24 თებერვალი, 202111:20
სამწუხაროდ, საქართველოს მთავრობამ ვერ უზრუნველყო შექმნილი პოლიტიკური კრიზისის განმუხტვა და მშვიდობიანი მოლაპარაკების გზით მიმდინარე პროცესების დეესკალაცია. ხელისუფლებამ არ გაითვალისწინა მრავალმხრივი მოწოდებები. საპოლიციო ძალების მეშვეობით ოპოზიციური პარტიის თავმჯდომარის დაპატიმრებამ, კიდევ უფრო დაამძიმა არსებული ვითარება.
მნიშვნელოვანია, რომ საქართველოს მთავრობამ გადადგას კონსტრუქციული ნაბიჯები ქვეყნის პოლიტიკური კრიზიდან გამოსაყვანად, ამასთანავე, არ დაუშვას შეკრება/მანიფესტაციის უფლებაში ჩარევა და მისცეს დემონსტრანტებს კონსტიტუციით გარანტირებული უფლებით სარგებლობის საშუალება.
მოკლე მიმოხილვა:
სამართალდამცავების მხრიდან სასამართლოს განჩინების აღსრულებას წინ უძღოდა პოლიტიკური პროცესები. როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, 2021 წლის 16 თებერვალს პარლამენტმა დეპუტატის და ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის თავმჯდომარის, ნიკა მელიას, მიმართ გირაოს უფრო მკაცრი აღკვეთის ღონისძიებით შეცვლის შესახებ სასამართლოსათვის შუამდგომლობით მიმართვასთან დაკავშირებით საქართველოს გენერალური პროკურატურისთვის წინასწარი თანხმობა გასცა.[1] შედეგად, ამავე წლის 17 თებერვალს, თბილისის საქალაქო სასამართლომ ნიკა მელიას პატიმრობა შეუფარდა.[2]სასამართლოს გადაწყვეტილება, რომლითაც გირაო შეიცვალა პატიმრობით, დასაბუთების ნაწილში წარმოშობს კითხვის ნიშნებს.[3]
მიმდინარე წლის 18 თებერვალს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ აღნიშნული განჩინების აღსრულებასთან დაკავშირებით განცხადება გაავრცელა.[4] ამავე დღეს, პრემიერ-მინისტრი გიორგი გახარია გადადგა,[5] რის მიზეზადაც ნაციონალური მოძრაობის თავმჯდომარის, ნიკა მელიას დაპატიმრების თაობაზე თანაგუნდელებთან არსებული უთანხმოება დაასახელა.
შს სამინისტრომ დაგეგმილი ღონისძიება შექმნილი პოლიტიკური სიტუაციის გამო დროებით გადადო.[6]ხოლო, პარლამენტის მიერ პრემიერ-მინისტრობის ახალი კანდიდატის, ირაკლი ღარიბაშვილს, მიმართ ნდობის გამოცხადების[7] შემდეგ, მეორე დღესვე ნიკა მელია დააკავეს.[8] სახელმწიფო უწყებების მხრიდან მსგავსი ქმედებები გვაფიქრებინებს, რომ ამ საქმესთან დაკავშირებით გადაწყვეტილებები მიიღება არა სამართლებრივი, არამედ პოლიტიკური მიზნების შესაბამისად.
