2017 წლის 15 მაისს დასრულდა კონსტიტუციური კანონის პროექტის საყოველთაო-სახალხო განხილვების პირველი ეტაპი. ამ ეტაპზე გამართულია 10 საყოველთაო-სახალხო განხილვა,[1] ხოლო, ერთ-ერთი - თბილისში დაგეგმილი საყოველთაო-სახალხო განხილვა - ჩაიშალა.[2]
როგორც ცნობილი გახდა, კონსტიტუციურ კანონპროექტზე საყოველთაო-სახალხო განხილვები გაგრძელდება, როგორც თბილისში, ასევე საქართველოს სხვადასხვა ქალაქებში. ცხადია, მისასალმებელია მმართველი პოლიტიკური პარტიის ნება, გამართოს დამატებითი შეხვედრები და გააგრძლოს კონსულტაციები საზოგადოებასთან. თუმცა, ვფიქრობთ, მნიშვნელოვანია, შემდგომი პროცესის დაგეგმვა არსებული გამოცდილების გათვალისწინებით განხორციელდეს.
საქართველოში წინა წლებში არსებული პრაქტიკა საერთო სახალხო განხილვების მიმართულებით აჩვენებდა, რომ მისი მიზანი იყო არა საზოგადოების აზრის თავისუფლად მოსმენა, არამედ აღნიშნული ეტაპის მხოლოდ ფორმალურად გავლა და ცვლილებებისათვის მხარდაჭერის ხელოვნურად მობილიზება. სამწუხაროა, რომ აღნიშნული მანკიერი პრაქტიკა ვერც მიმდინარე განხილვების დროს შეიცვალა.
საია, რეგიონული ოფისებისა და ფილიალების მეშვეობით, მონაწილეობდა და აქტიურად ადევნებდა თვალს მიმდინარე განხილვებს. სამწუხაროდ, პირველი ეტაპის განხილვები ისე იყო დაგეგმილი და წარმართული, რომ მან ფართო საზოგადოებას არ მისცა სათანადო შესაძლებლობა, თავისუფლად და აქტიურად ჩართულიყო განხილვების პროცესში. მეორეს მხრივ - ჩატარებული განხილვები არ ტოვებდა შთაბეჭდილებას, რომ ხელისუფლებას რეალურად სურდა დაგეგმილ ცვლილებებთან დაკავშირებით მოესმინა მოქალაქეების მოსაზრებები, განსაკუთრებით ხელისუფლების პოზიციებისგან განსხვავებული მოსაზრებები. აღნიშნულმა არსებითად დააკნინა საერთო-სახალხო განხილვების როლი და მნიშვნელობა კონსტიტუციის გადასინჯვის პროცესში.
პირველ ეტაპზე ჩატარებული საყოველთაო-სახალხო განხილვების გათვალისწინებით, მნიშვნელოვანია, გამოვყოთ შემდეგი ხარვეზები:
არასრულყოფილი საკანონმდებლო ბაზა - საერთო-სახალხო განხილვების მარეგულირებელი საკანონმდებლო ბაზა არ არის სრულყოფილი. განხილვის წარმართვის ერთ თვიანი ვადის გარდა, პარლამენტის რეგლამენტი პრაქტიკულად არც ერთ საკითხზე არ ითვლისწინებს დეტალურ წესებს. შესაბამისად, ისეთი მნიშვნელოვანი პროცედურული ეტაპები, როგორიცაა საორგანიზაციო კომისიის დაკომპლექტება, საყოველთაო-სახალხო განხილვის გრაფიკის შედგენა/გამოქვეყნება, დაინტერესებული მოსახლეობის დროული ინფორმირება, უშუალოდ განხილვის წარმართვის ფორმატი, გამოთქმული მოსაზრებების შეჯერება/გაზიარება და სხვა მსგავსი საკითხები მთლიანად პრაქტიკის დასარეგულირებელია. ამ დრომდე არსებულმა გამოცდილებამ ცხადყო, რომ დეტალური საკანონმდებლო ბაზის არ არსებობა ფართო შესაძლებლობას ტოვებს პროცესი ისე იყოს წარმართული, როგორც ეს მმართველი პოლიტიკური ძალის ინტერესებშია.
