23 აგვისტო, 202116:36
საია იცავდა 2020 წლის 31 იანვარს სსიპ - სოციალური მომსახურების სააგენტოდან უკანონოდ გათავისუფლებული 2 სოციალური მუშაკის უფლებებს. მათი სამსახურიდან გათავისუფლება სოციალური მომსახურების სააგენტოში განხორციელებული რეორგანიზაციის შემდგომ მოხდა. რეორგანიზაციის შედეგად, მეურვეობისა და მზრუნველობის უფლება-მოვალეობები გადაეცა სსიპ -  სახელმწიფო ზრუნვისა და ტრეფიკინგის მსხვერპლთა, დაზარალებულთა დახმარების სააგენტოს. ცვლილებების თანახმად,  ზრუნვის სააგენტოს, საჭიროების შემთხვევაში, უნდა უზრუნველეყო სოციალური მომსახურების სააგენტოში შტატით დასაქმებულ თანამშრომელთა და შტატგარეშე მომუშავეთა უკონკურსოდ გადაყვანა შესაბამის თანამდებობებზე. ამის მიუხედავად, არაერთი სოციალური მუშაკი სამსახურიდან რეორგანიზაციის საბაბით დაუსაბუთებლად გაათავისუფლეს.
საია-ს დახმარებით, ორმა სოციალურმა მუშაკმა, რომლებიც ქუთაისისა და თელავის საქალაქო სასამართლოებში დავობდნენ, პირველ ინსტანციაში საქმეები წარმატებით დაასრულეს. სასამართლოებმა მათი მოთხოვნები სრულად დააკმაყოფილეს -  ბათილად ცნეს სამსახურიდან გათავისუფლების ბრძანებები. მოპასუხეს ასევე დაევალა სოციალური მუშაკების სამსახურში აღდგენა და გათავისუფლებიდან სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულებამდე პერიოდის განმავლობაში იძულებითი განაცდურის ანაზღაურება. პირველი ინსტანციის სასამართლოების გადაწყვეტილებები მოპასუხემ ზემდგომ ინსტანციებში აღარ გაასაჩივრა, სოციალური მუშაკები აღადგინა სამსახურში და აუნაზღაურა განაცდური.
საია აგრძელებს სხვა სოციალური მუშაკების სამართლებრივ დახმარებას და ,,სოციალურ მუშაკთა გაერთიანებასთან“ თანამშრომლობას.

23 August, 202116:36
GYLA represented and defended the rights of 2 social workers illegally fired from the LEPL Social Service Agency on January 31, 2020. Their dismissal came after a reorganization of the Social Service Agency. As a result of the reorganization, the rights and responsibilities of guardianship and custody were transferred to the LEPL - State Care and Victim Assistance Agency for Victims of Trafficking. Under the changes, the care agency would, if necessary, ensure the non-competitive transfer of full-time employees and part-time employees to the social services agency in appropriate positions. Nevertheless, several social workers were fired without justification under the pretext of reorganization.
With the help of GYLA, two social workers who had disputed in the Kutaisi and Telavi City Courts successfully completed their cases in the first instance. The courts fully complied with their demands - dismissal orders were annulled. The defendant was also instructed to reinstate the social workers in service and to compensate for the forced unpaid salary during the period from dismissal until the execution of the court decision. The defendant no longer appealed the decisions of the courts of the first instance to higher instances, but reinstated social workers in service, and reimbursed the victims.
GYLA continues to provide legal assistance to other social workers and to cooperate with the Social Workers' Union.