გამართული საჯარო მმართველობა გამჭვირვალე და ეფექტიანი დემოკრატიული მმართველობის წინაპირობა და სახელმწიფოს ფუნქციონირების საფუძველია. ეფექტიანი საჯარო მმართველობა ფუნდამენტურ როლს ასრულებს გადამწყვეტი რეფორმების განხორციელებისა და ევროინტეგრაციის თვალსაზრისით. ამასთან, დადებით გავლენას ახდენს სახელმწიფოსა და საზოგადოებაზე, რამდენადაც, საშუალებას აძლევს ხელისუფლებას, მიაღწიოს დასახულ მიზნებს, უზრუნველყოს პოლიტიკური გადაწყვეტილებებისა და სამართლებრივი აქტების სწორად განხორციელება და, შესაბამისად, ხელს უწყობს პოლიტიკურ სტაბილურობას. გარდა ამისა, გამართულ საჯარო მმართველობას უდიდესი მნიშვნელობა ენიჭება ეკონომიკის განვითარების თვალსაზრისითაც.
ეფექტიანი საჯარო მმართველობისთვის მნიშვნელოვან ფაქტორს წარმოადგენს ტაქტიკური მიზნებით, ხელმისაწვდომი რესურსებითა და ლოგიკური გზებით რეფორმის სწორად დაგეგმვა და განხორციელება.
საქართველოში საჯარო მმართველობის რეფორმა 2015 წელს დაიწყო მას შემდეგ, რაც ხელი მოეწერა საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმებას, რომლის თანახმად ქვეყანამ უნდა განახორციელოს სიღრმისეული რეფორმები საჯარო მმართველობისა და საჯარო სამსახურის მიმართულებით. აღნიშნული ვალდებულების შესასრულებლად 2015 წელს საქართველოს მთავრობამ დაამტკიცა საქართველოს საჯარო მმართველობის რეფორმის გზამკვლევი 2020. დოკუმენტი მიზნად ისახავდა 2020 წლამდე ისეთი ყოვლისმომცველი კონცეპტუალური ჩარჩოსა და მექანიზმების შექმნას, რომლებიც მიმართული იქნებოდა გამჭვირვალე, პროგნოზირებადი, პასუხისმგებელი და ეფექტური სახელმწიფო მართვისკენ, დააკმაყოფილებდა საზოგადოების მოთხოვნებს და იქნებოდა ევროპულ სტანდარტებთან მისადაგებული.
კვლევის „საჯარო მმართველობის საუკეთესო ევროპული პრაქტიკა და საქართველო“ მიზანია შეისწავლოს პოლიტიკის დაგეგმვისა და კოორდინაციის, ანგარიშვალდებულების, სახელმწიფო სერვისების მიწოდებისა და საჯარო ფინანსების მართვის მიმართულებებით წარმატებული ევროპული ქვეყნების მოდელები და მათი საჯარო მმართველობის სისტემების ანალიზის საფუძველზე შეიმუშაოს რეკომენდაციები საქართველოს საჯარო მმართველობის რეფორმის ეფექტიანად განხორციელების ხელშეწყობის მიზნით.
ანგარიშვალდებულებისა და სახელმწიფო სერვისების მიწოდების მიმართულებებით ძირითადი მიგნებები:
გაეროს ინდექსის 2020 წლის მონაცემების მიხედვით ელექტრონული მმართველობის განვითარების მიმართულებით ლიდერობს დანია, სამხრეთ კორეა, ესტონეთი, ფინეთი და ავსტრალია.
სახელმწიფო სერვისების მიმართულებით Global Economy-ს მიერ გამოქვეყნებული 2020 წლის მაჩვენებლების მიხედვით მოწინავე ქვეყნებს წარმოადგენს ფინეთი, ისლანდია, ნიდერლანდები, კანადა, შვედეთი, ახალი ზელანდია და დანია.
მსოფლიო მმართველობის ინდიკატორების 2019 წლის მონაცემების მიხედვით ანგარიშვალდებულების მიმართულებით ლიდერობს ნორვეგია, შვედეთი, ახალი ზელანდია, შვეიცარია და ნიდერლანდები; მთავრობის ეფექტიანობის მიმართულებით კი - სინგაპური, შვეიცარია, ფინეთი, ნორვეგია და დანია.
წარმატებული ევროპული ქვეყნების საჯარო მმართველობის სისტემების ანალიზის მიგნებები:
ანგარიშვალდებულებისა და სახელმწიფო სერვისების მიწოდების მიმართულებებით წარმატებულ ევროპულ ქვეყნებში საჯარო მმართველობის შედარებით მასშტაბური და სისტემური რეფორმები 1980-იანი - 1990-იანი წლებიდან იწყება.
