საპარლამენტო არჩევნების მეორე ტურის კენჭისყრის პროცესი მშვიდ ვითარებაში მიმდინარეობდა. ამომრჩეველმა ნება ძირითადად თავისუფლად გამოხატა.
პრობლემური იყო მარკირებასთან დაკავშირებული საკითხები (დაფიქსირდა მარკირებაგავლილი ამომრჩევლების ხმის მიცემის და ხმის მიცემის მცდელობის ფაქტები), ამომრჩევლის ნების განსხვავებული ფორმით გაკეთების (ბიულეტენის ოთხკუთხედად ან სამკუთხედად შევსების, ბიულეტენთან ერთად სარეგისტრაციო ბარათის კონვერტში მოთავსების ცალკეული ფაქტები), დამკვირვებელთა მიმართ მუქარისა და ხელის შეშლის/უფლებების შეზღუდვის, დამკვირვებელთა სამკერდე ნიშნების მონაცემების სიზუსტის პრობლემები. ასევე დაფიქსირდა სხვა პროცედურული ხასიათის დარღვევები. დაფიქსირდა ფიზიკური შეურაცხყოფის 1 ფაქტი (გორში), მედიის წარმომადგენლებისთვის ხელის შეშლის 1 ფაქტი (ბათუმი).
განსხვავებით პირველი ტურის კენჭისყრის დღისგან, არ დაფიქსირებულა ხმის დათვლისა და შედეგების შეჯამების პროცესის მნიშვნელოვანი ხარვეზები (მაგ. შემაჯამებელი ოქმების შევსების პროცედურის დარღვევები).
თუმცა, ნეგატიურად უნდა შეფასდეს ის გარემოება, რომ მეორე ტურებზე კვლავ გაგრძელდა მანკიერი პრაქტიკა, როდესაც უბნის მიმდებარე პერიმეტრზე მობილიზებული იყვნენ კანდიდატების კოორდინატორები და აქტივისტები და აღრიცხავდნენ უბანზე მისულ ამომრჩეველს, ცალკეულ შემთხვევებში - მათ მიერ დაფიქსირებულ ნებასაც, რაც შეიძლება შეფასდეს, როგორც ირიბი კონტროლი/კონტროლის მცდელობა ამომრჩევლის ნებაზე. (მაგალითად, ზუგდიდში, 72-ე უბნის კენჭისყრის შენობაში ,,ქართული ოცნებისა“ და სადამკვირვებლო ორგანიზაცია „ადვოკატთა და იურისტთა საერთაშორისო ობსერვატორიის“ წარმომადგენლების მიერ.)
პოზიტიურად უნდა შეფასდეს, რომ  არჩევნების პირველი ტურისგან განსხვავებით, მეორე ტურის კენჭისყრის დღეს ძალადობას უბნების გარე პერიმეტრზე ან უბნების დარბევის შემთხვევებს,  ადგილი არ ჰქონია. მშვიდი და არაძალადობრივი საარჩევნო გარემოს უზრუნველყოფისათვის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორი იყო სამართალდამცავი ორგანოების მობილიზებული მოქმედებები. ასევე უნდა აღინიშნოს საარჩევნო სუბიექტების წვლილიც დაძაბულობისა და ძალადობრივი ინცინდენტების პრევენციის კუთხით.
დაფიქსირდა მარკირებაგავლილი ამომრჩევლების მიერ არჩევნებში მონაწილეობის 5 ფაქტი და არჩევნებში მონაწილეობის მცდელობის 70-მდე ფაქტი.
ინფორმაცია ამომრჩევლის ნებაზე სავარაუდო კონტროლის თაობაზე
29 ოქტომბერს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ გააკეთა განმარტება, რომ ამომრჩევლისთვის მითითების მიცემა, განსხვავებული ფორმით დაეფიქსირებინათ თავიანთი არჩევანი ბიულეტენზე და მოეხდინათ ამ ფაქტის ფოტო გადაღება, ამგვარი მითითების შემთხვევაში, იქნებოდა საქართველოს კანონმდებლობის დარღვევა.  აღსანიშნავია, რომ პოლიტიკურმა გაერთიანებამ „ქართულმა ოცნებამ“ უარყო მსგავსი მითითების გაცემა.
