თბილისის საქალაქო სასამართლომ ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიასა და საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოს მოქალაქისთვის 14 000 აშშ დოლარის ოდენობით მატერიალური ზიანის ანაზღაურება დაავალა. სასამართლომ დაადგინა, რომ ზემოთხსენებული ადმინისტრაციული ორგანოების არამართლზომიერმა მოქმედებებმა დაარღვია მოქალაქის საკუთრების უფლება. კერძოდ, აღნიშნულმა პირმა 2005 წელს მიწის ნაკვეთზე საკუთრების უფლება დაირეგისტრირა. ამის მიუხედავად, სსიპ ქონების მართვის სააგენტომ 2011 წელს მიმართა საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოს ამავე მიწის ნაკვეთის თვითმმართველი ერთეულის საკუთრებაში აღრიცხვის მოთხოვნით, რაც სააგენტომ საკითხის გამოკვლევისა და შესწავლის გარეშე დააკმაყოფილა. საკუთრების უფლების რეგისტრაციის შემდგომ, მიწის ნაკვეთი ქონების მართვის სააგენტომ აუქციონის წესით გაასხვისა კერძო პირზე.
სასამართლომ განმარტა, რომ თვითმმართველობის სახელზე მიწის ნაკვეთის აღრიცხვის თაობაზე მომართვის წარდგენისას აუცილებელი იყო საქმის გარემოებების სათანადოდ გამოკვლევა. ვინაიდან მიწის ნაკვეთის მესაკუთრე პირი საჯარო რეესტრში რეგისტრაციის შემდეგ ხდება, ადმინისტრაციულ ორგანოს, მის საკუთრებად უძრავი ქონების აღრიცხვის თაობაზე სარეგისტრაციო სამსახურისადმი მიმართვისას, ხელთ უნდა ჰქონოდა საჯარო რეესტრში არსებული ინფორმაცია ნაკვეთთან დაკავშირებით, მათ შორის ნაკვეთის დაუზუსტებელი რეგისტრაციის შემთხვევაშიც. სასამართლომ ასევე აღნიშნა, რომ საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოს, როგორც მარეგისტრირებელ ორგანოს, ჰქონდა ვალდებულება, გადაწყვეტილება მიეღო საქმის გარემოებების გამოკვლევის შედეგად.
მოსარჩელემ საკუთრებასთან დაკავშირებული რამდენიმე დავა სასამართლოში 2011 წლიდან დაიწყო.მის ინტერესებს სასამართლოში დღემდე საია იცავდა.

Tbilisi City Court ordered the Tbilisi Municipality City Hall and the National Agency of Public Registry to compensate the citizen for material damages in the amount of 14,000 USD. The court found that the above-mentioned administrative bodies' wrongful actions violated the citizen's right to property. In particular, the mentioned person registered the right of ownership on the land plot in 2005. Nevertheless, LEPL the Property Management Agency applied to the National Agency of Public Registry in 2011 requesting registration of the same land plot for the self-governing unit, which the Agency complied with without investigating the matter. Following the property rights registration, the Property Management Agency sold the property to the private entity through an auction.
The court clarified that it was necessary to properly investigate the circumstances of the case when applying for registration of a land plot in the name of the self-government. As a person becomes the owner of the land plot after registration in the Public Registry, the administrative body, when applying to the registration service for registration of a real estate as its property, should have had any information on the land plot in the Public Registry, including in case of inaccurate registration of the land plot. The court also noted that the National Agency of Public Registry, as the registering authority, had an obligation to decide as a result of the investigation of the circumstances of the case.
The plaintiff has started several property disputes in court since 2011. GYLA has been representing his interests in court to date.