საჯარო მმართველობის მიმართულებით მთავარ მაკოორდინირებელ უწყებას აღნიშნულ ქვეყნებში ძირითადად ფინანსთა სამინისტრო წარმოადგენს. განხილულ ქვეყნებში საჯარო მმართველობის სხვადასხვა მიმართულება მაღალ დონეზეა აყვანილი. მმართველობის ეფექტიანობის გაუმჯობესებისა და ელექტრონული მმართველობის განვითარების ხელშეწყობის მიზნით შექმნილია სამთავრობო თუ არასამთავრობო ინსტიტუტები საბჭოების, სააგენტოებისა და ორგანიზაციების სახით.
განხილული ქვეყნების უმეტესობისთვის საჯარო მმართველობის რეფორმის დაწყების პარალელურად პრიორიტეტს წარმოადგენდა საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების (ICT) განვითარება და, შესაბამისად, მმართველობის გაციფრულება, რაც უმნიშვნელოვანესია სახელმწიფო სერვისების გაუმჯობესებისა და ანგარიშვალდებულების გაზრდის თვალსაზრისით.
კვლევის ფარგლებში განხილული ევროპული ქვეყნები მნიშვნელოვან ძალისხმევას სწევენ ყველა სფეროს გაციფრულებაზე და ადმინისტრაციული ხარჯების შემცირებისა და მომსახურების გაუმჯობესებისთვის მაქსიმალურად იყენებენ საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიებს.
საჯარო მმართველობის რეფორმის განხორციელებასთან ერთად განხილულ ქვეყნებში დაიხვეწა მარეგულირებელი პოლიტიკა. აღნიშნულ ქვეყნებში საკანონმდებლო პროცესში დაინტერესებულ პირთა ჩართულობა გადაწყვეტილების მიღების პროცესის განუყოფელი ნაწილია. ციფრული საშუალებების განვითარების შედეგად კი მოქალაქეებს შესაძლებლობა აქვთ, ელექტრონულად მიიღონ მონაწილეობა პოლიტიკურ თუ საკანონმდებლო პროცესებში.
განხილულ ქვეყნებში მაღალ დონეზეა უზრუნველყოფილი ინფორმაციის თავისუფლება. კვლევის ფარგლებში განხილულ ყველა ევროპულ ქვეყანაში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა დამოუკიდებელი ნორმატიული აქტით რეგულირდება. აღნიშნული ქვეყნები ასევე განსაკუთრებულ ყურადღებას ამახვილებენ ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობაზე.
საქართველოს საჯარო მმართველობის სისტემის ანალიზის მიგნებები:
საქართველოში საჯარო მმართველობის რეფორმა 2015 წელს დაიწყო, მას შემდეგ, რაც ხელი მოეწერა საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმებას. რეფორმის განსახორციელებლად საქართველოს მთავრობა ორ წელიწადში ერთხელ ამტკიცებს საჯარო მმართველობის რეფორმის სამოქმედო გეგმას.
სახელმწიფო სერვისების სფეროში მიღწეული პროგრესის მიუხედავად ქვეყანაში მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს სერვისების შექმნისა და მიწოდების ერთიანი სტანდარტის არარსებობა, რის გამოც სახელმწიფო სერვისები ხასიათდება ფრაგმენტულობით, არათანაბარი განვითარებით და არასისტემურობით.
ქვეყანაში არანაკლებ მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს მომხმარებლისთვის ელექტრონული სერვისების შეთავაზება. ონლაინ სერვისების დანერგვისა და გამოყენების კუთხით საქართველო არა მხოლოდ საერთაშორისო, არამედ რეგიონულ ტენდენციებსაც მნიშვნელოვნად ჩამორჩება.
ანგარიშვალდებულების მიმართულებით მნიშვნელოვანი გამოწვევაა საჯარო დაწესებულებების ღიაობა და საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა, პრობლემურია ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნება და ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობა.
საქართველოში არ არსებობს საჯარო კონსულტაციების გამართვის მარეგულირებელი პოლიტიკა. კანონპროექტებისა და პოლიტიკის შემუშავებისას საჯარო კონსულტაციების გამართვის საერთო წესის არარსებობის პირობებში კონსულტაციების გამართვის პრაქტიკა არაერთგვაროვანია და საზოგადოების დაბალი ჩართულობით ხასიათდება. მიუხედავად იმისა, რომ მთავრობის დადგენილებით დაწესდა პოლიტიკის შემუშავების პროცესში საჯარო კონსულტაციების გამართვის აუცილებლობა, აღნიშნული მხოლოდ მინიმალურ სავალდებულო მოთხოვნებს ადგენს, რაც ვერ უზრუნველყოფს ხარისხიან საჯარო კონსულტაციებს.
პოლიტიკის დაგეგმვისა და კოორდინაციის მიმართულებებით ძირითადი მიგნებები:
პოლიტიკის შემუშავებისა და კოორდინაციის მიმართულება საჯარო მმართველობისფუნდამენტია, რომლის სრულყოფილი იმპლემენტაცია არსებითად განაპირობებს მთლიანი რეფორმის წარმატებას.
