2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების შედეგებმა დაგვანახა, რომ პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების კუთხით არსებობს პრობლემები, რომლებიც გადაჭრას საჭიროებს. პრობლემური საკითხები ძირითადად უკავშირდება პარტიების დაფინანსებას სახელმწიფო ბიუჯეტიდან, კერძოდ, ბუნდოვანი და გაუმართავია სახელმწიფო დაფინანსების გამოსათვლელი ფორმულის ზოგიერთი კომპონენტი, ასევე, არსებული რეგულაციები ქმნის არასწორ სტიმულებს ისეთი საარჩევნო ბლოკების შესაქმნელად, რომელთა ძირითადი მიზანი დამატებითი სახელმწიფო დაფინანსების და სხვა დაუმსახურებელი პრივილეგიების მოპოვებაა.
საკონსტიტუციო კომისიის მუშაობისას „ქართული ოცნების” წარმომადგენლების მიერ ეს პრობლემა დასახელდა საარჩევნო ბლოკების გაუქმების ერთ-ერთ მთავარ მიზეზად.
საარჩევნო საკითხებზე მომუშავე საზოგადოებრივ ორგანიზაციებს მიგვაჩნია, რომ ქართული პოლიტიკური კონტექსტის გათვალისწინებით საარჩევნო ბლოკის ინსტიტუტი უნდა შენარჩუნდეს. აქედან გამომდინარე, მუშაობა დავიწყეთ პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების კუთხით არსებული ძირითადი ხარვეზების აღმოსაფხვრელად. რეკომენდაციებზე მუშაობისას მიზნად არ დაგვისახავს პარტიების დაფინანსების ძირეული ცვლილება, არამედ მთავარი აქცენტი გავაკეთეთ არსებულ ბუნდოვანებათა აღმოფხვრასა და ყველაზე მწვავე პრობლემების გადაჭრაზე. ვფიქრობთ, რომ მოცემული რეკომენდაციების გათვალისწინების შემთხვევაში საარჩევნო ბლოკების გაუქმების მიზეზი აღარ იარსებებს .
საარჩევნო ბლოკების არსებობას ერთი ლეგიტიმური მიზანი გააჩნია, კერძოდ, მცირე რეიტინგის პარტიებს დაეხმაროს ძალისხმევის გაერთიანებასა და საარჩევნო ბარიერის გადალახვაში. ჩვენი აზრით, საქართველოში დღეს მოქმედი რეგულაციები ამ ლეგიტიმურ მიზანთან ერთად პოლიტიკურ პარტიებს უჩენს გაუმართლებელ სტიმულებსაც, რაც დაკავშირებულია სახელმწიფოსგან დამატებითი სარგებლის მიღებასთან. ბოლო საპარლამენტო და ადგილობრივი არჩევნები ამის თვალსაჩინო მაგალითია. ჩვენ ვხედავთ, რომ იქმნება „ხელოვნური” საარჩვენო ბლოკები, რომელთა მეშვეობითაც ბლოკში შემავალი პარტიები, არჩევნებში ინდივიდუალურად მონაწილე პარტიებთან შედარებით, დაუმსახურებლად იღებენ ისეთ დამატებით სარგებელს, როგორიცაა, საბიუჯეტო დაფინანსების მისაღებად გათვალისწინებული ფორმულის კომპონენტების მანიპულირებით დამატებითი დაფინანსების მოპოვება, უფრო მეტი უფასო სარეკლამო დროის მიღება, საარჩევნო კომისიებში წარმომადგენლებისთვის მეტი დაფინანსების მიღება, საარჩევნო კომისიებში წევრების დანიშვნა და ა.შ.
მიგვაჩნია, რომ საარჩევნო ბლოკებთან დაკავშირებული პრობლემის აღმოსაფხვრელად საჭიროა არჩევნებში ინდივიდუალურად მონაწილე პარტიები და საარჩევნო ბლოკები იღებდნენ ერთნაირ სარგებელს.
- ყველა სახის საბიუჯეტო, პირდაპირ და არაპირდაპირ დაფინანსების ობიექტი ტექნიკურად უნდა გახდეს საარჩევნო სუბიექტი, ანუ ერთი საარჩევნო სუბიექტი, მიუხედავად იმისა ერთი პარტია იქნება, თუ საარჩევნო ბლოკი, მიიღებს დაფინანსების ერთ თანაბარ პორციას. არჩევნებში ინდივიდუალურად მონაწილე პარტიისთვის შინაარსობრივად არაფერი შეიცვლება, ხოლო საარჩევნო ბლოკების შემთხვევაში ცესკოში დარეგისტრირებისას ისინი წესდებაში მიუთითებენ ბლოკის წევრ პოლიტიკურ პარტიებს შორის თუ როგორ განაწილდება პირდაპირი საბიუჯეტო დაფინანსება, სსიპ-ის საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის (ფონდი) დაფინანსება, საარჩევნო კომისიებში წარმომადგენლების დაფინანსება, საარჩევნო ნომერი, საარჩევნო კომისიების წევრების დანიშვნის უფლება და უფასო სარეკლამო დრო.