ჩატარებული სპეცოპერაციის შეფასება:
ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის ოფისთან ნიკა მელიას დაპატიმრების მიზნით შეიკრიბა მასშტაბური საპოლიციო ძალა, ხოლო დაკავების პროცესში შენობაში შეკრებილი პოლიტიკური პარტიების ლიდერებისა და მოქალაქეების წინააღმდეგ გამოყენებული იყო სპეციალური საშუალება - სავარაუდოდ წიწაკის გაზი.[9] ქიმიური სპეციალური საშუალებები (მათ შორის, წიწაკის გაზი) გამოიყენება ძალადობრივი წინააღმდეგობის უგულებელსაყოფად,[10] როდესაც არსებობს დაზიანების მყისიერი და გარდაუვალი საფრთხე.[11] დაუშვებელია მათი გამოყენება პასიური წინააღმდეგობის დროს,[12] ასევე დახურულ სივრცეებში, სადაც არ არის ადეკვატური ვენტილაცია ან უსაფრთხო გასასვლელი.[13] ასეთ შემთხვევაში, არსებობს ჯანმრთელობის სერიოზული დაზიანების საფრთხე.[14] ქიმიური საშუალებები უნდა გამოიყენებოდეს მხოლოდ მაშინ, როდესაც სამართალდამცავებს აქვთ საკმარისი ინფორმაცია იმის დასადასტურებლად, რომ ეს საშუალებები არ გამოიწვევს ჯანმრთელობის გაუმართლებელ პრობლემებს.[15] აუცილებელია მათი სწორად გამოყენება, რაც გულისხმობს ცრემლსადენი გაზის/წიწაკის სპრეის შესხმას პირისგან რამდენიმე მეტრის დაშორებით.[16] თავიდან უნდა იქნეს არიდებული მათი განმეორებითი ან ხანგრძლივი გამოყენება.[17]
საგულისხმოა, რომ მოცემულ შემთხვევაში, ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის ოფისში შეკრებილი მოქალაქეები არ მიმართავდნენ ძალადობრივ ქმედებებს. ისინი იმყოფებოდნენ დახურულ სივრცეში, აგრეთვე, შეუძლებელი იყო შენობის უსაფრთხო და მყისიერი დატოვება. ამას მოწმობს ის ფაქტიც, რომ შენობაში მყოფი ერთ-ერთი პირი ცდილობდა ფანჯრის ჩამტვრევას სავარაუდოდ სპეციალური ქიმიური საშუალების გამოყენების შედეგად წარმოშობილი უჰაერობის უგულებელსაყოფად.[18] ამ ყველაფერზე დაყრდნობით, შესაძლებელია ითქვას, რომ პოლიციის მიერ სპეციალური ქიმიური საშუალების გამოყენება მოხდა კანონისა და საერთაშორისო სტანდარტების დარღვევით.
ამოღებული კომპიუტერული ტექნიკა:
გარდა ამისა, გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის ოფისიდან ამოიღეს კომპიუტერული ტექნიკა. აღნიშნული წარმოადგენს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით მკაცრად რეგულირებად საგამოძიებო მოქმედებას, რომლის ჩატარების დროსაც ყველა შემთხვევაში აუცილებელია ლეგიტიმური მიზნის არსებობა. მოცემულ შემთხვევაში, რადგან საქმე ეხება ერთ-ერთი ოპოზიციური პარტიის ცენტრალურ ოფისში არსებული კომპიუტერული სისტემიდან  ისეთი მონაცემების ამოღებას, რომელიც შესაძლოა, დაკავშირებული იყოს პოლიტიკური პარტიის საქმიანობასთან, მნიშვნელოვანია, შესაბამისმა ორგანოებმა საზოგადოებას განუმარტონ საგამოძიებო მოქმედების ჩატარების დასაბუთებული  ლეგიტიმური მიზანი.
ადმინისტარციული დაკავებები:
ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის ოფისთან განვითარებული მოვლენების დროს პოლიციამ ადმინისტრაციული წესით დაკავა არაერთი ადამიანი,[19] აგრეთვე საქართველოს პარლამენტთან მშვიდობიანი პროტესტის გამოხატვის პროცესში დაუსაბუთებლად დააკავეს სამოქალაქო აქტივისტი ნოდარ რუხაძე.[20] აღსანიშნავია, რომ საქართველოს ადმინისტრაციული სამართალადარღვევათა კოდექსი ადგენს ადმინისტრაციული დაკავების მიზნებსა და საფუძვლებს, აგრეთვე დაკავების წესს. ადმინისტრაციული დაკავების პროცესში სამართალდამცავები უნდა ხელმძღვანელობდნენ კანონმდებლობის მოთხოვნათა სრული დაცვით. დაუშვებელია მათი მხრიდან ადმინისტრაციული დაკავების შესახებ გადაწყვეტილების მიღება მშვიდობიანი პროტესტის აღსაკვეთად, პირთა მათთვის არასასურველი ადგილიდან განსარიდებლად ან/და სხვა ისეთი მიზნით, რომელიც არ გამომდინარეობს კანონმდებლობიდან და ემყარება მხოლოდ ცალკეულ პოლიციელთა ან მათ ხელმძღვანელ პირთა მიხედულებას.
