საია და „მთავარი არხი“ ერთობლივად ასაჩივრებენ „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონის იმ ნორმას, რომლიც კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის განმარტებით, მას „უხამსი“ პროგრამების ეთერში გაშვებისათვის მაუწყებლის სანქცირების უფლებამოსილებას ანიჭებს. კომუნიკაციების კომისიამ 2021 წლის 1 თებერვალს ტელეკომპანია „მთავარი არხი“ ცნო ადმინისტრაციულ სამართალდამრღვევად გადაცემაში „მთავარი შაბათს“ ჟურნალისტ ბექა ყორშიას სიუჟეტის გაშვების გამო. ამ სიუჟეტის ეთერში გაშვებისათვის კომუნიკაციების კომისიამ „მთავარი არხი“ სცნო სამართალდამრღვევად. კომისიის მოტივაცია - აკონტროლოს გადაცემის უხამსი შინაარსი, მთლიანად ეფუძნება საკონსტიტუციო სასამართლოს 2009 წლის 10 ნოემბრის გადაწყვეტილების არასწორ ინტერპრეტაციას.
საკონსტიტუციო სასამართლომ 2009 წლის 10 ნოემბერს, საქმეზე ,,გიორგი ყიფიანი და ავთანდილ უნგიაძე საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ”, არაკონსტიტუციურად ცნო „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონის ის ნორმები, რაც კრძალავდა უხამს პროგრამებთან დაკავშირებით სასამართლოში დავის წარმოებისშესაძლებლობას. ამ საქმეში საკონსტიტუციო სასამართლომ დაადგინა კონსტიტუციის ძველი რედაქციის 42-ე მუხლის პირველი პუნქტის დარღვევა. კონსტიტუციის 31-ე მუხლის პირველი პუნქტით (კონსტიტუციის ძველი რედაქციის 42-ე მუხლის პირველი პუნქტი) გარანტირებულია სასამართლოსათვის მიმართვის უფლება. საკონსტიტუციო სასამართლოს პრაქტიკით, კონსტიტუციის 31-ე მუხლის პირველი პუნქტით დაცულია მხოლოდ საკონსტიტუციო სასამართლოსა და საერთო სასამართლოებისათვის (რაიონული/საქალაქო. სააპელაციო და უზენაესი სასამართლო) მიმართვის უფლება. კონსტიტუციის 31-ე მუხლის პირველი პუნქტით საერთოდ არ არის გარანტირებული ადამიანის უფლება, მიმართოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას ან სხვა ადმინისტრაციულ ორგანოს. საკონსტიტუციო სასამართლომ 2009 წლის 10 ნოემბერის გადაწყვეტილების არც აღწერილობით, არც სამოტივაციო და არც სარეზოლუციო ნაწილში საერთოდ არ არის საუბარი იმასთან დაკავშირებით, რომ ადამიანს უნდა ჰქონდეს უხამსი გადაცემების კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიაში გასაჩივრების შესაძლებლობა. ამგვარად, საკონსტიტუციო სასამართლოს 2009 წლის 10 ნოემბრის გადაწყვეტილებით არ გაუქმებულა აკრძალვა, რაც უხამსი გადაცემების კომუნიკაციების კომისიაში გასაჩივრებას ადგენდა, შესაბამისად, კომისიამ ეს უფლება კანონის და საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების თვითნებური და არასწორი ინტერპრეტაციის გზით მიიღო.
მოსარჩელეს მიაჩნია, რომ კომუნიკაციების კომისიის უფლებამოსილება, სანქცია დააკისროს მაუწყებელს „უხამსი“ პროგრამის ეთერში გაშვებისათვის, ეწინააღმდეგება კონსტიტუციის მე-17 მუხლის მე-5 პუნქტის მოთხოვნებს, რომლის მიხედვითაც, გამოხატვის თავისუფლება შეიძლება შეიზღუდოს „მხოლოდ კანონით.“ „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონი არ ადგენს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის უფლებამოსილებას, ებრძოლოს „უხამს“ პროგრამებს ტელევიზიასა და რადიოში.

With the help of GYLA, Mtavari Arkhi is appealing to the Constitutional Court against the authority of the Communications Commission to sanction "obscene" programs
2021-03-29 15:26
GYLA and Mtavari Arkhi are jointly appealing against the provisions of the Broadcasting Law, which, according to the National Communications Commission, gives it the authority to sanction the broadcaster for airing "obscene" programs. On February 1, 2021, the Communications Commission recognized the TV channel Mtavari Arkhi as an administrative offender for broadcasting the story of journalist Beka Korshia in the program "Main Saturday". The Communications Commission recognized the Mtavari Arkhi as an offender for airing this story. The Commission's motivation - to control the obscene content of a program - is based entirely on a misinterpretation of the Constitutional Court's decision of 10 November 2009.
On November 10, 2009, in the case of Giorgi Kipiani and Avtandil Ungiadze against the Parliament of Georgia, the Constitutional Court declared unconstitutional the provisions of the Law on Broadcasting, which prohibited the possibility of litigation in court over obscene programs. In this case, the Constitutional Court found a violation of the first paragraph of Article 42 of the old version of the Constitution. The first paragraph of Article 31 of the Constitution (paragraph 1 of Article 42 of the old version of the Constitution) guarantees the right to appeal to the court. According to the practice of the Constitutional Court, the first paragraph of Article 31 of the Constitution reserves the right to appeal only to the Constitutional Court and the common courts (district/city, appellate and supreme courts). The first paragraph of Article 31 of the Constitution does not guarantee the human right to apply to the National Communications Commission or any other administrative body. Neither the description of the decision of 10 November 2009, nor the motivational or the resolution part of the Constitutional Court speaks at all about the fact that a person should have the right to appeal obscene programs to the National Communications Commission. Thus, the decision of the Constitutional Court of 10 November 2009 did not lift the ban, which led to an appeal to the Communications Commission for obscene broadcasts, therefore, the Commission obtained this right through arbitrary and incorrect interpretation of the law and the decision of the Constitutional Court.
The plaintiff considers that the power of the Communications Commission to impose a sanction on a broadcaster for broadcasting an "obscene" program is contrary to the requirements of Article 17 paragraph 5 of the Constitution, according to which freedom of expression may be restricted "only by law." The Law on Broadcasting does not establish the authority of the National Communications Commission to fight "obscene" programs on television and radio.