- საარჩევნო სუბიექტი დაფინანსებას მიიღებს ბოლო ადგილობრივი ან/და საპარლამენტო არჩევნების შედეგების გათვალისწინებით. ე.წ. კომპონენტების შერევა დაშვებული იქნება მხოლოდ იმ შემთხვევაში თუ ორივე არჩევნებში სუბიექტმა გადალახა 3%-იანი ბარიერი. აქვე უნდა დაწესდეს დამატებითი შეზღუდვები:
ა) ფორმულის კომპონენტების შერევა საარჩევნო ბლოკს შეეძლება მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ წინა ორივე არჩევნებში ზუსტად იგივე შემადგენლობით იღებდა მონაწილეობას;
ბ) თუ პარტია ერთ არჩევნებში ბლოკის შემადგენლობაში იღებდა მონაწილეობას, ხოლო მეორეში - დამოუკიდებლად, მაშინ დაფინანსების დროს მხედველობაში მიიღება მხოლოდ უკანასკნელი არჩევნების შედეგები.
- საარჩევნო ადმინისტრაციაში წევრის დანიშვნის უფლება წარმოეშვება ბოლო საერთო არჩევნებზე საუკეთესო შედეგის მქონე შვიდ საარჩევნო სუბიექტს. თუ სუბიექტი საარჩევნო ბლოკია, დანიშვნის უფლება წარმოეშვება იმ პარტიას, რომელიც ბლოკის წესდებით იქნება განსაზღვრული.
2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებმა აჩვენა, რომ ერთ-ერთი ყველაზე პრობლემური საკითხი დაკავშირებული იყო იმასთან თუ რომელ პარტიას ეკუთვნის პარლამენტში ფრაქციის შექმნისთვის დამატებით მისაღები 300 000 ლარი. არასაკმარისი სიცხადის გამო, ცესკომ, ჩვენი აზრით, არსებული რეგულაციების არასწორი ინტერპრეტაცია მოახდინა, რის შედეგადაც პარტიამ „მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს” მიიღო 300 000 ლარი, მაშინ როდესაც პარტიამ ვერ გადალახა საჭირო 3%-იანი ზღურბლი, მიიღო ამომრჩეველთა ხმების0.78% და პარლამენტში გაიყვანა მხოლოდ ერთი მაჟორიტარი დეპუტატი. გარდა ამისა, ეს ბუნდოვანება რომც არ ყოფილიყო, მიგვაჩნია, რომ თავად ფრაქციის შექმნისთვის პარტიის დაფინანსების პრინციპიც მანკიერია. საპარლამენტო ფრაქციის შექმნა პარტიისთვის დამატებით მიღწევას არ წარმოადგენს, ის ავტომატურად უკავშირდება მის პარლამენტში შესვლას, შესაბამისად, ის არ უნდა იღებდეს ფრაქციის შექმნისთვის დამატებით დაფინანსებას. ეს დაფინანსება არ უკავშირდება ფრაქციის ხარჯების ანაზღაურებას, რადგან მისი ანაზღაურება პარლამენტის ბიუჯეტიდან ისედაც ხდება.
- „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანების შესახებ“ კანონის 30-ე მუხლის მე-4 პუნქტში ფორმულიდან გაუქმდეს H კომპონენტი და ფორმულა ჩამოყალიბდეს შემდეგნაირად: „Z=B+(M*600*12)+(L*100*12)+(V*1,5)+(W*1)”;
-ამ კომპონენტის გაუქმების სანაცვლოდ, მიგვაჩნია, რომ გაცილებით უფრო სამართლიანი და ლოგიკური იქნება, თუ იმავე მუხლის მე-6 მუხლით გათვალისწინებული საბაზო დაფინანსების გაორმაგება მოხდება 6%-ის ნაცვლად 5%-იანი ზღურბლის მიღწევის შემთხვევაში. ამჟამად დაფინანსების გაორმაგების პირობად 6%-იანი ზღურბლის გადალახვაა საჭირო. ეს რიცხვი, როგორც ჩანს, უბრალოდ მექანიკურად არის აღებული რადგან ის ორჯერ აღემატება საბაზო დაფინანსების მიღების 3%-იან ზღვარს, რაც ლოგიკას მოკლებულია. ჩვენ მიერ შემოთავაზებული 5%-იანი ზღურბლი დაკავშირებულია პარტიის მიერ პარლამენტში მოხვედრასთან და, ამავე დროს, მოახდენს ფორმულიდან „H” კომპონენტის ამოღების გარკვეულ კომპენსირებას.