ბოლო დღეების განმავლობაში ვნახეთ სამართალდამცავთა მხრიდან შეკრების უფლებაში ჩარევის არაერთი შემთხვევა, კერძოდ, რუსთაველის გამზირზე პარლამენტის შენობის წინ მიმდებარე ტერიტორიაზე, პოლიცია აქციის მონაწილეებს დაუსაბუთებლად არ აძლევდა უფლებას, გაეშალათ კარავი, რაც წარმოადგენდა კანონმდებლობის დარღვევას.[21]
ამ ყველაფერზე დაყრდნობით, საქართველოს ხელისუფლებას მოვუწოდებთ:
- მიიღოს ყველა ზომა პოლიტიკური პროცესების დეესკალაციისა და ნორმალიზების მიმართულებით;
- მისცეს დემონსტრანტებს მშვიდობიანი შეკრების უფლებით სარგებლობის უფლება და მშვიდობიანი პროტესტის აღსაკვეთად არ გამოიყენოს პოლიციური ძალა.
[1] „პარლამენტმა ნიკა მელიას იმუნიტეტი მეორედ მოუხსნა“, რადიო თავისუფლების ვებგვერდი, 16.02.2021. ხელმისაწვდომია: https://www.radiotavisupleba.ge/a/31105623.html.
[2] „სასამართლომ პატიმრობა შეუფარდა ნიკა მელიას, რადიო თავისუფლების ვებგვერდი, 17.02.2021. ხელმისაწვდომია: https://www.radiotavisupleba.ge/a/31107595.html
[3] „საია და EMC მელიას მიმართ პატიმრობის შეფარდებას ეხმიანებიან“, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ვებგვერდი, 18.02.2021. ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/2NT2hjj .
[4] „შინაგან საქმეთა სამინისტროს განცხადება“, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ვებგვერდი, 18.02.2021. ხელმისაწვდომია: http://bit.ly/2OVViGC.
[5] “გიორგი გახარია პრემიერობიდან გადადგა”, რადიო თავისუფლების ვებგვერდი, 18.02.2021. ხელმისაწვდომია:  https://www.radiotavisupleba.ge/a/31108927.html
[6] „შინაგან საქმეთა სამინისტროს განცხადება“, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ვებგვერდი, 18.02.2021. ხელმისაწვდომია:  https://police.ge/ge/shinagan-saqmeta-saministros-gantskhadeba/14411.
[7] “პარლამენტმა ირაკლი ღარიბაშვილის მთავრობას ნდობა გამოუცხადა”, საქართველოს მთავრობის ვებგვერდი, 22.02.2021. ხელმისაწვდომია: http://gov.ge/index.php?lang_id=GEO&sec_id=556&info_id=78664
[8] „ნიკა მელია დაკავებულია“, რადიო თავისუფლების ვებგვერდი, 23.02.2021. ხელმისაწვდომია::  https://www.radiotavisupleba.ge/a/31116776.html.
[9] პოლიციის შესახებ საქართველოს კანონის მე-12 მუხლის 1-ლი პუნქტი.
[10] OHCHR, Guidance on Less-lethal Weapons in Law Enforcement, (2020), p. 7.2.2. ხელმისაწვდომია: https://www.ohchr.org/Documents/HRBodies/CCPR/LLW_Guidance.pdf.
[11] იქვე, იხ. p. 7.2.3; OSCE, ODIHR, Handbook on Monitoring Freedom of Peaceful Assembly, Second Edition, (2020), 92. ხელმისაწვდომია: https://www.osce.org/files/f/documents/d/1/473439_0.pdf.
[12] OHCHR, Guidance on Less-lethal Weapons in Law Enforcement, (2020), p. 7.2.7.
[13] იქვე; Tali v. Estonia, App no. 66393/10, (ECtHR. 2014), p. 78; Amnesty International, Use of Force: Guidelines for Implantation of the UN Basic Principles on the Use of Force and Firearms by Law Enforcement Officials, (August 2020), 157.
[14] OHCHR, Guidance on Less-lethal Weapons in Law Enforcement, (2020), p. 7.2.7.
[15] იქვე, იხ. p. 7.2.3.
[16] იქვე. იხ. p. 7.2.6.
[17] იქვე. იხ. p. 7.2.2.
[18] ტელეკომპანია მთავარის პირდაპირი ტრანსლაცია, 2021 წლის 23 თებერვალი, 08:50:49 საათი, იხ. http://www.myvideo.ge/tv/mtavari/2021-02-23/08:50:49.
[19] „შსს-ს ინფორმაციით, „ნაციონალური მოძრაობის“ ოფისთან 21 პირი დააკავეს, რომელთა შორის გიორგი ბარამიძეცაა“, ინტერპრესნიუსის ვებგვერდი, 23.02.2021. ხელმისაწვდომია:  https://bit.ly/3slAmXY; დაკავებული პირები მოგვიანებით ხელწერილის საფუძველზე გათავისუფლდნენ, იხ. „ნაც. მოძრაობის ოფისთან დაკავებული 21 პირი ხელწერილის საფუძველზე გათავისუფლდა, რადიო თავისუფლების ვებგვერდი, 23.02.2021. ხელმისაწვდომია: http://bit.ly/37CvaHd.