კვლევა არსებითად დაეყრდნო ევროკომისიის მიერ ჩატარებულ ანალიზს, რომელმაც ევროპის მასშტაბით 5 მოწინავე სახელმწიფო გამოავლინა. მათ მიეკუთვნება 3 სკანდინავიური და 2 პოსტსაბჭოთა ქვეყანა (დანია, ფინეთი, შვედეთი, ლატვია და ლიეტუვა).
კვლევის შედეგად, პოლიტიკის დაგეგმვისა და კოორდინაციის ნაწილში შესწავლილი სახელმწიფოების გამოცდილებიდან ყველა საკითხზე ერთგვაროვანი პრაქტიკა არ გამოიკვეთა. ამის მიუხედავად, შესაძლებელი გახდა კარგი მაგალითების იდენტიფიცირება, რომელთა გაზიარება არსებითად გააუმჯობესებდა საქართველოში პოლიტიკის დაგეგმვის ხარისხს.
საჯარო ფინანსების მართვის მიმართულებით ძირითადი მიგნებები:
საჯარო ფინანსების მართვა მნიშვნელოვნად განსხვავდება ევროკავშირის ქვეყნების მიხედვით მათი სხვადასხვა მახასიათებლის გათვალისწინებით. ევროკავშირის წევრ ექვს ქვეყანას საერთოდ არ აქვს საშუალოვადიანი ბიუჯეტის ჩარჩო (MTBF), 11 ქვეყანა მას ფართოდ იყენებს პრაქტიკაში, შვიდ ქვეყანას კი სავალდებულო MTBF აქვს.
ევროკავშირის წევრი ქვეყნების უმრავლესობაში მთავრობა იღებს და პარლამენტში განსახილველად აგზავნის საშუალოვადიან ფისკალურ გეგმას, რომელიც პარლამენტის მიერ დამტკიცებას არ საჭიროებს. ამის მიუხედავად, ავსტრია, ჩეხეთი, საფრანგეთი, საბერძნეთი, ლატვია, ლიეტუვა, ლუქსემბურგი, რუმინეთი, სლოვენია და შვედეთი აღნიშნულს სავალდებულოდ მიიჩნევენ.
ევროკავშირის ქვეყნებისთვის სპეციფიკური MTBF-ების აბსოლუტური უმრავლესობა მოიცავს სამწლიან პერიოდს, ე.ი. t + 1-დან t + 3-მდე (t არის დასაგეგმი წელი). გარდა ამისა, საკმაოდ ბევრ წევრ ქვეყანაში საბიუჯეტო ორგანოები ვალდებულნი არიან წარადგინონ გეგმები შემდეგი ოთხი წლისთვის (ავსტრია, დანია, ესტონეთი, ფინეთი, გერმანია, საბერძნეთი, იტალია, ლუქსემბურგი, ნიდერლანდები და პორტუგალია). ფინეთში გამოყენებული MTBF განისაზღვრება ფიქსირებულად ოთხი წლის ვადით.
ფინეთის, ნიდერლანდებისა და გაერთიანებული სამეფოს საშუალოვადიანი დაგეგმვის დოკუმენტები მოიცავს განსაზღვრულ ვადას საბიუჯეტო წლის მიღმა და მათზე არ ვრცელდება მოძრავი რეჟიმი.
ცენტრალური მთავრობისთვის ხარჯების გლობალური ჭერის დადგენის თვალსაზრისით, შვედეთში საბიუჯეტო ზღვარი შეადგენს t წლის პროგნოზირებული ხარჯებისთვის 1% -ს, 1,5%-ია t + 1 წლისთვის, 2% - t + 2 წლისთვის და 3% - t + 3 წლისთვის. ფინეთში ცენტრალური მთავრობისთვის ხარჯების ჭერი განისაზღვრება არსებული სიტუაციის გათვალისწინებით, შემდეგ კი ხდება მათი მორგება ინფლაციის დონესთან და, ძირითადად, მათში რაიმე სხვა გადასინჯვა არ არის გათვალისწინებული ისევე, როგორც ნიდერლანდების შემთხვევაში. ავსტრიაში დადგენილი ხარჯების ჭერი სავალდებულოა, მაგრამ კანონმდებლობა მოიცავს ხარჯების კატეგორიების ჩამონათვალს, რომლებიც ყოველწლიურად უნდა იყოს მორგებული ახალ პროგნოზებზე, რაც მოქნილობასა და გამჭვირვალობას უზრუნველყოფს.
შვედეთის, ფინეთის, ნიდერლანდებისა და ავსტრიის მიერ ამჟამად გამოყენებული ფიქსირებული საერთო ჭერის მიდგომა ადგენს ორი ან მეტი წლის განმავლობაში ცენტრალური მთავრობის ხარჯების სავალდებულო ზღვარს და ამ პერიოდის განმავლობაში არ სწორდება. აღნიშნული მოდელი ხასიათდება შედარებით სრულყოფილი (მრავლისმომცველი) ხასიათით და კონტროლის უფრო მაღალი ხარისხით საერთო/აგრეგირებულ დონეზე, მაგრამ ინარჩუნებს მეტ მოქნილობას იმისთვის, რომ შემდგომ გადასინჯოს და გადაანაწილოს ხარჯები.
