23 დეკემბერი, 201911:50
2019 წლის 17 დეკემბერს, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ არსებითად განსახილველად მიიღო ზურაბ გირჩი ჯაფარიძის საკონსტიტუციო სარჩელი იმ ნაწილში, რომლიც საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 266-ე მუხლის კონსტიტუციურობას შეეხება.
გასაჩივრებული ნორმის თანახმად, ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმის განხილვის შემდგომ, სასამართლოს გამოაქვს დადგენილება აღნიშნულ საქმეზე, თუმცა, როგორც წესი, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევის საქმეზე მიღებული დადგენილებები დაუსაბუთებელია. აღნიშნულ სარჩელში საია დავობს, რომ არსებული კოდექსის პირობებში, ხდება თავისი შინაარსით სისხლისსამართლებრივი სამართალდარღვევების განხილვა და გადაწყვეტა სათანადო საპროცესო გარანტიების გარეშე.  მაგალითად, წვრილმანი ხულიგნობის და სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობის მუხლებით გათვალისწინებული სახდელი არის მძიმე და უთანაბრდება სისხლისსამართლებრივ სასჯელს, თუმცა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმის განხილვისას პირს ნაკლებ საპროცესო გარანტიებზე მიუწვდება ხელი. არასწორად ხდება მტკიცების ტვირთის განაწილება, ამასთან, იგი არ მოითხოვს სამართალდამცავი ორგანოს მიერ პატიმრობის გამოყენების საფუძვლების მტკიცებას. კოდექსი ასევე არ აღიარებს უდანაშაულობის პრეზუმფციის, მხარეთა შეჯიბრებითობისა და თანასწორობის პრინციპებს და გადაწყვეტილების მიღების ვალდებულებას გონივრულ ეჭვს მიღმა სტანდარტით.
გასაჩივრებული ნორმა მოსამართლეს არ ავალდებულებს მის მიერ მიღებული გადაწყვეტილების დასაბუთებას, რაც განაპირობებს იმას, რომ სასამართლოს მიერ გამოტანილი დადგენილება, როგორც წესი, არ შეიცავს შესაბამის დასაბუთებას, თუ რატომ იზიარებს სასამართლო ადმინისტრაციულ პასუხისგებაში მიცემული პირის ბრალეულობის დამადასტურებელ მტკიცებულებებს და უარყოფს სხვას.
არსებითი განხილვის შემდგომ, საკონსტიტუციო სასამართლო დაადგენს, გასაჩივრებული მუხლი არღვევს თუ არა სამართლიანი სასამართლოს უფლებას, ასევე, გასაჩივრებული მუხლი ეწინააღმდეგება თუ არა საქართველოს კონსტიტუციის 31-ე მუხლის მე-6 (არავინ არის ვალდებული ამტკიცოს თავისი უდანაშაულობა. ბრალდების მტკიცების მოვალეობა ეკისრება ბრალმდებელს) და მე-7 (დადგენილება ბრალდებულის სახით პირის პასუხისგებაში მიცემის შესახებ უნდა ემყარებოდეს დასაბუთებულ ვარაუდს, ხოლო გამამტყუნებელი განაჩენი − უტყუარ მტკიცებულებებს. ყოველგვარი ეჭვი, რომელიც ვერ დადასტურდება კანონით დადგენილი წესით, უნდა გადაწყდეს ბრალდებულის სასარგებლოდ) პუნაქტებს.
სარჩელის დაკმაყოფილების შემთხვევაში, შესაძლებელი გახდება არსებითად გადაიხედოს 1984 წელს მიღებული ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი.

23 December, 201911:50
On December 17th, 2019, the Constitutional Court of Georgia took Zurab Girchi Japaridze's constitutional claim for essential consideration in the part concerning the constitutionality of Article 266 of the Code of Administrative Offenses of Georgia.
According to the disputed norm, after adjudication of an administrative offense case, the court issues a resolution in the mentioned case, but as a rule, the resolutions in the administrative offense cases are ungrounded. In the aforementioned lawsuit, GYLA argues that under the existing Code, criminal offenses by its essence are examined and resolved without proper procedural guarantees. For example, the punishment provided by the articles of petty hooliganism and disobedience to a law enforcement official is severe and equates to a criminal sentence, though a person has less procedural safeguards when dealing with an administrative offense. The burden of proof is incorrectly distributed, at the same time, it does not require the law enforcement authorities to substantiate the grounds for imprisonment. The Code also fails to recognize the principles of presumption of innocence, adversarial and equality of arms, and the obligation to make decisions beyond a reasonable doubt standard.
The appealed norm does not put onus on the judge to substantiate his or her decision, which implies that the court's resolution does not usually contain a relevant justification as to why the court shares the incriminating evidence against the person being investigated under administrative offence and denies the other.
After consideration of the case on merit, the Constitutional Court shall determine whether the appealed article violates the right to a fair trial, and whether the appealed article contravenes paragraph 6 of the Article 31 of the Constitution of Georgia (no one shall be obliged to prove his/her innocence. The burden of proof shall rest with the prosecution) and paragraph 7 (resolution to commit an accused for trial should be based on a reasonable doubt, and the conviction on the proof beyond a reasonable doubt. Any suspicion that cannot be proved in accordance with the rules established by law shall be resolved in favor of the accused).
In case the claim is satisfied, it will be possible to substantially revise the 1984 Code of Administrative Offenses.