აგვისტოს ომიდან 16 წელი გავიდა. 2008 წლის აგვისტოში რუსეთის ფედერაცია, საერთაშორისო სამართლის დარღვევით შემოიჭრა საქართველოს ტერიტორიაზე, შელახა საქართველოს სუვერენიტეტი, ჩაიდინა ომის დანაშაულები და დანაშაულები კაცობრიობის წინააღმდეგ, რასაც, მათ შორის, მშვიდობიანი მოქალაქეების სიცოცხლის მოსპობა და 26,888 ადამიანის (9,081 ოჯახის) იძულებითი გადაადგილება მოჰყვა.1
რუსეთის ფედერაციის მხრიდან მოყენებული ზიანი განგრძობადია. კვლავ პრობლემურია ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები ადამიანების უფლებრივი მდგომარეობა და ეთნიკური ქართველების შევიწროება.2 ამასთან, პრობლემად რჩება მცოცავი ოკუპაცია, უკანონო ე.წ. ბორდერიზაცია და საოკუპაციო ხაზის მახლობლად მცხოვრებ პირთა უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული გამოწვევები.3 საოკუპაციო რეჟიმმა კიდევ უფრო დაამძიმა ე.წ. საზღვრის უკანონო კვეთისთვის პირთა დაკავებების უკანონო პრაქტიკა, რაც გრძელვადიანი უკანონო პატიმრობის შემთხვევების გახშირებაში გამოიხატება.4 საოკუპაციო რეჟიმის მიერ ადამიანის უფლებების ხელყოფის კიდევ ერთ უმძიმეს შემთხვევას წარმოადგენდა გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ კირბალის მიმდებარედ, ადგილობრივი მაცხოვრებლის უკანონოდ დაკავების მცდელობისას რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ თამაზ გინტურის მკვლელობა.5
უსაფრთხოებასთან დაკავშირებულ გამოწვევებთან ერთად, საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები მოსახლეობისთვის პრობლემას წარმოადგენს მძიმე სოციალური და ეკონომიკური ფონი, უმუშევრობა, სოციალური პროგრამების შესახებ დაბალი ინფორმირებულობა, საბაზისო სერვისებსა და ინფრასტრუქტურაზე წვდომის ნაკლებობა.6
აღნიშნულს ამწვავებს ის ფაქტიც, რომ კვლავ აღუსრულებელია ევროპული სასამართლოს მიერ რუსეთისთვის დაკისრებული კომპენსაციის ვალდებულება. კერძოდ, 2023 წლის 28 აპრილს, ევროპულმა სასამართლომ რუსეთის ფედერაციას აგვისტოს ომის საქმეზე საქართველოსთვის 130 მილიონი ევროს გადახდა დააკისრა7 იმ გადაწყვეტილებიდან გამომდინარე, რომელიც მან სახელმწიფოთაშორის დავაზე 2021 წლის 21 იანვარს მიიღო.8 რუსეთის ფედერაცია არ თანამშრომლობს საერთაშორისო ორგანიზაციებთან, დღეის მდგომარეობით, გარიცხულია ევროპის საბჭოდან და მისი გაცხადებული პოლიტიკაა, არ აღასრულოს ევროპული სასამართლოს მიერ მისთვის დაკისრებული ვალდებულებები, მათ შორის, არ გადაიხადოს დაკისრებული საკომპენსაციო თანხა.
საიამ 2024 წლის 26 იანვარს მიმართა საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს და მოუწოდა გამოიყენოს მის ხელთ არსებული რესურსები ევროპის საბჭოში აგვისტოს ომის შედეგად და შემდგომ პერიოდში რუსეთის ფედერაციის მიერ დაზარალებულებისთვის საერთაშორისო საკომპენსაციო ფონდის შესაქმნელად.9 საიას მიმართვას საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროსგან უკუკავშირი ამ დრომდე არ მოჰყოლია.10 აუცილებელია, სახელმწიფო ყველა დიპლომატიურ და საერთაშორისო-სამართლებრივ მექანიზმს იყენებდეს რუსეთის წინააღმდეგ ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულების უზრუნველსაყოფად.
ამის ნაცვლად, საქართველოს ხელისუფლება ,,რუსული კანონით“ ღიად ებრძვის სამოქალაქო საზოგადოებას, რომელიც მნიშვნელოვან როლს ასრულებს საერთაშორისო და ეროვნულ დონეზე კონფლიქტით დაზარალებული პირების უფლებების დასაცავად. რუსული კანონი და სხვა უფლებების მომეტებულად მზღუდავი ტენდენციები,11 ასევე, საფრთხეს უქმნის ქვეყნის ევრო-ატლანტიკურ კურსს, რომელიც საქართველოს კონსტიტუციით არის განმტკიცებული და საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის დაცვის მნიშვნელოვან გარანტიას წარმოადგენს.
