigning and illegal participation in campaigning were observed, including by civil servants and members of electoral commissions. No major instances of vote buying were reported.
Legislative Changes: The campaign period for the local self-government elections was preceded by the Constitutional Reform, as well as changes in electoral and local self-government legislative frameworks. Intense public and political debates about legislative changes and difference of opinion increased visibility of opposition parties in the pre-election period. Despite much criticism, the authorities made decisions about fundamentally important issues hastily, without consensus and consideration of different positions. Civil society organizations evaluated this as the government attempts to concentrate political power. Women’s political participation remains a problem for the 2017 elections.
Violence and Physical Confrontation: Massive incidents of violence and physical confrontation have not taken place during the pre-election period. An exception was an assault with a firearm against the ruling party’s majoritarian candidate and his accompanying individuals on October 19, at night, nearby the Georgian Dream office in Kizilajlo village of Marneuli. Such incident must be categorically condemned and requires timely, effective and transparent investigation by the law enforcement authorities. Whether or not the crime was politically motivated, such grave incidents during the pre-election period damage the electoral environment. Investigative authorities must effectively investigate other cases of violence and physical confrontation and inform public about status of such investigations.
Intimidation/Harassment on Political Grounds: Despite the mostly peaceful pre-election period, as the Election Day drew near cases of intimidation/harassment or threats on alleged political grounds became frequent. 40 instances of intimidation/harassment and dismissal from work on alleged political grounds ended up in ISFED’s pre-election interim reports. Most of these incidents involve attempts to threaten opposition party candidates and activists, in an effort to force them into withdrawing their candidacies or abandoning political activities. In a few districts individuals registered as electoral subjects withdrew their candidacies likely as a result of intimidation.1   Acts of harassment and intimidation in municipalities where current Gamgebelis have lost support of the ruling party and are competing against candidates nominated by the Georgian Dream are especially alarming. In a number of instances, civil servants and teachers were demanded to work in favor of the ruling party. Only isolated cases of politically motivated dismissal from work were detected, however supporters of opposition or independent candidates reported that they or their family members were threatened with termination of employment. In some cases investigation has been launched into alleged acts of intimidation but results of the investigation remain unknown. A number of instances were left without a legal response – for instance, law enforcement authorities did not look into media reports about Tbilisi kindergarten principals being instructed to collect supporter lists for the Georgian Dream. Misuse of Administrative Resources: In comparison to the 2016 parliamentary election, misuse of administrative resources were not broadly evident. However, mobilization of civil servants for the ruling party’s campaign events was a trend. Use of means of communication at the disposal of administrative agencies in favor of the ruling party was also noticeable. Although there were almost no reports of vote buying, large-scale changes in municipal budgets before the electoral period and increase of social and infrastructural expenditures gave an impression of exploiting budget resources to entice voters.
Campaigning in Social Networks: The pre-election period was accompanied by an intensive campaign using social media. This included an organized campaign of disinformation against opposition candidates for the office of Tbilisi Mayor, with the use of different Facebook pages that spread mainly false and discrediting information through sponsored posts. Monitoring of the pre-election campaign also revealed numerous instances of illegal campaigning by civil servants during work hours using their personal Facebook pages. Unfortunately, the electoral administration failed to take effective actions in response to any of these instances.
The Electoral Administration: The process of composition of precinct electoral commissions (PECs) was flawed in a number of district electoral commissions (DECs). Similar to the 2016 parliamentary elections, opposition representatives talked about the so-called “pre-made lists” that DEC members were using for selection of precinct-level commissioners. In some cases, such “pre-made lists” were nearly identical to the lists of individuals selected by DECs. The monitoring identified conflicts of interest in commissions at both district and precinct level involving family members of some commissioners competing in the elections in the same electoral district. Similar to the 2016 elections, the complaints process is marked by the trend of unreasonably narrow interpretation of the Election Code by the electoral administration as well as courts, which often leads to rejection of complaints filed over violations of the electoral legislation. Further, most decisions about electoral disputes are based on a low standard of proof. Such practice by the electoral administration and the judicial authorities limits effective response to electoral violations and their prevention in the future, while in some cases it indirectly encourages violations of electoral legislation.
The Inter-Agency Commission: During the pre-election period the inter-agency commission held a number of meetings and issued recommendations. Its work demonstrated once more that the commission is an important platform for exchange of information, however it lacks effective mechanisms for responding to violations. The commission should be transformed from a platform for hearing complaints and exchanging information into an effective agency.
Political Party Financing and Monitoring: A clear imbalance in party donations and campaign expenditures was evident in during the pre-election period. Through October 2, the ruling party spent GEL 4,939,306 on advertising, while expenditures made by other political parties were far less. Donations received by the Georgian Dream from June 1 through October 1 were 12 times larger than the total donations received by all other qualified subjects. 80% of total donations were made by 643 natural persons, the rest was made by 32 legal persons out of which 31 donated to the Georgian Dream. 15 out of 31 companies that donated to the ruling party were awarded state contracts in 2017 through a simplified procurement, totaling GEL 2,145,022, while they donated GEL 1,021,793 in favor of the party. According to the Transparency International – Georgia, some of the natural persons that donated in favor of the ruling party were affiliated with 70 legal entities that were awarded at least a single state contract through a simplified public procurement in 2017. From June 1 to October 1, 2017,the State Audit Office (SAO) sent out requests for examining revenues of 544 natural persons, including 31 persons that were summoned for examination. 13 of those are donors of European Georgia and 18 donated to the Georgian Dream. None of these donors were subjected to a fine. The SAO failed to publish complete information about party financing in a proactive manner. Replacement of the Deputy General Auditor in charge of party financing oversight three weeks before the elections was also a problem.
Media Environment: Media environment was diverse during the pre-election period. No instances of assault or intimidation against reporters were found. Although politicization of broadcasters remains a problem, most TV broadcasters actively covered the local self-government elections and all national TV channels hosted debates. Constituents were able to learn about a range of election issues from different broadcasters but TV channels failed to ensure impartial reporting about all candidates.
Observer Organizations: Throughout the pre-election period instances of intimidation of observers and interference with their activities did not happen. However, studies and reports published by monitoring organizations during the election period were criticized severely and often aggressively by representatives of the ruling party and the authorities.
1 According to official information, in different districts, 196 candidates for the office of Sakrebulo Membership and 21 mayoral candidates were removed from registration within the timeframe prescribed by the law for withdrawing candidacies.