2021 წლის 21 მაისს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ საქართველოს პარლამენტში ალტერნატიული ანგარიშები წარადგინა, რომლებშიც საია ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ საქართველოს წინააღმდეგ გამოტანილი გადაწყვეტილებებისა და განჩინებების აღსრულების მიზნით სახელმწიფოს მიერ გატარებულ ინდივიდუალურ და ზოგად ღონისძიებებს აფასებს და დამატებით, სახელმწიფოს კონკრეტული ნაბიჯების გადადგმისკენ მოუწოდებს.
საიას მიერ 2021 წელს წარდგენილი ალტერნატიული ანგარიშები შემდეგ საქმეებს შეეხება:
1. ცინცაბაძის ჯგუფის საქმეები: ცინცაბაძის ჯგუფი აერთიანებს 22 საქმეს, რომლებზეც სიცოცხლის უფლების და არასათანადო მოპყრობის აკრძალვის დარღვევა დადგინდა. კერძოდ, საქმეები შეეხება კონვენციის მე-2 (სიცოცხლის უფლება) და მე-3 მუხლების (წამების აკრძალვა) მატერიალური ასპექტის დარღვევას 1999-2011 წლებში, ხოლო ამავე მუხლების პროცედურული ასპექტის დარღვევას 1999-2020 წლებში. ამ ჯგუფის საქმეების აღსრულების თვალსაზრისით გამოწვევად რჩება სამართალდამცავების მხრიდან ჩადენილი დანაშაულების ეფექტიანი გამოძიება როგორც პრაქტიკული, ასევე, ინსტიტუციური თვალსაზრისით. აღნიშნული გამოიხატება შემდეგში:
- კრიმინალური სუბკულტურის არსებობა პენიტენციურ დაწესებულებებში: შემაშფოთებელია პენიტენციურ დაწესებულებებში კრიმინალური სუბკულტურის გაძლიერება, რის წინააღმდეგაც პენიტენციური დაწესებულების თანამშრომლები არ დგამენ ქმედით ნაბიჯებს. ამის საპირისპიროდ, ადმინისტრაცია არაფორმალურ მმართველებთან აქტიურად თანამშრომლობს და პატიმრებთან „ურთიერთობების მოსაგვარებლად“ მათ იყენებს.
- სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის მანდატთან დაკავშირებული პრობლემები:ინსპექტორის სამსახურის მიერ მაღალი რანგის სახელმწიფო წარმომადგენლებზე იურისდიქციის განხორციელების უფლებამოსილების არქონა; საგამოძიებო ქვემდებარეობასთან დაკავშირებით არსებული პრობლემები; პროკურატურის მიერ სრული კონტროლის შენარჩუნება საგამოძიებო პროცესზე და სისხლისსამართლებრივი დევნის განხორციელების ექსკლუზიური უფლებამოსილება; პენიტენციურ დაწესებულებასა და დროებითი მოთავსების იზოლატორში სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის დაუბრკოლებლად შესვლასთან დაკავშირებული პრობლემები.
- არასათანადო მოპყრობის ფაქტების გამოძიებასთან დაკავშირებული სხვა ხარვეზები: სისხლის სამართლის საქმეების არასწორი კვალიფიკაციით წარმოება; არსებულ იერარქიულ და ინსტიტუციურ ქვემდებარეობასთან დაკავშირებული საკანონმდებლო ხარვეზები - საქართველოს გენერალური პროკურორის 2019 წლის 23 აგვისტოს №3 ბრძანება; სამართალწარმოების პროცესში დაზარალებულის ეფექტიან მონაწილეობასთან დაკავშირებით არსებული პრობლემები.
- ამნისტიის/შეწყალების გამოყენება სახელმწიფოს წარმომადგენლების მიერ ჩადენილი სერიოზული დანაშაულებების დროს.
- სახელმწიფოს წარმომადგენლების მიერ ჩადენილი სერიოზული დანაშაულების დროს საჯარო თანამდებობის დაკავების უფლებამოსილების შეზღუდვასთან დაკავშირებული პრობლემები.