1 იხ. ანგარიში: 10 წელი აგვისტოს ომიდან: დაზარალებულთა მდგომარეობა საქართველოში, 2019, ხელმისაწვდომია: chromeextension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://www.gyla.ge/files/07.07.2019%20- %20%E1%83%A5%E1%83%90%E1%83%A0%E1%83%97%E1%83%A3%E1%83%9A%E1%83%98%20%E1%83%A 1%E1%83%90%E1%83%91%E1%83%9D%E1%83%9A%E1%83%9D%E1%83%9D.pdf, [06.08.2024],
2 საქართველოს სახალხო დამცველის ანგარიში საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ 2023 წელი, 8, ხელმისაწვდომია, https://ombudsman.ge/res/docs/2024052311354297279.pdf, [06.08.2024].

Sixteen years have passed since the August war. In August 2008, the Russian Federation invaded the territory of Georgia in violation of international law, infringed Georgia's sovereignty, commited war crimes and crimes against humanity. This invasion resulted in the killing of civilians and the forced displacement of 26,888 people (9,081 families). 1
The damage caused by the Russian Federation is ongoing. The human rights situation of people living in the occupied territories and the harassment of ethnic Georgians remain problematic. 2 Additionally, creeping occupation, illegal so-called “borderization”, and security challenges persist for people living near the occupation line.3 The occupation regime has exacerbated the issue with the illegal practice of arresting people for allegedly crossing the so-called border, leading to increasing cases of long-term illegal detention. 4 The killing of Tamaz Ginturi by the Russian occupation forces during an attempt to illegally arrest a local resident near the village of Kirbali in Gori municipality is another egregious violation of human rights by the occupation regime. 5
Along with the security challenges, the population living in the villages near the occupation line faces significant social and economic difficulties, including high unemployment, low awareness of social programs, and lack of access to basic services and infrastructure. 6
This situation is exacerbated by the fact that the compensation obligation imposed on Russia by the European Court is still unenforceable. On April 28, 2023, the European Court ordered the Russian Federation to pay 130 million euros to Georgia in the August War case,7 based on its decision from January 21, 2021, on the interstate dispute. 8 However, the Russian Federation does not cooperate with international organizations and is currently excluded from the Council of Europe. Its declared policy is to not fulfill the obligations imposed by the European Court, including the payment of the imposed compensation amount.
On 26 January 2024, GYLA addressed the Ministry of Foreign Affairs of Georgia to utilize available resources and take further actions to create an international compensation fund for the victims of the Russian Federation as a result of the August war and subsequent developments under the auspices of the Council of Europe.9 GYLA's appeal has not yet received any feedback from the Ministry of Foreign Affairs of Georgia. 10 It is necessary for the state to use all diplomatic and international legal mechanisms to ensure the enforcement of the European Court of Human Rights' decision against Russia.
Instead, the Georgian authorities are openly fighting against civil society, which plays an important role in protecting the rights of people affected by the conflict at both international and national levels, with the Russian law. The Russian law and other excessively restrictive measures also threaten the country's Euro-Atlantic course, 11 which is reinforced by the Constitution of Georgia and represents an important guarantee of the protection of Georgia's sovereignty and territorial integrity.
1 see Report: 10 years since the August war: situation of victims in Georgia, 2019, available at: chromeextension://efaidnbmnnibpcajpcglclefindmkaj/https://www.gyla.ge/files/07.07.2019%20-%20%E1%83%A5% E1%83%90%E1%83%A0%E1%83%97%E1%83%A3%E1%83%9A%E1%83%98%20%E1%83%A1%E1%83%90% E1%83%91%E1%83%9D%E1%83%9A%E1%83%9D%E1%83%9D.pdf, [06.08.2024],
2 Report of the Public Defender of Georgia on the state of protection of human rights and freedoms in Georgia 2023, 8, available, https://ombudsman.ge/res/docs/2024052311354297279.pdf, [08.06.2024].
3 ibid.
4 ibid 19.
5 ibid 18.
6 UN Women, Assessment of the needs of people living along the dividing lines in Georgia, 2019, available at https://georgia.unwomen.org/sites/default/files/2022- 02/ABL%20Needs%20Assessment%20GEO%202019%20Final.pdf , [06.08.2024].
7 CASE OF GEORGIA v. RUSSIA (II) (just satisfaction), 28.04.2023, 38263/08.
8 CASE OF GEORGIA v. RUSSIA (II) (merits), 21.01.2021, 38263/08.
9 GYLA calls on the Ministry of Foreign Affairs to utilize international measures to ensure that the rights of the victims of the Russian Federation are effectively protected, 26.01.2024, https://gyla.ge/en/post/saia-sagareo-saqmeta-saministros-mimartavs-rusetis-federaciis-mier-dazaralebuli-mosakhleobis-uflebebis-efeqtianidacvistvis-saertashoriso-ghonisdziebebis-gamoyenebis-taobaze#sthash.z50HjhoC.dpbs