საიას დამკვირვებლებმა განსაკუთრებული ყურადღება მიაქციეს ხმის დათვლისა და შედეგების შეჯამების პროცესს, ზემოაღნიშნული ინფორმაციის ნამდვილობის შემოწმების მიზნით.
იმ უბნებზე, სადაც საიას დამკვირვებლები იყვნენ წარმოდგენილები (300-მდე უბანი) ჩვენს მიერ დაფიქსირდა 80-მდე შემთხვევა განსხვავებული ფორმით არჩევანის გაკეთების (ოთხკუთხედით ან სამკუთხედით შევსება), ასევე 40- მდე შემთხვევა ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევის (ზუგდიდის 72-ე უბანზე 30-ზე მეტ კონვერტში  და ზუგდიდის 65.67.80 უბანზე 8 ამომრჩევლის ბარათი იყო კონვერტებში; გლდანის 20.10.23  - 2 ცალ ბიულეტენზე იყო ამომრჩევლის ხელმოწერა.) აღნიშნული შესაძლოა აჩენდეს კითხვებს ცალკეულ შემთხვევებში ამომრჩევლის ნების კონტროლისა და ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების თაობაზე;
განსხვავებული ფორმით არჩევანის გაკეთების 3 შემთხვევა დაფიქსირდა ნაციონალური მოძრაობის სასარგებლოდ (სამგორის ოლქში 92, 97, 108-ე უბნებზე), ხოლო დანარჩენი შემთხვევები - ქართული ოცნების სასარგებლოდ:
სამგორის  #97 უბანი ( 5 ბიულეტენი),
სამგორის #92 უბანი (2 ბიულეტენი)
სამგორის #53 უბანი (3 ბიულეტენი)
სამგორის #37 უბანი (10 ბიულეტენი),
სამგორის #38 უბანი (4 ბიულეტენი),
სამგორის #58 უბანი (1 ბიულეტენი),
სამგორის #101 უბანი (2 ბიულეტენი)
ისნის #53 უბანი (4 ბიულეტენი) ,
ისნის #77 უბანი (1 ბიულეტენი)
გლდანის #20.10.07 უბანი (4 ბიულეტენი)
გლდანი #20.10.08 უბანი ( 6 ბიულეტენი)
დიდუბის #14 უბანი (2 ბიულეტენი),
გლდანის #20.10.23 (16 ბიულეტენი),
ნაძალადევის #49 უბანი (1 ბიულეტენი),
რუსთავის #37 უბანი (8 ბიულეტენი)
ზუგდიდის #72 უბანი (1 ბიულეტენი),
იმ შემთხვევაში, თუ ადგილი ჰქონდა იძულებას ამომრჩევლის ნების გამოხატვაზე ან მომავალში დაფიქსირდება რაიმე ფორმით ზეწოლა ნების გამოხატვასთან დაკავშირებით, მივმართავთ ამომრჩეველს  მოგვმართოს საიას თბილისისა და რეგიონულ ოფისებს: თელავში, ქუთაისში, რუსთავში, ბათუმში, ზუგდიდში, ოზურგეთში, დუშეთსა და გორში.
ასევე დაფიქსირდა დამკვირვებლის საქმიანობისათვის ხელშეშლა/უფლებების შეზღუდვა (5 ფაქტი)  და გადასატან ყუთთან დაკავშირებული პრობლემები - (2 ფაქტი.)
ამ დროისათვის ზემოთ აღნიშნულ დარღვევებზე საიას დამკვირვებლებმა დაწერეს 60-მდე საჩივარი და 59-ზე მეტი შენიშვნა დააფიქსირეს ჩანაწერთა წიგნში.
