საია იცავდა 2020 წლის 31 იანვარს სსიპ - სოციალური მომსახურების სააგენტოდან უკანონოდ გათავისუფლებული სოციალური მუშაკის უფლებებს, რომელიც ,,,სოციალურ მუშაკთა გაერთიანების“ წევრია. 2021 წლის 27 მაისს, თელავის რაიონულმა სასამართლომ სოციალური მუშაკის მოთხოვნები სრულად დააკმაყოფილა - ბათილად ცნო მისი სამსახურიდან გათავისუფლების ბრძანება, მოპასუხეს დაავალა სოციალური მუშაკის სამსახურში აღდგენა და გათავისუფლებიდან სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულებამდე პერიოდის განმავლობაში იძულებითი განაცდურის ანაზღაურება. თელავის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება არ არის კანონიერ ძალაში შესული და მისი გასაჩივრება მოპასუხეს ზემდგომი ინსტანციის სასამართლოში შეუძლია.
როგორც საზოგადოებისათვის ცნობილია, 2020 წლის დასაწყისში სოციალური მომსახურების სააგენტოში განხორციელებული რეორგანიზაციის შემდგომ, მეურვეობისა და მზრუნველობის უფლება-მოვალეობები გადაეცა სსიპ -  სახელმწიფო ზრუნვისა და ტრეფიკინგის მსხვერპლთა, დაზარალებულთა დახმარების სააგენტოს. ცვლილებების შესაბამისად,  ზრუნვის სააგენტოს, საჭიროების შემთხვევაში, უნდა უზრუნველეყო სოციალური მომსახურების სააგენტოში შტატით დასაქმებულ თანამშრომელთა დაშტატგარეშე მომუშავეთა უკონკურსოდ გადაყვანა შესაბამის თანამდებობებზე. ამის მიუხედავად, სოციალური მუშაკი სამსახურიდან რეორგანიზაციის საბაბით დაუსაბუთებლად გაათავისუფლეს.  საია აგრძელებს სამსახურიდან უკანონოდ გათავისუფლებული სხვა სოციალური მუშაკების ინტერესების დაცვას სასამართლოში.

An illegally dismissed social worker has won a lawsuit
GYLA represented and protected the rights of a social worker illegally dismissed from the Social Service Agency on 31st January 2020, who is a member of the Social Workers' Union. On May 27, 2021, the Telavi District Court granted the social worker's demands in full - annulled his/her dismissal order, ordered the defendant to reinstate the social worker and reimbursement of the forced unpaid salary  from the time of dismissal until the execution of the court judgment. The Judgment of Telavi District Court has not entered into force and the defendant can appeal it in a higher court.
As it is known to the public, after the reorganization of the Social Service Agency in early 2020, the rights and responsibilities of guardianship and custody were transferred to the LEPL – Agency of State Care and Assistance to the Victims of Human Trafficking. Under the changes, if necessary, the Care Agency should have ensured that staff and non-staff employees of the Social Services Agency are transferred to relevant positions on a non-competitive basis. Nevertheless, the social worker was dismissed without justification under the pretext of reorganization. GYLA continues to represent and defend the interests of other illegally dismissed social workers in court.