2024 წლის 14 იანვარს, ბათუმის საქალაქო სასამართლოში გაიმართა „ნეტგაზეთისა“ და „ბათუმელების“ დამფუძნებლის, მზია ამაღლობელის საქმეზე პირველი წარდგენის სხდომა. მზია ამაღლობელს პროკურატურამ ბრალი 2024 წლის 13 იანვარს, სისხლის სამართლის კოდექსის 353¹ მუხლის 1-ლი ნაწილის საფუძველზე წარუდგინა და ბრალდებულის პირველი წარდგენის სხდომაზე მის მიმართ აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენებას ითხოვდა. მოსამართლემ დააკმაყოფილა პროკურატურის სრულიად დაუსაბუთებლი შუამდგომლობა აღკვეთის ღონისძიების სახით ყველაზე მკაცრი სახის - პატიმრობის გამოყენების შესახებ და მზია ამაღლობელი პატიმრობაში დატოვა. საქმეზე შემდგომი სხდომა 4 მარტს ჩაინიშნა.
მზია ამაღლობელის საქმე კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ სასამართლო არ ასრულებს მასზე დაკისრებულ ფუნქციას და იღებს პოლიტიკურად მოტივირებულ გადაწყვეტილებებს. მზია ამაღლობელს სისტემა სჯის მისი საქმიანობის გამო, პოლიტიკური მოტივებით და არა იმიტომ, რომ მან რაიმე კანონდარღვევა ჩაიდინა. მისთვის ბრალის წარდგენა მოხდა სრულიად უკანონოდ, იმ მუხლით, რომლის შემადგენლობასაც არ იძლევა საქმეში არსებული მტკიცებულებები და სახეზე არ არის სისხლის სამართლის ბრალდებისთვის საჭირო დასაბუთებული ვარაუდის სტანდარტი. ამ საკითხთან დაკავშირებით საია დამატებით შეფასებას მოგვიანებით გაავრცელებს. რაც შეეხება აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენებას - მისი გამოყენება მოხდა ასევე უკანონოდ, შესაბამისი სამართლებრივი დასაბუთების გარეშე.
აღსანიშნავია, რომ მზია ამაღლობელი 2024 წლის 11 იანვრის საღამოს ორჯერ დააკავეს. პირველად ადმინისტრაციული წესით დააკავეს თვითნებურად, თუმცა, შემდგომ ხელწერილის საფუძველზე გაათავისუფლეს. ამ საკითხზე სასამართლოს ამ დრომდე არ უმსჯელია და არ დაუდგენია, ეს ქმედება წარმოადგენს თუ არა სამართალდარღვევას. გათავისუფლებიდან მალევე, მისი დაკავება ხელმეორედ მოხდა, ამჯერად სისხლის სამართლის გამოძიების ფარგლებში.
დღევანდელ სხდომაზე პროკურატურამ წარმოადგინა დაუსაბუთებელი, შაბლონური, ჰიპოთეტური შუამდგომლობა, რომელიც არ ეფუძნებოდა საქმეზე გამოძიების შედეგად გამოვლენილ გარემოებებს. პროკურორი ვალდებულია აღკვეთის ღონისძიების გამოყენების მოთხოვნისას დაასაბუთოს, მის მიერ მოთხოვნილი აღკვეთის ღონისძიების მიზანშეწონილობა და სხვა, ნაკლებად მკაცრი აღკვეთის ღონისძიების მიზანშეუწონლობა. პროკურატურის ერთ-ერთი არგუმენტი, რომელიც სასამართლომ გაიზიარა იყო ის, რომ სისხლის სამართლის წესით დაკავებამდე რამდენიმე საათით ადრე ბრალდებული დააკავეს ადმინისტრაციული წესით პოლიციელის კანონიერი მოთხოვნის შეუსრულებლობის მოტივით.
სასამართლომ არ გაიზიარა დაცვის მხარის არც ერთი არგუმენტი. პროცესზე უგულებელყოფილი იყო პიროვნული მახასიათებლებიც - ის,რომ მზია ამაღლობელს არასოდეს ჩაუდენია რაიმე სახის გადაცდომა, წარსულში არ ყოფილა ნასამართლევი ან ადმინისტრაციული წესით სახდელდადებული. ამასთან, მისი ადმინისტრაციული წესით დაკავების ფაქტი არ შეიძლებოდა ყოფილიყო არგუმენტი იმის დასასაბუთებლად, რომ გამოკვეთილია ბრალდებულის დამოკიდებულება პოლიციელების მიმართ, ვინაიდან პირის ადმინისტრაციულ სამართალდამრღვევად ცნობა ხდება სასამართლოს გადაწყვეტილებით და არა მისი დაკავებით. აღნიშნულ საქმეზე კი სასამართლოს დადგენილება არ არსებობს.
