ევროკომისარ იოჰანეს ჰანს
გენერალური დირექტორატი სამეზობლო პოლიტიკისა და გაფართოების შესახებ მოლაპარაკებების საკითხებში (NEAR)
ევროკომისარ მარიანა ტისენის
გენერალური დირექტორატი დასაქმების, სოციალური საკითხებისა და ინკლუზიის საკითხებში(EMPL)
ევროკომისარ სესილია მალმსტრომს
გენერალური დირექტორატი ვაჭრობის საკითხებში
გვსურს გაგიზიაროთ ჩვენი წუხილები საქართველოს პარლამენტში მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით, რომელიც შეეხება „შრომის უსაფრთხოების კანონის“ განხილვას, რაც საქართველო- ევროკავშირის ასოცირების შეთანხმების და დღის წესრიგისათვის ასევე ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საკითხია.
ევროკავშირის შესაბამისი ინსტიტუციებისათვის კარგად არის ცნობილი საქართველოში არსებული სუსტი შრომის პოლიტიკის შესახებ, რომლის შედეგადაც დასაქმებულები ღირსების შემლახავ სამუშაო პირობებში არამდგრად, დაბალანაზღაურებად და დაუცველ შრომას ეწევიან. ხოლო იმ ობიექტებზე სადაც განსაკუთრებულად მაღალია დასაქმებულების დაზიანებისა და დაღუპვის რისკი, ფატალურ საწარმოო შემთხვევებს ყოველ კვირას აქვს ადგილი. მხოლოდ 2011-2016 წლებში, საქართველოში სამუშაო ადგილებზე 1046 ადამიანი დაიღუპა ან დაშავდა. ეს მაჩვენებელი არათუ იკლებს, არამედ ყოველწლიურად იზრდება.
შრომის პოლიტიკის ცვლილებაზე საზოგადოებაში არსებული მზარდი მოთხოვნებისა და ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმებაში ასახული არაერთი მნიშვნელოვანი ვალდებულების ფონზე, საზოგადოებაში არსებობდა მოლოდინი, რომ სახელმწიფოს შემდგომი ნაბიჯი იქნებოდა ადეკვატური და რეალურად შეუწყობდა ხელს შრომის უსაფრთხოების, მათ შორის შრომის უფლებების დაცვას სამუშაო ადგილებზე. თუმცა, მთავრობის მიერ შემოთავაზებული კანონპროექტი მისი არაერთი პოზიტიური დებულების მიუხედავად, სუსტია მისი აღსრულების ნაწილში და არ მოიცავს საკმარის მექანიზმებს, რაც დაგვარწმუნებდა მთავრობის ნებაში რეალურად დაიცვას დასაქმებულები სამუშაო ადგილებზე. საკანონმდებლო ორგანოში კანონპროექტზე მუშაობა 8 თვეა მიმდინარებს და ამ დრომდე კანონპროექტის გადახედვაზე არ არსებობს საქართველოს მთვარობის პოზიციები, რაზეც მნიშვნელოვან გავლენას მთავრობის ეკონომიკური გუნდი ახდენს.
გვსურს თქვენი ყურადღება მივაპყროთ შემოთავაზებული კანონპროექტის ოთხ ძირითად ასპექტს:
კანონის მოქმედების სფერო: კანონის პროექტის შემოთავაზებული ვერსიით, იგი არა ყველა, არამედ მხოლოდ „მომეტებული საფრთხის შემცველ მძიმე და მავნე პირობებიანი სამუშაოებზე“ ვრცელდება, რაც „მომეტებული საფრთხის“ სტანდარტის შემოტანით დამატებით ავიწროვებს კანონის მოქმედების სფეროს და არ მოიცავს ყველა მძიმე, საშიშ და საფრთხის შემცველ სამუშაოს. ამასთან, კანონპროექტი არ ვრცელება დასაქმების ყველა ადგილზე, რაც გაუმართლებელ შეზღუდვას გულისხმობს და შრომის საერთაშორისოდ აღიარებული სტანდარტების არასწორ ინტერპრეტაციას ემყარება.
ინსპექტორის დაშვება სამუშაო ადგილებზე: კანონპროექტი, გამონაკლისის გარდა, არ ითვალისწინებს შრომის უსაფრთხოების საზედამხედველო ორგანოს სამუშაო ადგილზე უპირობო დაშვების მექანიზმს. შრომის ინსპექტირების დეპარტამენტი ზედამხედველობის განხორციელებისას უმეტესად (გამონაკლისია გეგმიური კონტროლი) ვალდებულია ნებართვისათვის სასამართლოს მიმართოს, რაც დამატებით დროით რესურსს მოითხოვს და საზედამხედველო ორგანოს მხრიდან დაუყოვნებელი და ეფექტიანი რეაგირების შანსებს ამცირებს.