ევროკავშირის ზოგიერთ წევრ ქვეყანაში ნებადართულია დაუხარჯავი ასიგნებების გადატანა შემდეგ საბიუჯეტო წელს - ესტონეთში ამგვარი გადატანის ლიმიტად დადგენილია მთლიანი ხარჯების 3% (საინვესტიციო და ევროკავშირის მიერ ნაწილობრივ დაფინანსებული პროექტების გარდა), ავსტრია კი ითვალისწინებს ნებისმიერი დაუხარჯავი ასიგნებებისგან შეუზღუდავი რეზერვების შექმნის შესაძლებლობას.
საქართველოს საჯარო ფინანსების მართვის ანალიზის მიგნებები:
საქართველოში საჯარო ფინანსების რეფორმამ, რომელიც 2004 წლიდან დაიწყო,მნიშვნელოვან პროგრესს მიაღწია:
- დამკვიდრდა ფისკალური დისციპლინა და ფისკალური წესები;
- დაიხვეწა პროგრამული ბიუჯეტირების მომზადების პროცესი და ხარისხი;
- ბიუჯეტირების, ხაზინის და სხვა დაკავშირებული სფეროებისათვის ჩამოყალიბდა და სრულყოფილად ფუნქციონირებს ელექტრონული სისტემები (ePFMS);
- განხორციელდა საგადასახადო პოლიტიკის ძირეული რეფორმა;
- ფუნქციონირებს საჯარო ფინანსების მართვის საინფორმაციო სისტემა (PFMIS);
- სახელმწიფო აუდიტის სამსახური გარდაიქმნა ტრადიციული მაკონტროლებელი-ინსპექტირების ფუნქციის განმახორციელებელი ორგანიზაციიდან ახალ, თანამედროვე ინსტიტუტად, რომელიც ფინანსურ, შესაბამისობისა და ეფექტიანობის აუდიტებს საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკის შესაბამისად ატარებს;
-მართვის რეფორმის ფარგლებში მოხდა ყველა დონის ბიუჯეტისა (ავტონომიური რესპუბლიკები და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულები) და ყველა საბიუჯეტო ორგანიზაციის (მათ შორის სსიპ/ა(ა)იპ-ების) შემოსულობებისა და გადასახდელების მოქცევა ხაზინის ერთიანი ანგარიშის სისტემაში.
საჯარო ფინანსების მართვის თვალსაზრისით მიღწეული პროგრესის მიუხედავად აღნიშნული მიმართულებით რჩება გარკვეული გამოწვევები, რომლებსაც საჯარო მმართველობის რეფორმის 2019-2020 წლების სამოქმედო გეგმა სრულყოფილად არ ასახავდა. კერძოდ:
- ქვეყნის ძირითადი მონაცემებისა და მიმართულებების (BDD) დოკუმენტი,რომელიც საშუალოვადიანი დაგეგმვის მთავარი ინსტრუმენტია, მისი განხილვის პროცედურების გათვალისწინებით ვერ უზრუნველყოფს პროგნოზების სიზუსტეს.
- სახელმწიფო საწარმოების ფინანსები, რომლებიც ფუნქციურად სახელმწიფო სერვისებს გასცემენ, არ არის მოქცეული ხაზინის ერთიან სისტემაში, რაც საჯარო ფინანსების მართვის სისტემის შესახებ ერთიანი სრული სურათის შექმნას უშლის ხელს.
- სამოქმედო გეგმა არ შეიცავს სრულად ფისკალურ რისკებს და ყურადღების მიღმა ტოვებს ისეთ მნიშვნელოვან რისკებს, როგორებიცაა მაგალითად, მთავრობის ვალი, საპროცენტო განაკვეთები, მშპ-ს საპროგნოზო მოცულობა, გაცვლითი კურსის ცვლილება, ინფლაცია.
- საჯარო ფინანსების მართვის მიმართულებით ანგარიშვალდებულების მისაღწევად სამოქმედო გეგმას აკლია ისეთი მნიშვნელოვანი კომპონენტი, როგორიცაა დამოუკიდებელი ორგანოების მიერ ბიუჯეტის შესრულებაზე ზედამხედველობა.
- გეგმა არ შეიცავს არც სახელმწიფო შესყიდვების სეგმენტს და საჯარო ფინანსების ხარჯვის შიდა და გარე ზედამხედველობის (აუდიტის) მექანიზმებს, რაც უზრუნველყოფდა შესაბამისი პროცედურების გამჭვირვალობას.