- სხვა პრობლემები: სამართალდამცავი უწყებისა და მოქალაქის/დაკავებული პირის კომუნიკაციის აუდიო-ვიდეო მეთვალყურეობის განხორციელებასთან დაკავშირებული ხარვეზები; პოლიციის განყოფილებებში დოკუმენტაციის წარმოებასთან დაკავშირებული ხარვეზები; საქართველოს სახალხო დამცველის, აგრეთვე სპეციალური პრევენციული ჯგუფის წევრის მიერ პენიტენციურ დაწესებულებებში ფოტოგადაღების უფლების განხორციელების შესახებ არსებული ხარვეზები.
2. იდენტობის ჯგუფის საქმეები: იდენტობის ჯგუფი 4 საქმეს აერთიანებს. ეს საქმეები ეხება სახელმწიფოს მიერ ლგბტ+ აქტივისტებისა (2012 წლის მაისში) და იეჰოვას მოწმეების (1999-2001 წლებში) მიმართ ფიზიკური პირებისგან მომდინარე არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობისგან არასათანადო დაცვას. კერძოდ, ხსენებულ პერიოდებში შეკრებებისა თუ მარშების მიმდინარეობისას, ფიზიკურმა პირებმა ლგბტ+ პირებსა და იეჰოვას მოწმეებზე სასტიკი თავდასხმები განახორციელეს, რასთან დაკავშირებითაც, სახელმწიფომ არ ჩაატარა ეფექტიანი გამოძიება, მათ შორის, არ გამოკვეთა განხორციელებული ქმედების დისკრიმინაციული მოტივი. ამ ჯგუფის საქმეების აღსრულების თვალსაზრისით გამოწვევად რჩება:
- ლგბტ+ თემისა და იეჰოვას მოწმეების უფლებრივი მდგომარეობა: სახელწიფოს მიერ გადადგმული ნაბიჯების მიუხედავად, ლგბტ+ პირებისა და, რელიგიური უმცირესობების, მათ შორის, იეჰოვას მოწმეების, უფლებრივი მდგომარეობა კვლავ მნიშვნელოვან გამოწვევად რჩება. გამოწვევად რჩება სექსუალური ორიენტაციის, გენდერული იდენტობისა და რელიგიური ნიშნით დისკრიმინაცია, მათ შორის ლგბტ+ ადამიანებისა და იეჰოვას მოწმეების გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლების კუთხით.
- შსს-ში სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებთან საბრძოლველად სპეციალური დანაყოფის არარსებობა: მიუხედავად მინისტრთა კომიტეტის არაერთი პირდაპირი მოთხოვნისა, შექმნილიყო სპეციალური ორგანო, რომელიც გამოიძიებდა სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებს, დღევანდელი მდგომარეობით, ეს ღონისძიება კვლავ არ არის სახელმწიფოს მხრიდან განხორციელებული.
- სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულის გამოძიებისას დისკრიმინაციული მოტივის გამოკვეთის პრობლემა და საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დისკრიმინაციული მოტივის არარსებობა.
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ გამოტანილი გადაწყვეტილებები / განჩინებები რეალური, ხელშესახები შედეგის მომტანი, მხოლოდ მაშინ იქნება თუკი ეროვნულ დონეზე სახელმწიფო მათ ეფექტიან აღსრულებას უზრუნველყოფს. აქედან გამომდინარე, გადაწყვეტილებების აღსრულების პროცესში, აუცილებელია, აღსრულების მონიტორინგის ეროვნულმა მექანიზმმა ეფექტიანად იმუშავოს, ამ პროცესში კი, მნიშვნელოვანია ალტერნატიული მოსაზრებების წარდგენა. ხაზგასასმელია, რომ საიამ საქართველოს პარლამენტს ალტერნატიული ანგარიშები 2019 და 2020 წლებშიც წარუდგინა.

