2024 წლის 13 დეკემბერს პარლამენტმა მესამე მოსმენით მხარი დაუჭირა საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის[1] კიდევ უფრო რეპრესიულ იარაღად ქცევის მოტივით.
ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში მნიშვნელოვნად იზრდება სანქციები ისეთ სამართალდარღვევებთან დაკავშირებით, რომლებსაც შინაგან საქმეთა სამინისტრო, როგორც წესი, საპროტესტო აქციების მონაწილეთა წინააღმდეგ იყენებს. ასევე, კოდექსს ემატება ახალი სამართალდარღვევები და დაკავების ახალი საფუძვლები.
აშკარაა, რომ შეკრებებთან, მანიფესტაციებთან და საპროტესტო გამოხატვასთან დაკავშირებულ ქმედებებზე სანქციების არაპროპორციული ზრდითა და ახალი საფუძვლების დამატებით, „ქართული ოცნება“ მოსახლეობის დაშინებას ცდილობს. მით უმეტეს მაშინ, როდესაც ადმინისტრაციული სამართალდარღვევათა კოდექსი პროტესტის მონაწილეთა წინააღმდეგ აქტიურად გამოიყენება შსს-ს მიერ, რასაც სასამართლო ხელისუფლება, მართლმსაჯულების რეალურ განხორციელებაზე უარის თქმით, აკანონებს.
შესაბამისად, მოსალოდნელია, რომ აღნიშნულ სანქციებს სახელმწიფო არა მართლწესრიგის დასაცავად, არამედ გამოხატვის და შეკრების უფლებების წინააღმდეგ გამოიყენებს.
ცვლილებები შემდეგია:
(1) ახალი სამართალდარღვევები
1.1. სახის ნიღბით ან ნებისმიერი სხვა საშუალებით დაფარვა, იქნება ადმინისტრაციული სამართალდარღვევა, რომელიც გამოიწვევს დაჯარიმებას 2000 ლარით.
1.2. შეკრების მონაწილეებს ასევე აეკრძალებათ თან იქონიონ „ლაზერული ან/და მკვეთრი გამოსხივების მქონე ისეთი საშუალება, რომლის გამოყენებამაც შესაძლოა ხელი შეუშალოს სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენელთა საქმიანობას, ან/და მათ სარგებლობაში არსებულ ტექნიკურ საშუალებათა გამართულ ფუნქციონირებას.“
მიმდინარე აქციების პარალელურად შსს რუტინულად ატარებს უკანონო ჩხრეკებს და ადამიანებს, მათ შორის, ისეთ ლეგალურ ნივთებს ართმევს, როგორიცაა აირწინაღი და ნიღაბი.  შესაბამისად, მოსალოდნელია, რომ აღნიშნულ შეზღუდვას შსს უკანონო ჩხრეკების გასამართლებლად გამოიყენებს და არაპროპორციულად გამოიყენებს, მათ შორის, ისეთი ლაზერული ან მანათობელი ნივთების მფლობელთა წინააღმდეგ, რომელთაც არ შეუძლიათ აღნიშნული ხელსაწყოებით რეალურად შეაფერხონ სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენელთა საქმიანობა ან მათი ტექნიკის ფუნქციონირება.
აღნიშნულ მოთხოვნათა დარღვევისთვის სანქცია, ასევე, 2000 ლარი იქნება.
1.3. მშობლის ან ბავშვის სხვა კანონიერი წარმომადგენლის მიერ არასრულწლოვანის აღზრდისა და სწავლების ან მის მიმართ სხვა მოვალეობათა შეუსრულებლობას ემატება ამავე კოდექსის 173-ე მუხლით გათვალისწინებული ქმედების ჩადენა (სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომლის კანონიერი მოთხოვნის დაუმორჩილებლობა). აღსანიშნავია, რომ პოლიცია, როგორც წესი, სწორედ 173-ე მუხლს იყენებს დემონსტრანტების უსაფუძვლო დაკავებისას.
