ლუკა სირაძის ოჯახისათვის და საიასათვის მძიმე მოულოდნელობაა დღეს მედიასაშუალებებით გავრცელებული ინფორმაცია, მარიანა ჩოლოიანის პირობით ვადამდე გათავისუფლების შესახებ. იმ პირობებში, როდესაც პირობით ვადამდე გათავისუფლების მექანიზმის გამოყენება საქართველოში როგორც წესი, დაუსაბუთებლად, ინდივიდუალური გარემოებების მხედველობაში მიუღებლად, გაჭიანურებულად მიმდინარეობს, უსამართლობის განცდას აჩენს და სამართლიან კრიტიკას იწვევს მარიანა ჩოლოიანის სწორედ ამ მექანიზმის გამოყენებით სასჯელის მოხდისაგან გათავისუფლება.
როგორც საზოგადოებისათვის ცნობილია, ლუკა სირაძე 2019 წლის დეკემბერში, პოლიციის განყოფილებაში ,,მწვანე სკოლის“ კედლებზე გაკეთებული წარწერების გამო გამოკითხვაზე დაიბარეს. გამოკითხვა, რომელსაც მარიანა ჩოლოიანი წარმართავდა, თუმცა, მასში სხვა პოლიციელებიც მონაწილეობდნენ, ფსიქოლოგიური ძალადობის ქვეშ ჩატარდა. გამოკითხვის შემდგომ,  მან თვითმკვლელობა სცადა და მიღებული დაზიანებების შედეგად 2019 წლის 17 დეკემბერს გარდაიცვალა.
საია იცავს გარდაცვლილი ლუკა სირაძის ოჯახის ინტერესებს მიმდინარე სისხლის სამართლის საქმეში, რომლის ფარგლებში გამომძიებელ მარიანა ჩოლოიანის მიმართ 2020 წლის 07 სექტემბერს თბილისის საქალაქო სასამართლომ გამამტყუნებელი განაჩენი გამოიტანა. მას პირველი ინსტანციის სასამართლომ ჩვენების მიცემის იძულებისათვის 3 წლის ვადით თავისუფლების აღკვეთა შეუფარდა, თუმცა, საქმე გასაჩივრდა სააპელაციო სასამართლოში და არსებობს სასჯელის დამძიმების შესაძლებლობა. მორიგი სხდომა სასამართლოში 9 აგვისტოს არის დანიშნული. აღსანიშნავია ისიც, რომ სახელმწიფო ინსპექტორის საგამოძიებო ნაწილში კვლავ გრძელდება გამოძიება სხვა პოლიციელთა მხრიდან სავარაუდო დანაშაულის ჩადენის ფაქტზე. ასევე, მიმდინარეობს გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 115-ე მუხლით გათვალისწინებული შესაძლო დანაშაულის ჩადენის ფაქტზე, რაც გულისხმობს პირის თვითმკვლელობამდე მიყვანას.
იმ პირობებში, როდესაც ლუკა სირაძის საქმეზე ჯერ კიდევ არსებობს არაერთი პასუხგაუცემელი კითხვა და ოჯახი ელოდება საქმის სრულყოფილ, სამართლიან გამოძიებას, მსჯავრდებული გამომძიებლის გათავისუფლება პროცესების მიმართ უნდობლობას იწვევს. მოვლენების ამგვარი განვითარება აჩენს განცდას, რომ სახელმწიფო ინსტიტუტები შემწყნარებელნი არიან სამართალდამცავთა მიმართ ჩადენილი დანაშაულის მიმართ, რომელსაც უდიდესი ტრაგედია მოჰყვა.
საია ოჯახის სახელით დღესვე მიმართავს შესაბამის უწყებებს და მარიანა ჩოლოიანის გათავისუფლებასთან დაკავშირებით გამოითხოვს სრულ დოკუმენტაციას, რომლის გაცნობის შემდეგ საზოგადოებას დეტალურ შეფასებას გააცნობს.

05 August, 202114:25
The information spread by the media today about the early release of Mariana Choloyan was a heavy surprise for Luka Siradze's family and GYLA. In the conditions when the use of the mechanism of parole in Georgia is usually going on without justification, without taking into account the individual circumstances and protracted, it arises a sense of injustice and causes fair criticism towards the release of Mariana Choloyan from serving her sentence using this very mechanism.
As it is known to the public, Luka Siradze was summoned to the police station in December 2019 for an interview because of the graffiti on the walls of the Green School. The interview, conducted by Mariana Choloyan, however, involved other police officers, was conducted under psychological violence. Following the interview, he attempted suicide and died on December 17, 2019, as a result of the injuries received.
GYLA is representing the interests of the family of the deceased Luka Siradze in the ongoing criminal case, in the framework of which the Tbilisi City Court delivered a conviction of the investigator Mariana Choloyan on September 7, 2020. She was sentenced by a court of the first instance to 3 years in prison for coercion to testify, however, the case has been appealed to the Court of Appeals and there is a possibility of aggravation of the sentence. The next court hearing is scheduled for August 9. It should also be noted that the State Inspector's Investigative Unit is still investigating the alleged crime committed by other police officers. Also, an investigation is underway into the commission of an alleged crime under Article 115 of the Criminal Code, which involves inciting another person to commit suicide.
At a time when there are still many unanswered questions in the case of Luka Siradze and the family is waiting for a complete, fair investigation of the case, the release of the convicted investigator leads to distrust in the process. This turn of events gives the impression that state institutions are tolerant of the crimes committed by law enforcement, which has led to the greatest tragedy.
GYLA addresses the relevant agencies on behalf of the family today and requests full documentation regarding the release of Mariana Choloyan, after which it will provide a detailed assessment to the public.