სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები ვეხმიანებით 2023 წლის 08 ივლისს განვითარებულ მოვლენებს.
საგანგაშოა, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრო კვლავ განაგრძობს სიძულვილის ჯგუფების მიმართ შემწყნარებელ პოლიტიკას. ნაცვლად კონსტიტუციური ვალდებულებების შესრულებისა, უზრუნველყოს პრევენციული და სამართალდარღვევაზე რეაგირების ღონისძიებები საზოგადოებრივი უსაფრთხოების დასაცავად, უფლებას აძლევს მათ, ხელი შეუშალონ სხვა ადამიანების შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლებას, დაუბრკოლებლად გაავრცელონ ძალადობისკენ მოწოდებები, და განახორციელონ ამგვარი ქმედებები.
ლგბტ+ თემის მხარდამჭერმა არასამთავრობო ორგანიზაცია „თბილისი პრაიდმა“ 2 ივნისს განაცხადა, რომ უერთდებიან „ღირსებისა და სიამაყის თვეს“ და 1-8 ივლისს თბილისში პრაიდის კვირეული გაიმართებოდა, რომელიც დახურული ღონისძიებებისგან შედგებოდა. 8 ივლისს Lisi Wonderland-ში Tbilisi Pride Fest 2023 უნდა გამართულიყო.
8 ივლისამდე დღეებით ადრე Სიძულვილის ჯგუფები საჯაროდ ავრცელებდნენ სხვადასხვა განცხადებას, რომლებიც, თავისი შინაარსით, შინაგან საქმეთა სამინისტროსთვის ცხადად შეცნობადს ხდიდა მათგან მომდინარე ძალადობის რეალურ რისკს. გარდა ამისა, ონლაინ გავრცელდა უამრავი ერთგვაროვანი ვიდეო, რომლებიც მოუწოდებდნენ მოქალაქეებს გამოსულიყვნენ 8 ივლისს Tbilisi Pride Fest 2023-ის წინააღმდეგ. Აღნიშნული კამპანიის სათავეში კი ის პირები იდგნენ, ვინც, მათ შორის, 2021 წლის 5 ივლისის მასობრივი ძალადობის ორგანიზატორები არიან, და, რომლებთან დაკავშირებითაც არც შინაგან საქმეთა სამინისტროს, და, არც საქართველოს პროკურატურას, არანაირი ქმედითი ნაბიჯი არ გადაუდგამს, მიუხედავად მათ წინააღმდეგ არსებული უამრავი მტკიცებულებისა.
7 ივლისს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ „თბილისი პრაიდის“ კვირეულის ფარგლებში დაანონსებულ 8 ივლისის ღონისძიებასთან დაკავშირებით განცხადება გაავრცელა, რომელშიც ნათქვამი იყო, რომ აღნიშნული დახურული ღონისძიების მშვიდ ვითარებაში ჩატარების მიზნით, პოლიციის შესაბამისი დანაყოფები მობილიზებულნი იქნებოდნენ ყველა საჭირო ლოკაციაზე და კომპეტენციის ფარგლებში დაიცავდნენ მართლწესრიგს და უსაფრთხოებას.