GYLA Submitted Alternative Reports on Enforcement of Strasbourg Judgments to the Parliament of Georgia
2021-05-21 12:40
On 21st May 2021, the Georgian Young Lawyers' Association submitted Alternative Reports to the Parliament of Georgia, in which GYLA assesses the individual and general measures taken by the state to enforce the Judgments and Rulings against Georgia by the European Court of Human Rights and in addition, calls on the state to take concrete steps.
Alternative Reports submitted by GYLA in 2021 concerns the following cases:
1. The cases of Tsintsabadze’s Group: Tsintsabadze Group includes 22 cases in which violations of the right to life and the prohibition of ill-treatment have been established. In particular, the cases concerned the violation of the material aspect of Articles 2 (right to life) and 3 (prohibition of torture) of the Convention in 1999-2011, and the breach of the procedural aspect of the same articles in 1999-2020. Effective investigation of crimes committed by law enforcement remains a challenge in terms of the enforcement of this group of cases, both in practical and institutional terms. This is expressed in the following:
• Existence of a criminal subculture in penitentiary institutions: the strengthening of the criminal subculture in penitentiary institutions is worrying, against which the staff of the penitentiary institution does not take effective steps. In contrast, the administration actively cooperates with informal authorities and uses them to "resolve relations" with prisoners.
• Problems related to the mandate of the Office of the State Inspector Service: Lack of authority by the Inspector's Office to exercise jurisdiction over high-ranking state officials; Existing problems related to the investigative subordination; Maintaining full control over the investigative process by the Office of the Prosecutor and have exclusive authority to prosecute; Problems with the unimpeded entry of the State Inspector's Service into a penitentiary institution and in a temporary containment cell (remand prison).
• Other shortcomings related to the investigation of facts of ill-treatment: Proceedings of the criminal cases with improper qualifications; Legislative gaps related to the existing hierarchical and institutional subordination - Order №3 of the Prosecutor General of Georgia of August 23rd 2019; Problems related to the effective participation of the victim in the legal proceeding.
• Application of amnesty/pardon for serious crimes committed by state officials.
• Problems related to the restriction of the authority to hold public office during serious crimes committed by state officials.
• Other problems: Deficiencies related to the implementation of audio-video surveillance of the communication between the law enforcement agency and the citizen/ detainee; Deficiencies related to the records management in police departments; Deficiencies in the implementation of the right to take photographs in penitentiary institutions by the Public Defender of Georgia, as well as a member of a special prevention group.
2. Cases of Identoba Group: The cases of Identoba Group consists of 4 cases. These cases are related to the lack of proper protection of LGBT+ activists (May 2012) and Jehovah's Witnesses (1999-2001) by the state from inhuman and degrading treatment committed against them by natural persons.  In particular, during rallies or marches during these periods, natural persons carried out brutal attacks on LGBT+ individuals and Jehovah's Witnesses, in connection with which the state did not conduct effective investigations, including not disclosing the discriminatory motive of the action taken. The enforcement of this group of cases remains a challenge:
• The legal status of the LGBT+ community and Jehovah's Witnesses: Despite the steps taken by the state, the legal status of LGBT+ individuals and religious minorities, including Jehovah's Witnesses, remains a significant challenge. Discrimination on the grounds of sexual orientation, gender identity and religion, including freedom of expression and assembly of LGBT+ people and Jehovah's Witnesses, remains a challenge.
• Absence of a special unit to combat hate crimes in the Ministry of Internal Affairs: Despite numerous direct requests from the Committee of Ministers to set up a special body to investigate hate crimes, as of today, this measure is still not implemented by the state.
• The problem of identifying a discriminatory motive in the investigation of hate crimes and the absence of a discriminatory motive in the Code of Administrative Offenses of Georgia.
Judgments/Rulings delivered by the European Court of Human Rights will have a real, tangible effect only if the state ensures their effective enforcement at the national level. Therefore, in the Judgments enforcement process, the National Enforcement Monitoring Mechanism must work effectively, and in this process, it is important to present alternative opinions. It should be emphasized that GYLA submitted alternative reports to the Parliament of Georgia in 2019 and 2020 as well.