Certain regulations on party finance need to be improved
The results of the parliamentary elections of 2016 have revealed problems related to funding of political parties, which need to be resolved. The problems are mainly related to the funding of political parties from the state budget – specifically, some components of the formula for calculating the amount of state funding are vague and problematic, and, also, the existing regulations create incorrect incentives for creating electoral blocs whose main goal is to obtain additional state funding and other undeserved privileges.
At the meetings of the Constitutional Commission, representatives of the Georgian Dream cited this problem as one of the main reasons for abolishing electoral blocs.
We, civil society organizations working on electoral issues, believe that – considering the Georgian political context – the institution of electoral blocs should be retained. For this reason, we started work to eradicate the main shortcomings relating to funding of political parties. While working on the recommendations, we didn’t aim to fundamentally change the system of party finance; instead, we put the main emphasis on eliminating the existing vague norms and resolving the most severe problems. We think that if the present recommendations are taken into account, the reason for the abolition of electoral blocs will no longer exist.
I. Financial and other benefits for electoral blocs
The existence of electoral blocs has one legitimate goal, specifically, to help parties with a low rating combine their efforts and overcome the electoral threshold. In our opinion, in addition to this legitimate goal, the regulations that now exist in Georgia also give political parties unjustified incentives related to receiving additional benefits from the State. The last parliamentary and local government elections are a case in point. We have witnessed the creation of “artificial” electoral blocs through which parties comprising the blocs – unlike parties that participate in elections independently – undeservedly receive additional benefits, such as obtaining additional funding by manipulating components of the formula for receiving budgetary funding, more free advertising time, more funding for representatives in election commissions, appointment of members in election commissions, etc.
We believe that in order to eliminate the problem related to electoral blocs, it is necessary to ensure that parties participating in elections independently receive the same benefits as electoral blocs.
- Recipients of all types of budgetary funding – both direct and indirect funding – should technically become electoral subjects, which means that one electoral subject, regardless of whether it is a party or an electoral bloc, should receive one equal portion of funding. This will involve no essential changes for parties participating in elections independently, while  electoral blocs will be required to indicate in the statute at the time of registration in the CEC how they distribute direct budgetary funding, the funding from LEPL Electoral Systems Development, Reforms and Training Center (foundation), and the funding for representatives in election commissions, as well as the electoral number, the right to appoint members of election commissions, and free advertising time among political parties that are members of the bloc.
• Electoral subjects should receive funding based on the results of the last parliamentary and/or local government elections. The so-called mixing of components should only be allowed if the electoral subject concerned overcame the 3% threshold in both elections. It is also necessary to establish temporary restrictions:
• a) Electoral blocs should only be allowed to mix the components of the formula if they participated in both of the last elections with exactly the same composition;
• b) If a party participated in one election as part of a bloc and in another election – independently, only the results of the latter election should be taken into account when making a decision on the funding.
• Seven electoral subjects that received the best results in the last general elections should be given the right to appoint a member in election commissions. If an electoral subject is an electoral bloc, the right to appoint a member should be given to the party determined by the bloc’s statute.
II. Funding for creating a faction
The 2016 parliamentary elections showed that one of the most problematic issues was related to which party should receive the additional funding of GEL 300,000 for creating a faction in the Parliament. In our opinion, due to insufficient clarity of the existing regulations, the CEC misinterpreted them, as a result of which the party “Industry Will Save Georgia” received GEL 300,000, whereas it had failed to overcome the necessary 3% threshold, received 0.78% of the votes, and only managed to get one majoritarian MP elected. Besides, even if the regulations were not vague, we believe that the principle of funding of parties for creating a faction is also incorrect. Creating a parliamentary faction is not an additional achievement of a party; it is automatically related to its entry into the Parliament and, accordingly, parties should not receive additional funding for creating a faction. This funding is not related to reimbursement of a faction’s expenses, because these expenses are reimbursed from the Parliament’s budget anyway.
- Component H in Paragraph 4 of Article 30 of the Law on Political Unions of Citizens should be abolished and the formula should be formulated as follows: „Z=B+(M*600*12)+(L*100*12)+(V*1,5)+(W*1)”;
- In return, for abolishing this component, we believe it will be much fairer and logical to double the amount of basic funding in the case of overcoming a 5% threshold, instead of the 6% threshold that is provided for by Paragraph 6 of the same article. Currently, electoral subjects have to overcome a 6% threshold to have the basic funding doubled. This number seems to have been selected mechanically, because it is twice as much as the 3% threshold necessary to receive basic funding, which is illogical. The 5% threshold that we propose is related to a party’s entry into the Parliament and, at the same time, it will partly compensate for the removal of component H from the formula.