კომისიის უმრავლესობის მხარდაჭერით მიღებული სია ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეას რეალური არჩევანის საშუალებას არ აძლევს.
კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის“, ეხმიანება ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში საქართველოდან ასარჩევი კანდიდატურების შერჩევის პროცესს. კოალიციას მიაჩნია, რომ აღნიშნული კონკურსის შედეგები არის უსამართლო, არ იძლევა რეალური არჩევანის გაკეთების შესაძლებლობას და ის უნდა გაუქმდეს, შემდეგი მიზეზების გამო:
- საუკეთესო ხუთეულში, და შემდეგ მთავრობის მიერ შერჩელ სამეულში, სახელისუფლებო წარმომადგენლების მიზანმიმართული მოქმედებების შედეგად ვერ მოხვდნენ ძალიან მაღალი კომპეტენციისა და რეპუტაციის მქონე კანდიდატები, მაშინ როდესაც შეირჩნენ მეტად საკამათო კვალიფიკაციის და რეპუტაციის კანდიდატები.
- ხელისუფლებამ აღნიშნული კონკურსი გამოიყენა როგორც ინსტრუმენტი, სასამართლო სისტემისთვის მიუღებელი გზავნილის გასაგზავნად, რომ მორჩილი მოსამართლეები იქნებიან წახალისებული, ხოლო დამოუკიდებელი და კომპეტენტური კადრები - მიზანმიმართულად დაბლოკილი მაღალი სამოსამართლეო თანამდებობების გზაზე.
აქედან გამომდინარე არ მივიჩნევთ მიზანშეწონილად ევროპის საბჭოს მიერ იმ სიის განხილვას, რომელიც წარდგენილ იქნა კომისიის და შემდგომ მთავრობის მიერ.
კომისიის შემადგენლობა და მიზნები
მას შემდეგ, რაც ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლომ არ დაამტკიცა საქართველოდან წარდგენილი მოსამართლეობის კანდიდატთა სამკაციანი სია იმ არგუმენტით, რომ „ყველა კანდიდატი ვერ აკმაყოფილებდა კვალიფიკაციის კრიტერიუმს“[1], 2017 წელს ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში საქართველოდან ასარჩევი მოსამართლის კანდიდატურების შერჩევისა და საქართველოს მთავრობისათვის მათი წარდგენის მიზნით, კვლავ შეიქმნა ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში მოსამართლეობის კანდიდატთა შერჩევის სამთავრობო კომისია [2]. კომისია ჩამოყალიბდა შემდეგი შემადგენლობით:
ა) საქართველოს იუსტიციის მინისტრი, კომისიის თავმჯდომარე;
ბ) საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელი, კომისიის თავმჯდომარის მოადგილე;
გ) საქართველოს მთავრობის საპარლამენტო მდივანი;
დ) საქართველოს მთავარი პროკურატურის პროკურორი წარმომადგენელი;
ე) საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლე წარმომადგენელი;
ვ) თბილისის სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლე წარმომადგენელი;
ზ) ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლე წარმომადგენელი;
თ) საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის წარმომადგენელი;
ი) საქართველოს სახალხო დამცველი ან მისი წარმომადგენელი;
კ) საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის წარმომადგენელი;
ლ) „საქართველოს იურიდიული ფირმების ასოციაციის“ („სიფა“) წარმომადგენელი;
მ) სსიპ – ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტის დეკანი;
ნ) კოალიციის − „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის“ წარმომადგენელი.[3]
დადგენილების თანახმად, სამთავრობო კომისიაში ერთი ხმით კვლავ წარმოდგენილი იყო კოალიცია − „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის“. სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობა კომისიაში ნომინალური იყო, ვინაიდან ჩვენს ხმას გადამწყვეტი ძალა არ ქონდა, მაგრამ საკითხის აქტუალობიდან გამომდინარე, სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობა უზრუნველყოფდა პროცესის ღიაობას, გამჭვირვალობასა და საზოგადოებისათვის საინტერესო კითხვებზე პასუხის გაცემას. ამიტომაც, კოალიცია კვლავ ჩაერთო აღნიშნული კომისიის მუშაობაში.