30 ოქტომბერს საპარლამენტო არჩევნების მესამე ტურის კენჭისყრის დღეს საია თბილისისა და 9 რეგიონში 400 - მდე დამკვირვებლით აკვირდება.
სტატიკური დამკვირვებლები განთავსებული არიან საქართველოს მასშტაბით 300 საარჩევნო უბანში. 45 მაჟორიტარულ ოლქში მოძრაობს მობილური ჯგუფები.
არჩევნების დღეს საიაში იმუშავებს სპეციალური ცხელი ხაზი, რომლის მეშვებით,  მოქალაქეებს, შეეძლებათ სამართლებრივი კონსულტაციების მიღება კენჭისყრის პროცედურებთან დაკავშირებით. კენჭისყრის დღეს, საიაში ასევე იმუშავებს ცხელი ხაზი ჟურნალისტებისა და მედია ორგანიზაციებისათვის. ცხელი ხაზის ნომერზე დარეკვით  ჟურნალისტებს და მედია ორგანიზაციებს შეუძლიათ მიიღონ მათთვის საინტერესო ინფორმაცია და იურიდიული კონსულტაცია საარჩევნო პროცედურების, კენჭისყრის დღის დარღვევებისა და მათზე რეაგირების გზების შესახებ და შეეძლებათ მოგვაწოდონ ინფორმაცია მათ მიერ კენჭისყრის დღეს დაფიქსირებული დარღვევების შესახებ.
საიას საპარლამენტო არჩევნების კენჭისყრის დღის მონიტორინგის მისიის განხორციელება შესაძლებელი გახდა ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს, შვედეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს, ფონდი „ღია საზოგადოება - საქართველოსა“ და ეროვნული წვლილი დემოკრატიისათვის“ (NED) დაფინანსებით. განცხადებაში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ,,საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას“ და მისი შინაარსი შესაძლოა არ გამოხატავდეს დონორი ორგანიზაციების შეხედულებებს.

Assessment of the polling day of the second round of the parliamentary elections
The voting process of the second round of the parliamentary elections proceeded in a calm environment. The voters mainly expressed their will freely.
The problems we have identified were related to inking (cases of casting of votes and attempts to do so by previously inked voters), marking of ballot papers in a different form (isolated cases of marking the ballot paper in a square or triangle form and of placing the voter invitation card in the envelope together with the ballot paper), threats to observers and interference with their activity/restriction of their rights, and the accuracy of the data on the badges of observers. We also identified other procedural violations, as well as 1 case of physical abuse (in Gori) and 1 case of interference with the activity of representatives of the media (in Batumi).
Unlike the polling day of the first round of the elections, no significant deficiencies were observed in the process of counting of votes and summarization of results (for example, procedural violations in filling in summary protocols).
However, we should give a negative assessment to the fact that candidates continued the malpractice of mobilizing their coordinators and activists within areas adjacent to precincts, who recorded the names of voters arriving at the precincts and, in isolated cases, recorded the electoral choices made by them, which can be assessed as indirect control/attempt to exercise control over the voters’ will (for example, by representatives of Georgian Dream and observing organization Georgian Barristers & Lawyers International Observatory at precinct no. 72 in Zugdidi district).
We should give a positive assessment to the fact that, unlike the first round of the elections, no acts of violence within the outer perimeter of precincts or cases of raiding on precincts took place on the polling day of the second round. One of the important factors for ensuring a calm and non-violent election environment was the readiness of law enforcement to provide a quick response at precincts. We should also mention the election subjects’ contribution to the prevention of tension and violent incidents.
We have identified 5 cases of casting votes and up to 70 attempts to cast votes by previously inked voters.
Information regarding alleged control over voters’ will
On October 29, the GYLA made an explanatory statement that giving voters an instruction to mark the ballot papers in a different form and to make a photo of this fact would constitute a violation of the Georgian legislation. It should be noted that the political association Georgian Dream denied having given such an instruction.