Აღნიშნულის საპირისპიროდ, მიუხედავად იმისა, რომ შსს კარგად იყო ინფორმირებული, და იცოდა სიძულვილის ჯგუფების მიზანი, დაერბიათ, მათ შორის, ძალადობრივი მეთოდებით “თბილისი პრაიდის” ღონისძიება (იხ. Მაგალითად, ზურაბ მახარაძის გამოსვლა), ვაჟა-ფშაველას ძეგლთან შეკრებილი კონტრაქციის წარმომადგენლები შეუფერხებლად გადაადგილდებოდნენ ლისის ტბის მიმდებარე ტერიტორიაზე, და, მათ მანამდე არანაირი ჯეროვანი დაბრკოლება სამართალდამცავი სტრუქტურის წარმომადგენლების მიერ არ დახვედრიათ. Ხოლო, ლისის ტბის მიმდებარედ სიძულვილის ჯგუფებმა თავისუფლად შეძლეს პოლიციის კორდონის გარღვევა და გადაინაცვლეს ლისის მთავარი შესასვლელისკენ. Კადრების ანალიზი აჩვენებს, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტრატეგია ძალადობრივი ჯგუფებისგან მომდინარე რისკებს ჯეროვან წინააღმდეგობას ვერ/არ უწევდა. Დაახლოებით 14:55 საათისთვის პოლიციის კორდონი სრულად გარღვეული იყო. Კადრებში, ასევე, ჩანს ჟურნალისტურ საქმიანობაში ხელშეშლის ფაქტები. Დაახლოებით 15:10 საათისთვის აქციის მონაწილეებმა სრულად დაიკავეს ფესტივალის ადგილი. Სიძულვილის ჯგუფების წევრები შეიჭრნენ კერძო საკუთრებაში, დაარბიეს ფესტივალის ტერიტორია, “პრაიდ ფესტივალისთვის” გამაგრებული სცენა და სასცენო მოწყობილობები დაამტვრიეს, ინვენტარის ნაწილი კი დაწვეს.
ნაცვლად იმისა, რომ სამართალდამცავები სოლიდარობას უცხადებდნენ ჩაგრულ ჯგუფებს, უზურნველყოფდნენ მათი უფლებების დაცვის გარანტიებს, Კადრებში ჩანს, 15:17 საათზე „ალტ-ინფოს“ ერთ-ერთი ლიდერი ზურა მახარაძე და ანტიდასავლური მოძრაობის ლიდერი ვატო შაქარიშვილი როგორ შეჰყავს პოლიციას იმ ტერიტორიაზე, სადაც ფესტივალი უნდა ჩატარებულიყო, იმის საჩვენებლად, რომ ფესტივალის ორგანიზატორებმა ნამდვილად დატოვეს ტერიტორია.
Მიგვაჩნია, რომ დღეს განვითარებული მოვლენები გაგრძელებაა 2021 წლის 5 ივლისის, რომლის გამოძიებაშიც საერთოდ რეაგირების გარეშეა დატოვებული ძალადობის ორგანიზატორების და სახელმწიფოს პასუხისმგებლობის საკითხი, რომელსაც ევალებოდა 2021 წლის 5 ივლისს, ჯეროვნად დაეცვა ადამიანები სიძულვილის ჯგუფებისგან. Ასევე, ამ დრომდე უცნობია დაწყებულია, თუ არა გამოძიება ტვ „პირველის“ ეთერში 2022 წლის 12 ივნისს გასული სიუჟეტის საფუძველზე სახელმწიფო უსაფრთხოების თანამშრომლების შესაძლო დანაშაულებრივი ქმედებების გამო. Სახელმწიფო ნაცვლად შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლებით დაუბრკოლებელი სარგებლობისთვის გარანტიების შექმნისა, კვლავ ძალადობრივი ჯგუფების დომინირებას უწყობს ხელს.
სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები სოლიდარობას ვუცხადებთ ლგბტ+ თემის წევრებს და მოვუწოდებთ სახელმწიფო სტრუქტურებს, იხელმძღვენელონ საქართველოს კონსტიტუციის და საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულებების შესაბამისად:
- ჰქონდეთ დროული და შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება ძალადობრივ მოწოდებებსა და ქმედებებზე, ძალადობაზე ადეკვატური რეაგირების და შემდგომი ძალადობრივი ქმედებების თავიდან ასაცილებლად გამოკვეთონ ძალადობის ორგანიზატორების პასუხისმგებლობა;
- დაიცვან ლგბტ+ ადამიანების უფლებები და უსაფრთხოება, მათ შორის, მათი უფლება სურვილის შემთხვევაში ყოველგვარი ხელშეშლის გარეშე მათთვის სასურველ ლოკაციაზე ჩაატარონ ღონისძიება;
- დაიცვან მედიის წარმომადგენლები ჟურნალისტურ საქმიანობაში უკანონო ხელისშეშლისაგან, უზრუნველყოს მათი უსაფრთხოება და გამოხატვის თავისუფლების სათანადოდ რეალიზება, აგრეთვე, უზრუნველყონ მედიის წარმომადგენლების მიმართ დანაშაულის დროული, ეფექტიანი გამოძიება და დამნაშავეების დასჯა.

