ა.წ. 19 ოქტომბერს, საიამ, ანა დოლიძის სახელით, საკონსტიტუციო სასამართლოს კონსტიტუციური სარჩელით მიმართა. დავის საგანია „საერთო სასამართლოების შესახებ“ ორგანული კანონის ის ნორმები, რაც მოსამართლეობის კანდიდატს არაობიექტურობისა და მიკერძოების გამო აძლევს უმაღლესი საბჭოს წევრის აცილების უფლებას. საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს და თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ მიკერძოებულად იქნა მიჩნეული ანა დოლიძის განცხადება, სადაც იუსტიციის საბჭოს წევრი აცხადებდა, რომ მოსამართლეებად არ უნდა ყოფილიყვნენ დანიშნული სისხლისა და ადმინისტრაციული სამართლის სფეროში გამოცდილების მქონე ის მოსამართლეები, რომელთა ხელითაც წინა ხელისუფლება ახორციელებდა რეპრესიებს. ამ განცხადების გამო იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ ააცილა ანა დოლიძე 14 მოსამართლის დანიშვნის პროცესს.
საქართველოს კონსტიტუციის 29-ე მუხლის მე-2 პუნქტით გარანტირებულია სახელმწიფო მოსამსახურის უფლება შეუფერხებლად განახორციელოს თავისი სამსახურებრივი უფლებამოსილებები. ეს მუხლი იცავს საქართველოს მოქალაქეს არა მხოლოდ საჯარო სამსახურიდან დაუსაბუთებლად გათავისუფლებისაგან, არამედ მაშინაც, როცა სახელმწიფო მოსამსახურეს არა აქვს თავისი უფლებამოსილების დროებით განხორციელების შესაძლებლობა. აცილებით იუსტიციის საბჭოს წევრი მოკლებული ხდება შესაძლებლობას, მონაწილეობა მიიღოს თავისი კონსტიტუციური მოვალეობის შესრულებაში - მონაწილეობა მიიღოს მოსამართლეების დანიშვნის პროცესში.
საია მიიჩნევს, რომ კონსტიტუციის 29-ე მუხლის მე-2 პუნქტით გარანტირებული უფლება არ უნდა იზღუდებოდეს. მით უმეტეს თუ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრის განცხადება მოსამართლეების არაკეთილსინდისიერებას ეხება. საბჭოს წევრი კანონმდებლობით ვალდებულია, უარყოფითად შეაფასოს ის კანიდიდატი, რომელიც გარე ზეწოლას ვერ უძლებდა, ასეთი კანდიდატი მიჩნეულია არაკეთილსინდისიერად. იმავდროულად, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრის აცილება არ უნდა ხდებოდეს მაშინ, როცა ამ განცხადებაში უარყოფითად არ არის მოხსენიებული კონკრეტული მოსამართლე, არამედ ზოგადად საუბარია არაკეთილსინდისიერი მოსამართლეების ჯგუფზე და მოსამართლეთა შეფასების ზოგად კრიტერიუმებზე.

GYLA considers the existing model of challenging the member of the High Council of Justice during the interview to be unconstitutional
2018-10-19 14:13
On October 19, 2018, GYLA has applied to the Constitutional Court with the constitutional claim on behalf of Ana Dolidze. The essences of the dispute are those norms of the Organic law ,,On the Common Courts’’, which enable judge candidates to challenge the member of the High Council of Justice due to partiality and non-objectivity. Ana Dolidze`s statement, where the member of Council of Justice noted that those judges who have the experience in a criminal and administrative field and who were a means for the previous government to exercise repression, should not have been appointed, was considered to be biased by the High Court of Justice and Tbilisi City Court. Due to the statement mentioned, the High Council of Justice challenged Ana Dolidze off the process of appointing 14 judges.
Article 29 (2) of the Constitution of Georgia guarantees the right of a state servant to perform their official duties unimpededly. This article protects the citizen of Georgia not only from ungrounded dismissal from a public office, but also when the state servant does not have the opportunity to temporarily implement their authority. Due to challenging, the member of the Council of Justice is deprived of the opportunity to participate in the implementation of their constitutional obligation – to take part in the process of appointment of judges.
GYLA believes that the right guaranteed by Article 29 (2) of the Constitution should not be restricted. Especially if the statement of the member of the High Council of Justice applies to dishonesty of judges. The member of the Council is obliged to negatively evaluate the candidate who could not endure external pressure, such a candidate is deemed to be unscrupulous. Besides, the member of the High Council of Justice should not be challenged, since a particular judge had not been mentioned in the statement, it generally refers to a group of unscrupulous judges and general criteria for judges.