1.4. კოდექსში ჩნდება ახალი სამართალდარღვევა (მუხლი 1983) საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სისტემაში დადგენილი ფორმის ტანსაცმლისა და ატრიბუტიკის უკანონოდ ტარება ან საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სისტემაში დადგენილი ფორმის ტანსაცმლისთვის ანდა ატრიბუტიკისთვის მიმსგავსებული ტანსაცმლის/ატრიბუტიკის ტარება იმ პირის მიერ, რომელიც არ არის საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სისტემის მოსამსახურე, რასაც შესაბამისი გარემოების გათვალისწინებით შეცდომაში შეჰყავს ობიექტური დამკვირვებელი.
აღნიშნული სამართალდარღვევისთვის სანქციად გათვალისწინებულია 2 000 ლარი, საგნის კონფისკაციით.
(2) გაზრდილი სანქციები
2.1. შეკრების ან მანიფესტაციის ორგანიზებისა და ჩატარების წესის დარღვევა
კოდექსის 1741 მუხლის მე-4 ნაწილის ახალი რედაქციის მიხედვით, მნიშვნელოვნად არის გაზრდილი შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-9, მე-11 და 111 მუხლებით გათვალისწინებული ნორმების დარღვევასთან დაკავშირებული სანქციები.
აღნიშნული ნორმები უკავშირდება აკრძალულ ადგილებში აქციების და მანიფესტაციების ჩატარებას, აკრძალული მოწოდებების გაკეთებას, აკრძალული ნივთების ქონას და მონაწილეთა მცირე რაოდენობის მიუხედავად გზის გადაკეტვას.
ძველი რედაქცია ითვალისწინებს დაჯარიმებას 500 ლარის ოდენობით ან ადმინისტრაციულ პატიმრობას 15 დღემდე ვადით, ხოლო თუ დამრღვევი ორგანიზატორია – დაჯარიმებას 5000 ლარის ოდენობით ან ადმინისტრაციულ პატიმრობას 15 დღემდე ვადით. ახალ რედაქციაში ჯარიმების ოდენობა, შესაბამისად, არის 5000 ლარი და 15000 ლარი.
(1)   ქალაქში ან სხვა დასახლებულ პუნქტში სატრანსპორტო საშუალებებით ორგანიზებულად გზის გადაკეტვა ან ჯგუფურ მოძრაობაში მონაწილეობა, როდესაც გზის სავალი ნაწილი სრულად არის დაკავებული
125-ე მუხლის 61 ნაწილი აქამდე ითვალისწინებდა ჯარიმას 1000 ლარის ოდენობით, ხოლო ახალი მოწესრიგებით, ასევე გამიწვევს სატრანსპორტო საშუალების მართვის უფლების 1 წლით შეჩერებას (კუმულაციურად).
2.2.  მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციულ საზღვრებში არსებული ტერიტორიის იერსახის დამახინჯება
150-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით გათვალისწინებული სამართალდარღვევისთვის, მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციულ საზღვრებში არსებული ტერიტორიის იერსახის დამახინჯებისთვის (სხვადასხვა სახის წარწერების, ნახატების, სიმბოლოების თვითნებური შესრულება შენობათა ფასადებზე, ვიტრინებზე, ღობეებზე, სვეტებზე, ხე-ნარგავებზე, ასევე პლაკატების, ლოზუნგების, ბანერების განთავსება ისეთ ადგილებზე, რომლებიც საამისოდ არ არის გამოყოფილი, ღობეებისა და შენობების შეუღებავად მიტოვება[2]) ჯარიმის ოდენობა იზრდება და 1000 ლარი ხდება, 50 ლარის ნაცვლად.
იგივე ქმედების განმეორებით ჩადენა (150-ე მუხლის მე-2 ნაწილი) 500-ის ნაცვლად 2000 ლარით დაჯარიმებას გამოიწვევს.
მსგავსად არის გაზრდილი ჯარიმების ოდენობა აღნიშნული მუხლის სხვა ნაწილებისთვის:
- სხვადასხვა სახის წარწერების, ნახატების, სიმბოლოების თვითნებურად შესრულება ადმინისტრაციული ორგანოების შენობათა ფასადებზე, აგრეთვე მათ მიმდებარე ტერიტორიაზე, მათ შორის, ფეხით მოსიარულეთა და სატრანსპორტო საშუალებების სავალ ნაწილზე გამოიწვევს დაჯარიმებას 2 000 ლარის ოდენობით, ნაცვლად 500 ლარისა. აღნიშნული სამართალდარღვევის განმეორებით ჩადენა გამოიწვევს დაჯარიმებას 3 000 ლარის ოდენობით, ნაცვლად 1 000 ლარისა, ან, თუ საქმის გარემოებებისა და დამრღვევის პიროვნების გათვალისწინებით ამ ზომის გამოყენება არასაკმარისად იქნება მიჩნეული, – ადმინისტრაციულ პატიმრობას 15 დღემდე ვადით.
