დღეს საია-მ გოირგი გოგოშიძისა და ინდიკო აბაშიძის სახელით საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა. გასაჩივრებული ნორმები ადგენს საპენსიო ასაკს სახელმწიფოს დაფუძნებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში 65 წელს მიღწეული აკადემიური პერსონალისთვის. საია-ს პოზიციით, სადავო ნორმები წარმოადგენს საკონსტიტუციო სასამართლოს N2/2/863 გადაწყვეტილების დამძლევ ნორმებს, რის გამოც არსებითი განხილვის გარეშე არაკონსტიტუციურად უნდა იქნეს ცნობილი სამართლის წინაშე თანასწორობის უფლებასთან მიმართებით[1].
საკონსტიტუციო სასამართლომ 2018 წლის 22 თებერვლის N/2/2/863 გადაწყვეტილებაში[2]არაკონსტიტუციურად სცნო ნორმები, რომელიც მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის ადმინისტრაციულ თანამდებობებზე, კერძოდ, აკადემიის პრეზიდენტისა და ვიცე-პრეზიდენტის თანამდებობებზე 70 წელს მიღწეულ პირთა არჩევას კრძალავდა. აღნიშნულ გადაწყვეტილებაში სასამართლომ დაადგინა, რომ ისეთი თანამდებობებისთვის, რომელიც მოითხოვს გონებრივ აქტივობას და არ არის დაკავშირებული ფიზიკური მოვალეობების შესრულებასთან, ასაკის მატება ინდივიდს არ ართმევს შესაძლებლობას განახორციელოს მასზე დაკისრებული მოვალეობები.
საია-ს პოზიციით, მსგავსად N863 გადაწყვეტილებისა, გასაჩივრებული ნორმები 65 წელს მიღწეული პირებისთვის ადგენს დისკრიმინაციულ საპენსიო ასაკს. აკადემიურ თანამდებობაზე საქმიანობა დაკავშირებული გონებრივ სამუშაოსთან და არ მოითხოვს მძიმე ფიზიკურ დატვირთვას. ამდენად, 65 წელს მიღწეული პირებისთვის აკადემიური თანამდებობის დაკავების აკრძალვა წარმოდგენს არარაციონალურ წესს და არაკონსტიტუციურად უნდა იქნეს ცნობილი.
ამ საქმეს საია ,,ღია საზოგადოების ფონდის“ მიერ დაფინანსებული პროექტის - ,,ხანდაზმულთა უფლებების დაცვა და ხელშეწყობა“ ფარგლებში აწარმოებს.
[1] საქართველოს კონსტიტუციის მე-11 მუხლის პირველი პუნქტი.
[2] საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2018 წლის 22 თებერვლის N2/2/863 გადაწყვეტილება საქმეზე საქართველოს მოქალაქეები - გუჩა კვარაცხელია, გივი ცინცაძე, გიორგი თავაძე, ელიზბარ ჯაველიძე და სხვები (სულ 17 მოსარჩელე) საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ.

Today, GYLA applied to the Constitutional Court on behalf of Giorgi Gogoshidze and Indiko Abashidze. The impugned norms set the retirement age for academic staff who reached the age of 65 in state-based higher education institutions. According to the GYLA’s position, the disputed norms are the prevailing norms over the Judgment of the Constitutional Court N2/2/863, which is why they should be declared unconstitutional regarding the right to equality before the law without substantive consideration.
In its Judgment N/2/2/863 of 22 February 2018, the Constitutional Court declared unconstitutional the norms that prohibited the election of persons who have reached the age of 70 to administrative positions of the National Academy of Sciences, namely to the positions of President and Vice-President of the Academy. In that Judgment, the Court found that for positions that require mental activity and are not related to the performance of physical duties, advancing age does not deprive the individual of the opportunity to perform the duties assigned to them.
According to GYLA's position, similar to Judgment N863, the impugned norms set a discriminatory retirement age for persons who reached 65 years of age. Activities in an academic position are related to mental work and do not require heavy physical exertion. Thus, a ban on holding an academic position for persons who have reached the age of 65 is an irrational rule and should be declared unconstitutional.
GYLA litigates this case within the framework of the project "Protection and Promotion of the Rights of the Elderly," funded by the Open Society Foundation.