საყოველთაო-სახალხო განხილვების წინასწარ შედგენილი გრაფიკის დაგვიანებით გამოქვეყნება - საყოველთაო-სახალხო განხილვების პირველი ეტაპის ფარგლებში განხილვების გრაფიკი არაგონივრულად მცირე დროით ადრე გახდა ცნობილი, როგორც საკონსტიტუციო კომისიის წევრებისთვის, ასევე ფართო საზოგადოებისთვის. აღნიშნულის ფონზე, ცხადია ვერ იქნა უზრუნველყოფილი დაინტერესებული პირების დროული ინფორმირება და სრულყოფილი ჩართვა პროცესში. გარდა აღნიშნულისა, არსებობდა გარკვეული ბუნდოვანება საყოველთაო-სახალხო განხილვების გამართვის ადგილთან მიმართებით. მაგალითად, თბილისში დაგეგმილი საყოველთაო-სახალხო განხილვის გამართვის საბოლოო ადგილი ერთი დღით ადრე შეიცვალა გაურკვეველი მიზეზების გამო.
საყოველთაო-სახალხო განხილვებზე დასწრების დამაბრკოლებელი გარემოებები - დაფიქსირდა შემთხვევა, რა დროსაც დაბრკოლებები შეიქმა საყოველთაო-სახალხო განხილვაზე დასწრების კუთხით. კერძოდ, ზუგდიდში ორგანიზებულ შეხვედრაზე მიუხედავად საია-ს წარმომადგენლის მცდელობისა, მან ვერ შეძლო შენობაში დროულად მოხვედრა. მაშინ როდესაც, იმავე დროს დაცვის სამსახური თავისუფლად ატარებდა მუნიციპალიტეტის მაღალი თანამდებობის პირების მოთხოვნით ადამიანთა გარკვეულ ჯგუფს. საბოლოო ჯამში, როდესაც ჩვენი წარმომადგენლისთვის შესაძლებელი გახდა შენობაში შესვლა, დარბაზი მთლიანად გადავსებული აღმოჩნდა. ადამიანთა გარკვეულმა ნაწილმა კი განხილვაზე დასწრება საერთოდ ვერ შეძლო.
საგულისხმოა, ის გარემოებაც, რომ მიუხედავად ზუგდიდში არსებული გაცილებით დიდი მოცულობის შენობებისა, შერჩეული იქნა შედარებით მცირე ნაგებობა, რამაც თავის მხრივ ასევე ხელი შეუწყო ზემოთ დასახელებული დაბრკოლების შექმნას.
პოლიტიკური პარტიის აქტივისტებისა და საჯარო სექტორში დასაქმებული პირების მობილიზება - ფაქტობრივად ამ დრომდე გამართულ ყველა განხილვაში დაფიქსირდა როგორც მმართველი პოლიტიკური პარტიის, ასევე, ოპოზიციური პარტიების მხარდამჭერებისა და საჯარო სექტორში დასაქმებული პირების მობილიზება. ასეთ პირებს უმეტესწილად, ადგილობრივ თვითმმართველობაში, ადგილობრივი თვითმმართველობის მონაწილეობით დაფუძნებულ იურიდიულ პირებში, საჯარო სკოლებსა და ბაღებში დასაქმებული პირები წარმოადგენდნენ. აღნიშნული თავად პარლამენტის თავმჯდომარემაც აღიარა.
განხილვებმა ცხადყო, რომ დასახელებული პირების შეხვედრებში ორგანიზებულად ჩართულობის მიზანს დაგეგმილ ცვლილებებთან დაკავშირებით მსჯელობის ამა თუ იმ პოლიტიკური ძალისათვის სასურველი მიმართულებით წარმართვა და მხარდამჭერი მესიჯების გაჟღერება წარმოადგენდა და არა - საზოგადოების წარმომადგენელთა აზრის თავისუფლად გაგონება.
