ქართული საზოგადოება თითქმის ნახევარი წელია დემირელის სახელობის კერძო კოლეჯის პედაგოგისა და მენეჯერის მუსტაფა ემრე ჩაბუქის მიმართ უსამართლობასა და მისი ოჯახის ტრაგედიას ადევნებს თვალს.
ქართველმა სამართალდამცავებმა მ.ე. ჩაბუქი 2017 წლის 24 მაისს, თურქეთის მხარის მოთხოვნით დააკავეს და მას წინასაექსტრადიციო პატიმრობა შეუფარდეს, ხოლო ოჯახის წევრები, მათზე განხორციელებული მუქარის გამო, საქართველოს მთავარმა პროკურატურამ დაცვის სპეციალურ პროგრამაში ჩართო. დღეს თბილისის სააპელაციო სასმართლომ არ დააკამყოფილა მუსტაფა ემრე ჩაბუქისა და მისი ოჯახის წევრებისთვის ლტოლვილის სტატუსის მინიჭების შესახებ საჩივარი, რაზეც, თავის მხრივ, დამოკიდებულია ჩაბუქის ექსტრადიციის საკითხიც. ექსტრადაციის შემთხევაში დიდია რისკი იმისა, რომ ჩაბუქი დაექვემდებაროს არაადამიანურ მოპყრობას და შესაძლოა წამების მსხვერპლი გახდეს.
სამწუხაროდ, ჩაბუქის მიმართ განხორციელებული ქმედებები დემირელის სკოლის სხვა მასწავლებლებისა და მათი ოჯახის წევრებისთვის არაპირდაპირი გზავნილია და ისინი თავს დაცულად ვერ გრძნობენ საქართველოს ტერიტორიაზე.
დემირელის კოლეჯი და შავი ზღვის უნივერსიტეტი ჩაღლარის საგანმანათლებლო დაწესებულებათა ქსელის ნაწილია, რომელიც საქართველოში 24 წელია ფუნქციონირებს და ახალგაზრდებს (დღემდე 30 000 მოსწავლემ და სტუდენტმა დაამთავრა ეს სასწავლებლები, ბევრმა მათგანმა არაერთ საერთაშორისო ოლიმპიადაზე მოუტანა საქართველოს წარმატება) მაღალი ხარისხის განათლებას სთავაზობს პროფესიონალი და მაღალკვალიფიციური პედაგოგების მეშვეობით. მათი ნაწილი საქართველოს წინაშე განსაკუთრებული დამსახურებისათვის უკვე გახდა საქართველოს მოქალაქე.
ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, მივმართავთ საქართველოს პრეზიდენტს თხოვნით, გამონაკლისის წესით მიანიჭოს საქართველოს მოქალაქეობა მუსტაფა ემრე ჩაბუქს და მისი ოჯახის წევრებს, ასევე დემირელის კოლეჯისა და შავი ზღვის უნივერსიტეტის პედაგოგებს, რომელთაც საქართველოს წინაშე მართლაც აქვთ განსაკუთრებული დამსახურება და სურვილი გახდნენ ჩვენი ქვეყნის მოქალაქეები. ვფიქრობთ, ამ ნაბიჯით მათი უფლებები უფრო მეტად იქნება გარანტირებული და დაცული საქართველოს ტერიტორიაზე.

Civil society representatives urge the President of Georgia to grant Georgian citizenship to Mustafa Emre Çabuk
2018-01-26 15:00
It is almost six months that Georgian society has been witness of injustices against teacher and manager of private Demirel College, Mustafa Emre Çabuk and tragedy of his family.
Georgian law enforcers detained Mr. Çabuk on May 24, 2017 based on request of Turkish side and imposed him with pre-extradition detention. Due to threats made against the family members, the Chief Prosecutor’s Office of Georgia included them in a special protection programme. Today, Tbilisi Court of Appeals rejected the appeal to grant Mustafa Emre Çabuk and his family members the status of refugees that also determines the issue of Çabuk’s extradition. In case of extradition, the risk is high that Çabuk will be subjected to inhuman treatment and possible torture.
Unfortunately, the actions against Çabuk represent an indirect message for other teachers of Demirel College and their family members and they do not feel safe on the Georgian territory.
Demirel College and Black Sea University are part of the Chaglar network of educational institutions that has been operating in Georgia for 24 years, offering youth (up to 30,000 pupils and students graduated from these institutions so far and many of them have brought success to Georgia at many international olympiads) high-quality education provided by professional and highly qualified teachers. Some of them have become Georgian citizens for an exceptional contribution to Georgia.
Considering the abovementioned, we urge the President of Georgia to grant Georgian citizenship by way of exception, to Mustafa Emre Çabuk and his family members, as well to the teachers of Demirel College and Black Sea University who truly have made exceptional contribution to Georgia and who wish to become the citizens of our country. We believe that as a result of such a step their rights will be better safeguarded and protected within the territory of Georgia.