19 თებერვალი, 201917:08
საია იცავდა კახაბერ ბახტაძის ინტერესებს სასამართლოში, რომელიც 2013 წლიდან იყო ა(ა)იპ სენი-კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელის (შემდგომში - „სენი“) ორგანიზაციის წევრი და გამგეობის წევრი. მოსარჩელეს ორგანიზაციის წევრობა არ შეწყვეტია, თუმცა 2013 წელს იგი საერთო კრების გადაწყვეტილებით გაირიცხა ორგანიზაციის გამგეობიდან. სხდომაზე, რომელზეც ამ პირის გამგეობის წევრობიდან გარიცხვის/გამოყვანის საკითხი განიხილებოდა, იგი არ ყოფილა მოწვეული. შესაბამისად, კახაბერ ბახტაძემ სასამართლოს მიმართა მოთხოვნით, რათა მომხდარიყო გარიცხვის შესახებ მიღებული გადაწყვეტილების ბათილად ცნობა.
სასამართლომ სრულად გაითვალისწინა მოსარჩელის პოზიცია, რის გამოც სრულად დაკმაყოფილდა მოთხოვნები. კერძოდ, საქართველოს უზენაესი სასამართლოს 2019 წლის 12 თებერვლის განჩინებით ბათილად იქნა ცნობილი ორგანიზაციის წევრთა საერთო კრების ოქმი და შესაბამისად, კახაბერ ბახტაძე აღდგენილია სენის გამგეობის წევრის თანამდებობაზე. სასამართლო გადაწყვეტილების საფუძველზე მოსარჩელე კვლავ შეძლებს მიიღოს მონაწილეობა ორგანიზაციის მართვასა და გამგეობაში.

With GYLA’s assistance Kakhaber Bakhtadze reinstated to the position of the “CENN” Board Member
GYLA was defending in the court the interests of Kakhaber Bakhtadze who was a member of the Board of the N(N)LP “CENN-Caucasus Environmental NGO Network” (hereinafter the "CENN") since 2013. The applicant’s membership of the organization was not terminated, but in 2013 he was dismissed from the Board of the organization pursuant to the resolution of the General Meeting. Kakhaber Bakhtadze was not invited to the meeting which considered the issue of exclusion / dismissal of the Board member. Consequently, Kakhaber Bakhtadze appealed to the Court to invalidate the resolution on his expulsion.
The Court took into consideration the applicant’s position and fully granted his appeal. In particular, according to the decision of the Supreme Court of Georgia of 12 February 2019, the protocol of the General Meeting of the members of the organization was declared void and Kakhaber Bakhtadze was restored to the position of a member of the CENN Board. Based on the Court decision, the applicant will still be able to participate in the management and governance process of the organization.