ღია ბიუჯეტის 2019 წლის კვლევის მიხედვით საბიუჯეტო პროცესებში საზოგადოების მონაწილეობის კუთხით საქართველოს 100-დან 28 ქულა აქვს. ყველაზე ნაკლები - 0 ქულით არის შეფასებული საზოგადოების ჩართულობა ბიუჯეტის ფორმულირების და დაგეგმვის პროცესში, რაც იმაზე მეტყველებს, რომ საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო, მიუხედავად სხვადასხვა სამუშაო ჯგუფებისა, ვერ უზრუნველყოფს სრულფასოვან მექანიზმს საზოგადოების ფართო ჩართულობისა სახელმწიფო ბიუჯეტის დაგეგმვის ეტაპზე.
შედარებით ქმედითია საკანონმდებლო ორგანოში გადაგზავნილი, უკვე ფორმულირებული ბიუჯეტის განხილვაში ჩართულობის მექანიზმები (56 ქულა). ასევე საქართველოს საკმაოდ მაღალი მაჩვენებელი აქვს სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მხრიდან სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტის თუ მიმდინარეობის/შესრულების პროცესის შეფასების კუთხით ჩართულობაშიც (78 ქულა). რაც შეეხება სახელმწიფო ბიუჯეტის გეგმის განხორციელების პროცესში ჩართულობას, გამოწვევები დიდია და მაჩვენებელიც შესაბამისად დაბალია - 0 ქულა.
რეკომენდაციები:
ანგარიშვალდებულება და სახელმწიფო სერვისების მიწოდება
საქართველოს საჯარო მმართველობაში არსებული გამოწვევების საპასუხოდ მნიშვნელოვანია, საჯარო მმართველობის რეფორმის სტრატეგიული დოკუმენტების ანგარიშვალდებულებისა და სახელმწიფო სერვისების მიწოდების მიმართულებებში განისაზღვროს ამბიციური ვალდებულებები და მათ ფარგლებში საქართველოს მთავრობამ:
- ძალისხმევა მიმართოს საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების განვითარებაზე და განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილოს ელექტრონული მმართველობის გაუმჯობესებაზე, რაც უმნიშვნელოვანესია სახელმწიფო სერვისების ეფექტიანობისა და ანგარიშვალდებულების გაზრდის თვალსაზრისით.
- უზრუნველყოს სახელმწიფო სერვისების დახვეწა და მაქსიმალურად გაციფრულება, მათი ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესება და საზოგადოების მიერ ელექტრონული სერვისების გამოყენების წახალისება.
- დაასრულოს წლების წინ დაწყებული რეფორმები და საჯარო მმართველობის რეფორმის ახალი სტრატეგიითა და სამოქმედო გეგმით გაითვალისწინოს ამბიციური ვალდებულებები.
- უზრუნველყოს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესება, მათ შორის, საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მარეგულირებელი ნორმების ერთ ნორმატიულ აქტში კონსოლიდირების და ეფექტიანი საზედამხედველო მექანიზმის შექმნის გზით.
- უზრუნველყოს საჯარო ინფორმაციის ღია მონაცემების ფორმატში გამოქვეყნებისა და მათი ღია მონაცემების პორტალზე განთავსების პრაქტიკის დანერგვა.
- მარეგულირებელი პოლიტიკის გამჭვირვალობისა და ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის მიზნით შეიმუშაოს საკანონმდებლო პროცესში საჯარო კონსულტაციების გამართვის საერთო წესი და უზრუნველყოს გადაწყვეტილების მიღების პროცესში საზოგადოების მაღალი ჩართულობა, მათ შორის, ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით.
პოლიტიკის დაგეგმვა და კოორდინაცია
- საქართველოს ყველა სამინისტროში უნდა შეიქმნას სტრატეგიული მართვისა და კოორდინაციის ფუნქციის ერთიანი სტრუქტურული ერთეული;
- სამინისტროების მიერ შემუშავებული პოლიტიკის დოკუმენტების ანგარიშებზე მთავრობის ადმინისტრაცია უნდა გასცემდეს დასკვნებს და არ უნდა შემოიფარგლებოდეს მხოლოდ არაფორმალური კომუნიკაციით;
- დამკვიდრდეს პოლიტიკის დოკუმენტების განხილვის პრაქტიკა მაღალი ჩართულობის პრინციპის გამოყენებით. კერძოდ, დარგის ექსპერტების, პარტიებისა და ორგანიზაციების მონაწილეობით; სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებთან კი გაფორმდეს მემორანდუმი კონკრეტული სამოქმედო გეგმების/სტრატეგიების ფარგლებში;
- შეიქმნას სპეციალური ონლაინ პლატფორმა, რომლის მეშვეობითაც გარეშე პირებს ექნებათ წვდომა განსახილველ პოლიტიკის დოკუმენტებზე, შეეძლებათ მოსაზრებების წარდგენა და მათზე გადაწყვეტილებების მიმღები ორგანოების უკუკავშირის მიღებაც;
- სამინისტროებში დაემატოს უმაღლესი ადმინისტრაციული მენეჯერის თანამდებობა, რომელიც კოორდინაციას გაუწევს არაპოლიტიკური, ადმინისტრაციული გადაწყვეტილებების მიღებას;
- სამოქმედო გეგმებში გაჩნდეს მიზნის აღწერილობითი აბზაცი თავისი გავლენის ინდიკატორებით.
