საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (საია) უარყოფითად აფასებს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში შესატანი ცვლილებების პროექტებს და მოუწოდებს პარლამენტს, არ დაუჭიროს მხარი დაგეგმილ ცვლილებები. კერძოდ, 26 აპრილს, საქართველოს პარლამენტში დარეგისტრირდა ორი კანონპროექტი, რომლებიც დაჩქარებული წესით განიხილება. მათგან ერთი შეეხება საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე (წვრილმანი ხულიგნობა) და 173-ე (პოლიციის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობა) მუხლებში შესატან ცვლილებებს
კანონპროექტის თანახმად, საგრძნობლად მკაცრდება სანქცია ორივე მითითებულ მუხლზე, ამასთან, შემცირებულია მოსამართლის როლი - საქმის ფაქტობრივი გარემოებების გათვალისწინებით, განსაზღვროს სანქციის ზომა ან გამოიყენოს სიტყვიერი შენიშვნა.
საია მიიჩნევს, რომ სანქციების გამკაცრება იმ ვითარებაში, როდესაც ადმინისტარციულ სამართალდარღვევათა კანონმდებლობით დადგენილი საქმის განხილვის პროცედურული ნაწილი შესაბამისობაში არ არის მოყვანილი საქართველოს კონსტიტუციასა და საერთაშორისო ხელშეკრულებებით ნაკისრ ვალდებულებებთან, არის გაუმართლებელი და ზრდის ადამიანის უფლებებში არამართლზომიერი ჩარევის შესაძლებლობებს. ამასთან, სანქციის გამკაცრება იქონიებს მსუსხავ ეფექტს მშვიდობიანი შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლების რეალიზებაზე, მით უფრო იმ პირობებში, როდესაც ამ მუხლების ნორმატიული შინაარსი არაკონსტიტუციურია. გასათვალისწინებელია ისიც, რომ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის სისტემურ რეფორმაზე წლების განმავლობაში მიდის საუბარი და არსებობს მოლოდინი, რომ საქართველოს პარლამენტი უახლოეს პერიოდში დაიწყებს მსჯელობას ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კანონმდებლობის ძირეულ გადახედვაზე. შესაბამისად, ყოვლისმომცველი რეფორმის ნაცვლად, კოდექსით გათვალისწინებული რეპრესიული ნაწილის არსებითად გამკაცრა დამაზიანებლად იმოქმედებს ადამიანის უფლებებზე.
ამასთანავე, კანონპროექტის განხილვის პროცედურა ხარვეზიანია. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ კანონპროექტის დაჩქარებული წესით განხილვის შესახებ გადაწყვეტილებას იღებს პარლამენტის ბიურო კანონპროექტის ინიციატორის წერილობითი დასაბუთებული მოთხოვნის საფუძველზე[1]. ამ შემთხვევაში კი გაუგებარია კანონპროექტის დაჩქარებული წესით განხილვის საფუძველი. აღსანიშნავია, რომ დაჩქარებული წესით კანონპროექტის განხილვა ართულებს ან შეუძლებელს ხდის საზოგადოების ჩართულობას.
მეორე კანონპროექტით დაგეგმილია ცვლილებების შეტანა საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 247-ე მუხლში. კანონპროექტის თანახმად, ადმინისტრაციული დაკავების დროს დაკავებული პირი პირველი შესაძლებლობისთანავე, მაგრამ არა უგვიანეს 48 საათისა წარედგინება სასამართლოს. შემოთავაზებული კანონპროექტის მიხედვით, მართალია, ხდება საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულება, თუმცა, კანონპროექტი უგულებელყოფს საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების სამოტივაციო ნაწილს, რომლის მიხედვითაც 24 საათიანი დაკავების ვადა სრულიად საკმარისია პირის სასამართლოში წარსადგენად მიუხედავად იმისა, თუ რა დროს მოხდა მისი დაკავება. ამასთან, მნიშვნელოვანია კანონპროექტში გაიწეროს, რომ როდესაც ამოიწურება პირის დაკავების საფუძველი, დაუყოვნებლივ უნდა მოხდეს მისი გათავისუფლება. კანონპროექტში აღნიშნული ჩანაწერის არსებობა დააზღვევს კანონის ბოროტად გამოყენების ისეთ შემთხვევებს, როდესაც პირის იზოლატორში დაკავება მოხდება მას შემდეგ რაც ამოიწურება დაკავების საფუძველი იმ მოტივით, რომ ჯერ კიდევ არა არის ამოწურული დაკავების ვადა.

GYLA negatively assesses the amendments to the Code of Administrative Offenses
The Georgian Young Lawyers' Association (GYLA) negatively assesses the draft amendments to the Code of Administrative Offenses and calls on the Parliament not to support the planned changes. In particular, on April 26, two draft laws were registered in the Parliament of Georgia, which are being considered in an expedited manner. One of them concerns the amendments to Articles 166 (petty hooliganism) and 173 (non-compliance with the lawful demand of the police) of the Code of Administrative Offenses of Georgia.
According to the draft law, the sanction on both articles is significantly tightened, however, the role of the judge is reduced - to determine the measure of the sanction or to use a verbal warning, taking into account the factual circumstances of the case.
GYLA considers that the tightening of sanctions in a situation when the procedural part of the case established by the legislation on administrative violations is not in accordance with the obligations under the Constitution of Georgia and international treaties, is unjustified and increases the possibility of unlawful interference with human rights. However, the tightening of the sanction will have a detrimental (stinging) effect on the realization of peaceful assembly and freedom of expression, especially when the normative content of these articles is unconstitutional. It should also be noted that the systemic reform of the Code of Administrative Offenses has been discussed for years and there is an expectation that the Parliament of Georgia will soon begin discussing fundamental revision of the legislation on administrative offenses. Consequently, instead of a comprehensive reform, the substantial tightening of the repressive part of the Code will have a detrimental effect on human rights.
In addition, the procedure for reviewing the draft law is flawed. It is important to note that the decision to expedite consideration of a draft law is made by the Bureau of Parliament on the basis of a written substantiated request by the initiator of the draft law[1]. In this case, the grounds for expedited consideration of the draft law are unclear. It should be noted that expedited consideration of the draft law makes it difficult or impossible to involve the public.
The second draft law envisages amendments to Article 247 of the Code of Administrative Offenses of Georgia. According to the draft law, a person detained during an administrative detention will be brought to court as soon as possible, but not later than 48 hours. According to the proposed draft law, it is true that the judgment of the Constitutional Court is enforced, however, the draft law neglects the reasoning part of the judgment of the Constitutional Court, according to which the 24-hour detention period is quite sufficient to present a person in court regardless of the time of his arrest. However, it is important to write in the draft law that when the grounds for detention of a person expire, he/she should be released immediately. The existence of the record mentioned in the draft law will insure the cases of abuse of the law when a person is detained in solitary confinement after the grounds for detention expire on the grounds that the term of detention has not yet expired.