The GYLA’s observers have paid particular attention to the process of counting of votes and summarization of the results, in order to verify the veracity of the aforementioned information.
At the precincts where the GYLA’s observers were represented (up to 300 precincts), we identified up to 80 cases of marking a ballot paper in a different form (in a square or triangle form), as well as up to 40 cases of violation of the secrecy of the vote (at precinct no. 72 of Zugdidi district, voter invitation cards were found in more than 30 envelopes and at precinct no. 65.67.80 of the same district – in 8 envelopes; at precinct no. 20.10.23 of Gldani district, 2 ballot papers bore the voter’s signature). The aforementioned may raise questions regarding contol over the voters‘ will and the use of administrative resources in individual cases.
We identified 3 cases of marking a ballot paper in a different form in favor of the UNM (at precincts no. 92, 97 and 108 of Samgori district); in the rest of such cases, the ballot papers were marked in favor of Georgian Dream:
Precinct no. 97 of Samgori (5 ballot papers);
Precinct no. 92 of Samgori (2 ballot papers);
Precinct no. 53 of Samgori (3 ballot papers);
Precinct no. 37 of Samgori (10 ballot papers);
Precinct no. 38 of Samgori (4 ballot papers);
Precinct no. 58 of Samgori (1 ballot paper);
Precinct no. 101 of Samgori (2 ballot papers);
Precinct no. 53 of Isani (4 ballot papers);
Precinct no. 77 of Isani (1 ballot paper);
Precinct no. 20.10.07 of Gldani (4 ballot papers);
Precinct no. 20.10.08 of Gldani (6 ballot papers);
Precinct no. 14 of Didube (2 ballot papers);
Precinct no. 20.10.23 of Gldani (16 ballot papers);
Precinct no. 49 of Nadzaladevi (1 ballot paper);
Precinct no. 37 of Rustavi (8 ballot papers);
Precinct no. 72 of Zugdidi (1 ballot paper).
If any coercion, in any form, regarding the expression of voters’ will has taken place or takes place in the future, we ask the voters to approach us in our central office in Tbilisi and in the regional offices in Telavi, Kutaisi, Rustavi, Batumi, Zugdidi, Ozurgeti, Dusheti, and Gori.
We also identified interference with the activity of observers/restriction of their rights (5 cases) and problems related to mobile ballot boxes (2 cases).
At this point, the GYLA’s observers have lodged up to 60 complaints and made more than 59 remarks in the logbooks in connection with the aforementioned violations.
The GYLA has actively observed the elections of legislative, executive and local government bodies since its founding (in 1994), trying to contribute to the conduct of elections in a quiet and fair environment and to steadfast observance of the Georgian legislation during electoral processes.
On October 30, the GYLA was observing the polling day of the second round of the parliamentary elections in Tbilisi and nine regions with up to 400 observers.
The static observers were deployed to 300 polling stations across Georgia. Mobile groups were active in 45 majoritarian districts.
On the election day, the GYLA operated a special hotline by which citizens were able to get legal advice regarding the polling procedures. The GYLA also operated a hotline for journalists and media organizations. By calling the hotline, journalists and media organizations were able to get information that was interesting for them and legal consultation about electoral procedures, violations on the polling day, and the response provided, as well as to provide us with information about violations they had observed on the polling day.
On the election day, the GYLA’s observers and analysts deployed to all the regions of Georgia were entering information into the electoral-analytical database in real time and analyzing it.
To get comprehensive information about violations that took place on the election day, you can visit www.electionsportal.ge where you can write about violations you have observed by filling out an online form or sending a free-of-charge text message to this number: 90039.
The GYLA’s monitoring mission of the polling day of the parliamentary elections was made possible by the funding of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands, the Ministry of Foreign Affairs of Sweden, the Open Society – Georgia foundation, and the National Endowment for Democracy (NED). The opinions expressed in the statement belong to the Georgian Young Lawyers’ Association, and their content may not express the views of the donor organizations.