საჯარო ფინანსების მართვა
- საბიუჯეტო პროცესში ბიუჯეტის ფორმულირების ეტაპზევე უნდა იქნეს უზრუნველყოფილი საზოგადოების ჩართულობა და პროცესის მაქსიმალური ინკლუზიურობა.
- სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტს უნდა დაემატოს ინფორმაცია ფისკალური რისკების შესახებ. მაგალითად, ინფორმაცია სახელმწიფო საწარმოებისთვის გადაცემულ ტრანსფერებზე, მათ კვაზი-ფისკალურ საქმიანობასა და საბიუჯეტო წლის საგადასახადო დანახარჯებზე.
- მოქალაქეთა მონაწილეობის გასაუმჯობესებლად პასუხისმგებელმა ორგანომ ორიენტირი უნდა აიღოს აგრეთვე ფისკალური გამჭვირვალობის გლობალური ინიციატივის (GIFT) პრინციპებზე.
- უნდა დაინერგოს საპილოტე მექანიზმები სახელმწიფო ბიუჯეტის ფორმულირების და ბიუჯეტის შესრულების მონიტორინგის დროს საზოგადოების ჩართულობის უზრუნველსაყოფად.
- საბიუჯეტო პროცესში აქტიურად უნდა ჩაერთოს საზოგადოების ყველაზე მოწყვლადი და ნაკლებად წარმოდგენილი ჯგუფები პირდაპირი გზით ან მათი ინტერესების წარმომადგენელი სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების მეშვეობით.
- ბიუჯეტის ექვსი თვის შესრულების ანგარიშში წარმოდგენილი უნდა იყოს მიმდინარე წლის ბოლომდე მოსალოდნელი შემოსავლების შესახებ განახლებული მონაცემები და მათი შედარება თავდაპირველ პროგნოზებთან.
- მოქალაქის საბიუჯეტო გზამკვლევის შემუშავებისას საზოგადოების ჩართულობა უკეთ უნდა იყოს უზრუნველყოფილი.
- BDD დოკუმენტი გახდეს უფრო ზუსტი პროგნოზების ნაწილში და სწორად დაგეგმილი პროცესის შედეგად მინიმუმამდე შემცირდეს ბიუჯეტის კანონში ცვლილებების საჭიროებები.

Well-functioning public administration is a prerequisite for transparent and effective democratic governance and the foundation of the functioning of the state. Effective public administration is vital for implementing crucial reforms and reaching the goal of the European integration. Herewith, it has a positive impact on the state and the society, as it enables governments to achieve their policy objectives and ensures proper implementation of political decisions and legal rules, and therefore promotes political stability. Besides, a well-functioning public administration also plays a crucial role in the economic development.
Due planning and implementation of the reforms, through tactical goals, available resources, and logical approaches constitute important factors of effective public administration.
Public administration reform in Georgia was initiated in 2015 after the signing of the Association Agreement between Georgia and the European Union, according to which the country should implement substantive reforms in the fields of public administration and public service. In order to fulfill this obligation, in 2015 the Government of Georgia approved the Georgian Public Administration Reform Roadmap 2020. The document aimed to create a comprehensive conceptual framework and mechanisms by 2020 that would lead to transparent, predictable, accountable, and effective governance, meet the needs of the public, and be in line with European standards.
The aim of the study is to study the models of successful European countries in the directions of Policy Planning and Coordination, Accountability, Public Service Delivery, and Public Finance Management and based on the analysis of their public administration systems, elaborate recommendations for supporting effective implementation of the Public Administration Reform in Georgia.
Main findings in the directions of Accountability and Public Service Delivery:
According to the United Nations e-Government Development Index for 2020, Denmark, South Korea, Estonia, Finland, and Australia are in the lead.
Finland, Iceland, the Netherlands, Canada, Sweden, New Zealand, and Denmark are the leading countries in terms of public services according to the index published by Global Economy for 2020.
According to the data from the World Governance Indicators for 2019, Norway, Sweden, Finland, Denmark, and New Zealand are in the lead in terms of accountability; In terms of government effectiveness - Singapore, Switzerland, Denmark, Finland, and Andorra.
Findings of the analysis of public administration systems in successful European countries:
Relatively large-scale and systematic public administration reforms in successful European countries in the directions of accountability and public service delivery began in the 1980s and 1990s.
