დღეს საკონსტიტუციო სასამართლომ დააკმაყოფილა საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის სარჩელი საქმეზე - „შპს ბექანასი“ საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ.
საქმეში სადავოდ იყო გამხდარი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 571 მუხლის ის ნორმატიული შინაარსი, რომელიც სანქციის სახით ითვალისწინებდა სამართალდარღვევის იარაღის უპირობო, სავალდებულო კონფისკაციას.
მოსარჩელე კომპანიის მიერ სათანადო ლიცენზიის მიღმა განხორციელდა 1მ3 ქვიშის მოპოვება, რომლის ღირებულებაც შეადგენდა 20 თეთრს, ხოლო გარემოსთვის მიყენებული ზიანის ჯამური ოდენობა − 201 ლარს, საიდანაც 200 ლარი წარმოადგენდა სალიცენზიო მოსაკრებლის ღირებულებას, ხოლო გარემოსათვის მიყენებული ზიანის წმინდა ოდენობა შეადგენდა 1 ლარს. აღნიშნული ქმედებისთვის მას პასუხისმგებლობა დაეკისრა სადავო ნორმის საფუძველზე და დამატებითი სახდელის სახით ჩამოერთვა ტრაქტორი რომლის ღირებულებაც შეადგენდა 54 650 აშშ დოლარს.
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ სადავო ნორმის კონსტიტუციურობის საკითხზე მსჯელობისას აღნიშნა, რომ გასაჩივრებული მუხლი სამართალდარღვევის საქმის განმხილველ მოსამართლეს არ აძლევდა შესაძლებლობას, ყოველ კონკრეტულ შემთხვევაში, თავად განესაზღვრა სამართალდარღვევის იარაღის ჩამორთმევის აუცილებლობა. მოსამართლეს არ ჰქონდა უფლება, გაეთვალისწინებინა განსხვავებული ფაქტობრივი გარემოები, უმართლობის ხარისხი, სამართალდამრღვევი სუბიექტის პიროვნების მახასიათებლები თუ სხვა რელევანტური გარემოებები და მოეხდინა ადმინისტრაციული სანქციის ინდივიდუალიზაცია.  საკონსტიტუციო სასამართლომ მიიჩნია, რომ აღნიშნული გარემოების გამო სადავო ნორმა ვერ აკმაყოფილებდა  აუცილებლობისა და თანაზომიერების კონსტიტუციური პრინციპების მოთხოვნებს და გასაჩივრებული ნორმა არაკონსტიტუციურად ცნო საქართველოს კონსტიტუციის მე-19 მუხლის პირველ და მე-2 პუნქტებთან (საკუთრების უფლება) მიმართებით.

The Constitutional Court upheld GYLA's claim
Today, the Constitutional Court upheld the Georgian Young Lawyers' Association's claim in the case - "Bekanas Ltd" v. the Parliament of Georgia.
The normative content of Article 571 of the Code of Administrative Offenses, which provided for the unconditional, obligatory confiscation of a weapon of violation as a measure of a sanction, was disputed in the case.
The applicant company extracted 1 m3 of sand beyond the proper license, the cost of which was 20 tetri, and the total amount of damage to the environment was 201 GEL, of which 200 GEL was the cost of the license fee, and the net amount of damage to the environment was 1 GEL. He was held liable for the said act based on the disputed norm and was deprived of a tractor worth $ 54,650 as an additional penalty.
The Constitutional Court of Georgia, while discussing the constitutionality of the disputed norm, noted that the appealed article did not allow the judge considering the case, in each case to determine the necessity of confiscating the weapon of the violation by himself/ herself. The judge did not have the right to consider different factual circumstances, degree of injustice, personality traits of the offender, or other relevant circumstances and individualize the administrative sanction. The Constitutional Court held that due to the mentioned circumstances, the disputed norm did not meet the requirements of the constitutional principles of necessity and proportionality and declared the challenged norm unconstitutional concerning the first and second paragraphs of Article 19 of the Constitution of Georgia (property right).
The Georgian Young Lawyers' Association conducted litigation of the case with the support of USAID / PROLoG.