უზენასი სასამართლოს ნაწილობრივ დაკომპლექტების შემდეგ დღეს, 14:00 საათზე პირველად პირველად შეიკრიბა და ორგანიზაციულ საკითხებზე იმსჯელა პლენუმმა.[1] საზოგადოებისთვის ცნობილია, რომ საია აკვირდება სასამართლო სისტემაში მიმდინარე პროცესებს, მათ შორის, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა შერჩევის პროცედურებს. ამ მიზნით დღეს პლენუმის სხდომას უნდა დასწრებოდა ორგანიზაციის წარმომადგენელი, რაც ცნობილი იყო სასამართლოსთვის და საია-ს თანამშრომელზე საშვი იყო დაშვებული. თუმცა სხდომა დაიხურა რის გამოც მონიტორინგის საშუალება არ მოგვეცა.
კანონის მიხედვით, უზენაესი სასამართლოს პლენუმის სხდომები, როგორც წესი საჯაროა.[2] რაც იმას ნიშნავს, რომ ის ღია უნდა იყოს თუ არ არსებობს რაიმე პატივსადები საფუძველი, უფრო მაღალი ღირებულების მქონე საჯარო ინტერესი. სახალხო დამცველის ინფორმაციით გადაწყვეტილების მოტივი მოსამართლეთათვის მსჯელობისთვის კომფორტული გარემოს შექმნა იყო.[3]
კანონი, პლენუმს ასევე აკისრებს ვალდებულებას „თავისი კომპეტენციის ფარგლებში უზრუნველყოს სასამართლო ხელისუფლებისადმი ხალხის ნდობისა და რწმენის განმტიცება.“[4] იმ პირობებში, როდესაც სასამართლოს მიმართ ნდობა კრიტიკულად დაბალია, როდესაც არსებობს მაღალი საჯარო ინტერესი და კითხვები საკასაციო ინსტანციის გარშემო მიმდინარე პროცესების მიმართ, სასამართლოს ჩაკეტვა უარყოფითად აისახება მის მიმართ საზოგადოების განწყობაზე. საია მოუწოდებს უზენაეს სასამართლოს მომავალში კანონის ამგვარი ინტერპრეტაციით ხელი არ შეუშალოს დამკვირვებლებს სასამართლოს მონიტორინგის პროცესში.
[1] საქართველოს უზენაესი სასამართლოს პლენუმის სხდომა, სიახლეები, საქართველოს უზენაესი სასამართლოს ვებგვერდი, ხელმისაწვდომია: http://www.supremecourt.ge/news/id/2011, განახლებულია: 16.12.2019.
[2] საერთო სასამართლოების შესახებ საქართველოს ორგანული კანონის მე-18 მუხლის მე-7 პუნქტი.
[3] სახალხო დამცველის მოადგილის, გიორგი ბურჯანაძის მიერ გავრცელებული ინფორმაცია იხ. ხელმისაწვდომია: https://www.facebook.com/Gio.BuRJaNadZe/posts/10220609606053672, განახლებულია: 16.12.2019.
[4] საერთო სასამართლოების შესახებ საქართველოს ორგანული კანონის მე-18 მუხლის მე-3 პუნქტის, “ბ“ ქვეპუნქტი.

GYLA WAS NOT ALLOWED TO OBSERVE THE PLENUM OF THE SUPREME COURT
After the partial staffing of the Supreme Court, for the first time today at 14:00, the Plenum was convened and discussed organizational issues. [1] The public is aware that the GYLA is monitoring the ongoing judicial system, including the procedures for selecting judges of the Supreme Court. To this end, a representative of the organization was allowed to attend the Plenum today and the entry pass was issued for employee of GYLA. However, the session was closed and we were not able to monitor it.
According to the law, the sessions of the Plenum of the Supreme Court are usually public.[2] This means it should be open if there is no honorable basis, a higher value public interest. According to the Public Defender, the motive of the decision was to create a comfortable environment for judges to discuss.[3]
The law also obliges the Plenum "to build people's trust and confidence in the judiciary within the scope of its authority."[4] In cases where confidence in the court is critically low and when there is high public interest and questions about the processes around the court of cassation, closure of the court will harm public sentiment. GYLA calls on the Supreme Court not to hinder observers to monitor the process of the court in the future with such interpretation of the law.
[1] Session of the Plenum of the Supreme Court of Georgia, News, Website of the Supreme Court of Georgia, Available at http://www.supremecourt.ge/news/id/2011, Updated: 16.12.2019.
[2] Paragraph 7 of Article 18 of Organic Law of Georgia on "Common Courts of Georgia"
[3] Information disseminated by Deputy Public Defender Giorgi Burjanadze Available at https://www.facebook.com/Gio.BuRJaNadZe/posts/10220609606053672, Updated: 16.12.2019
[4] Subparagraph "b" of paragraph 3 of article 18 of Organic Law of Georgia on "Common Courts of Georgia".