[20] „ნოდარ რუხაძე ღარიბაშვილისთვის მონის დაძახების გამო დააკავეს“, იხ. https://www.facebook.com/tvpirveli/posts/1888339464658685.
[21] „საია მოუწოდებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს პატივი სცეს ტროტუარზე კარავის მეშვეობით შეკრების ჩატარების უფლებას“, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ვებგვერდი, 19.02.2021. ხელმისაწვდომია:https://bit.ly/2MggfuX .

24 February, 202111:20
Unfortunately, the Georgian government failed to defuse the current political crisis and de-escalate the ongoing processes through peaceful negotiations. The authorities did not heed the multiple calls. The arrest of the leader of the opposition party through the police forces has aggravated the current situation.
It is crucial for the Georgian government to take constructive steps to bring the country out of the political crisis, also to prevent interference with the right of assembly/demonstration and allow demonstrators to exercise their constitutional rights.
Short Overview:
The enforcement of court ruling was preceded with political processes. On 16 February 2021, the Parliament gave prior consent to the Office of the Prosecutor General of Georgia to file a motion to the Court to replace the bail on the MP and the Chairperson of the United National Movement, Nika Melia with a stricter measure of restraint.[1] As a result, on February 17, the Tbilisi City Court imposed remand detention to Nika Melia.[2] The substantiation of the court's decision to replace the bail with remand detention raises questions.[3]
On 18 February 2021, the Ministry of Internal Affairs of Georgia issued a statement regarding the execution of the mentioned ruling.[4] On the same day, Prime Minister Giorgi Gakharia resigned,[5] for which he named the reason to be a disagreement with his teammates over the detention of the United National Movement leader, Nika Melia.
The Ministry of Internal Affairs temporarily postponed the planned measure due to the created political situation.[6] On 22 February, the Parliament declared a vote of confidence to the new candidate for the post of Prime Minister, Irakli Gharibashvili.[7] The next day Nika Melia was detained.[8] Such actions by state agencies leave an impression that decisions concerning this case, are made not according to the legal but political purposes.
Evaluation of the Conducted Special Operation:
A large-scale police force has gathered near the UNM office with the purpose to detain Nika Melia, and during the arrest process, a chemical irritant, allegedly pepper spray, was used against leaders of political parties and citizens gathered in the building.[9] Special chemical irritants (including pepper spray) are used to incapacitate violent resistance[10] when there is an immediate and imminent danger of injury.[11] They should not be used during passive resistance[12], as well as in enclosed environments where there is no adequate ventilation or safe exit.[13] In such a case, there is a risk of serious health injury.[14] Chemical agents should only be used when law enforcement has sufficient information to prove that these agents will not cause any unwarranted/unjustified health problems[15]. It is necessary to use them properly, which means spraying tear gas/pepper spray to a person from a distance of a up to several meters.[16] Repeated or prolonged use should be avoided.[17]
In this case, the citizens gathered in the office of the United National Movement did not resort to violence. They were in an enclosed environment, and it was impossible to leave the building safely and instantly. This is evidenced by the fact that one of the people in the building tried to break the window, allegedly to ventilate the lack of air created by the applied chemical irritants.[18] Based on all this, the police violated the law and international standards by using chemical irritants in the above-indicated circumstances.
Seized Computer Hardware:
In addition, it was reported that computer equipment was seized from the office of the United National Movement. This is an investigative action strictly regulated by the Criminal Procedure Code, which in all cases requires to have a legitimate purpose. In this case, as it concerns the extraction of data from the computer system at the headquarters of one of the opposition parties, which may be related to the activities of a political party, the relevant authorities must clearly explain to the public the substantiated legitimate purpose of the investigation.
Administrative Detentions:
During the events that took place near the UNM office, the police administratively detained several people[19]  and unjustifiably detained a civil activist, Nodar Rukhadze, during a peaceful protest in front of the Georgian Parliament. [20] It should be stressed that the Code of Administrative Offenses of Georgia sets out the purposes and grounds for administrative detention, as well as the procedure for detention. In the process of administrative detention, law enforcement officials should comply with the requirements of the law. They mustn’t employ administrative detention to suppress a peaceful protest, to remove persons from a particular place, and/or for other purposes not deriving from the law and that are based solely on the discretion of individual police officers or their superiors.