საყოველთაო-სახალხო განხილვების სასურველი მიმართულებით წარმართვის მცდელობა - პრაქტიკულად ყველა საყოველთაო-სახალხო განხილვისას დაფიქსირდა სავარაუდოდ წინასწარ შეთანხმებული პრაქტიკა, რა დროსაც დარბაზებში განთავსებულ მიკროფონებთან წინასწარ ხდებოდა ადამიანთა გარკვეული ჯგუფების მობილიზება. ასევე, გამოვლინდა შემთხვევები, რა დროსაც აღნიშნული ადამიანები განხილვაზე მისულნი იყვნენ წინასწარ შედგენილი კითხვებით. შეხვედრის ამ სახით წარმართვა ერთი მხრივ აბრკოლებდა სხვა დაინტერესებულ პირების მონაწილეობას განხილვაში, ხოლო მეორე მხრივ ხელს უწყობდა მსჯელობის უმეტესწილად მმართველი პოლიტიკური პარტიის სასურველი მიმართულებით წარმართვას.
საყოველთაო-სახალხო განხილვების თანმდევი არასაგნობრივი ნაწილი - განხილვებისას, დაფიქსირდა შემთხვევებები, რა დროსაც საორგანიზაციო კომისიის პოლიტიკოსი წევრები საკუთარი მოხსენებისას საკმაოდ დიდ დროს უთმობდნენ პოლიტიკურ განცხადებებს, ასევე იყო შემთხვევები - როდესაც მოქალაქეები აფიქსირებდნენ შეხედულებებს, რომელთაც კავშირი არ ჰქონდათ საკონსტიტუციო ცვლილებების პროექტთან. აღნიშნული შედეგად იწვევდა საყოველთაო მსჯელობის მიმართულების ცვლილებას, რაც ნეგატიურად აისახებოდა საყოველთაო-სახალხო განხილვების ხარისხზე.
ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია დასახელებული ხარვეზები მხედველობაში იქნეს მიღებული საყოველთაო-სახალხო განხილვის მეორე ეტაპზე. კერძოდ:
- მიღებულ იქნეს ყველა საჭირო ზომა საყოველთაო-სახალხო განხილვებში დაინტერესებული საზოგადოების დაუბრკოლებელი მონაწილეობის უზრუნველსაყოფად, როგორც დასწრების, ასევე შეხედულების გამოხატვის კუთხით;
- შეხვედრებისთვის განსაზღვრული დრო მაქსიმალურად იქნეს გამოყენებული საგნობრივი დისკუსიებისთვის;
- პოლიტიკურმა პარტიებმა თავი შეიკავონ საკუთარი აქტივისტებისა და საჯარო სექტორში დასაქმებული პირების მობილიზებისგან, ამ პირთა ინტერესის დაკმაყოფილება დაგეგმილ ცვლიელბებთან დაკავშირებით პარტიულ და სხვა სახის ღონისძიებებზე უნდა ხდებოდეს და არა საყოველთაო-სახალხო განხილვების მეშვეობით, რაც არ წარმოადგენს ამ უკანასკნელის ლეგიტიმურ მიზანს;
სამომავლოდ ასევე აუცილებელია, რომ საქართველოს პარლამენტმა უზრუნველყოს საყოველთაო-სახალხო განხილვების მარეგულირებელი საკანონმდებლო ბაზის დახვეწა, არსებული მანკიერი პრაქტიკის გათვალისწინებით.
[1] საყოველთაო სახალხო განხილვების პირველი რაუნდი გაიმართა შემდეგ ქალაქებში - ქუთაისი, ამბროლაური, ჩოხატაური, ბათუმი, ზუგდიდი, ახალციხე, გორი, თელავი, მცხეთა, რუსთავი, თბილისი;
[2] თბილისში დაგეგმილი საყოველთაო-სახალხო განხილვის ჩაშლა განაპირობა შეხვედრაზე დამსწრე საზოგადოების ნაწილის მიერ ორგანიზებულმა აქცია-პერფორმასმა - http://netgazeti.ge/news/194070/ ;

GYLA evaluates the first stage of public discussions about the constitutional amendments
On May 15, 2017, the first stage of public discussions about the constitutional amendments was concluded. At this stage, 10 public discussions have been held [1] while public discussions planned to be held in Tbilisi were disrupted.[2]
It has been announced that public discussions about the constitutional draft will continue in Tbilisi and in other cities of Georgia. Clearly, we welcome the will of the political party to hold additional meetings and continue public consultations; however, we also believe that it is important to plan subsequent consultations based on the previous experience.
