საია მიესალმება ოკუპირებულ ტერიტორიაზე უკანონო პატიმრობაში მყოფი ექიმის, ვაჟა გაფრინდაშვილის გათავისუფლებას და ულოცავს მას და მის ოჯახის წევრებს. ამავდროულად, საია-ს სურს, გამოეხმაუროს ცხინვალის რეგიონში/სამხრეთ ოსეთის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე შექმნილ ჰუმანიტარულ კრიზისს და მძიმე უფლებრივ მდგომარეობას, რომელშიც ასობით ადამიანს უკვე რამდენიმე თვეა უწევთ ცხოვრება.
2019 წლის 2 სექტემბერს სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლებამ მოსაბრუნის გამშვები პუნქტი თვითნებურად ჩაკეტა. ამ აკრძალვამ, ახალგორში მცხოვრები, როგორც ქართველი, ისე ოსი მოსახლეობისათვის მძიმე ჰუმანიტარული მდგომარეობა შექმნა. ე.წ. ადმინისტრაციული საზღვრის ჩაკეტვის შედეგად, ადგილობრივი მოსახლეობა სრულ იზოლაციაში და ჰუმანიტარულ კრიზისში მოექცა, რადგან მათ არ აქვთ სათანადო სამედიცინო დახმარების, საკვების, პენსიის თუ სხვა აუცილებელი სერვისებით სარგებლობის საშუალება. ახალგორის რაიონში მცხოვრები მოსახლეობის ნაწილს საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე, ძირითადად კი, წეროვანის დევნილთა დასახლებაში აქვთ საცხოვრებელი სახლები, მცირე მეურნეობა ან/და სამუშაო ადგილები. გამშვები პუნქტის ჩაკეტვის შემდეგ მოსახლეობის ნაწილი ახალგორის რაიონში, მათი ოჯახის წევრები კი საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე დარჩნენ. ამ ფაქტმა ორივე მხარეს - როგორც ახალგორის რაიონში, ასევე, საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე მცხოვრები პირები მძიმე სოციალურ და ეკონომიკურ მდგომარეობაში ჩააყენა.
ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის ტერიტორიაზე არსებული მძიმე უფლებრივი მდგომარეობა და ჰუმანიტარული კრიზისი ნათლად წარმოაჩინა გამშვები პუნქტის თვითნებური ჩაკეტვის შემდეგ, არასათანადო სამედიცინო დახმარების გამო ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრებ პირთა გარდაცვალების ფაქტებმა. კერძოდ, 2019 წლის 28 ოქტომბერს 70 წლის მარგო მარტიაშვილი, ნოემბერში კი 49 წლის ბესიკ ობესოვი გარდაიცვალა. ორივე შემთხვევაში გარდაცვალების მიზეზი არასათანადო სამედიცინო დახმარების გაწევა იყო. უკანონო პატიმრობიდან გათავისუფლებული, ვაჟა გაფრინდაშვილის განმარტებით, ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მისი გადასვლის მიზეზიც პაციენტის მონახულება იყო.
2 დეკემბერს, სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლებამ ჩაკეტილ პუნქტთან დაკავშირებით პოზიციები მცირედით შეარბილა და გადაადგილების აკრძალვა მოხსნა დე ფაქტო მთავრობის ე.წ. 119-ე დადგენილებაში შეყვანილი იმ პენსიონერებისათვის, რომლებიც მხოლოდ ქართულ პენსიას იღებენ და ასევე, ახალგორის რაიონში მცხოვრები იმ პირებისთვის, რომლებსაც გადაუდებელი სამედიცინო დახმარება ესაჭიროებოდათ. აღსანიშნავია, რომ ეს გადაწყვეტილება მხოლოდ მოსახლეობის ძალიან მცირე ნაწილს შეეხო და ადგილობრივების უმრავლესობა კვლავ მნიშვნელოვანი ჰუმანიტარული გამოწვევების წინაშე, სრულ იზოლაციაში დარჩა.
