საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია აგრძელებს საქართველოს პარლამენტის 2016 წლის 8 ოქტომბრის არჩევნების წინასაარჩევნო კამპანიის მონიტორინგს. ამჯერად გვსურს საზოგადოების ყურადღება გავამახვილოთ საქართველოს ორ ქალაქში, ბათუმსა და თელავში 4 აგვისტოს მომხდარ ინციდენტებზე და მოვუწოდოთ საარჩევნო პროცესებში ჩართულ მხარეებს, რომ გამოიჩინონ სათანადო პასუხისმგებლობა, ჯეროვნად შეასრულონ მათზე საქართველოს კანონმდებლობით დაკისრებული ვალდებულებები და ხელი შეუწყონ არჩევნების მშვიდ, სტაბილურ და ძალადობისაგან თავისუფალ გარემოში ჩატარებას.
პოლიტიკურ პარტიებს, მათ წარმომადგენლებსა და მხარდამჭერებს:
- პატივი სცენ და დაიცვან საქართველოს კანონმდებლობა, მათ შორის, თავისუფლების ქარტიით დადგენილი მოთხოვნები.
- არ წარმოადგინონ ისეთი საარჩევნო პროგრამა, რომელიც შეიცავს ძალადობის პროპაგანდას, ეროვნული შუღლისა და მტრობისკენ მოწოდებას;
- უარი თქვან სიძულვილის ენის გამოყენებაზე, ქსენოფობიურ და ჰომოფობიურ განცხადებებზე;
- თავი შეიკავონ ნებისმიერი ტიპის აგრესიული ქმედებისაგან, პროვოკაციისაგან და მსგავს ქმედებებში პარტიის აქტივისტების ჩართვისაგან;
- მეტი პასუხისმგებლობით მოეკიდონ სახელმწიფოში არჩევნების მშვიდ ვითარებაში ჩატარების მნიშვნელობას, რათა განვითარებულმა მოვლენებმა ზიანი არ მიაყენოს არჩევნებსა და წინასაარჩევნო კამპანიის მიმდინარეობას.
- ეფექტურად უზრუნველყონ საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვა;
- მოახდინონ შესაძლო სამართალდარღვევათა პრევენციული ღონისძიებების გატარება;
- სამართალდარღვევის ან/და დანაშაულის ნიშნების არსებობის შემთხვევაში მოახდინონ დროული და ეფექტური რეაგირება;
- შესაბამისი პირების მიმართ გამოიყენონ კანონით გათვალისწინებული ზომები.
დამატებით წარმოგიდგენთ ინფორმაციას 2016 წლის 4 აგვისტოს ქალაქ ბათუმში და თელავში მომხდარი ინციდენტების შესახებ. აღნიშნული ინციდენტების დროს ადგილზე იმყოფებოდნენ და მოვლენებს აკვირდებოდნენ საიას მონიტორები.
ინფორმაცია ქალაქ ბათუმში მომხდარი ინციდენტის შესახებ:
2016 წლის 3 აგვისტოს, დაახლოებით 22:00 საათიდან ქალაქ ბათუმში გადაადგილება დაიწყო მოქალაქეთა ჯგუფმა, რომელიც საზოგადოებას მოუწოდებდა პოლიტიკური გაერთიანება „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ოფისთან დაგეგმილ საპროტესტო აქციაში მონაწილეობისაკენ. მოწოდების ძირითად შინაარსს „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლებაში ყოფნის პერიოდში განხორციელებული მოქმედებების გაპროტესტება წარმოადგენდა.
მომდევნო დღეს, 4 აგვისტოს, მედიაში გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, ქალაქ ბათუმში, მოქალაქეთა პოლიტიკურმა გაერთიანებამ „ჩვენი სამშობლო“ საპროტესტო აქცია გამართა. აქციის მონაწილეები ევროპის მოედანზე შეიკრიბნენ, მოგვიანებით კი, დაახლოებით 13:00 საათზე, პოლიტიკური გაერთიანება „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ბათუმის ოფისთან გადაინაცვლეს. აქციის მონაწილეთა მოთხოვნას წარმოადგენდა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ საქმიანობის აკრძალვა და მისი წარმომადგენლების დასჯა. მათი მხრიდან არაერთხელ გაჟღერდა აღნიშნული პოლიტიკური პარტიისა და მისი მხარდამჭერების შეურაცხმყოფელი ფრაზები. პარტიის ოფისთან ასევე იმყოფებოდნენ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მხარდამჭერები, რომლებიც, თავის მხრივ, აქციის მონაწილეების შეურაცხმყოფელ ფრაზებს აჟღერებდნენ. აქციის მონაწილეებმა დაწვეს საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის და თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქე ფეთხულა გიულენის ფიტულები. აქციის მონაწილეებსა და „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მხარდამჭერებს შორის დაწყებული სიტყვიერი დაპირისპირება მოგვიანებით აქციის მონაწილეების მხრიდან ფიზიკური დაპირისპირების მცდელობაში გადაიზარდა, თუმცა, სამართალდამცავებმა დემონსტრანტებსა და პარტიის მხარდამჭერებს ფიზიკური დაპირისპირების შესაძლებლობა არ მისცეს, ვინაიდან პოლიცია განლაგდა მათ შორის.
