საია მოუწოდებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს პატივი სცეს ტროტუარზე კარავის მეშვეობით შეკრების ჩატარების უფლებას
2021-02-19 19:17
მედიის მიერ გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, 2021 წლის 19 თებერვალს, თბილისში რუსთაველის გამზირზე პარლამენტის შენობის წინ მიმდებარე ტერიტორიაზე, პოლიციამ აქციის მონაწილეებს არ მისცეს უფლება გაეშალათ კარავი, ხოლო პოლიციის თანამშრომლებმა პარლამენტის შენობის წინ შეკრებილი 20 აქტივისტი დააკავეს, რომლებიც კარვების გაშლას ცდილობდნენ.
,,შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ კანონის მე-111 მუხლის მე-4 პუნქტის თანახმად:
,,დაუშვებელია ტრანსპორტის სავალი ნაწილის  ავტომანქანებით, სხვადასხვა კონსტრუქციებით ან/დასაგნებით გადაკეტვა.“
ეს ნორმა კრძალავს კარვის, სხვაგვარი კონსტრუქციის ან საგნის ტრანსპორტის სავალნაწილზე განთავსებას, რაც გამოიწვევს ტრანსპორტის მოძრაობის შეფერხებას ან/და შენობის შესასვლელის ბლოკირებას. კანონი არ კრძალავს შეკრებისა და მანიფესტაციის ჩატარებისას კარვისტროტუარზე ანუ ფეხით მოსიარულეთა ადგილზე განთავსებას, ტროტუარზე კარავის დადგმის მეშვეობითპროტესტის გამოხატვა, არათუ კანონით აკრძალულ ქმედებას წარმოადგენს, არამედ როგორც ,,პარტიზანიმებაღეების“ საქმეზე თბილისის საქალაქო სასამართლომ 2016 წლის 31 აგვისტოს გადაწყვეტილებით დაადგინა, წარმოადგენს შეკრებისა და მანიფესტაციის კონსტიტუციური უფლების შემადგენელ ნაწილს. ,,პარტიზანი მებაღეების“ საქმეში თბილისის საქალაქო სასამართლომ ტროტუარზე კარვის დადგმისაკრძალვა დასაშვებად მიიჩნია მხოლოდ მაშინ, თუკი ამით ხდება ადმინისტრაციული ორგანოს პარალიზება ან მისი ნორმალური საქმიანობისათვის ხელის შეშლა.
გავრცელებული კადრებიდან ჩანს, რომ აქციის მონაწილეები გეგმავდნენ კარვის დადგმას, არა ტრანსპორტის სავალ ნაწილზე, არამედ ტროტუარზე, სადაც ეს ქმედება არ იკრძალება. კარვის დადგმა განპირობებული იყო ცივ ამინდში მშვიდობიანი შეკრების გაგრძელების მიზნით. ამგვარად, არ არსებობს პოლიციის მიერ კარვის განთავსების აკრძალვით შეკრების ჩატარების შეზღუდვის აუცილებლობა.
საია მოუწოდებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, პატივი სცეს ადამიანის უფლებას - მშვიდობიანი შეკრება განახორციელოს ტროტუარზე კარვის განთავსების გზით. ასევე, მოვუწოდებთ შესაბამის უწყებებს, შეისწავლონ მშვიდობიანი შეკრების უფლების შეზღუდვის ფაქტი და მოახდინონ შესაბამისი რეაგირება.

GYLA calls on the Ministry of Internal Affairs to respect the right to hold assembly by setting up a tent on a sidewalk
2021-02-19 19:17
According to media reports, on 19th February 2021, in front of the parliament building on Rustaveli Avenue in Tbilisi, police prevented protesters from setting up a tent. Police officers detained 20 activists gathered outside the parliament building to set up tents.
According to Article 111, Paragraph 4 of the Law on Assemblies and Manifestations:
"It shall be prohibited to block the traffic roadway with vehicles, various constructions and/or vehicles."
This norm prohibits the placement of a tent, other construction or object on the traffic roadway, which will cause traffic jams and/or block the entrance to the building. The law does not prohibit the placement of tents on the sidewalk or pedestrian area when holding assemblies and manifestations. Protesting by setting up a tent on the sidewalk is not prohibited by law, but as the Tbilisi City Court ruled on August 31, 2016, in the case of the “Partisan Gardeners”, it is an integral part of the constitutional right to assembly and demonstration. In the case of the "Partisan Gardeners", the Tbilisi City Court considered the prohibition of setting up a tent on a sidewalk admissible only if it paralyzes the administrative body or interferes with its normal activities.
The disseminated footage shows that the protesters planned to set up a tent, not on the traffic carriageway but on the sidewalk, where this action is not prohibited. The setting up of a tent was meant to continue the peaceful assembly in the cold weather. Thus, there is no need for the police to restrict the assembly by banning the tent placement.
GYLA calls on the Ministry of Internal Affairs to respect the human right to hold a peaceful assembly by placing a tent on the sidewalk. We also call on the relevant authorities to investigate the fact of restriction of the right to peaceful assembly and respond accordingly.