საია-მ ბაჩანა შენგელიას სახელით საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა. როგორც საზოგადოებისათვის ცნობილია, 24 ივნისს, ნოტარიუს ბაჩანა შენგელიას მიმართ საქართველოს იუსტიციის სამინისტრომ დისციპლინური წარმოება დაიწყო. დისციპლინურ წარმოებას საფუძველად დაედო ბაჩანა შენგელიას მიერ პირად facebook-ზე გამოხატული მოსაზრებები, რაც გენერალური ინსპექციის შეფასებით, წარმოადგენდა „მიკერძოებული პოლიტიკის საჯაროდ გამომჟღავნებას“ და ,,პოლიტიკურ შეფასებებს.“
ნოტარიუსის მიერ პოლიტიკური ნეიტრალიტეტის პრინციპის დაცვას საქართველოს იუსტიციის მინისტრის #69 ბრძანება ადგენს. მასში 2020 წლის 22 მაისს განხორციელებული ცვლილებების თანახმად, ამ პრინციპის დარღვევა წარმოადგენს მძიმე დისციპლინურ გადაცდომას და ითვალისწინებს უფლებამოსილების შეჩერებას ერთი თვიდან 2 წლამდე ვადით.
საია-ს შეფასებით, იუსტიციის მინისტრის აღნიშნული ბრძანება ახდენს გამოხატვის თავისუფლების შინაარსობრივ რეგულირებას. ბრძანების თანახმად, ნოტარიუსს ევალება პოლიტიკოსებთან და პოლიტიკურ საკითხებთან მიმართებაში მხოლოდ ნეიტრალური შინაარსის განცხადებების კეთება, ხოლო პოლიტიკური განცხადებების კეთება, მათ შორის პირად facebook გვერდზე აკრძალულია. აღნიშნული ნოტარიუსის გამოხატვის თავისუფლებაზე შინაარსობრივი შეზღუდვის დაწესებას წარმოადგენს და ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციას.
საქართველოს კონსტიტუციის მე-17 მუხლის მე-5 პუნქტის მიხედვით, გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვა დასაშვებია „მხოლოდ კანონის შესაბამისად.“ კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტით, მათ შორის, იუსტიციის მინისტრის ბრძანებით, დაუშვებელია გამოხატვის თავისუფლებაზე შინაარსობრივი შეზღუდვის დაწესება. მსგავსი შეზღუდვების დაწესების უფლებამოსილება მხოლოდ პარლამენტს გააჩნია[1]. საქართველოს იუსტიციის მინისტრის #69-ე ბრძანება შინაარსობრივი შეზღუდვების დაწესებით არღვევს არა მხოლოდ საქართველოს კონსტიტუციის მე-17 მუხლის მე-5 პუნქტის მოთხოვნებს, არამედ საკონსტიტუციო სასამართლოს 2019 წლის 2 აგვისტოს გადაწყვეტილებასაც. ამის გამო საია ითხოვს განმწესრიგებელ სხდომაზე არსებითი განხილვის გარეშე გასაჩივრებული ნორმის არაკონსტიტუციურად ცნობას.
გარდა ამისა, საიას სარჩელით წარდგენილი აქვს არგუმენტები, რომლითაც ამტკიცებს, რომ ნოტარიუსის ფეისბუქის პირად გვერდზე პოლიტიკური სიმპათიის ან ანტიპათიის გამოხატვის გამო ნოტარიუსის დასჯა არის არაპროპორციული ღონისძიება და წარმოადგენს ნოტარიუსის, როგორც საქართველოს მოქალაქის პოლიტიკური გამოხატვის თავისუფლებაში მძიმე ფორმით ჩარევას. ასეთი ღონისძიება ვერ იქნება გამართლებული ვერცერთი ლეგიტიმური მიზნით. ამასთან სანქცია, რაც პოლიტიკური განცხადების გაკეთების შემთხვევაში ნოტარიუსს ეკისრება, არის არაადეკვატურად მკაცრი. პოლიტიკური განცხადების გაკეთება მიჩნეულია მძიმე ტიპის გადაცდომად და პირველივე შემთხვევაშიც კი ითვალისწინებს ნოტარიუსის უფლებამოსილების შეჩერებას. ამ მკაცრი ღონისძიების გამოყენებას წინ არ უძღვის გაფრთხილება ან საყვედური, რაც გათვალისწინებულია მსუბუქი და საშუალო დისციპლინური გადაცდომისათვის.
[1] საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ 2019 წლის 2 აგვისტოს გადაწყვეტილებით, (https://constcourt.ge/ka/judicial-acts?legal=1931) არაკონსტიტუციურად სცნო კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის მიერ მიღებული დადგენილება, რომელიც გამოხატვის თავისუფლებაზე აწესებდა შინაარსობრივ შეზღუდვებს.

GYLA to represent the interests of Bachana Shengelia in the Constitutional Court
GYLA appealed to the Constitutional Court on behalf of Bachana Shengelia. As it is known to the public, on June 24, the Ministry of Justice of Georgia started disciplinary proceedings against a notary Bachana Shengelia. The disciplinary proceedings were based on Bachana Shengelia's personal views expressed on his personal Facebook page, which, according to the General Inspection, were "public disclosure of biased policy" and "political assessments."
Observance of the principle of political neutrality by a notary is established by Order # 69 of the Minister of Justice of Georgia. According to the amendments made to it on 22nd May 2020, violation of this principle is serious disciplinary misconduct and provides for the suspension of powers for a period of one month to two years.
According to the GYLA assessment, the mentioned order of the Minister of Justice regulates the content of freedom of expression. According to the order, the notary is obliged to make only content-neutral statements regarding politicians and political issues, while making political statements, including on a personal Facebook page, is prohibited. This imposition of content-based restriction on the freedom of expression of a notary is contrary to Georgia's Constitution.
According to paragraph 5 of Article 17 of the Constitution of Georgia, restriction of freedom of expression is allowed "only in accordance with the law." By a subordinate normative act, including an order of the Minister of Justice, it is inadmissible to impose a content-based restriction on freedom of expression. Only Parliament has the power to impose such restrictions. [1] Order # 69 of the Minister of Justice of Georgia violates not only the requirements of paragraph 5 of Article 17 of the Constitution of Georgia but also the decision of the Constitutional Court of August 2, 2019, by imposing content-based restrictions. Due to this, GYLA requests that the appealed norm be declared unconstitutional without consideration of the merits at the directions hearing.
Also, GYLA has filed arguments alleging that punishing a notary for expressing political sympathy or antipathy on a notary's personal Facebook page is a disproportionate measure and constitutes a serious interference with the notary's freedom of political expression as a Georgian citizen. Such a measure could not be justified for any legitimate purpose. Simultaneously, the sanction imposed on a notary for making a political statement is inadequately severe. Making a political statement is considered a serious type of misconduct and even in the first case provides for the suspension of a notary public. The application of this strict measure is not preceded by a warning or reprimand provided for minor or moderate disciplinary misconduct.
[1] The Constitutional Court of Georgia, by its Judgment of August 2, 2019 (https://constcourt.ge/ka/judicial-acts?legal=1931) declared unconstitutional the decision of the National Communications Commission, which imposed content-based restrictions on freedom of expression.