2018 წლის 18 მაისს თბილისის საქალაქო სასამართლომ შპს „თბილისის სატრანსპორტო კომპანიის“ თანამშრომლებს გაფიცვის უფლებით სარგებლობა შეუზღუდა. მეტროს მემანქანეების გაფიცვის მიზანი ღირსეული შრომის პირობებისა და ანაზღაურების მოთხოვნა იყო. სასამართლომ აღნიშნული განჩინება მიიღო კომპანიის შუამდგომლობის საფუძველზე, რომლითაც კომპანია (სარჩელის წინასწარი უზრუნველყოფის მიზნით) ითხოვდა მემანქანეთა გაფიცვის გადადებას/შეჩერებას მანამდე, სანამ სასამართლო გაფიცვის უკანონოდ ცნობასთან დაკავშირებით საქმის განხილვას დაასრულებდა.
მიგვაჩნია, რომ სასამართლოს განჩინება არის დაუსაბუთებელი და ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციასა და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სტანდარტებსა და ინსტრუმენტს, რომლის მონაწილეა საქართველო. განჩინება, ასევე, შეიცავს მთელ რიგ სამართლებრივ ხარვეზებს, რის გამოც გაუმართლებლად იზღუდება მეტროპოლიტენის ელ-მატარებლების მემანქანეთა გაფიცვის კონსტიტუციური უფლება.
საქართველოს კონსტიტუციის მიხედვით, აღიარებულია დასაქმებულების გაფიცვის უფლება, რომელიც უნდა განხორციელდეს კანონით დადგენილი მოთხოვნების გათვალისწინებით. გაფიცვის კანონიერად მიჩნევისთვის არსებითია, დაცული იყოს კანონით დადგენილი გაფიცვის შემათანხმებელი პროცედურები და ამასთან, არ შეექმნას საფრთხე შრომის კოდექსით გათვალისწინებულ სიკეთეებს - მათ შორისაა, ადამიანის სიცოცხლე, ჯანმრთელობა და სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი სამსახურების საქმიანობა. თავის მხრივ, საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის ბრძანებით, დამტკიცებულია ადამიანის სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული საქმიანობების ნუსხა, რომელშიც არ შედის მეტროპოლიტენის ელ-მატარებლების მემანქანეთა საქმიანობა. შესაბამისად, დასაქმებულებს კონკრეტულ შემთხვევაში ჰქონდათ გაფიცვის უფლება, რადგან მათი საქმიანობა არ უკავშირდება ადამიანის სიცოცხლისა და უსაფრთხოების დაცვას .
საქართველოს შრომის კოდექსის მიხედვით, გაფიცვას წარმოადგენს დასაქმებულის დროებითი ნებაყოფლობითი უარი შრომითი ხელშეკრულებით გათვალისწინებული ვალდებულებების მთლიანად ან ნაწილობრივ შესრულებაზე. სასამართლომ ხსენებული განჩინებით, დასაქმებულებს გაფიცვის უფლება მისცა კომპანიის მიერ მათთვის დადგენილი სამუშაო საათების შემდგომ. ეს სრულებით ეწინააღმდეგება გაფიცვის არსს, რადგან გაფიცვის უფლების რეალიზება სწორედ კომპანიის მიერ დასაქმებულისთვის დადგენილი სამუშაო საათების ფარგლებში უნდა განხორციელდეს. ამასთან, განჩინებაში სასამართლო კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს ელ-მატარებლების მემანქანეებისთვის კანონიერად გაფიცვის შესაძლებლობის არსებობას. აღნიშნული უკიდურესად პრობლემურია, რადგან ეს პოზიცია შესაძლოა პრაქტიკულად გაფიცვის უკანონოდ ცნობის საკითხზე სასამართლოს სამომავლო პოზიციად შეიძლება იქნეს აღქმული.
აღსანიშნავია, რომ გაფიცვის პროცედურას საქართველოს კონსტიტუციური დათქმიდან გამომდინარე, არეგულირებს ორგანული კანონი „საქართველოს შრომის კოდექსი“. კოდექსის 50-ე მუხლიდან გამომდინარე, შესაძლებელია კანონით დადგენილი წინაპირობების არსებობისას, მათ შორის კანონიერი გაფიცვის, შეჩერება/გადავადება სასამართლოს გადაწყვეტილების საფუძველზე არაუმეტეს 30 დღის ვადით. მოცემულ შემთხვევაში სასამართლო გაფიცვის უფლების გადადებას/შეჩერებას აფუძნებს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის 198-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტს, რომელიც სარჩელის უზრუნველყოფის მიზნით მოპასუხეს უკრძალავს გარკვეული მოქმედების განხორციელების უფლებას. შესაბამისად, როდესაც ა(ა)იპ ერთობას 2013-ს უკვე გადავადებული ჰქონდა გაფიცვის უფლების რეალიზაცია შრომის კოდექსით გათვალისწინებული მაქსიმალური ვადით, კითხვის ნიშნებს აჩენს, რამდენად ჰქონდა სასამართლოს „ნორმატიული აქტების შესახებ“ საქართველოს კანონით დადგენილ შრომის კოდექსზე დაბალი იურიდიული ძალის მქონე აქტის, სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის 198-ე მუხლის საფუძველზე გაფიცვის შეჩერება/გადავება გაფიცვის უკანონოდ ცნობასთან დაკავშირებით დავის დასრულებამდე.
