2017 წლის 5 ოქტომბერს, თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიამ, წერილობით მიმართა თბილისის საკრებულოს და თბილისის მთავრობის განკარგულებების და საკრებულოს ორი განკარგულების პროექტის საფუძველზე, შემდეგი საკითხების გადაწყვეტა ითხოვა:
1. თბილისში, ოქროყანას დასახლებაში მდებარე 4433 კვ.მ მიწის ნაკვეთის, პირდაპირი განაკრგვის ფორმით პრივატიზების და გასაფორმებელი ხელშეკრულების პროექტის შეთანხმება;
2. თბილისში, პუშკინის ქუჩაზე ცეკავშირის მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული 1900 კვ.მ მიწის ნაკვეთის, პირდაპირი განაკრგვის ფორმით პრივატიზების და გასაფორმებელი ხელშეკრულების პროექტის შეთანხმება.
საკრებულოში წარდგენილი დოკუმენტებიდან ირკვევა, რომ ოქროყანას დასახლებაში მდებარე 4433 კვ.მ მიწის ნაკვეთი შპს „თაბორი რიზორთს“, პირდაპირი განკარგვის ფორმით 102,000 ლარად უნდა გადაეცეს საკუთრებაში. ხოლო, თბილისში, პუშკინის ქუჩაზე ცეკავშირის მიმდებარე ტერიტორიაზე მშენებარე სასტუმროსთან („პანორამა თბილისის“ პროექტის ერთ-ერთი სასტუმრო) არსებული 1900 კვ.მ მიწის ნაკვეთის შპს „თბილისი სითისათვის“ საკუთრებაში გადაცემა, სიმბოლურ ფასად - 1 ლარად უნდა განხორციელდეს. ორივე კომპანიის მიერ დაგეგმილი პროექტები თანაინვესტირების ფონდის მხარდაჭერით ხორციელდება, რომელიც 2013 წელს დაფუძნდა. თანაინვესტირების ფონდის დაფუძნება ყოფილი პრემირ-მინისტრის ბიძინა ივანიშვილის სახელთან არის დაკავშირებული.
მიგვაჩნია, რომ თბილისის საკრებულომ მხარი არ უნდა დაუჭიროს თბილისის მერიის მიერ გაგზავნილი განკარგულებებისა და ხელშეკრულებების პროექტებს შემდეგ გარემოებათა გამო:
- თბილისის მუნიციპალიტეტის მთავრობის 2017 წლის 4 ოქტომბრის #37.10.715 განკარგულებიდან ირკვევა, რომ შპს „თაბორი რიზორთსი“, საკუთრებაში არსებულ ტერიტორიაზე ანვითარებს გოლფის მოედნებს, მრავალნომრიან ხუთვარსკვლიან სასტუმროს და რეკრეაციულ ზონას. კომპანიის მხრიდან მოთხოვნილი 4433 კვ.მ. მიწის ნაკვეთის გადაცემა უკავშირდება სარწყავი-სადრენაჟე სისტემის დამხმარე ტექნიკური ნაგებობის მოწყობას. საიას ხელთ არებული ოფიციალური დოკუმენტაციით, აღნიშნული პროექტის განხორცილება „თაბორი რიზორთსის“ მხრიდან თბილისის ისტორიული ლანდშაფტის დაცვის ზონაში არსებულ ტერიტორიას მოიცავს.
- პროექტის ისტორიული ლანდშაფტის დაცვის ზონაში განხორციელება დასტურდება საქართველოს კულტურისა და ძელგთა დაცვის სამინისტროს მიერ 2016 წელს მოწოდებული ოფოციალური დოკუმენტით (რუკა), სადაც თბილისში არსებული ისტორიული ლანდშაფტის დაცვის ზონაა აღნიშნული. ასევე ზონის დამატებითი სარეკომენდაციო საზღვარი. კულტურული მემკვიდრეობის შესახებ საქართველოს კანონის თანახმად, მსგავსი პროექტების ისტორიული ლანდშაფტის დაცვის ზონაში განხორციელება დაუშვებელია;
- თბილისის მუნიციპალიტეტის მთავრობის 2017 წლის 4 ოქტომბრის #37.10.716 განკარგულებაში აღნიშნულია, რომ შპს „თბილისი სითის“ მიერ, თბილისში, პუშკინის ქუჩაზე არსებული პროექტის ფარგლებში მშენებარე სასტუმროსათვის საჭირო მიწისქვეშა ავტოსადგომების რაოდენობა დამაკმაყოფილებელია. შესაბამისად გაურკვეველია, თუ იგივე მიზნებისათვის რატომ უნდა გადასცეს თბილისის თვითმმართველობამ სიმბოლურ ფასად - 1 ლარად 1900 კვ.მ. მიწის ნაკვეთი საკუთრებაში კომპანიას;
- „თბილისი სითის“ მხრიდან 1 ლარად ქონების საკუთრებაში მიღების სანაცვლოდ, არანაკლებ 30 მიწისქვეშა ავტოსადგომის მოწყობა და 1 მილიონი ლარის ინვესტიციის განხორციელება, არ წარმოადგენს - „მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის“ მქონე შემთხვევას, როგორც ეს თბილისის მუნიციპალიტეტის მთავრობის განკარგულებაშია წარმოჩენილი;
- „მაღალი საზოგადოებრივ ინტერესის“ სახელით, კერძო კომპანიის საკუთრებაში არსებული სასტუმროსათვის დამატებით მიწისქვეშა 30 ავტოსადგომის მოწყობის მიზნით, 1900 კვ.მ. მიწის ნაკვეთის სიმბოლურ ფასად გადაცემა არის დაუსაბუთებული და ეწინააღმდეგება მუნიციპალიტეტის საკუთრებაში არსებული ქონების რაციონალურად განკარგვას.
