2004 წლის 21 აგვისტოს დაზარალებული დასასვენებლად იმყოფებოდა აჭარის ტერიტორიაზე. ,,ვარდების რევოლუციის“ შემდგომ, 2004 წელს აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის იმდროინდელი ხელისუფლების მეთაურის, ასლან აბაშიძის ბრძანებით, დაინაღმა აჭარის შესასვლელთან მდებარე ჩოლოქის ხიდი, ნაღმები ასევე განთავსდა აჭარის მთელ ტერიტორიაზე. ზღვისპირა ზოლზე მანქანით გავლისას, იგი აფეთქდა ტანკსაწინააღმდეგო ნაღმზე, რის შედეგადაც ჩაუტარდა ორივე ფეხის ამპუტაცია. 2005 წელს მანთბილისის საქალაქო სასამართლოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს წინააღმდეგ ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნით მიმართა. დავა ამ დრომდე გრძელდებოდა სასამართლოში და კანონიერ ძალაში შესული გადაწყვეტილების საფუძველზე, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მოქალაქის სასარგებლოდ მატერიალური და მორალური ზიანის ანაზღაურება დაეკისრა.
სამინისტროსთვის ზიანის ანაზღაურების დაკისრება იმ საფუძვლით მოხდა, რომ სახელმწიფო ფლობდა ინფორმაციას, ჩაქვის მიმდებარე ტერიტორიის დანაღმვის შესახებ, თუმცა არ იყო მიღებული პრევენციული ზომები ტერიტორიის დროული და სრული გაწმენდისთვის, რამაც დაზარალებული სიცოცხლისთვის საშიშ მდგომარეობაში ჩააყენა.
აღნიშნულ საქმეზე ასევე გაიგზავნა ევროპულ სასამართლოში საჩივარი მომჩივანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-2 მუხლის (სიცოცხლის უფლება) დარღვევის გამო. 2014 წლის 21 ივლისს საქართველოს მთავრობამ წარადგინა ცალმხრივი დეკლარაცია, რომლითაც კონვენციის მე-2 მუხლის დარღვევა აღიარა ტერიტორიის განაღმვასთან დაკავშირებული პოზიტიური ვალდებულების შეუსრულებლობის გამო.

The Ministry of Internal Affairs of Georgia has been ordered to compensate the material and moral damage in favor of the person affected by the mine explosion
2021-08-26 02:42
On August 21, 2004, the victim was on vacation in Adjara. After the "Rose Revolution", in 2004, by the order of the then head of the Autonomous Republic of Adjara, Aslan Abashidze, the Choloki bridge near the entrance of Adjara was mined, and mines were placed all over Adjara. While passing by the seaside in a car, he exploded on an anti-tank mine, resulting in the amputation of both legs. In 2005, he filed a lawsuit against the Ministry of Internal Affairs in the Tbilisi City Court requesting compensation for damages. The dispute was still going on in court and based on the judgment that entered into force, the Ministry of Internal Affairs of Georgia was ordered to pay material and moral damages in favor of the citizen.
Compensation for the damage to the Ministry was based on the fact that the state had information about the mining of the area around Chakvi, however, no preventive measures were taken for the timely and complete demining of the area, which put the victim in a life-threatening situation.
The case was also referred to the European Court for violation of Article 2 (right to life) of the European Convention on the Rights of the applicant. On July 21, 2014, the Government of Georgia submitted a unilateral declaration acknowledging a violation of Article 2 of the Convention for non-compliance with the positive obligation relating to the demining of the territory.