საია მიმდინარე საარჩევნო პერიოდში ტრადიციულად აკვირდება საარჩევნო ადმინისტრაციების დაკომპლექტებას და ამ შემთხვევაში გამოიკვეთა პრობლემები რომელზეც წლებია ვსაუბრობთ, კერძოდ:
1. ბუნდოვანია წევრების შერჩევის კრიტერიუმები და გადაწყვეტილების მიმღებ კომისიის წევრთა მოტივაცი. არ ხდება მიღებული გადაწყვეტილებების დასაბუთება. კანდიდატთა შერჩევის პროცედურა ყოველგვარი დისკუსიის, კომისიის წევრებს შორის აზრთა გაცვლა-გამოცვლისა და არგუმენტაციის წარმოდგენის გარეშე წარიმართება.  არ ხდება ახსნა იმისა, თუ რა საფუძვლით ეთქვა უარი კონკრეტულ კანდიდატს ან რატომ იყო „ა“ კანდიდატი უკეთესი „ბ“ კანდიდატთან მიმართებაში და რატომ სჯობდა „გ“ კანდიდატი „დ“ კანდიდატს.
2. ვერ იქმნება ობიექტური წინაპირობები საარჩევნო ადმინისტრაციაში კვალიფიციური, დამოუკიდებელი და მაღალი ეთიკის მქონე პირების შესარჩევად. არ ხდება პირის ინდივიდუალური მახასიათებლების გათვალისწინება და იმ უნარების გამოკვეთა გადაწყვეტილების მიღებისას, რაც კონკურსანტს სხვა კანდიდატებისგან გამოარჩევს. მაგალითად, საარჩევნო კანონმდებლობით არ არის გათვალისწინებული კონკურსის ჩატარებისას პირადი გასაუბრების აუცილებლობა კომისიის წევრობის კანდიდატებთან. ზემდგომი საარჩევნო კომისიები ცესკო/საოლქო კომისიების თითოეული  კანდიდატის დადგენილ მოთხოვნებთან შესაბამისობის თაობაზე გადაწყვეტილებას კომისიაში წარდგენილი დოკუმენტების საფუძველზე იღებენ.[1] გასაუბრების გარეშე, წარდგენილი დოკუმენტაციის საფუძველზე მიღებული გადაწყვეტილებები ვერ უზრუნველყოფს კანდიდატის პროფესიული ჩვევების, კვალიფიკაციის, შესაძლებლობებისა და პიროვნული თვისებების დასაკავებელი თანამდებობის მოთხოვნებთან შესაბამისობის დონის განსაზღვრას, რაც კონკურსის მიზანს წარმოადგენს.
3. წლებია საიას დამკვირვებლები აფიქსირებენ ისეთ ფაქტებს, როდესაც ზემდგომი  საარჩევნო კომისიები პროფესიული ნიშნით იმ პირებს ირჩევენ საოლქო თუ საუბნო საარჩევნო კომისიებში, რომლებიც წინა არჩევნებზე პარტიების მიერ იყვნენ წარდგენილნი საარჩევნო ადმინისტრაციაში. მიუხედავად იმისა, რომ მსგავსი შინაარსის აკრძალვას საქართველოს საარჩევნო კანონმდებლობა არ იცნობს, ჩვენი მოსაზრებით, ამგვარი პრაქტიკა ეჭვის ქვეშ აყენებს პროფესიული ნიშნით, დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი წევრებით საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტების არსს და უარყოფითად მოქმედებს საარჩევნო ადმინისტრაციის, როგორც აპოლიტიკური, დამოუკიდებელი, მიუკერძოებელი და სანდო ადმინისტრაციული ორგანოს იმიჯზე.  მიუხედავად იმისა, რომ ეს ფაქტები არ წარმოადგენდა კანონის დარღვევას, მსგავსი ტენდენციის არსებობა ეწინააღმდეგება კანონმდებლობის მიზანს - პროფესიული ნიშნით საარჩევნო კომისიის წევრთა შერჩევისას საარჩევნო ადმინისტრაცია დააკომპლექტოს დამოუკიდებელი, მიუკერძოებელი და აპოლიტიკური წევრებით.
ყოველივე აღნიშნულიდან გამომდინარე, მიგვაჩნია, რომ:
გრძელვადიან პერსპექტივაში  - უნდა განხორციელდეს საარჩევნო ადმინისტრაციის რეფორმა. უნდა გადაიხედოს საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტების წესი ყველა დონეზე. საარჩევნო ადმინისტრაციის ზემდგომი ორგანოები (ცესკო, ოლქი) მხოლოდ პროფესიული ნიშნით უნდა დაკომპლექტდეს აპოლიტიკური და დამოუკიდებელი წევრებით. ამასთან, უნდა შემცირდეს კომისიის წევრთა რაოდენობა და შემოღებულ უნდა იქნეს ორი დონის, განსხვავებული სირთულის ტესტირება საუბნო და ზემდგომი კომისიის წევრობის მსურველთათვის.