აღსანიშნავია, რომ მიუხედავად წინასწარ დაანონსებული აქციისა, დასაწყისისთვის პოლიცია შემთხვევის ადგილზე არასაკმარისი რაოდენობით, მხოლოდ ერთი ეკიპაჟით იყო მობილიზებული. სამართალდამცავთა რაოდენობა მხოლოდ მას შემდეგ გაიზარდა, რაც მოქალაქეთა რაოდენობამ საგრძნობლად მოიმატა. მედიაში გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ინციდენტის დროს დააკავეს პოლიტიკური გაერთიანება „ჩვენი სამშობლოს“ ერთი წევრი ადმინისტრაციულ სამართლდარღვევათა კოდექსის 166-173 მუხლების საფუძველზე, რაც წვრილმან ხულიგნობასა და პოლიციის კანონიერი მოთხოვნის დაუმორჩილებლობას გულისხმობს.
შემთხვევის ადგილზე იმყოფებოდა საიას მონიტორი, რომელმაც აქციის ამსახველი ვიდეომასალა მოგვაწოდა
https://drive.google.com/file/d/0BzKJbf0WSkP8OXBvUThRNHlyZm8/view
ინფორმაცია ქალაქ თელავში მომხდარი ინციდენტის შესახებ:
მიმდინარე წლის 4 აგვისტოს 12:00 საათზე ქალაქ თელავში დაგეგმილი იყო „სახალხო მოძრაობა სოციალისტური საქართველოს“ კახეთის რეგიონული ორგანიზაციის დამფუძნებელი ყრილობის ჩატარება. ყრილობის მონაწილეებს ღონისძიებაზე მიტანილი ჰქონდათ დროშები, რომლებზეც გამოსახული იყო კომუნისტური ტოტალიტარული სიმბოლიკა. აღნიშნული სიმბოლიკის გამოყენებას კრძალავს საქართველოს კანონმდებლობა, კერძოდ, „თავისუფლების ქარტია“. ადგილზე მობილიზებული იყვნენ სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლები, რომლებმაც მათ არ მისცეს შესაძლებლობა, გამოეყენებინათ კომუნისტური სიმბოლიკის გამომხატველი დროშები.
მედიაში გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, შენობასთან, სადაც ყრილობა უნდა ჩატარებულიყო, საპროტესტო აქცია გამართეს მოქალაქეებმა, პოლიტიკური გაერთიანებების - „ახალი პოლიტიკური ცენტრი გირჩი“, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ და „სამოქალაქო პლატფორმა - ახალი საქართველო“ მხარდამჭერებმა. ტელეკომპანია „პირველის“ ცნობით, „სოციალისტური საქართველოს“ წევრები ქსენოფობიურ განცხადებებს აკეთებდნენ და ამბობდნენ, რომ „ქვეყანა უნდა მართოს ქართველმა, და არა - სომეხმა და ებრაელმა.“
აქციის ერთ-ერთ მონაწილეს, რომან ქევხიშვილს, ყრილობის ერთ-ერთმა მონაწილემ - თემურ ფიფიამ სახეში ხელი დაარტყა, რის შემდეგაც, ქევხიშვილმა მას კვერცხები ესროლა. თემურ ფიფია პოლიციამ დააკავა და ბრალი ცემის ფაქტზე წარუდგინა. გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 125-ე მუხლის პირველი ნაწილით მიმდინარეობს. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტოს მიერ გარცელებული ინფორმაციის თანახმად, ბრალდებული ჩადენილ დანაშაულს აღიარებს.
6 აგვისტოს გამართულ სასამართლო სხდომაზე, მოსამართლემ არ დააკმაყოფილა ბრალდების მხარის შუამდგომლობა აღკვეთის ღონისძიების სახით 5000 ლარის ოდენობის გირაოს გამოყენების შესახებ და თემურ ფიფიას აღკვეთის ღონისძიების სახედ და ზომად გირაოს მინიმალური ოდენობა - 1000 ლარი დაუდგინა.
საია გააგრძელებს აღნიშნულ საქმეებზე სასამართლო პროცესების მონიტორინგს და საზოგადოებას მიაწვდის ინფორმაციას მათი მიმდინარეობისა და შედეგების შესახებ.