- ტერიტორიის იერსახის დამახინჯება „კულტურული მემკვიდრეობის შესახებ“ საქართველოს კანონით დადგენილ კულტურული მემკვიდრეობის დამცავ ზონაში, გამოიწვევს დაჯარიმებას 2 000 ლარის ოდენობით, ნაცვლად 1 000 ლარისა. განმეორებით იგივე ქმედების ჩადენა გამოიწვევს დაჯარიმებას 3 500 ლარის ოდენობით, ნაცვლად 2 000 ლარისა.
- ამ მუხლით გათვალისწინებული დარღვევის გამოუსწორებლობა დაჯარიმებიდან 10 დღის ვადაში, – გამოიწვევს დაჯარიმებას 1 000 ლარის ოდენობით, ნაცვლად 500 ლარისა.
მსგავსად იზრდება სანქციები 1502  მუხლის (ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის იერსახის დამახინჯება) შემთხვევაშიც:
-  ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტში სხვადასხვა სახის წარწერების, ნახატების, სიმბოლოების თვითნებურად შესრულება შენობათა ფასადებზე, ვიტრინებზე, ღობეებზე, სვეტებზე, ხე-ნარგავებზე, ფეხით მოსიარულეთა და სატრანსპორტო საშუალებების სავალ ნაწილებზე, პლაკატების, ლოზუნგების, ბანერების განთავსება ისეთ ადგილებზე, რომლებიც საამისოდ არ არის გამოყოფილი, ღობეებისა და შენობების შეუღებავად მიტოვება გამოიწვევს დაჯარიმებას 1000 ლარის ოდენობით, ნაცვლად 200 ლარისა. იმავე ქმედების განმეორებით ჩადენა გამოიწვევს დაჯარიმებას 2 000 ლარით, ნაცვლად 1 000 ლარისა.
- ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტში სხვადასხვა სახის წარწერების, ნახატების, სიმბოლოების თვითნებურად შესრულება ადმინისტრაციული ორგანოების შენობათა ფასადებზე, აგრეთვე მათ მიმდებარე ტერიტორიაზე, მათ შორის, ფეხით მოსიარულეთა და სატრანსპორტო საშუალებების სავალ ნაწილებზე გამოიწვევს დაჯარიმებას 2 000 ლარის ოდენობით, ნაცვლად 1 000 ლარისა. ამ ქმედების განმეორებით ჩადენა გამოიწვევს დაჯარიმებას 3 000 ლარის ოდენობით, ნაცვლად 2 000 ლარისა.
- ამ მუხლით გათვალისწინებული სამართალდარღვევის ჩადენა „კულტურული მემკვიდრეობის შესახებ“ საქართველოს კანონით დადგენილ კულტურული მემკვიდრეობის დამცავ ზონაში, გამოიწვევს დაჯარიმებას 2 000 ლარის ოდენობით, ნაცვლად 1 000 ლარისა. განმეორებით იგივეს ჩადენა გამოიწვევს დაჯარიმებას 3 500 ლარის ოდენობით, ნაცვლად 2 000 ლარისა.
2.3.  ვანდალიზმი
გაზრდილია ჯარიმების ოდენობა ვანდალიზმის მუხლის (1662 მუხლი) პირველი და მეორე ნაწილებისთვის, შესაბამისად, 300 ლარის ნაცლად 1000 ლარი და 500 ლარის ნაცლად 2000 ლარი.