The main coordinating body for public administration in these countries is chiefly the Ministry of Finance. The various directions of public administration are prioritized in the countries under review. Governmental or non-governmental institutions in the form of councils, agencies, and organizations are established to improve governance efficiency and promote the development of e-governance.
For most of these countries discussed, the development of information and communication technologies (ICT) and, consequently, the digitization of governance, which is crucial in terms of improving public services and increasing accountability, have been a priority in parallel with the launch of public administration reform.
The European countries covered by the study are making a significant effort to digitize all areas and make the most of information and communication technologies as a mean to reduce administrative costs and improve the service delivery.
The regulatory policies in these countries have been refined along with the implementation of the public administration reform. The involvement of relevant stakeholders in the legislative process in these countries is an integral part of the decision-making process. As a result of the development of digital technologies, citizens have the opportunity to participate electronically in political or legislative processes.
Freedom of information is highly guaranteed in the countries considered. All European countries covered by the study regulate access to public information through independent normative acts. The countries also pay special attention to the access of open data.
Findings of the analysis of the public administration system of Georgia:
Public administration reform in Georgia began in 2015, after the signing of the Association Agreement between Georgia and the European Union. To the purpose of implementing the reform, the Government of Georgia approves the Public Administration Reform Action Plan once in every two years.
Despite the progress made in the field of public services, the absence of the unified standard for the creation and delivery of services is a significant challenge, as a result of which, fragmented development as well as a heterogeneous nature and inconsistency is characteristic for public services.
Offering electronic services to customers is no less of an important challenge in the country. In terms of introduction and use of online services, Georgia lags far behind not only international but also regional trends.
An important challenge in terms of accountability is the openness of public institutions and access to public information, proactive disclosure of information, and access to open data.
There is the lack of regulatory policy governing public consultations in Georgia. In the absence of a general rule for holding public consultations when drafting laws and policies, the practice of consultations is heterogeneous and characterized by low public involvement. Although the government ordinance established the need for public consultations in the policy-making process, it sets only minimum mandatory requirements that fail to provide quality public consultations.
Main findings in the direction of Policy Planning and Coordination:
Direction of the policy development and coordination is the foundation of good public governance, the full implementation of which essentially contributes to the success of the overall reform.
The study was based in large part on an analysis conducted by the European Union that identified five leading countries across Europe. These include three Scandinavian and two post-Soviet countries. In particular, Denmark, Finland and Sweden represent countries with great history of democracy. On the other hand, Latvia and Lithuaniastand out due to their post-soviet experience, who managed to transition onto the rails of democracy.
The research project did not reveal a uniform practice on all issues in the field of policy planning and coordination based on the experience of the states examined within its scope. Nevertheless, it was possible to identify good examples, the adoption of which would substantially improve the quality of policy planning in Georgia.
Main findings in the direction of Public Finance Management:
Public finance management varies considerably in the European Union from country to country, depending on their different characteristics. Six EU member countries have no Medium-Term Budget Framework (MTBF), it is used in practice by 11 countries, and seven EU member countries have a binding MTBF.
In most EU member states, the government adopts a medium-term fiscal plan and sends it to Parliament for consideration, however, it does not require parliamentary approval. Nevertheless, there is a group of countries (Austria, the Czech Republic, France, Greece, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Romania, Slovenia, Sweden and the United Kingdom) where such parliamentary adoption is necessary.
Vast majority of the country-specific MTBFs cover a period of three years, i.e. from t+1 to t+3 (t is a year to be planned). Furthermore, in quite a number of Member States the budgetary authorities are obliged to present plans for the coming four years (Austria, Denmark, Estonia, Finland, Germany, Greece, Italy, Luxembourg, the Netherlands and Portugal).
The planning documents of Finland, the Netherlands and the United Kingdom cover a fixed period of time beyond the budget year, and they are not being extended on a rolling basis.
In terms of setting global expenditure ceilings for the central government in Sweden the budgetary margin amounts to 1% of the forecast expenditure for the year t, 1.5% for t+1, 2% for t+2 and 3% for t+3 respectively. The expenditure ceilings for the central government in Finland are defined in real terms and then adjusted for inflation and generally no other revisions to them are foreseen, as in the case of the Netherlands. In Austria, the expenditure ceilings adopted are binding but the legislation includes lists of expenditure categories, which should be adjusted in line with new underlying forecasts on an annual basis, which ensures flexibility and transparency.
The fixed aggregate ceiling approach currently used by Sweden, Finland, Netherlands, and Austria fixes a binding limit on all or most central government expenditure for two or more years, and is not revised during that period. This type of model is characterized by a higher degree of comprehensiveness and control at the aggregate level, but maintaining flexibility to revise and reallocate at the more detailed level.
Some EU Member States allow the carry-over of unspent appropriations in the following budget year(s) - in Estonia the limit for such carryovers is set at 3% of the total expenditure (except investment projects and co-financing of projects partly funded by the EU), Austria foresees the to build unlimited reserves from any unspent appropriations.