ამდენად, გაფიცვის უფლება არის უფლება, რომელიც გარანტირებულია საქართველოს კანონმდებლობითა და საერთაშორისო ინსტრუმენტებით. გაფიცვა არის საერთაშორისო და ეროვნული შრომის სამართლის ერთ-ერთი ფუნდამენტური თავისუფლება, რომლის რეალიზაციის შესაძლებლობით დიდწილად ფასდება ქვეყანაში დასაქმებულების შრომის უფლების გარანტიების ხარისხი. შესაბამისად, მნიშვნელოვანია, სასამართლომ უზრუნველყოს დასაქმებულებისთვის გაფიცვის უფლების განხორციელება კანონით დადგენილ ფარგლებში და ადამიანის უფლებათა სტანდარტების გათვალისწინებით.

The Court illegally restricted the metro train drivers` right to strike
On March 18, 2018, Tbilisi Civil Court restricted the rights of the employees of ,,Tbilisi Transport Company’’ to strike. The aim of the metro workers’ strike was to require dignified work conditions and payment. The decision made by the court was based on the mediation with which the company (aiming to ensure the complaint in advance) was asking to postpone/suspend the metro drivers’ strike until the court had finished hearing the case on finding the strike unlawful.
GYLA believes the decision of the court to be unsubstantiated and contradictory to the constitution of Georgia and to the international standards/tools of the Human Rights, noteworthy Georgia is a part of mentioned international standards. The decision also contains a number of errors, which is the reason for the unfair restriction of the underground train drivers’ constitutional write of strike.
In accordance with the constitution of Georgia, the employee has the right to strike and it should take place according to the requirements set by law. For the strike to be acknowledged as lawful, it is fundamental that the strike agreement procedures established by the law are fulfilled and also that the merits contained in the Labour Code (among those human’s life, health and workplaces connected with safety of human life and health) are not endangered. The Ministry of Labour Health and Social Affairs of Georgia has confirmed the list of the jobs connected to the human life and health safety, which does not include the work of the underground metro drivers. Therefore, the employees in this case had the right to go on strike, since their work is not connected to the protection of human life and safety.
According to the Labour Code of Georgia, a strike is a temporary, voluntary refusal of partial or whole fulfillment of the obligations taken into account by the labour contract. The decision made by the court gives workers the right to strike only after working hours the company has set for them. This is totally contradicting the meaning of a strike, since the realization of the right to go in strike must take place exactly in the frames of working hours set by employer to the employee. Moreover, the court is casting doubt on the existence of the possibility of underground metro drivers’ lawful strike. We see this as a problem, since this attitude practically might be perceived as the court’s future position on the issue of recognition strike unlawful.
It must be mentioned that the procedure of strike, according to the constitutional stipulation, is regulated by the Organic Law of ,,Georgia Labour Code’’. According to the article 50, if the preconditions included in the law are present, it is possible to suspend/postpone the lawful strike based on the court’s decision for not more than 30 days. In the case at hand, the court builds the postponement/suspension of the right to go strike on the Civil Procedure Code article 198, part 2 sub-clause “B”, which, by the purpose of ensuring the complaint, prohibits the defendant from taking certain actions. Therefore, since the right of the ,,Non-entrepreneurial (Non-commercial) Legal Entity Unity 2013’’ to strike was already postponed by the maximum time frame stated in the Labour Code, it raises questions on the right of the court to suspend/postpone the strike based on the Civil Procedure Code article 198, which has less legal force than the Labour Code enacted by the Law of Georgia on Normative Acts, and especially doing so while the case discussing recognition of the strike as unlawful is still in progress.
Therefore, the right to strike is the right guaranteed by the legislation of Georgia and the international tools. Strike is the fundamental freedom of the national and international labour law and the possibility of its realization is how the quality of guarantying the employees’ labour rights in the country is mainly evaluated. Therefore, it is important for the court to ensure the realization of the strike right for the employees in the frames provided by law and by taking into account the Human Rights standards.