დადგენილების თანახმად, კომისიის მუშაობის მთავარ ამოცანას წარმოადგენდა მკაცრი, სამართლიანი და გამჭვირვალე შერჩევის პროცედურის შედეგად შეედგინა ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატთა ისეთი სია, რომელიც როგორც საქართველოს მთავრობას, ასევე ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეას რეალური არჩევანის საშუალებას მისცემდა.
კოალიციის შეფასება
კოალიცია ევროსაბჭოს მიერ სამკაციანი სიის არდამტკიცების შემდეგ, ხელახლა გამართული კანდიდატთა შესარჩენი კონკურსისას კომისიის საქმიანობას უარყოფითად აფასებს და თვლის, რომ კომისიამ ამჟამადაც ვერ გაართვა თავი მისიას. ისევე, როგორც წინა კონკურსში, მოსამართლეობის კანდიდატების შესარჩევ კომისიის საქმიანობაში ჩვენმა უშუალო მონაწილეობამ ნათელი გახადა, რომ ხელისუფლების სხვადასხვა შტოების წარმომადგენელი წევრების მიერ გაკეთებული შეფასებები, ეფუძნებოდა არა დადგენილებით განსაზღვრული საკვალიფიკაციო მოთხოვნებთან კანდიდატთა შესაბამისობის დადგენას, არამედ - მიზნად ისახავდა წინასწარ განსაზღვრული კანდიდატების უპირობო მხარდაჭერას და მათ მთავრობისადმი წარსადგენ კანდიდატთა შორის მოხვედრის უზრუნველყოფას. შედეგების გამოცხადებისთანავე, როგორც კოალიციის წარმომადგენლის[4] ისე, სახალხო დამცველის მხრიდან ეჭვქვეშ დადგა კომისიის ზოგიერთი წევრის ობიექტურობის საკითხი[5], გაკრიტიკებულ იქნა კეთილსინდისიერი და მაღალი კომპეტენციის კანდიდატების დარჩენა სიის მიღმა.
წარმოდგენილი კონკურსი და შერჩეული სამეულში მაღალი კომპეტენციის კონკურსანტების ვერ მოხვედრა, კომისიის სახელისუფლებო წევრების მიზანმიმართული მოქმედებების შედეგად, წინასწარი განზრახვით, მიზნად ისახავდა სიის ისეთი კანდიდატებით დაკომპლექტებას, სადაც პრაქტიკულად უკონკურენტო გამოჩნდებოდა ერთ-ერთი კანდიდატი. მართალია, საუკეთესო სამეულში მოხვდნენ ადამიანები, ვინც კომისიის ფართო შემადგენლობის (მათ შორის კოალიციის წარმომადგენლის, სახალხო დამცველის და სხვ) დადებითი შეფასება დაიმსახურა, თუმცა, აქ არსებითია ის გარემოება, რომ ამ ადამიანებს, კომისიის სახელისუფლებო წევრების შეთანხმებული მოქმედებით ხელოვნურად და უსამართლოდ ჩამოაშორეს სხვა ძლიერი კონკურენტები, რომლებსაც მიზანმიმართულად კომისიის სახელისუფლებო წევრებმა დაუწერეს მინიმალური ქულები, მაშინ როდესაც მათ ძალიან მაღალი შეფასებები მისცეს კომისიის არასახელისუფლებო წევრებმა და ეს ადამიანები მაღალი რეპუტაციით სარგებლობენ პროფესიულ წრეებსა და საზოგადოებაში.