06 August, 201617:54
The Georgian Young Lawyers’ Association continues the monitoring of the election campaigns for the Georgian Parliament electiond to be held on 8 October 2016. This time we would like to focus the attention of the public on the incidents occurred in two cities of Georgia, Batumi and Telavi, on 4 August, and call on the the parties involved in the electoral processes to be more responsible, to duly fulfil the obligations assigned to them under the legislation of Georgia and to contribute to the conduct of elections in a peaceful, stable and conductive environment.
For political parties, their representatives and supporters:
- to respect and comply with the legislation of Georgia, including the requirements under the Freedom Charter;
- not to present such election programmes as to propagate violence and incite national strife and enmity;
- to elect not to use a language of hate, and not to make xenophobic and homophobic statements;
- to abstain from any aggressive actions, provocation and involvement of party activists in similar actions;
- to take with more responsibility the importance of conducting elections in the country in a peaceful environment, in order for the developed events not to prejudice the course of elections and election campaigns.
For law enforcement bodies:
- to effectively keep the peace;
- to ensure the implementation of measures to prevent possible violations of law;
- to ensure a timely and effective response in the case of violations of law and/or in the case of crime signs;
- to apply measures provided for by law to relevant persons.
We would like to present additional information on incidents occurred in Batumi and Telavi on 4 August 2016. At the time of the above incidents, the GYLA observers were on site and were monitoring the events.
Information on the incident occurred in Batumi
On 3 August 2016, from about 22:00, a group of citizens started to move in Batumi appealing the society to participate in the protest action to be held near the office of the political alliance “United National Movement”. The main content of the appeal was a protest against the actions performed during the stay in power of the “United National Movement”.
On the following day, on 4 August,  according to information spread by media, the political union of citizens “Chveni Samshoblo” conducted a protest action in Batumi. The participants of the action gathered on the Square of Europe and later, at about 13:00, moved to the office of the political alliance “United National Movement”. The participants of the action required to prohibit the activities of the “United National Movement” and punish its representatives. They repeatedly used phrases insulting this political party and its supporters. Near the party's office, there also were the supporters of the “United National Movement” who were also using insulting phrases towards the participants of the action. The participants of the actions burnt the stuffed dummies of the former president of Georgia Mikheil Saakashvili and of the citizen of the Republic of Turkey Fethullah Gülen. Verbal confrontation started between the participants of the action and the supporters of the “United National Movement” turned into an attempt of physical confrontation. However, the law enforcement officers did not allow physical confrontation between the protesters and the supporters of the party, as the police was deployed between them.
Notably, although the action was preliminarily announced, the insufficient number of police, only 1 crew, had been mobilised at the place of the incident. The number of law enforcement officers increased only after the number of citizens had considerably grown. Media spread information  that one of the members of the political union “Chveni Samshoblo” was detained under Articles 166-173 of the Administrative Offences Code of Georgia, which includes disorderly conduct and non-compliance with the lawful order or demand of police.
GYLA's observers, who were on site, provided us with video material depicting the protest action
https://drive.google.com/file/d/0BzKJbf0WSkP8OXBvUThRNHlyZm8/view
Information on the incident occurred in Telavi
On 4 August, at 12:00, it was planned to conduct a founding congress of the Kakheti regional organisation “People’s Movement Socialist Georgia”. The participants of the congress brought flags to the event, on which totalitarian communistic symbols were illustrated. The use of these symbols is prohibited by the legislation of Georgia, namely the Freedom Charter. The representatives of the law enforcement bodies were mobilised on site and did not allow them to use flags with totalitarian communistic symbols.
According to information spread in media, citizens and supporters of the political alliances “New Political Center - Girchi”, “United National Movement” and “Civil Platform - New Georgia” started a protest action in the building in which the congress was supposed to be conducted. According to information spread by the TV Company “Pirveli”, the members of the “Socialist Georgia” made xenophobic statements and said that “the country must be ruled by a Georgian, rather than an Armenian and a Jew.”
One of the participants of the congress Temur Pipia hit with his hand one of the participants of the action Roman Kevkhishvili in his face, after which Kevkhishvili cast eggs at him in response. Temur Pipia was detained by police and brought charges for battery. The investigation is being conducted under Article 125(1) of the Criminal Code of Georgia. According to information spread by the Ministry of Internal Affairs of Georgia, the accused admitted the crime committed.
At the court session held on 6 August, the judge did not grant the petition of the prosecution to use as a measure of restraint a bail in the amount of GEL 5000 and determined for Temur Pipia a minimum bail of GEL 1000 as a measure of restraint.
GYLA will continue the monitoring of the court proceedings of the above cases and provide the public with information on their course and results.