რეფორმის განხორციელებამდე - იმისათვის, რომ არჩევნებიდან არჩევნებამდე მოიხსნას საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტების კუთხით არსებული კითხვის ნიშნები, მიგვაჩნია, რომ:
- უნდა გაუმჯობესდეს კონკურსის ჩატარების მარეგულირებელი ნორმატიული ბაზა;
- უნდა დაიხვეწოს საარჩევნო კომისიის წევრთა შესარჩევი კონკურსის პირობები;
- უნდა არსებობდეს გარკვეული მექანიზმი იმისთვის, რათა მოხდეს საუკეთესო კანდიდატების გამოვლენა;
- უნდა მოხდეს კონკურსის ჩატარების წესის პროცედურის დეტალურად გაწერა კონკურსის თითოეული ეტაპის მიხედვით;
- უნდა დადგინდეს კონკურსანტთა შეფასების კრიტერიუმები და ამ კრიტერიუმების საფუძველზე უნდა მოხდეს გადაწყვეტილების მიღება;
- შემოღებულ უნდა იქნეს მეტი კრიტერიუმი, ვიდრე ეს უმაღლესი განათლების დამადასტურებელი დიპლომის არსებობა ან თუნდაც საარჩევნო გამოცდილების ქონაა;
- სავალდებულო ეტაპად უნდა განისაზღვროს გასაუბრების ეტაპი;
- უნდა დამტკიცდეს კონკურსში მონაწილეთა შეფასების ფორმა;
- უნდა გაიზარდოს საოლქო საარჩევნო კომისიის დროებითი წევრის შესარჩევად დადგენილი ვადა;
- საარჩევნო ადმინისტრაციამ უნდა უზრუნველყოს კონკურსის თაობაზე ინფორმაციის ფართო მასებისთვის დროული ინფორმირება, რაც შეიძლება მეტმა ადამიანმა შეძლოს კონკურსში მონაწილეობის მიღება.
საია აგრძელებს საუბნო საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტების მონიტორინგს და საზოგადოებას მიაწვდის დეტალურ ინფორმაციას პროცესის დროს გამოვლენილ ხარვეზებზე.
ანგარიში იხილეთ ქვემოთ მიმაგრებულ ფაილში
[1] კონკურსში მონაწილეობის მიღების უფლება აქვთ საქართველო ქმედუნარიან მოქალაქეებს 21 წლიდან, რომლებიც ფლობენ სახელმწიფო ენას, აქვთ უმაღლესი განათლება, საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელის სერტიფიკატი და რომლებიც აკმაყოფილებენ საქართველოს ორგანული კანონის „საქართველოს საარჩევნო კოდექსი“ მე-20 მუხლის მე-11 და მე-17 პუნქტებით დადგენილ მოთხოვნებს. არჩეულად ჩაითვლება ის კანდიდატი, რომელსაც მხარს დაუჭერს ცესკოს სრული შემადგენლობის უმრავლესობა.

20 August, 201813:53
Gyla is conducting the monitoring of staffing of the election commissions within the pre-election monitoring process and has identified the shortcomings during this process:
1. The criteria for selection of members and motivation of decision-makers are unclear. Decisions made are not substantiated. The selection procedure of candidates is conducted without any discussions, exchange of opinions and arguments between members of the Commission. It is not explained on what grounds a particular candidate has been preferred over the other or why the candidate “a” is better than the candidate "b", or why the candidate “c” did better than the candidate "d".
2. The Election Administration has no objective prerequisites for selection of qualified and independent persons with high ethical norms. The individual characteristics and skills of a candidate which may help a contestant stand out from other candidates are not taken into consideration and highlighted during the decision making process. For example, the election code does not provide for the necessity of conducting face-to-face interviews with candidates who wish to become members of the commission. The supervising election commissions make a decision on compliance of each candidate with the CEC / DEC commissions requirements on the basis of documents submitted to the Commission[1]. Without face-to-face interviews, decisions made based only on the submitted documentation cannot determine the level of compliance with the requirements of professional skills, qualifications, capabilities and personal qualities of the candidate, which is the main objective of the competition.
3. For years, GYLA’s observers have been reporting about cases when, in district or precinct election commissions, supervising election commissions selected persons on a professional basis who had already been presented by parties in the election administration during previous elections. Although the Election Code of Georgia does not provide the prohibition thereof, we believe that this practice poses a risk to the essence of composing electoral commissions with qualified, independent and impartial members and affects the image of the election administration as an apolitical, independent, impartial and trustworthy administrative body. Despite the fact that the above mentioned cases did not violate the law, the existence of the tendency contradicts the purpose of the law - when selecting commission members on a professional basis, election administration shall be composed of independent, impartial and apolitical members.
Based on the above, we believe that:
In the long term perspective, the reform of the election administration should be implemented. The rule of composing of election commissions must be revised at all levels. The supervising bodies of the election administration (CEC, District Commissions) shall be staffed only by qualified and non-political members. In addition, the number of commission members should be reduced and two level, different complexity tests should be introduced for applicants wishing to become members of precinct and supervising commissions.
Prior to the implementation of the reform –for avoidance of any doubts regarding composition of election commissions from one election until another, we think that:
-The normative base regulating the process of conducting the competition should be improved;
- The terms of the competition for selecting commission members should be improved;
- There should be a mechanism for identification of best candidates;
- The procedure for conducting the competition should be detailed for each stage of the competition;
- The criteria for assessment of contestants should be determined and decisions made based on these criteria;
- More criteria for evaluation should be introduced rather than only a diploma certifying the acquisition of higher education or experience in election field;
-  A face-to-face interview should be defined as a mandatory stage;
- The assessment form of candidates should be approved;
- The timeframe established for the selection of a temporary member of the DEC shall be extended;
- The Election Administration should ensure timely publication of information regarding the competition for the broader public, so that as many people as possible could take part in the competition.
GYLA continues to monitor the process of composing the PECs and will provide to the public any detailed information about any deficiencies identified.
The  Full Report is available in the attached file.
[1] Any citizen of Georgia, who has attained the age of 21, who has good command of the official language of Georgia, has acquired a higher education, holds a certificate of an Electoral administration officer and meets the requirements set out in paragraphs 11 and 17 of Article 20 of the Organic Law of Georgia "Election Code of Georgia” has the right to take part in the competition. The candidate supported by the majority of the CEC members shall be considered as elected.