მაგალითად, კონკურსში სასამართლო ხელისუფლების რამდენიმე წარმომადგენელი მონაწილეობდა, თუმცა სახელისუფლებო წევრების მხრიდან ყველაზე დაბალი შეფასებები დაიმსახურეს სამოსამართლო კორპუსის ცნობილმა წარმომადგენლებმა (ნინო ბაქაქური,[6] ქეთევან მესხიშვილი[7], კონსტანტინე ვარძელაშვილი[8]), მაშინ როცა ძალიან მაღალი შეფასებები დაიმსახურეს საკამათო კომპეტენციის და კვალიფიკაციის მქონე მოსამართლეებმა (თამარ ალანია, შოთა გეწაძე[9]), რომლებიც ამავდროულად არიან იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრები და ამ სტატუსით მიღებული უკანონო და თვითნებური გადაწყვეტილებების გამო, რომლებმაც კრიზისში შეიყვანა საქართველოში მართლმსაჯულების სისტემა, არაერთხელ გამხდარან სამოქალაქო საზოგადოების მწვავე კრიტიკის სამიზნე.
ამასთან, სახელისუფლებო წევრების მიზანმიმართული მოქმედებების შედეგად, კომისიის მიერ შერჩეულ საუკეთესო ხუთეულს მიღმა დარჩნენ მაღალი კვალიფიკაციის და რეპუტაციის მქონე სხვა იურისტებიც (მაგალითად, კონსტანტინე კორკელია[10], ბესარიონ ბოხაშვილი[11]), რომლებსაც ადამიანის უფლებათა სფეროში, მათ შორის უშუალოდ სტრასბურგის სასამართლოსთან მიმართებაში მუშაობის არაერთწლიანი გამოცდილება, მაღალი სამეცნიერი ხარისხი და სხვა მნიშვნელოვანი ღირსებები გააჩნიათ.
გვსურს, დამატებით, თქვენი ყურადღება გავამახვილოთ კანდიდატთა შესარჩევი კონკურსის მომწესრიგებელი კანონმდებლობასა და გამოვლენილი ხარვეზებზე:
ჩატარებულმა კონკურსებმა გვაჩვენა, რომ კომისიის დაკომპლექტების წესი გადასახედია. მიზანშეწონილი არ არის კომისიის მუშაობაში ჩართული იყვნენ აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლები, ვინაიდან საბოლოოდ სტრასბურგში გასაგზავნ სიაში კანდიდატების შერჩევა საქართველოს მთავრობის პრეროგატივაა, მიზანშეწონილია რომ შერჩევის ეტაპზე კომისია უპირატესად დაკომპლექტებული იყოს ხელისუფლებისაგან დამოუკიდებელი კადრებით და არა ამა თუ იმ სახელისუფლებო შტოს წარმომადგენლებით.
აღსანიშნავია, რომ კომისიის დებულება არ არეგულირებდა ინტერესთა კონფლიქტის საკითხს, ასევე უზრუნველყოფილი არ იყო კომისიის მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების გასაჩივრების მექანიზმი.
ამასთან, ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში შესარჩევ ორივე კონკურსში რამდენიმე კანდიდატთან დაკავშირებით დაფიქსირდა რადიკალურად განსხვავებული შეფასებები, რაც კითხვის ნიშნებს აჩენდეს კომისიის წევრების ობიექტურობასთან დაკავშირებით.
შეჯამების სახით ავღნიშნავთ: ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, კოალიციას მიაჩნია, რომ ეროვნულ დონეზე მეორედ ჩატარებული კონკურსიც არ შეესაბამება ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის „მოსამართლეთა ნომინირების და არჩევის შესახებ“ რეზოლუციის მოთხოვნებს, რომლის თანახმად, მოსამართლეობის კანდიდატთა შერჩევის პროცესში თავიდან უნდა იქნეს აცილებული პროცესის პოლიტიზირება.
[1] კოალიციამ 2016 წელს გამოცხადებული კონკურსის ფარგლებში კომისიის სხვა წევრების, საქართველოს მინისტრთა კაბინეტისა და ფართო საზოგადოების ყურადღება გაამახვილა იმ ხარვეზებსა და ნაკლოვანებებზე, რაც ახასიათებდა კომისიის მიერ განხორციელებულ კანდიდატთა შერჩევის პროცესს. აღნიშნული შენიშვნები და მოსაზრებები, კოალიციამ, ასევე გაუგზავნა ევროპის საბჭოს შესაბამის ორგანოებს.
