ზუგდიდის ოლქის 53-ე და 54-ე უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე, დილიდან მობილიზებული იყვნენ საარჩევნო სუბიექტების მხარდამჭერები და წარმომადგენლები (დაახლოებით 20 ადამიანი). დაახლოებით 13:30 საათისთვის 53-ე უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე სიტყვიერი და ფიზიკური შელეპარაკება მოხდა მობილიზებულ პირებსა და ნაციონალური მოძრაობის წარმომადგენლებს შორის. დაპირისპირებაში დაახლოებით რამდენიმე ათეული ადამიანი მონაწილეობდა, რა დროსაც ფიზიკური დაზიანება მიიღეს ნაციონალური მოძრაობის წარმომადგენლებმა. ასევე, ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს მედია საშუალების წარმომადგენლებს. ამ ეტაპისთვის პოლიცია იმყოფება საუბნო საარჩევნო კომისიის მიმდებარე ტერიტორიაზე, თუმცა არასაკმარისი რაოდენობით. იხილეთ საიას დამკვირვებლის მიერ მოწოდებული ვიდეო მასალა.
მსგავსი ფაქტები უარყოფით ზეგავლენას ახდენს კონკურენტულ და თანასწორ საარჩევნო გარემოზე.
საარჩევნო სუბიექტების მხარდამჭერებსა და წარმომადგენლებს დაიცვან საზოგადოებრივი წესრიგი და მშვიდ რეჟიმში დაელოდონ შედეგების შეჯამებას.
-მოახდინონ ზემოაღნიშნული ფაქტის დროული გამოძიება და კანონით გათვალისწინებული ზომების გატარება;
- მოახდინონ პრევენციული ღონისძიებების გატარება, ხოლო სამართალდარღვევის ან/და დანაშაულის ნიშნების არსებობის შემთხვევაში, დროული რეაგირება და შესაბამისი პირების მიმართ პასუხისმგებლობის ზომების გამოყენება;
- უზრუნველყონ საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვა და კენჭისყრის პროცედურების მშვიდ ვითარებაში წარმართვა.
საიას ოცამდე დამკვირვებელი კენჭისყრის დაკვირვებას ახორციელებს როგორც სტატიკურად, ასევე მობილური ჯგუფების მეშვეობით. ორგანიზაციის ყურადღება კენჭისყრის პროცესებზე დაკვირვების გარდა, მიმართულია საუბნო საარჩევნო კომისიების მიმდინარე ტერიტორიაზე სხვადასხვა საარჩევნო სუბიექტების მხარდამჭერთა პირების მიმართ, რომლებიც შეკრებილები არიან საარჩევნო უბნების მიმდებარე ტერიტორიაზე.

In the territory adjacent to Precincts No 53 and No 54 of the Zugdidi District, the supporters and representatives (about 20 people) of the electoral subjects have been mobilised since morning. At about 13:30 p.m., there was a passage of arms between the mobilised people and the representatives of the National Movement. Several dozens of people were involved in the conflict, where the representatives of the National Movement received bodily injuries. Media representatives have also been injured physically.
Currently, the police officers are staying in the territory of the Precinct Electoral Commission (PEC), although their number being insufficient. See the video material provided by the GYLA observer.
Such cases negatively affect the competitive and equal electoral environment.
We are calling upon:
the supporters and representatives of the electoral subjects to keep the peace and wait for the summary of results.
the law enforcement bodies:
- to investigative the above case in a timely manner and take measures provided for by law;
- to take preventive actions and, if there are violations and/or elements of crime, make a timely response and impose sanctions on respective individuals;
- to maintain public order and ensure a peaceful environment for the voting procedure.
About 20 observers from GYLA are monitoring the voting process both statically and through its mobile teams. Apart from monitoring the voting process, GYLA is focusing its attention on the supporters of various electoral subjects, assembled within the territories of PECs.
Starting from the day of its foundation (1994), GYLA actively monitors elections of the legislative and executive authority and of the local self-government, and tries to contribute to the conduct of elections in a peaceful and fair environment, and to ensure strict compliance with the legislation of Georgia during electoral processes.