Findings of the analysis of the public finance management in Georgia:
Public finance reform in Georgia, which began in 2004, has made significant progress over the years:
- Fiscal discipline and fiscal rules have been established;
- Program based budgeting process and quality have been improved;
- Electronic system (ePFMS) for Budgeting, Treasury and other related areas has been developed and is operating;
- Tax policy reform is implemented;
- Public Finance Management Information System (PFMIS) is operating;
- The State Audit Office has transformed from the traditional control-inspection function to the new function of modern financial, performance and compliance audit in line with international best practice;
- Within the management reform framework revenues and expenditures of budgets of every level (Autonomous Republics and local governments) and every budgetary organization (including LEPLs and NNLEs) have been transferred to the Treasury Single Account.
Despite the progress made in terms of public financial management, there are still some challenges in this direction, which were not fully reflected in the 2019-2020 Public Administration Reform Action Plan. Particularly:
- The Country Basic Data and Directions (BDD) document, which is the main tool for medium-term planning, fails to ensure the accuracy of forecasts given its review procedures.
- The finances of state enterprises that functionally provide public services are not included in the unified treasury system, which prevents the formation of a unified overall picture of the public finance management system.
- The action plan does not fully contain fiscal risks and risks such as government debt, interest rates, projected GDP, exchange rate fluctuations, inflation are neglected.
- The Action Plan for Public Finance Management lacks an important component to achieve accountability, such as oversight of budget execution by independent bodies
- The plan includes neither a public procurement segment nor internal and external oversight (audit) mechanisms of public finance expenditures, which would the transparency of the relevant procedures.
According to the official data of the Open Budget Survey 2019, Georgia has score of 28 (out of 100) in terms of public participation in budget processes. The lowest score (0) is for the public engagement in budget formulation and planning process, indicating that the Ministry of Finance of Georgia, despite various working groups, is not able to provide a full-fledged mechanism for public engagement in the state budget planning.
Mechanisms for participation in the discussion of the formulated budget submitted to the legislative body are relatively effective (56). Georgia also has a high score in the engagement in the draft state budget or the progress/implementation process assessment by the State Audit Office (78). As for the involvement in the implementation of the state budget plan, the challenges are great and the score is correspondingly low - 0 points.
Recommendations:
Accountability and Public Service Delivery
In tackling the challenges facing public administration in Georgia, it is important to elaborate ambitious commitments in the directions of accountability and public service delivery of the public administration reform strategic documents, and within their framework the Government of Georgia should:
- Make efforts to develop information and communication technologies and pay special attention to improving e-governance, which is crucial in terms of increasing the effectiveness and accountability of public services.
- Ensure the improvement and maximum digitization of public services, improve their accessibility, and encourage the use of electronic services by the public.
- Complete the reforms initiated years ago and include ambitious commitments in a new public administration reform strategy and action plan.
- Ensure the improvement of access to public information, including through the consolidation of the norms governing access to public information into a single normative act and the establishment of an effective oversight mechanism.
- Ensure the introduction of the practice of publishing public information in open data format and uploading the open data to the corresponding portals.
- To the purposes of ensuring transparency and accessibility of regulatory policies, develop a general rule for holding public consultations in the legislative process and ensure high public engagement in the decision-making process, including through the use of electronic means.
Policy Planning and Coordination
- A unified structural unit for strategic management and coordination should be established in all ministries of Georgia;
- The government administration should issue conclusions on the reports of policy documents developed by the ministries and should not limit itself to informal communication;
- Establish the practice of reviewing policy documents with the principle of high involvement. Specifically, with the participation of field experts, parties, and organizations; sign memorandums with civil society organizations within the framework of specific action plans/strategies;
- Create a special online platform, through the use of which outsider stakeholders will have access to the policy documents under consideration, will be able to submit opinions and receive feedback from decision-making bodies;
- Add a position of a senior administrative manager in the ministries who will coordinate non-political, administrative decision-making;
- Include descriptive paragraphs regarding the goals in the action plans along with indicators that would enable the assessment of their impact.
Public Finance Management
- Public participation in budgeting and inclusiveness of the process should be ensured from the budget formulation stage.
- Information on fiscal risks should be added to the draft state budget. For example, information on transfers to state enterprises, their quasi-fiscal activities, and fiscal year tax expenditures.
- The body responsible for improving citizen participation should also focus on the principles of the Global Initiative for Fiscal Transparency Initiative (GIFT).
- Pilot mechanisms should be introduced to ensure public participation in the formulation of the state budget and monitoring of budget execution.
- The most vulnerable and under-represented groups of the society should be actively engaged in the budget process directly or through civil society organizations representing their interests.
- The Six-Months Budget Execution Report should provide up-to-date data on expected revenues by the end of the current year and compare them with the original forecasts.
- Public participation should be better ensured in the development of a citizen's budget guide.
- The BDD document should become more accurate in terms of forecasts and the need for amendments to the budget law should be minimized based on a proper planning process.