[2] https://matsne.gov.ge/ka/document/view/3586117 - 2017 წლის 20 თებერვლის # 93 დადგენილება „2017 წელს ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში საქართველოდან ასარჩევი მოსამართლის კანდიდატურების შერჩევის წესის დამტკიცების შესახებ“
[3] https://matsne.gov.ge/ka/document/view/3586117 - 2017 წლის 20 თებერვლის # 93 დადგენილება „2017 წელს ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში საქართველოდან ასარჩევი მოსამართლის კანდიდატურების შერჩევის წესის დამტკიცების შესახებ
[4] http://netgazeti.ge/news/197348/ - ნაცვლიშვილი: სტრასბურგის მოსამართლეობის ძლიერი კანდიდატები საუკეთესო ხუთეულს მიღმა დარჩნენ.
[5] http://netgazeti.ge/news/197359/ - ომბუდსმენი არ გამორიცხავს, რომ სტრასბურგის მოსამართლეობის კანდიდატების სია კვლავ ჩავარდეს
[6] უზენაესი სასამართლოს მოქმედი მოსამართლე, რომელსაც რამდენიმე წლის წინ პარლამენტის უმრავლესობამ დაუჭირა მხარი აღნიშნული პოზიციის დასაკავებლად. 10 წელზე მეტი სამოსამართლო სტაჟით, ამჟამად მართლმსაჯულების ეფექტიანობის ევროპული კომისიის (CEPEJ) წევრი, ევროპის მოსამართლეთა საკონსულტაციო საბჭოს (CCJE) ad hoc წევრი, საქართველოს წარმომადგენელი, ამერიკის სავაჭრო პალატის წარმომადგენელი - წევრი. ჩაბარებული აქვს ნიუ-იორკის შტატის ადვოკატთა საკვალიფიკაციო გამოცდა, საერთო სპეციალობით, ნიუ-იორკის შტატი. ექსპერტი/ტრენერი. არაერთი პუბლიკაციის ავტორი/ თანაავტორი.
[7] 10 წელზე მეტი სამოსამართლო გამოცდილებით, 2010 წლიდან დღემდე საქართველოს სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლე. სრული პროფესორი - კერძო სამართალი, ექსპერტი/ტრენერი. არაერთი პუბლიკაციის ავტორი/ თანაავტორი.
[8] საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარის მოადგილე და პირველი კოლეგიის თავმჯდომარე 2006 წ. ოქტომბერი - 2016 წ. ოქტომბერი, 2012 წელი ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს Ad Hoc მოსამართლე. 2012 – 2016 წლებში: ადამიანის უფლებათა კომიტეტის წევრი, თავმჯდომარის მოადგილე, გაერო. არის არაერთი პუბლიკაციის ავტორი/თანაავტორი.
[9] გარდა სამოსამართლო ამპოლუაში მიღებული მეტად საკამათო გადაწყვეტილებებისა, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრია. იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში მისი წევრობის პერიოდში ინტერესთა კონფლიქტის პირობებში იგი მონაწილეობას იღებდა საბჭოს მიერ გამოცხადებულ მოსამართლეთა დაწინაურების კონკურსში, ამ პროცესში იგი მონაწილეობას იღებდა დაწინაურების თაობაზე საბჭოში გამართულ მსჯელობაში და მხოლოდ არასამთავრობო ორგანიზაციების აქტიური წინააღმდეგობის შემდეგ მიმართა თვითაცილებას.
[10] სამართლის დოქტორი, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საერთაშორისო სამართლის სრული პროფესორი, ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოზე და პრეცედენტულ სამართალზე არაერთი პუბლიკაციის ავტორი, საქართველოს ყოფილი ელჩი ევროპის საბჭოში, ადამიანის უფლებათა სამართლის შესახებ მოსამართლეთათვის მრავალი ტრეინინგისა და სასწავლო კურსის ავტორი.
[11] გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის სამხრეთ კავკასიის ოფისის ეროვნული ოფიცერი, ევროპის საბჭოს ეროვნული უმცირესობების დაცვის ჩარჩო კონვენციის საკონსულტაციო კომიტეტის წევრი, ევროკავშირის პროექტის - „სახალხო დამცველის აპარატის მხარდაჭერა“ გუნდის ყოფილი ხელმძღვანელი, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ყოფილი აღმასრულებელი დირექტორი, საქართველოს სახელმწიფოს ყოფილი წარმომადგენელი ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში, ადამიანის უფლებათა სამართლის შესახებ მოსამართლეთათვის მრავალი ტრეინინგისა და სასწავლო კურსის ავტორი.

