2021 წლის 5 თებერვალს ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ ქარელის რაიონის სოფელ დვანში მავთულხლართების გავლების შედეგად დაზარალებული პირების საქმის განხილვა დაიწყო.
2013 წლის სექტემბერ-ოქტომბერში სოფელ დვანში რუსი და ოსი „მესაზღვრეების“ მიერ ე.წ. ადმინისტრაციული საზღვრის მონიშვნის მიზნით მავთულხლართების გავლებამ გამყოფი ხაზი 400-600 მეტრით გადმოწია, რის გამოც დვანის 50-მდე ოჯახის კუთვნილი 80-მდე ჰექტარი სასოფლო-სამეურნეო მიწები და 3 ოჯახის საცხოვრებელი სახლი ე.წ. საზღვრის მიღმა აღმოჩნდა. მოსახლეობა ამ მიწებს 2013 წლის ოქტომბრამდე ამუშავებდა და მიწიდან მიღებულ მოსავალს ოჯახისა და შინაური პირუტყვის გამოსაკვებად იყენებდა. ზოგიერთი ოჯახი მიწაზე მოყვანილ მოსავალს ყიდდა, რაც მათი ოჯახების შემოსავლის ძირითად წყაროს წარმოადგენდა. მიწებზე წვდომის დაკარგვის შედეგად ოჯახებმა მნიშვნელოვანი ზიანი განიცადეს, რადგან ისინი მავთულხლართების გამო მომავალში ამ მიწების დამუშავებას ვეღარ შეძლებენ.
მავთულხლართების გავლების შედეგად დაზარალებული 19 ადამიანის სახელით საიამ ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში რუსეთის წინააღმდეგ საჩივარი 2014 წლის 11 აპრილს გააგზავნა. წარდგენილ საჩივარში საია დვანის მაცხოვრებელთა მიწაზე და საცხოვრებელ სახლებზე საკუთრებითშეუფერხებელი სარგებლობის უფლების (ევროპული კონვენციის 1-ლი დამატებითი ოქმის 1-ლი პუნქტი), მიმოსვლის თავისუფლებისა (მე-4 დამატებითი ოქმის მე-2 მუხლი) და სამართლებრივი დაცვისეფექტიანი საშუალების უფლების (ევროპული კონვენციის მე-13 მუხლი) დარღვევაზე დავობს.
ევროპულმა სასამართლომ საქმის არსებითი განხილვა 2021 წლის 5 თებერვალს დაიწყო, რის თაობაზეც მომჩივნებს და რუსეთის ფედერაციას, როგორც მოპასუხე სახელმწიფოს 2021 წლის 24 თებერვალს შეატყობინა. სასამართლოს მიერ დასმული კითხვების თანახმად, რუსეთის ფედერაციას მოუწევს წარადგინოს მისი პოზიცია მათ შორის იმ საკითხებზე, რამდენად ექცევა მომჩივანთა უფლების დარღვევის შემთხვევები რუსეთის იურისდიქციის ქვეშ; ადგილი ჰქონდა თუ არა მომჩივნების საკუთრების შეუფერხებელი სარგებლობის უფლებაში ჩარევას და დაირღვა თუ არა მომჩივანთა მიმოსვლის თავისუფლება.
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს ახალი პრაქტიკის თანახმად, მხარეებს 2021 წლის 2 ივნისამდე მიეცათ ვადა მეგობრული მორიგების პირობებზე შესათანხმებლად. თუ სასამართლოს მიერ განსაზღვრულ ვადაში მხარეებს შორის ამგვარი შეთანხმება ვერ შედგება, რუსეთი დამატებით 12 კვირიან ვადაში წარადგენს თავის მოსაზრებებს სასამართლოს მიერ დასმულ კითხვებთან დაკავშირებით.

25 February, 202118:17
On 5th February 2021, the European Court of Human Rights began consideration of cases of the victims affected by the installed barbed wire fence in the village of Dvani, Kareli district.
In September-October 2013, in the village of Dvani, Russian and Ossetian "border guards" installed barbed wire with the purpose to mark the administrative borderline, which moved the dividing line by 400-600 meters forward, due to which about 80 hectares of agricultural lands belonging to 50 families of Dvani and the residential houses of 3 families had been left beyond the so-called borderline. The population used to cultivate these lands until October 2013 and used the harvest from these lands to feed their families and livestock. Some families used to sell the harvested crop from those lands, which was the main income source for their families. As a result of the loss of access to the lands, the families suffered significant damage as they will no longer be able to cultivate those lands in the future due to barbed wire.
On 11th April 2014, GYLA filed an application against Russia with the European Court of Human Rights on behalf of 19 people affected by the installation of barbed wire fences. GYLA disputes in the submitted application that the following rights have been violated: the right to peaceful/ unimpeded enjoyment of possessions on Dvani resident’s lands and residential houses (Article 1 of Additional Protocol No. 1 to the European Convention), freedom of movement (Article 2 of Additional Protocol No. 4) and the right to an effective remedy (Article 13 of the European Convention).
The European Court of Human Rights began consideration of the merits on 5 February 2021, notifying the applicants and the Russian Federation as the respondent State on 24 February 2021. According to the questions raised by the court, the Russian Federation will have to present its position, including on the extent whether the cases of violation of the applicants' rights fall under Russian jurisdiction; whether there had been an interference with the applicants 'right to peaceful/unimpeded enjoyment of the property and whether the applicants' freedom of movement had been violated.
Under the new case law of the European Court of Human Rights, the parties were given until 2 June 2021 to agree on the terms of the amicable settlement. If such an agreement is not reached between the parties within the time limit set by the court, Russia shall submit its views on the questions raised by the court within an additional 12 weeks.