24 მაისს, სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტმა (CSI), საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციასთან (GYLA) და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან (IDFI) ერთად,  საზოგადოებრივი ორგანიზაციების საარსებო გარემოს 2021 წლის ანგარიშის – სსო მეტრის პრეზენტაცია გამართა.
სსო მეტრი მონიტორინგის ინსტრუმენტია, რომლის გამოყენებითაც აღმოსავლეთ ევროპის პარტნიორობის ქვეყნებში ფასდება საზოგადოებრივი ორგანიზაციების, ადამიანის უფლებათა დამცველებისა და აქტივისტების საარსებო გარემო – კანონმდებლობა და პრაქტიკა.  ანგარიში 11 უფლებრივი სტანდარტით და 7 ქულიანი სისტემით ფასდება (ყველაზე დაბალი ქულაა 1 – უკიდურესად არახელსაყრელი, ავტორიტარული გარემო, ხოლო 7 ქულა – მაქსიმალურად ხელსაყრელი გარემო).
2021 წლის სსო მეტრის თანახმად, საქართველო საზოგადოებრივი ორგანიზაციების, ადამიანის უფლებათა დამცველებისა და აქტივისტებისთვის გარემო მაქსიმალური 7 ქულიდან 4. 7 ქულით შეფასდა(კანონმდებლობა: 5.2 ქულა, პრაქტიკა 4.3 ქულა).
სსო მეტრის შედეგების მიხედვით: საქართველო, საზოგადოებრივი ორგანიზაციებისთვის საშუალო რისკის ქვეყანას წარმოადგენს.
ანგარიშის თანახმად, 11 უფლებრივი სტანდარტიდან საქართველოში ყველაზე მძიმე გამოწვევად რჩება პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობა. „საქართველოს კანონმდებლობა მოი-ცავს ძირითად გარანტიებს პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობისა ... თუმცა, ეს გარანტიები ჯერ კიდევ მყიფეა და კონფიდენციალურობის უფლების პატივისცემის სახელმწიფო მოვალეობის პრაქტიკული განხორციელება კიდევ უფრო შემზარავი ჩანს, გაჟონილი დოკუმენტებით, რომლებიც ასახავს სსო-ების და მასთან დაკავშირებული პირების უკანონო თვალთვალს“, აღნიშნულია ანგარიშში.
პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობა მაქსიმალური 7 ქულიდან 3.9 ქულით შეფასდა(კანონმდებლობა: 4.6 ქულა, პრაქტიკა 3.1 ქულა).
საქართველოში ასევე მნიშვნელოვანი გამოწვევაა სახელმწიფოსა და სსო-ებს შორის თანამშრომლობა, რაც განსაკუთრებულ პრობლემას წარმოადგენს ხელისუფლების მიმართ კრიტიკული საზოგადოებრივი ორგანიზაციებისთვის. ურთიერთანამშრომლობა ასევე გაარ-თულა კოვიდ პანდემიამ. შედეგად, ამ სფეროში საქართველომ 4.0 ქულა მიიღო 7 ქულიდან.
ყველაზე მაღალი ქულა 5.8 ქულა საქართველომ გაერთიანების თავისუფლების მიმართუ-ლებით დაიმსახურა, რაც ძირითადად საზოგადოებრივი ორგანიზაციების დაფუძნებისა და ოპერირების სიმარტივით არის განპირობებული.
სსო-მეტრი ყოველწლიური ანგარიშია, რომელიც პერიოდულად და განგრძობითად  აფასებს საქართველოში საზოგადოებრივი ორგანიზაციების საარსებო გარემოს, ასევე ხელისუფლების მხრიდან ამ მიმართულებით არსებული რეკომენდაციების  შესრულების პროცესს.
იხილეთ სრული ანგარიში
ღონისძიება გაიმართა პროექტის „სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების გაძლიერების და ხელსაყრელი გარემოს შექმნის გზამკვლევის“ ფარგლებში ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით. პროექტი ხორციელდება არაკომერციული სამართლის ევროპული ცენტრის (ECNL) ხელმძღვანელობით პარტნიორი ორგანიზაციებთან ერთად:  საერთაშორისო გამჭვირვალობა – სომხეთი; შპს MG ქონსალთინგი აზერბაიჯანი, სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტი -საქართველო; პრომო-ლექს ასოციაცია - მოლდოვა, უკრაინის დამოუკიდებელი პოლიტიკური კვლევების ცენტრი.

CSO Meter: A Compass to Conducive Environment and CSO Empowerment Country Report 2021
Civil Society Institute (CSI), along with the Georgian Young Lawyers Association (GYLA) and the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), on May 24th, presented a new 2021 country report for CSO Meter: A Compass to Conducive Environment and CSO Empowerment.
The CSO Meter is a monitoring tool used to assess the legislative and practical environment for CSOs, human rights defenders, and activists in Eastern European Partnership countries. The report covers 11 areas pertaining to enabling environment for CSOs and assigns quantitative scores under each area. The scores range from 1 to 7, where 1 signifies the lowest possible score (extremely unfavourable – authoritarian - environment) and 7 signifies the highest possible score (extremely favourable environment).
According to the 2021 CSO Meter report, the environment for CSOs, human rights defenders, and activists in Georgia was assessed with a score of 4.7 out of 7 (Legislation: 5.2, Practice 4.3).
Based on the 2021 CSO-Meter findings, Georgia ranked as a medium-risk country for CSOs.
The report highlighted that the most challenging of the 11 areas overviewed in the document, remains the right to privacy. “Georgian legislation encompasses basic guarantees against interference or attacks on privacy […] However, these guarantees are still fragile and the practical implementation of the state’s duty to respect the right to privacy shows worrying trends, with leaked documents illustrating the illegal surveillance of CSOs and associated individuals.”-states the report.
The right to privacy was rated 3.9 out of a maximum of 7 (Legislation: 4.6, Practice 3.1).
The state-CSO cooperation also has a lot of challenges in Georgia, which is particularly problematic for CSOs critical of the government. The Covid pandemic also created additional problems for state-CSO cooperation. As a result, Georgia received 4.0 points out of 7 in this field.
Georgia received the highest score of 5.8 in the area of freedom of association, which is mainly due to the ease of establishing and operating CSOs.
CSO-Meter is an annual report that periodically and continuously assesses the CSO environment in Eastern European Partnership countries, including Georgia. The report also evaluates the progress in implementing the previously issued recommendations for creating a conducive CSO environment.
See the report at the link
This event is organised within the framework of the Action “CSO Meter: A Compass to Conducive Environment and CSO Empowerment”, implemented with the financial support of the European Union. The Project is implemented by the European Center for Not-for-Profit Law Stichting (ECNL) and its partners: Transparency International Anticorruption Center in Armenia; MG Consulting LLC in Azerbaijan; Civil Society Institute in Georgia; Promo-LEX Association in Moldova; and the Ukrainian Center for Independent Political Research (UCIPR).