(3)  დაკავების საფუძვლები
აღსანიშნავია, რომ, ასევე, იზრდება იმ საფუძველთა ჩამონათვალი, რომელთა გამოც დასაშვებია პირის ადმინისტრაციული დაკავება, პირადი გასინჯვა, მისი ნივთების გასინჯვა და მისთვის ნივთებისა და დოკუმენტების ჩამორთმევა. კოდექსში უკვე არსებულ საფუძვლებს ემატება:
- - სამართალდამრღვევის სასამართლოში დროულად წარდგენა;
- - საქმის გაჭიანურების თავიდან აცილება;
- - ადმინისტრაციული სამართალწარმოების პროცესში მონაწილეობისთვის თავის არიდების პრევენცია;
- - ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის განმეორებით ჩადენის პრევენცია (მუხლი 244)
-  არაკონსტიტუციურად არის ცნობილი 150-ე მუხლის პირველი ნაწილის სიტყვების „ასევე პლაკატების, ლოზუნგების, ბანერების განთავსება ისეთ ადგილებზე, რომლებიც საამისოდ არ არის გამოყოფილი“ ის ნორმატიული შინაარსი რომელიც გამორიცხავს მესაკუთრის მიერ ან მესაკუთრის თანხმობით პლაკატების, ლოზუნგების, ბანერების სპონტანური საპროტესტო აქციის ფარგლებში ხანმოკლე ვადით, დროებითი განთავსების შესაძლებლობას ისეთ ადგილებზე, რომლებიც საამისოდ არ არის გამოყოფილი. - საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2019 წლის 4 ივლისის გადაწყვეტილება №1/5/1271 – ვებგვერდი, 09.07.2019წ.

16 December, 202412:01
On 13 December 2024, the Parliament approved, in the third reading, a package of legislative amendments aimed at making the Administrative Offences Code[1] an even more repressive tool.
The amendments significantly increase penalties for offences commonly employed by the Ministry of Internal Affairs against protest participants. Additionally, new offences and grounds for arrest have been introduced into the Code.
It is evident that with the disproportionate increase in penalties and the introduction of new grounds for actions related to assemblies, demonstrations and protests, the “Georgian Dream” attempts to intimidate the public. This is taking place in the context when the Ministry of Internal Affairs actively employs the Administrative Offences Code against the participants of the protests, which, by refusing to uphold the justice, is approved by the judiciary.
Therefore, it is expected that these penalties will be used not to protect the law and order, but to suppress the rights to freedom of expression and assembly.
The amendments are, as follows:
(1) New Offences
1.1. Covering the face with a mask or any other means will be considered as an administrative offence, punishable by a fine of 2 000 GEL.
1.2. Participants of the assembly will also be prohibited from bringing “devices emitting laser and/or sharp emission, the use of which could interfere with the operations of state representatives and/or disrupt the proper functioning of their technical equipment”.
During the ongoing protests, the MIA is routinely conducting unlawful search and, even confiscating legal items of individuals, such as gas masks and masks. As a result, it is anticipated that the MIA will use this restriction to justify illegal searches and apply it disproportionately, including against those individuals possessing laser or light-emitting devices, who, in reality, with the mentioned items cannot interfere with the activities of state representatives or the functioning their technical equipment.
A penalty for violating this requirement would also be 2 000 GEL.
1.3. The context of the offence prescribed under Article 173 of the same Code (Non-compliance with a lawful order or demand of a law-enforcement officer) is incorporated into the provision of failure of a parent or legal guardian to fulfil their duties regarding a child’s upbringing, education, or other responsibilities. It is important to note that police frequently employ Article 173 when arresting demonstrators without valid grounds.
1.4. A new offence is introduced to the Code (Article 1983) - illegal wearing of clothes and equipment of uniform prescribed by the Ministry of Internal Affairs of Georgia, or the wearing of clothing/equipment resembling the official uniform and/or equipment prescribed by the Ministry of Internal Affairs by individuals who are not employees of the Ministry of Internal Affairs, which, under certain circumstances, may mislead an objective observer.
A penalty for this offence is outlined to be fine in the amount of 2 000 GEL, along with the confiscation of the item.
(2) Increased Penalties
2.1.             Violating the rules for organising or holding assemblies or demonstrations
According to the new version of the Article 1741(4) of the Code, the penalties prescribed for violations of Articles 9, 11 and 111 of the Law of Georgia “on Assemblies and Demonstrations” have been significantly increased.
The mentioned provisions are related to holding assemblies or demonstrations in the prohibited places, making prohibited calls, having the prohibited items and blocking the traffic roadway despite the small quantity of the demonstrators.
The former version prescribed fines in the amount of 500 GEL or administrative arrest for up to 15 days, while in case an offender was an organizer, fine - in the amount of 5 000 GEL or administrative arrest for up to 15 days. In the new version, the fines are respectively – 5 000 GEL and 15 000 GEL.