The list of candidates adopted with the majority of the Commission’s support does not allow real choice for the Council of Europe Parliamentary Assembly
The Coalition for Independent and Transparent Judiciary responds to the selection process of the Georgian candidate for the European Court of Human Rights. The Coalition believes that the results of this competition were not fair, do not allow real choice and it should be made void for the following reasons:
- Due to the purposeful actions of government representatives, some highly competent and reputable candidates failed to make it to the list of top five and then top three candidates whereas candidates with questionable qualifications and reputation made the cut.
- The government used this competition as an instrument to send a message to the judicial system that obedient judges will be rewarded, while independent and competent cadre will be consistently blocked in their quest for higher judicial positions.
Due to the above we do not consider it appropriate for the Council of Europe to discuss the list which was put forward by the Commission and then by the state.
Composition and Objectives of the Commission
The State Commission for selecting Georgian candidates for the European Court of Human Rights judgeship was convened anew in 2017 after the European Court of Human Rights rejected the submitted three-person list of candidates on the grounds that “not all candidates were sufficiently well- qualified”[1]. The Commission[2] was composed of:
- Minister of Justice of Georgia, the Chair of the Commission;
- Representative of the Ministry of Foreign Affairs of Georgia, deputy Chair of the Commission;
- Parliamentary Secretary of the Government of Georgia;
- Prosecutor representative of the Chief Prosecutor’s Office of Georgia;
- Judge representative of the Supreme Court of Georgia;
- Judge representative of Tbilisi Appeals Court;
- Judge representative of Kutaisi Appeals Court;
- Representative of the Parliamentary Committee of Human Rights and Civil Integration;
- Public Defender of Georgia or his representative;
- Representative of the Georgian Bar Association;
- Representative of the Association of Law Firms of Georgia;
- Dean of Law Faculty of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University;
- Representative of the Coalition for Independent and Transparent Judiciary[3].
According to the Resolution regulating the process, the Coalition for Independent and Transparent Judiciary was again represented in the State Commission. Engagement of the civil society in the Commission was nominal, since our vote did not have a deciding power, however given the importance of the issue, involvement of the civil society ensured that the process was open, transparent and that the questions interesting to the public were answered. Hence, the Coalition engaged in the work of the Commission.
According to the Resolution, the main objective of the Commission’s work was to come up with the list of candidates for the EHCR judgeship that would give a possibility of real choice for the Government of Georgia and the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, upon employing strict, fair and transparent selection procedures.
The Coalition’s Assessment
The Coalition negatively assesses the work of new the selection commission composed after the rejection of the first three-person list, and considers that the Commission again failed to fulfill its mission. As in the previous competition, the direct participation in the work of the judicial selection commission made it clear that assessments of the representatives of various branches of government were based not on establishing whether the candidates met the qualification requirements in the decree, but rather aimed at unconditionally supporting the pre-determined candidates and ensuring that they were on the shortlist that was to be presented to the government. As soon as the results were made public both the Coalition representative[4] and the Public Defender[5] questioned objectivity of several members of the Commission and criticized leaving candidates with high integrity and competence out of the shortlist.
The competition and exclusion of highly qualified contestants from the three-person shortlist due to the consistent and premeditated activities of representatives of the government aimed at populating the shortlist with such candidates that made one candidate practically uncontested. While persons who made it to the shortlist received positive assessment from the Commission (including, from the representative of the Coalition, the Ombudsman, etc.), the substantive issue is that some strong contestants were artificially and unfairly excluded from the list due to the concerted actions of government members of the Commission. They received minimal scores from the members representing government while receiving very high scores from the non-governmental members of the Commission and they enjoy excellent reputation in the professional circles and the public.