მოვუწოდებთ თბილისის საკრებულოს, იხელმძღვანელოს და განუხრელად დაიცვას საქართველოს კანონმდებლობა და მხარი არ დაუჭიროს თბილისის მერიის მიერ გაგზავნილი განკარგულებების და ხელშეკრულებების პროექტებს. ასევე, გაითვალისწინოს საკითხისადმი საზოგადოებაში არსებული ინტერესი და უზრუნველყოს გადაწყვეტილების მიღებისას პროცესის გამჭვირვალობა.

Tbilisi City Assembly (Sakrebulo) should not hand over the land parcels to "Tabori Resort" and "Tbilisi City"
2017-10-10 11:15
On October 5, 2017, Tbilisi City Hall applied in writing to Tbilisi City Assembly and based on the Decrees of Tbilisi Government and two Ordinances issued by Tbilisi City Assembly requested to resolve the following issues:
1. To approve  the draft of direct privatization of the 4433sqm land parcel located in Okrokana Settlement, Tbilisi and the agreement to be signed;
2. To approve  the draft of direct privatization of the 1900 sq.m land parcel  located in Pushkin Street, the territory adjacent to Tsekavshiri, Tbilisi, and the agreement to be signed;
From the documents submitted to Sakrebulo, it has been revealed that the 4433 sq.m land parcel located in Okrokana settlement shall be transferred to the ownership of the company "Tabori Resort" through the direct disposal for GEL 102,000, and the 1900 sq.m land parcel located in Pushkin Street, Tbilisi, in the vicinity of the hotel under construction (one of the hotels of the "Panorama Tbilisi") nearby the Tsekavshiri to the ownership of LLC "Tbilisi City" for a symbolic price - 1 GEL. The projects planned by both companies are implemented with the support of the co-investment fund, which was established in 2013. The establishment of the Co-Investment Fund is linked to the former Prime Minister Bidzina Ivanishvili.
We think that Tbilisi City Assembly should not support the draft decrees and agreements sent by Tbilisi City Hall due to the following circumstances:
- The Decree No. 37.10.715 issued by the Tbilisi Government on 4 October 2017, it is clear that LLC Tabori Resort shall develop golf courses, a multi-storey five star hotel and a recreational area in the owned territory. The transfer of 4433 sq.m land parcel requested by the company is linked to the arrangement of the technical facilities for the irrigation-drainage system. According to the official documents available to GYLA, the implementation of the project by the "Tabori Resort" incorporates the territory which is included in the area of ​​Tbilisi's historic landscape protection zone.
-  Implementation of the project in the historical landscape protection zone is confirmed by the official document (map) submitted by the Ministry of Culture and Monuments Protection of Georgia in 2016, in which the historical landscape protection zone of Tbilisi and additional recommended boundary zones are pointed out. According to the Law of Georgia on Cultural Heritage, implementation of similar projects in the historical landscape protection zone is inadmissible;
- The Decree # 37.10.716 issued by the Tbilisi Government  on 4 October 2017 states that the number of underground parking lots required for the hotel under construction provided in the project by LLC "Tbilisi City" in Pushkin Street, Tbilisi is sufficient. It is therefore unclear why for the same purpose the Tbilisi Government should transfer 1900 sq.m. land parcel to the company’s ownership for a symbolic price of GEL 1;
- Arrangement of at least 30 underground parking lots and 1 million GEL investment by the LLC "Tbilisi City" in return of obtaining the property for 1 GEL is not a case of "high public interest," as it is demonstrated in the decree of the Tbilisi Municipality Government;
- On the pretext of the "High Society Interest", handing over 1900 sq.m of the land parcel for the symbolic price in order to arrange 30 underground parking lots for the hotel owned by the private company is unreasonable and contradicts the rules of rational disposal of the property owned by the municipality.
We urge Tbilisi City Assembly to follow and comply with the Georgian legislation and refrain from agreeing with the draft decrees and agreements signed by Tbilisi City Hall, also, take into account the interest of the society and ensure the transparent decision making process over the issue.