In recent days, we have seen numerous cases whereof law enforcement officials interfered with the right of assembly, in particular, the police unjustifiably denied protesters the right to set up a tent in the vicinity of the Parliament building on Rustaveli Avenue. This was undeniably a violation of the law.[21]
Based on all this, we call on the Georgian authorities to:
• Take all measures to de-escalate and normalize political processes;
• guarantee the right to peaceful assembly of demonstrators and not use police force to suppress peaceful protests.
[1] "Parliament Lifted Nika Melia's Immunity for the Second Time", Website of Radio Liberty, 16.02.2021. Available at: https://www.radiotavisupleba.ge/a/31105623.html.
[2] "The Court Imposed Remand Detention to Nika Melia, Website of Radio Liberty, 17.02.2021. Available at: https://www.radiotavisupleba.ge/a/31107595.html
[3] "GYLA and EMC Respond to the Imposition of Remand Detention Against Nika Melia", Georgian Young Lawyers Association Website, 18.02.2021. Available at: https://bit.ly/2NT2hjj .
[4] "Statement of the Ministry of Internal Affairs", Website of the Ministry of Internal Affairs, 18.02.2021. Available at: http://bit.ly/2OVViGC.
[5] "Giorgi Gakharia has Resigned from the Post of the Prime Minister", Website of Radio Liberty, 18.02.2021. Available at:  https://www.radiotavisupleba.ge/a/31108927.html
[6] "Statement of the Ministry of Internal Affairs", Website of the Ministry of Internal Affairs, 18.02.2021. Available at: https://police.ge/ge/shinagan-saqmeta-saministros-gantskhadeba/14411.
[7] "Parliament has Expressed a Vote of Confidence to the Government Led by Irakli Gharibashvili", Website of the Georgian Government, 22.02.2021. Available at: http://gov.ge/index.php?lang_id=GEO&sec_id=556&info_id=78664.
[8] "Nika Melia is Detained", Website of Radio Liberty, 23.02.2021. Available at:  https://www.radiotavisupleba.ge/a/31116776.html.
[9] Paragraph 1 of Article 12 of the Law of Georgia on Police.
[10] OHCHR, Guidance on Less-lethal Weapons in Law Enforcement, (2020), p. 7.2.2. Available at: https://www.ohchr.org/Documents/HRBodies/CCPR/LLW_Guidance.pdf.
[11] Ibid, see p. 7.2.3; OSCE, ODIHR, Handbook on Monitoring Freedom of Peaceful Assembly, Second Edition, (2020), 92. Available at: https://www.osce.org/files/f/documents/d/1/473439_0.pdf.
[12] OHCHR, Guidance on Less-lethal Weapons in Law Enforcement, (2020), p. 7.2.7.
[13] Ibid; Tali v. Estonia, App no. 66393/10, (ECtHR. 2014), p. 78; Amnesty International, Use of Force: Guidelines for Implantation of the UN Basic Principles on the Use of Force and Firearms by Law Enforcement Officials, (August 2020), 157.
[14] OHCHR, Guidance on Less-lethal Weapons in Law Enforcement, (2020), p. 7.2.7.
[15] Ibid. see p. 7.2.3.
[16] Ibid. see p. 7.2.2.
[17] Ibid, see p. 7.2.6.
[18] Live broadcast of Mtavari TV, February 23, 2021, 08:50:49, see http://www.myvideo.ge/tv/mtavari/2021-02-23/08:50:49.
[19] “According to the Ministry of Internal Affairs Information, 21 people were detained near the office of the National Movement, including Giorgi Baramidze”, Website Interpressnews, 23.02.2021. Available at: https://bit.ly/3slAmXY; The detainees were later released on the basis of a handwritten assurance note, see „21 People Detained at the National Movement Office were Released on the basis of a Handwritten Assurance Note, Website of Radio Liberty, 23.02.2021. Available at: http://bit.ly/37CvaHd.
[20] “Nodar Rukhadze was Detained for Calling Gharibashvili a Slave”, see https://www.facebook.com/tvpirveli/posts/1888339464658685.
[21] "GYLA Calls on the Ministry of Internal Affairs to Respect the Right to Hold Assembly by Setting up a Tent on the Sidewalk", Georgian Young Lawyers Association Website, 19.02.2021. Available at: https://bit.ly/2MggfuX .