სანქცირების მექანიზმი: კანონპროექტი სანქციების სახით ჯარიმის მინიმალურ ოდენობებს განსაზღვრავს, რაც ვერ მიაღწევს კანონის მიზანს და ვერ უზრუნველყოფს დამსაქმებლის მოტივაციას გამოასწოროს დარღვევა ჯარიმის გადახდის ნაცვლად.
რეფორმის აღსრულებისთვის აუცილებელი რესურსი: კანონის სათანადო აღსრულებისათვის სასიცოცხლოდ აუცილებელია საზედამხედველო მექანიზმის გაძლიერება შესაბამისი ფინანსური და ადამიანური რესურსით. თუმცა, კანონპროექტი ამგვარ საჭიროებაზე და ხედვაზე არ მიუთეთებს, რაც ეჭვის ქვეშ აყენებს რეფორმის რეალური აღსრულებადობის საკითხს.
გამოვთქვამთ, იმედს ევროკავშირის შესაბამისი სტრუქტურები მჭიდრო კოორდინაციაში იქნებიან საქართველოს მთავრობასთან და პარლამენტთან რათა კანონპროექტის მიღება პასუხობდეს ქვეყანაში არსებულ გამოწვევებს და ევროკავშირსა და საქართველოს ასოცირების შეთანხმების პირობებს.

Labor Safety: Open letter of Georgian Civil Society Representatives to the European Commissioners
To: Commissioner Johannes Hahn, Directorate-General for Neighborhood and Enlargement Negotiations (NEAR)
To: Commissioner Marianne Thyssen, Directorate-General for Employment, Social Affairs and Inclusion (EMPL)
To: Commissioner Cecilia Malmström, Directorate-General for Trade
We are willing to share our concerns regarding the ongoing processes at the Parliament of Georgia related to the discussion of the draft law on “Labor Safety”, which is also one of the significant issues for EU-Georgia association agreement and the association agenda.
Relevant institutions of the EU are well aware of the weak labor policy in Georgia which results in unstable, low-paid and unprotected work carried out by employees in degrading working conditions. At those workplaces where the risk of worker’s injury and death is especially high, fatal industrial accidents happen every week. As a result, 1046 people died or were injured at the workplace during 2011-2016 in Georgia. This number is increasing every year.
In the light of society’s increased demands towards changing the labor policy and the obligations reflected in the association agreement with the EU, society expected that the next steps of the state would be adequate, sufficient and would realistically promote labor safety, including the protection of labor rights at the workplace. However, despite certain positive provisions, the draft law initiated by the Government is weak in terms of its enforcement and does not provide sufficient mechanisms which would convince us in the will of the Government to effectively protect employees at the workplace. The draft law has been worked on for 8 months at the legislative body and the Government position regarding the review of the draft law is still unknown, which is substantially influenced by the economic team of the Government.
We are willing to pay your attention to four major aspects of the proposed draft law:
Scope of the law: According to the proposed version of the draft law, it applies only to “work under excessively risk of harsh and harmful conditions”, which narrows down the scope of the law by bringing in “excessively risk” standard and does not cover all harsh, harmful and dangerous work. Furthermore, the draft law does not apply to every workplace, which constitutes unjustified limitation and rests on the incorrect interpretation of the internationally recognized labor standards;
Access of the inspector to the workplace: The draft law foresees the unconditional access of the labor safety supervisory body to the workplace only as an exception. While carrying out supervision, Labor Inspectorate is obliged to address the court in order to get permission (planned control is an exception), which requires additional time and decreases the chance of immediate and effective response by the supervisory body;
Sanctioning mechanism: The draft law determines the minimal amount of fine as a sanction, which will not achieve the aims of the law and will not ensure employer’s motivation to rectify the infringements instead of paying the fine;
Necessary resources to implement the reform: Strengthening the supervisory mechanism with relevant financial and human resources is of significant importance for implementing the law. However, the draft law does not refer to such need and vision, which casts doubt on the real enforceability of the reform.
We hope that the relevant units of the EU will be in close coordination with the Government and the Parliament of Georgia in order ensure that the adoption of the law responds to the existing challenges as well as the conditions of the EU-Georgia association agreement.