It is alarming that the Ministry of Internal Affairs still continues its tolerant policy towards hate groups. Instead of fulfilling their constitutional obligations to provide preventive and crime-response measures to protect public safety, it allows them to interfere with the freedom of assembly and expression of others, to spread unhindered calls for violence, and to carry out such actions.
On June 2, Tbilisi Pride, a non-governmental organization supporting the LGBTQ+ community, announced  that they were going to join the "Month of Dignity and Pride" and Pride Week, consisting of closed events, would be held in Tbilisi during July 1-8. On July 8, Tbilisi Pride Fest 2023 was to be held in Lisi Wonderland.
In the days leading up to July 8, hate groups publicly issued various statements which, in their content, made the Ministry of Internal Affairs clearly aware of the real risk of violence, coming from them. In addition, numerous homogenous videos were circulated online calling on citizens to demonstrate against Tbilisi Pride Fest 2023 on July 8. At the head of the given campaign, there were those, who are the organizers of the mass violence of July 5, 2021, and despite a large amount of  evidence against them, neither the Ministry of Internal Affairs, nor the Prosecutor's Office of Georgia has taken any effective measures.
On July 7, the Ministry of Internal Affairs issued a statement regarding the July 8 event, in which it was stated, that in order to conduct the closed event in a peaceful environment, relevant police units would be mobilized at all necessary locations and would protect the law and security within the scope of their competence.
Contrary to this, despite the fact that the Ministry of Internal Affairs was well informed and knew the purpose of the hate groups  - to attack the "Tbilisi Pride" event with violent methods (see, for example, Zurab Makharadze's speech), the representatives of the counter demonstration, gathered at the Vazha-Pshavela monument, were allowed to move freely to Lisi lake, and they have not encountered any serious obstacles from the representatives of the law enforcement structure. Near Lisi Lake, hate groups were able to freely break through  the police cordon and move to the main entrance to Lisi. Footage  analysis shows that the strategy of the Ministry of Internal Affairs could not/did not adequately counter the risks coming from violent groups. By around 14:55, the police cordon had been completely breached.  The footage also shows the facts of interference  in journalistic activity. Around 15:10 , the participants of the rally completely occupied  the festival site. Members  of hate  groups broke into the property, dispersed the festival area, broke the stage and stage equipment built for the Pride Festival, and burned some of the inventory.
Instead of expressing solidarity with the oppressed groups and guaranteeing protection of their rights from the law enforcers, The footage   shows how Zura Makharadze, one of the leaders of "Alt-Info" and Vato Shakarishvili, the leader of the anti-Western movement, are being led by the police into the area at 15:17, where the festival was supposed to be held, to show them that the festival organizers had indeed left.
We believe that the events unfolding today are a continuation of July 5, 2021, investigation of which, left totally unresponded the issue of responsibility of the organizers of violence and the state, which was in charge of protecting people from aggressive groups on July 5, 2021. Also, until now, based on the story aired on TV "Pirveli" on June 12, it is not known whether the investigation regarding the possible criminal actions of state security employees has been started yet. Instead of creating guarantees for the unhindered enjoyment of freedom of assembly and expression, the state continues to promote the dominance of violent groups.
We, civil society organizations, express solidarity to members of the LGBTQ+ community and call on state intitutions to act in accordance with the Constitution of Georgia and international agreements of Georgia:
-To have a timely and appropriate legal response to violent calls and actions; to identify the responsibility of the organizers of violence, in order to properly respond to violence and prevent further violent actions;
- To protect the rights and safety of LGBTQ+ people, including their right to hold an event at their desired location without any interference;
- To protect the media representatives from illegal interference in their journalistic activities, to ensure their safety and proper realization of freedom of expression, as well as to ensure timely, effective investigation of crimes against media representatives and punishment of criminals.