The practice of public discussions over the previous years in Georgia suggested that its aim was to formally undergo the process, instead of hearing public opinion, and to artificially mobilize support for changes. Regrettably, the poor practice persisted during current discussions.
GYLA, through its regional offices and branches, participated and closely followed the discussions. Unfortunately, first stage of the discussions was planned and carried out in a way that didn’t properly allow free and active participation of the public at large in the process. On the other hand, the discussions didn’t give an impression that the authorities were genuinely interested to hear opinions of citizens about proposed changes, especially opinions that different from theirs. This has essentially undermined the role and the importance of public discussions in revision of the Constitution.
In light of the first stage of public discussions we deem it important to underline the following flaws:
Inadequate legal framework – the legal framework for public discussions is is deficient. It is safe to say that Parliament’s Rules of Procedure does not provide detailed regulations about any issue except for the duration of public discussions and therefore, important procedural stages like composition of the organizational committee, preparing/publishing a schedule for public discussions, informing interested parties in a timely manner, the format of public discussions, summing up/sharing opinions that have been expressed and other similar issues need to be regulated. Past experience has made it clear that lack of the applicable legal framework leaves significant room for administering the process in a way that benefits the ruling party’s interests.
Publication of the public discussions schedule prepared beforehand was delayed – within the first stage of public discussions, members of the Constitutional Commission and public at large did not receive the schedule a reasonable period of time ahead of the discussions. As a result informing the interested parties in a timely manner and fully engaging them in the process was not ensured. In addition, there was a certain ambiguity about venue for public discussions. For instance, venue for the public discussions in Tbilisi was changed a day before for unknown reasons.
Circumstances that hindered access to the public discussions – we have found obstacles to accessing the public discussions. In particular, in Zugdidi GYLA’s representative tried but could not access the venue in time for the discussions while the security service let a certain group of individuals in upon request of a high-ranking official of the municipality. Our representative was eventually able to get inside the building but the hall was already crowded. Some people were not able to attend the public discussions at all.
Here we must also note that although there were options of buildings with much bigger capacity in Zugdidi, they selected a smaller venue, which resulted in the above obstacle.
Mobilization of political party activists and public service employees – for virtually all public discussions that have been held, supporters of the ruling political party as well as opposition party and public service employees were mobilized, including employees of local self-government, legal entities founded with participation of local self governments, public schools and kindergartens. The chair of the parliament himself confirmed this.
It was clear that organized participation of the said individuals in the public discussions served the purpose of leading the discussions in a direction that benefitted a political party and voicing supporting messages, instead of allowing the voice of the public to be heard freely.
Attempts to steer the public discussions in a desired direction – during all public discussions we have found what was possibly a deliberate practice of mobilizing certain groups of individuals near microphones available at the venue. We have also found that these people had come to the public discussions with questions prepared in advance. Such practice hindered participation of other interested individuals in the discussions and allowed steering of the public discussions in the direction that benefitted the ruling party.
Immaterial part of the public discussions – during the public discussions we have found instances when during their remarks members of the organizational committee spent too much time on making political statements. We also found that some citizens expressed their views about issues that had nothing to do with the draft of the constitutional amendments. This diverted the attention from the focus of the public discussions undermining the quality of the public discussions.
In light this we believe it is important that the flaws enumerated above are taken into consideration during the second stage of the public discussions. In particular:
- all necessary measures should be taken to ensure free participation of public in the public discussions, both in terms of accessing the venue and expressing their opinions;
- the time for the meetings should be spent on the subject of the discussions as much as possible;
- Political parties should refrain from mobilizing their activists and public service employees. Interests of these individuals about impending changes should be addressed during party or other types of events, instead of during public discussions, as this is not a legitimate goal of public discussions.
In the future it is also necessary for Parliament to improve the legislative framework for public discussions in view of the existing inappropriate practice.
[1] The first round of the public discussions was held in the following cities – Kutaisi, Amrbolauri, Chokhatauri, Batumi, Zugdidi, Akhaltsikhe, Gori, Telavi, Mtskheta, Rustavi, Tbilisi;
[2] The public discussions in Tbilisi were disrupted by a rally/performance staged by a part of the audience - http://netgazeti.ge/news/194070/.