აღსანიშნავია, რომ პატიმრობა, როგორც აღკვეთის ღონისძიება, უნდა გამოიყენებოდეს მხოლოდ უკიდურეს შემთხვევებში, როდესაც არსებობს რეალური საფრთხე, რომ ბრალდებული ჩაიდენს ახალ დანაშაულს, მიიმალება ან ზემოქმედებას მოახდენს მოწმეებზე. სწორედ აღნიშნული გარემოებები უნდა მიიღოს მხედველობაში სასამართლომ გადაწყვეტილების მიღებისას. ამასთან, სასამართლო უფლებამოსილია ბრალდებულს აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეუფარდოს მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ აღკვეთის ღონისძიების გამოყენების მიზნების მიღწევა შეუძლებელია სხვა, ნაკლებად მკაცრი აღკვეთის ღონისძიების გამოყენებით. მოცემულ შემთხვევაში, მზია ამაღლობელის მხრიდან არ არსებობდა მსგავსი საფრთხეები, შესაბამისად, მის მიმართ გამოყენებული აღკვეთის ღონისძიება არის უკანონო და დაუსაბუთებელი.
საია და საქმეში ჩართული სხვა ადვოკატები ბათუმის საქალაქო სასამართლოს განჩინებას სააპელაციო სასამართლოს საგამოძიებო კოლეგიაში გაასაჩივრებენ და მოითხოვენ მზია ამაღლობელის პატიმრობიდან გათავისუფლებას.

On January 14, 2024, the Batumi City Court held the first proceeding in the case of Mzia Amaghlobeli, the founder of "Netgazeti" and "Batumelebi." The Prosecutor's Office charged Mzia Amaghlobeli on January 13, 2024, under Article 353¹, Part 1 of the Georgian Criminal Code and sought using detention as a measure of restraint at the first proceeding. The judge upheld the unsubstantiated motion of the prosecution and applied the strictest measure of restraint – detention - leaving Mzia Amaghlobeli in custody. The next hearing in the case is scheduled for March 4.
Mzia Amaghlobeli's case once again underscores that the judiciary is failing to fulfill its role and is making politically motivated decisions. The charges against her are an unlawful punitive measure based on her professional activities and political motives rather than any criminal wrongdoing. The charges were brought in violation of the law under an article that lacks evidentiary support in this case and does not meet the standard of reasonable assumption required for criminal charges. The Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) will provide further analysis on this matter. As for the application of detention as a measure of restraint - it was also carried out unlawfully and without proper legal justification.
It is notable that Mzia Amaghlobeli was detained twice on the evening of January 11, 2024. Initially, she was arbitrarily detained under administrative law but was later released on a personal guarantee. To date, the court has not reviewed or determined whether her actions constituted a violation of the law. Shortly after her release, she was detained again, this time as part of a criminal investigation.
During the hearing, the Prosecutor's Office presented an unsubstantiated, formulaic, and hypothetical motion that was not grounded in the circumstances revealed during the investigation. The prosecutor is obliged to provide reasons for the appropriateness of the requested measure of restraint and demonstrate why less restrictive measures are unsuitable. One of the prosecution's arguments, accepted by the court, was that the defendant had been administratively detained for disobeying a lawful police order just hours before her criminal detention.
The court dismissed all arguments presented by the defense, including evidence of Mzia Amaghlobeli's personal characteristics, such as her lack of prior offenses, criminal record, or administrative sanctions. Furthermore, her administrative detention could not serve as an argument to substantiate her alleged attitude toward law enforcement, as an individual can only be deemed an administrative offender by a court ruling, not by detention itself. In this case, no such court ruling exists.
It must be emphasized that detention as a measure of restraint should only be applied in exceptional cases where there is a real risk of the accused committing a new offense, absconding, or influencing witnesses. These factors must be taken into account by the court when deciding on the application of a measure of restraint. Furthermore, a court may impose detention only if the goals of the measure cannot be achieved through less restrictive alternatives. In Mzia Amaghlobeli's case, no such risks existed, which made the measure of restraint applied to her unlawful and unjustified.
GYLA and other lawyers involved in the case will appeal the Batumi City Court's decision to the investigative panel of the Court of Appeal, seeking Mzia Amaghlobeli's release from custody.