For example, several representatives of the judiciary participated in the competition, however the prominent representatives of the judiciary (Nino Bakakuri[6], Ketevan Meskhishvili[7], Konstantine Vardzelashvili[8]) received the lowest assessment of the government representatives, while the judges with disputed competence and qualifications (Tamar Alania, Shota Getsadze[9]) received very high marks. The latter judges are also members of the High Council of Justice and in this capacity have made unlawful and arbitrary decisions that have caused the crisis in the Georgian judiciary and for this reason have been targets of fervent criticism of the civil society on numerous occasions.
Additionally, due to the purposeful actions of the government representatives, other lawyers of highest qualifications and reputation (e.g. Konstantine Korkelia[10], Besarion Bokhashvili[11]) have been left outside the five person shortlist. These lawyers have considerable experience working in the human rights sphere, including working directly on the European Court of Human Rights, and have highest academic achievements and other substantial merits.
The legislation regulating the selection competition and its deficiencies:
The conducted competitions have shown that the rules for the Commission membership must be reviewed. It is not desirable to engage representatives of the executive branch in the Commission’s work. Since the final selection of the candidate list that is sent to Strasbourg is the government’s prerogative it is preferable that in the initial selection stage the Commission is primarily made up of the cadre independent from the government, rather than representatives of various branches of government.
It is remarkable that the Commission’s statute did not regulate the issue of conflict of interests and did not envisage the mechanism for appealing the Commission’s decisions.
Additionally, during both selection competitions there were instances of various candidates getting radically differing evaluation, raising questions regarding the objectivity of the Commission members.
As a summary, the Coalition considers that the second national competition did not meet the requirements of the Resolution on “Nomination of candidates and selection of judges to the European Court of Human Rights”, requiring that politization of the process must be avoided in selecting the judicial candidates.
[1] During the competition announced in 2016, the Coalition drew attention of other members of the Commission, the Cabinet of Ministers and the wider public to the gaps and deficiencies in the candidate selection process by the Commission. The Coalition also shared this critique and opinions to the relevant bodies of the Council of Europe.
[2]https://matsne.gov.ge/ka/document/view/3586117 Resolution #93, February 20, 2017 (in Georgian)
[3] ibid.
[4] Netgazeti (29.05.2017) - Natsvlishvili: very strong candidates for Strasbourg judgeship were left off the list of top five. http://netgazeti.ge/news/197348/ - in Georgian.
[5] Netgazeti (29.05.2017) – Ombudsman does not rule out the rejection of Strasbourg judge candidate list again. http://netgazeti.ge/news/197359/ - in Georgian
[6] Currently a Supreme Court justice, who was supported for appointment by the parliament several years ago. Judge Bakakuri has over 10 years of judicial experience, currently member of CEPEJ, ad hoc member of the CCJE, representative of Georgia, American Chamber of Commerce representative-member. She has passed New York State bar exam in the USA, with general specialization. Expert/trainer, author/co-author of numerous publications.
[7] Appeals Court Judge since 2010, with over ten years of judicial experience. Full professor in private law, expert/trainer, author/co-author of numerous publications.
[8] Deputy Chair of the Constitutional Court and chair of the first collegium in 2006-2016. 2012 – ad hoc judge at the European Court of Human Rights. 2012-2016 – member of the UN human rights committee, deputy chair. Author/co-author of numerous publications.
[9] Besides being known for controversial judicial decisions, also a member of the High Council of Justice. During his tenure there was participating in judicial promotion competition despite the conflict of interests. In this process, participated in the Council’s discussions/deliberations and recused himself only after vigorous opposition of the civil society.
[10] PhD in law, full professor of international law at Tbilisi State University, author of numerous publications on the European Court of Human Rights and its legal precedents, former Ambassador of Georgia to the Council of Europe, author of numerous trainings and teaching modules on human rights law for judges.
[11] National officer at the South Caucasus office of the UN High Commissioner for Human Rights, member of the consultative committee of the Council of Europe framework convention on national minorities, former chief of party of the EU project – support for the Public Defender’s Office, former executive director of the Georgian Young Lawyers’ Association, former representative of Georgia at the European Court of Human Rights, author of numerous trainings and courses on human rights law for judges.