2021 წლის 15 ივლისს საკონსტიტუციო სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა მოქალაქე გიორგი ბერუაშვილის სახელით წარდგენილი საიას კონსტიტუციური სარჩელი. საია სადავოდ ხდიდა სისხლის სამართლის კოდექსის 171-ე მუხლს, რომლითაც აკრძალულია არასრულწლოვანის ჩართვა „ანტისაზოგადოებრივ ქმედებაში.“ საია ამტკიცებდა, რომ ანტისაზოგადოებრივი ქმედება იყო ბუნდოვანი ტერმინი და იძლეოდა განსხვავებული შინაარსით მისი ინტერპრეტაციის შესაძლებლობას. ამის დასადასტურებლად საიამ წარადგინა უზენაესი სასამართლოს ორი განჩინება. ორივე საქმე ეხებოდა იმას, რომ სრულწლოვანებმა არასრულწლოვანი დაიყოლიეს ყაჩაღობის ჩასადენად.
ერთი განჩინება, სადაც ბრალდებული იყო გიორგი ბერუაშვილი, უზენაესმა სასამართლომ მიიღო 2007 წლის 6 ივლისს. ამ განჩინებით უზენაესმა სასამართლომ განაცხადა, რომ არასრულწლოვანის დაყოლიება ყაჩაღობის ჩადენაში წარმოადგენდა „ანტისაზოგადოებრივ ქმედებას და ისჯებოდა სისხლის სამართლის კოდექსის 171-ე მუხლით. მეორე საქმეზე, უზენაესმა სასამართლომ განჩინება მიიღო 2008 წლის 3 იანვარს. ამ საქმეშიც სრულწლოვანმა არასრულწლოვანის დახმარებით ჩაიდინა ყაჩაღობა. ამჯერად საქართველოს უზენაესმა სასამართლომ არასრულწლოვანის დაყოლიება ყაჩაღობის ჩადენაში არ მიიჩნია „ანტისაზოგადოებრივ ქმედებად“ და ბრალდებული გაამართლა 171-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენაში. უზენაესმა სასამართლომ 2008 წლის 3 იანვრის განჩინებაში განაცხადა, რომ სისხლის სამართლის კოდექსის 171-ე მუხლში ჩაწერილი სიტყვა „ანტისაზოგადოებრივი ქმედება“ გულისხმობდა არასრულწლოვანის ჩართვას ისეთ ქმედებაში, რაც დანაშაულს არ წარმოადგენს. მაგალითად, ასეთ ქმედებას წარმოადგენს არასრულწლოვანის გალოთება.
ამგვარად, უზენაესი სასამართლოს პრაქტიკა მიუთითებდა ერთსა და იმავე მდგომარეობაში მყოფი ბრალდებულების მიმართ დისკრიმინაციულ მოპყრობაზე, რასაც სისხლის სამართლის კოდექსის ბუნდოვანი და ზოგადი ჩანაწერი იძლეოდა. საია ამტკიცებდა, რომ სიტყვა „ანტისაზოგადოებრივი ქმედება“ არ აკმაყოფილებდა განჭვრეტადობის მოთხოვნებს და ეწინააღმდეგებოდა კონსტიტუციის 31-ე მუხლის მე-9 პუნქტს (არავითარი სასჯელი კანონის გარეშე).
საიას პოზიცია ნაწილობრივ გაიზიარა საკონსტიტუციო სასამართლომ, რომელმაც შეისწავლა უზენაესი სასამართლოს აშკარად ურთიერთსაწინააღმდეგო პრაქტიკა და დაადგინა, რომ არასრულწლოვანის დაყოლიება დანაშაულის ჩადენაზე ჩაითვლება თუ არა ანტისაზოგადოებრივ ქმედებად, ეს დამოკიდებულია იმაზე, თუ რომელი მოსამართლეები განიხილავენ საქმეს უზენაეს სასამართლოში. ასეთ პირობებში, კვალიფიციური იურისტიც კი ვერ ეტყვის წინასწარ ბრალდებულს, რომელმაც არასრულწლოვანი დაიყოლია დანაშაულის ჩადენაში, მოხდება თუ არა მისი მსჯავრდება სისხლის სამართლის კოდექსის 171-ე მუხლით.[1] ამიტომ საკონსტიტუციო სასამართლომ სიტყვა „ანტისაზოგადოებრივი ქმედება“ იმ ნორმატიული შინაარსით, რაც გულისხმობს არასრულწლოვანის დაყოლიებას დანაშაულის ჩადენაში, მიიჩნია არაკონსტიტუციურად.
საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების შემდეგ, თუკი სრულწლოვანი არასრულწლოვანს ჩართავს ყაჩაღობის ან სხვა დანაშაულის ჩადენაში, დაისჯება როგორც ყაჩაღობის თანამონაწილე ან თანაამსრულებელი. პირი ანტისაზოგადოებრივი ქმედებისათვის მხოლოდ მაშინ აგებს პასუხს, როცა არასრულწლოვანს დაიყოლიებს ისეთი ქმედების ჩადენაში, რაც დანაშაულს არ წარმოადგენს (მაგალითად, ალკოჰოლზე დამოკიდებულს გახდის არასრულწლოვანს).
ამ საქმეს საია USAID/PROLoG-ის მხარდაჭერით აწარმოებდა.
[1] საკონსტიტუციო სასამართლოს 2021 წლის 15 ივლისის N2/1/1289 გადაწყვეტილების მეორე თავის 27-ე პუნქტი

On 15th July 2021, the Constitutional Court partially upheld GYLA's constitutional claim filed on behalf of citizen Giorgi Beruashvili. GYLA challenged Article 171 of the Criminal Code, which prohibits the involvement of a minor in “anti-social behavior.” GYLA argued that anti-social behavior was a vague term and allowed to be interpreted differently. To prove this, GYLA submitted two Rulings of the Supreme Court. Both cases concerned the fact that the adults had persuaded the juvenile to commit robbery.
One Ruling in which Giorgi Beruashvili was accused had been delivered by the Supreme Court on July 6, 2007. Through this Ruling, the Supreme Court stated that persuading a juvenile to commit robbery was "an anti-social behavior and was punishable under Article 171 of the Criminal Code." In the second case, the Supreme Court delivered the Ruling on January 3, 2008. In this case, too, an adult committed robbery with the help of a minor. However, this time, the Supreme Court of Georgia did not consider persuading a juvenile to commit robbery as an "anti-social behavior" and acquitted the accused of committing the crime under Article 171. The Supreme Court stated in its Ruling of 3 January 2008 that the word "anti-social behavior" in Article 171 of the Criminal Code meant the involvement of a juvenile in an act that was not a crime. For example, such action is making a minor a drunkard.
Thus, the Supreme Court case law indicated discriminatory treatment of defendants in the same situation, which was provided by the vague and general record of the Criminal Code. GYLA argued that the word "anti-social behavior" did not meet the requirements of foreseeability and was contrary to paragraph 9 of Article 31 of the Constitution (no punishment without law).
GYLA's position was shared in part by the Constitutional Court, which examined the Supreme Court's apparently contradictory practice and determined whether inciting a juvenile to commit a crime would be considered an anti-social behavior depending on which judges would hear the case the Supreme Court. Under such circumstances, even a qualified lawyer cannot tell an accused upfront who had persuaded a juvenile to commit a crime whether they would be convicted under Article 171 of the Criminal Code. [1] Therefore, the Constitutional Court considered the word "anti-social behavior/action" with the normative content, which implies persuading a minor to commit a crime, unconstitutional.
Following a Judgment by the Constitutional Court, if an adult involves a minor in the commission of a robbery or other crime, he or she will be punished as an accomplice or accessory to the robbery. A person is liable for anti-social behavior only when they persuade a juvenile to commit an act that is not a crime (for example, making a juvenile addicted to alcohol).
[1]  Paragraph 27 of the Second Chapter of the Judgment N2/1/1289 of the Constitutional Court of 15 July 2021