საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს 2020 წლის 31 აგვისტოს განცხადებით, მოქალაქეებს სსიპ „გიორგი აბრამიშვილის სახელობის საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო ჰოსპიტლის“ მიმართ 2009 წლიდან სხვადასხვა მომსახურებისთვის დარიცხული დავალიანება ჩამოეწერებათ.[1] ამ სარგებლით დაახლოებით ათასამდე მოქალაქე ისარგებლებს.[2]
ხელისუფლების ინიციატივა შეუმსუბუქოს მოქალაქებს ფინანსური წნეხი მისასალმებელია, თუმცა არჩევნების წინ ამ ნაბიჯის გადადგმა ამომრჩეველთა გულის მოგებაზე გათვლილი მანიპულაციის შთაბეჭდილებას ტოვებს. მინისტრს ამის გაკეთება კენჭისყრის დღის შემდეგაც შეეძლო. აღსანიშნავია, რომ ამ ინიციატივის გასაჯაროების დრო, წინასაარჩევნო კამპანიის ოფიციალურად დაწყების წინა დღეა.[3] ეს კიდევ ერთი მანიპულაციაა. ხელისუფლებამ ამით თავი აარიდა იმ რეგულაციებს, რომელიც მას ამ დროს ადმინისტრაციული რესურსი გამოყენებას უკრძალავს.[4] საიას მიიჩნევს, რომ მოქალაქეების მძიმე სოციალური პირობების საარჩევნო მიზნით გამოყენება მიუღებელია.
[1] „თავდაცვის მინისტრის გადაწყვეტილებით მოქალაქეებს გორის სამხედრო ჰოსპიტლის მიმართ სამედიცინო დავალიანება ჩამოეწერებათ“ თავდაცვის სამინსიტროს ოფიციალური ვებგვერდი, 31.08.2020, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/32N6A3p, განახლებულია: 01.09.2020.
[3] საქართველოს საარჩევნო კოდექსის 45-ე მუხლის 1-ლი პუნქტის მიხედვით წინასაარჩევნო კამპანია (აგიტაცია) იწყება კენჭისყრის დღემდე 60 დღით ადრე. არჩევნები 31 ოქტომბერს ტარდება.

03 September, 202013:21
According to the statement of the Ministry of Defense of Georgia on August 31st, 2020, the citizens will be written off the debts accrued for various services to the LEPL "Giorgi Abramishvili Military Hospital of the Ministry of Defense of Georgia" since 2009. [1] About a thousand citizens will benefit from this relief. [2]
The government's initiative to alleviate the financial pressure on the citizens is welcomed, but taking this step before the elections leave the impression of manipulation aimed at winning the hearts of the voters. The Minister could do so even after the polling day. It should be noted that the time for announcing this initiative is the day before the official start of the election campaign. [3] This is another manipulation. The government thus avoided regulations that prohibit it from using administrative resources at this time. [4] GYLA considers that the use of severe social conditions of citizens for electoral purposes is unacceptable.
[1] "By the decision of the Minister of Defense, the citizens will be written off the medical debt to the Gori Military Hospital" The official website of the Ministry of Defense, 31.08.2020, is available at: https://bit.ly/32N6A3p, updated: 01.09.2020.
[3] According to Article 45, Paragraph 1 of the Election Code of Georgia, the pre-election campaign (agitation) starts 60 days before the polling day. Elections will be held on October 31st.