13 მაისს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ქუთაისის ფილიალის წარმომადგენელი იმყოფებოდა ჭიათურის მუნიციპალიტეტის სოფელ შუქრუთში, სადაც  ადგილობრივი მოსახლეობა უკვე 87 დღეა  აპროტესტებს კომპანია ,,ჯორჯიან მანგანეზის“ მიერ  წიაღის მოპოვების შედეგად სოფლის ბუნებრივი და სოციალური გარემოსათვის მიყენებულ შეუქცევად ზიანს.   ამ დროის განმავლობაში სახელმწიფოსა და აღნიშნული კომპანიის მხრიდან აქციის მონაწილეთა მოთხოვნების   იგნორირების გამო  სამმა ადგილობრივმა  პროტესტის უკიდურეს ზომას მიმართა და პირი ამოიკერა.
შუქრუთის მცხოვრებთა განმარტებით კომპანია ,,ჯორჯიან მანგანეზის“ საქმიანობის შედეგად  გარემოს დაბინძურებამ შეუქცევადი სახე მიიღო.  სოფელში  ადგილობრივებისთვის ცხოვრება საფრთხის შემცველი გახდა, რადგან  მათი  სახლები კომპანიის საქმიანობით მიყენებული ზიანის შედეგად საცხოვრებლად უვარგისი გახდა, ასევე, მათ საკუთრებაში არსებულ მიწებს ვეღარ იყენებენ სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულებით, რის გამოც შემოსავლის გარეშე რჩებიან.
ადგილობრივების განმარტებით,  ისინი წლების განმავლობაში ითხოვენ შპს ,,ჯორჯიან მანგანეზისაგან“ იმ ზიანის კომპენსირებას, რომელიც მათ სახლებსა და საცხოვრებელ გარემოს აღნიშნული კომპანიის  საქმიანობის შედეგად დღემდე მიადგა. მათი მოსაზრებით  კომპანიის მიერ არ ხდება მიყენებული ზიანის ოდენობის სამართლიანად განსაზღვრა,  ასევე შეეზღუდათ  გამოხატვის თავისუფლებაც, რადგან ადგილობრივმა ხელისუფლებამ  და პოლიციამ არ მისცათ   შესაძლებლობა ჭიათურის მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციული შენობის წინ გაეშალათ  საპროტესტო კარავი.
მიუხედავად პროტესტის უკიდურესი ზომისა,   სახელმწიფოს მხრიდან ადგილობრივთა  უფლებების სრული უგულვებელყოფა  ხდება და ისინი მარტო არიან დარჩენილი   წიაღის მომპოვებელი კომპანიის  პირისპირ, რომელიც საკუთარ პასუხისმგებლობას კვლავ თავს არიდებს და  წლების განმავლობაში უარს ამბობს მისი საქმიანობის შედეგად  დაზარალებული  მოსახლეობის კანონიერი და სამართლიანი მოთხოვნების დაკმაყოფილებაზე.
შესაბამისად, საია მოუწოდებს:
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს :
- შექმნას დიალოგის ფორმატი, რომელიც უზრუნველყოფს  „ჯორჯიან მანგანეზის“ მიერ  დაზარალებული მოსახლეობის კანონიერი მოთხოვნების დაკმაყოფილებას;
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს   საჯარო სამართლის იურიდიულ პირს  წიაღის ეროვნულ სააგენტოს:
შეამოწმოს   კომპანია „ჯორჯიან მანგანეზის“ მიერ სასარგებლო წიაღისეულის  მოპოვების/ წიაღით სარგებლობის ლიცენზიის პირობების შესრულების კონტროლი;
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტს:
- შუქრუთში გარემოს დაბინძურების და ბუნებრივი რესურსებით არარაციონალური (და შესაძლოა უკანონო) სარგებლობის აღკვეთისა და პრევენციისათვის განახორციელოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობის სახელმწიფო კონტროლი.
- მისცეს აქციის მონაწილეებს შესაძლებლობა ისარგებლონ მშვიდობიანი შეკრების უფლებით.
შუქრუთის მცხოვრებნი მათი მოთხოვნების მრავალგზის უგულვებელყოფის მიუხედავად, გეგმავენ პროტესტის გაგრძელებას, ვიდრე არ მიიღებენ  კომპანიის მხრიდან  მათთვის მიყენებული ზიანის სამართლიან და ადეკვატურ კომპენსაციას და არ მიეცემათ ჯანსაღ გარემოში ცხოვრების შესაძლებლობა.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია განაგრძობს ადგილზე არსებული სიტუაციის შესწავლას  და გამოთქვამს მზადყოფნას, რომ  შუქრუთის დაზარალებულ  მოსახლეობას გაუწიოს სამართლებრივი დახმარება სასამართლოში მათი ინტერესების დაცვის გზით.

On May 13, a representative of the Kutaisi branch of the Georgian Young Lawyers' Association visited the village of Shukruti in Chiatura Municipality, where locals have been protesting for 87 days against irreversible damage to the natural and social environment of the village caused by Georgian Manganese extracting minerals. During this time, three locals took extreme measures to protest and sewed their lips (mouth) for ignoring the demands of the protesters by the state and the company.
According to the residents of Shukruti, as a result of the activities of the company "Georgian Manganese", the environmental pollution has become irreversible. Life in the village has become dangerous for the locals as their houses have become uninhabitable due to the damage caused by the company, and they are no longer able to use their land which is under their ownership for agriculture, leaving them without income.
According to the locals, they have been asking Georgian Manganese Ltd for years to compensate for the damage caused to their homes and living environment due to the company's activities. In their opinion, the company does not fairly determine the amount of damage, as well as their freedom of expression has been restricted, as local authorities and police did not allow a protest tent to be set up in front of the Chiatura Municipality administrative building.
Despite the extreme measure of the protests, the state is completely disregarding the rights of the locals, and they are left alone in the face of the mining company, which again avoids its responsibility and for years refuses to meet the legal and equitable demands of its affected population.
Accordingly, GYLA calls on:
Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia:
- To create the format of a dialogue that ensures that the legal demands of the affected population are met by Georgian Manganese;
Legal Entity of Public Law of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia to the National Agency of Mines:
To verify and control the compliance of the company "Georgian Manganese" with the conditions of the mineral extraction/mineral exploitation license;
To the Department of Environmental Supervision of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture:
- To exercise state control over protecting the environment and the use of natural resources in Shukruti to prevent pollution and unsustainable (and possibly illegal) use of natural resources.
- To allow the protesters to enjoy the right of peaceful assembly.
Residents of Shukrut, despite their repeated disregard for their demands, plan to continue protesting until they receive fair and adequate compensation from the company for the damage done to them and are not given the opportunity to live in a healthy environment.
The Georgian Young Lawyers' Association continues to study the situation on the ground and expresses its readiness to provide legal assistance to the affected population of Shukruti by protecting their interests in court.