(1)    Blocking a road with vehicles in an organised way or taking part in a group driving in town or another populated area, during which the roadway is fully occupied
Until now, Article 125(61) prescribed fine in the amount of 1 000 GEL, while with the new amendments it also includes the suspension  of the right to drive for 1 year (cumulatively).
2.2.             Defacement of the appearance of a territory within the administrative boundaries of a municipality
For the offence prescribed by Article 150(1), defacement of the appearance of a territory within the administrative boundaries of a municipality (making various types of inscriptions, drawings or symbols on building facades, shop windows, fences, columns, trees or other plantings without authorisation, also putting up placards, slogans, banners at places not allocated for this purpose, or leaving fences and buildings unpainted[2]) the fine is increasing and it would be 1 000 GEL instead of 50 GEL.
The repeated commission of this offence (Article 150(2)) will carry a fine of 2 000 GEL instead of 500 GEL.
Similarly, the amount of fines is increased for other paragraphs of the mentioned Article:
-          Making various types of inscriptions, drawings, symbols on the facades of administrative buildings, or in the adjacent territory, including pavement and road surfaces will carry a fine of 2 000 GEL instead of 500 GEL. The repeated commission of this offence will carry a fine of 3 000 GEL instead of 1 000 GEL, or if the application of this measure is deemed insufficient after taking into account the circumstances of the case and the person of the offender - an administrative arrest of up to 15 days.
-          Defacement of the appearance of a territory committed in a cultural heritage protection zone determined under the Law of Georgia “on Cultural Heritage”, will carry a fine of 2 000 GEL instead of 1 000 GEL. The repeated commission of this offence will carry a fine of 3 500 GEL instead of 2 000 GEL.
-          Failure to remedy the violation defined in this Article within ten days after a fine is imposed will carry a fine of 1 000 GEL instead of 500 GEL.
The penalties are similarly increased for the offences prescribed by Article 1502 (defacement of the appearance of the Tbilisi city municipality)
-          Arbitrary making of various types of inscriptions, drawings or symbols on building facades, shop windows, fences, columns, trees and plants, on pedestrian walkways and driveways, or putting up of placards, slogans, or banners at places not allocated for this purpose, or leaving of fences and buildings unpainted in the Tbilisi city municipality will carry a fine of 1 000 GEL instead of 200 GEL. The repeated commission of this offence will carry a fine of 2 000 GEL instead of 1000 GEL.
-          Arbitrary making of various types of inscriptions, drawings, or symbols on the facades of administrative buildings, and in the adjacent territory, including pedestrian walkways and driveways in the Tbilisi City municipality will carry a fine of 2 000 GEL instead of 1 000 GEL. The repeated commission of this offence will carry a fine of 3 000 GEL instead of 2 000 GEL.
-          Commission of an offence prescribed by this article within a cultural heritage protective zone determined by the Law of Georgia “on Cultural Heritage”, will carry a fine of 2 000 GEL instead of 1000 GEL. The repeated commission of this offence will carry a fine of 3 500 GEL instead of 2000 GEL.
2.3.   Vandalism
The fines prescribed for the first and second paragraph of the Vandalism Article (Article 1662) have been increased, and it will be respectively, 1 000 GEL instead of 300 GEL, and 2 000 GEL instead of 500 GEL.
(3) The Grounds for Arrest
It is also noteworthy that the list of the grounds permitting administrative arrest, personal search, search of belongings and seizure of the belongings and documents, is also expanding. The following new grounds have been added to the existing grounds already prescribed in the Code:
- Ensuring timely appearance of the offender in court;
- Preventing delays in the proceedings;
- Preventing a person from avoiding participation in administrative proceedings;
- Preventing the repeated commission of the administrative offence (Article 244).
[1] See, the Draft Law and related files: https://info.parliament.ge/#law-drafting/29789 [11.12.2024].
[2] The normative content of the words in Article 150(1) – also putting up placards, slogans, banners at places not allocated for this purpose, which excludes the possibility of temporary placement, for a short period of time within a spontaneous protest action, of placards, slogans, or banners by the owner or with the consent of the owner, at places that are not allocated for this purpose - has been declared unconstitutional.  – Decision №1/5/1271 of 4 July 2019 of the Constitutional Court of Georgia – website, 09.07.2019