საია საკონსტიტუციო სასამართლოში ასაჩივრებს ნორმას, რაც მოსარჩელე ფიზიკურ პირს ავალდებულებს თავად მოაწეროს სარჩელს ხელი. გასაჩივრებული ნორმა უკრძალავს მოსარჩელე ფიზიკურ პირს, სარჩელზე ხელის მოწერა დაავალოს თავის წარმომადგენელს მინდობილობის საფუძველზე.[1]
საიას პოზიციით, აღნიშნული აკრძალვა ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციის 31-ე მუხლის მე-3 პუნქტის, რომლის მიხედვითაც ადამიანს აქვს  უფლება სასამართლოში დაიცვას საკუთარი უფლებები პირადად ან  წარმომადგენლის მეშვეობით. საიას პოზიციით, სასამართლოში წარმომადგენლის მეშვეობით უფლების დაცვა გულისხმობს არა მხოლოდ წარმომადგენელის მიერ მოსარჩელის უფლებების სხდომათა დარბაზში დაცვას, არამედ მოსარჩელის სახელით წარმომადგენლის მიერ სასამართლოსათვის სარჩელით მიმართვის უფლებასაც. გასაჩივრებული ნორმა ასევე არღვევს კონსტიტუციის მე-11 მუხლის პირველი პუნქტით გარანტირებულ თანასწორობის უფლებასაც. იურიდიული პირის დირექტორს აქვს შესაძლებლობა,  წარმომადგენელს დააკისროს უფლებამოსილება, იურიდიული პირის სახელით მიმართოს საკონსტიტუციო სასამართლოს. ფიზიკურ პირს არა აქვს იმის უფლება, რომ წარმომადგენელს დააკისროს მისი სახელით საკონსტიტუციო სასამართლოსათვის მიმართვის უფლება. ეს კი არის დისკრიმინაცია მოსარჩელე ფიზიკურ და იურიდიულ პირებს შორის, რასაც სათანადო გამართლება არ გააჩნია.
ყოველივე აღნიშნულიდან გამომდინარე, საია მოითხოვს, რომ სადავო ნორმები არაკონსტიტუციურად იქნეს ცნობილი კონსტიტუციის მე-11 მუხლის პირველ პუნქტთან და 31-ე მუხლის მე-3 პუნქტის მეორე წინადადებასთან მიმართებით.
[1] საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ საქართველოს ორგანული კანონის 31მუხლის პირველი ნაწილის მიხედვით: „კონსტიტუციური სარჩელი ხელმოწერილი უნდა იყოს მოსარჩელის/მოსარჩელეთა მიერ“. ხოლო ამავე კანონის 31მუხლის პირველი ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტის მიხედვით: „კონსტიტუციური სარჩელი/კონსტიტუციური წარდგინება განსახილველად არ მიიღება, თუ იგი ფორმით ან შინაარსით არ შეესაბამება ამ კანონის 31​1 მუხლით დადგენილ მოთხოვნებს“.

GYLA appeals to the Constitutional Court against the norm, which obliges the plaintiff, a natural person, to sign the claim themself. The challenged norm prohibits the plaintiff a natural person, from instructing their representative to sign the claim based on a Power of Attorney. [1]
According to GYLA, this prohibition is contrary to Article 31, Paragraph 3 of the Constitution of Georgia, according to which a person has the right to defend their rights in court in person or through a representative. According to GYLA, protection of the right through a representative in court means protecting the plaintiff's rights in the courtroom by the representative and the right of the representative to file a lawsuit/claim on behalf of the plaintiff. The challenged norm also violates the right to equality guaranteed by the first paragraph of Article 11 of the Constitution. The director of a legal entity has the opportunity to delegate the authority to apply to the Constitutional Court on behalf of the legal entity. A natural person has no right to charge a representative with the right to appeal to the Constitutional Court on their behalf. This is discrimination between the plaintiff's natural and legal persons, which has no proper justification.
Given all the above, GYLA demands that the disputed norms be declared unconstitutional concerning the first paragraph of Article 11 and the second sentence of paragraph 3 of Article 31 of the Constitution.
[1] According to the first part of Article 311 of the Organic Law of Georgia on the Constitutional Court of Georgia: "A constitutional claim must be signed by the plaintiff/plaintiffs". And according to Article 313, Part 1, Subparagraph A of the same law: "A constitutional claim/constitutional submission shall not be accepted for consideration if it does not comply in form or content with the requirements outlined in Article 31​1  of this Law."