მიუხედავად ამ გადაწყვეტილებისა, დროული და სათანადო სამედიცინო დახმარების არარსებობის გამო გარდაცვალების ფაქტი 2 დეკემბრის შემდეგაც დაფიქსირდა, კერძოდ, დეკემბერში 72 წლის შოთა დრიაევი გარდაიცვალა. აღნიშნული პირი და მისი ოჯახის წევრები საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადასვლის უფლებას ჯერ კიდევ სექტემბრიდან ითხოვდნენ. მიუხედავად დრიაევის ჯანმრთელობის მძიმე მდგომარეობისა ოკუპაციურმა რეჟიმმა მას საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადასვლის უფლება მხოლოდ 17 დეკემბერს მისცეს. დრიაევი თბილისში 17 დეკემბერსვე გარდაიცვალა.
ეს შემთხვევა თავის მხრივ ცხადყოფს, რომ დე ფაქტო ხელისუფლების შერბილებული გადაწყვეტილებით სარგებლობა პრაქტიკაში სირთულეებთან არის დაკავშირებული და ადგილობრივ მოსახლეობას ამ შეღავათებით დროულად და ეფექტიანად სარგებლობის საშუალებას ართმევს.
27 დეკემბერს, ოკუპირებული სამხრეთ ოსეთის ე.წ. პრეზიდენტ ანატოლი ბიბილოვსა და ახალგორის მოსახლეობას შორის შეხვედრა გაიმართა, რა დროსაც მოსახლეობამ გამშვები პუნქტის ჩაკეტვის შემდეგ საბაზისო უფლებებით სარგებლობის შეზღუდვის/აკრძალვის საკითხი დააყენა. შეხვედრაზე, ე.წ. პრეზიდენტმა დაადასტურა, რომ გამშვები პუნქტის ჩაკეტვა წარმოადგენდა ერთგვარი დასჯის მექანიზმს, კერძოდ, ეს იყო დე-ფაქტო ხელისუფლების პასუხი ხაშურის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჩორჩანასთან, საქართველოს ხელისუფლების მიერ პოლიციის საგუშაგოს განთავსებაზე.
ამასთან, გავრცელებული ინფორმაციით, წინასაახალწლოდ, 30 დეკემბრიდან 3 იანვრამდე პერიოდში, ე.წ. სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლების გადაწყვეტილებით, იგეგმება ოკუპირებულ სოფელ ქარზმანში მდებარე ე.წ. გამშვები პუნქტის დაკეტვა. ისედაც მძიმე სოციალური ფონის პირობებში, აღნიშნულით კიდევ უფრო დამძიმდება ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრებ პირთა მდგომარეობა.
სამხრეთ ოსეთის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე არსებული უფლებრივი, ჰუმანიტარული და სოციალური კრიზისის გათვალისწინებით, საია მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას:
- მაქსიმალურად გამოიყენოს ყველა შესაძლო პოლიტიკური, დიპლომატიური და საერთაშორისო სამართლებრივი მექანიზმები ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული მძიმე ჰუმანიტარული კრიზისის დასაძლევად და იქ მცხოვრებ პირთა უფლებრივი მდგომარეობის გაუმჯობესების მიზნით;
- გააგრძელოს მშვიდობიანი მოლაპარაკებები, მათ შორის, ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების ფორმატში, სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლებასა და რუსეთის ფედერაციასთან, როგორც ცხინვალის რეგიონზე ეფექტიანი კონტროლის განმახორციელებელ სახელმწიფოსთან, შექმნილი კრიზისის დროულად დასაძლევად;
- საერთაშორისო ორგანიზაციების, სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლების და რუსეთის წარმომადგენლებთან ერთად შეიმუშაოს ერთიანი გეგმა, რომელიც უზრუნველყოფს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე ჰუმანიტარული მიმართულებით მომუშავე ორგანიზაციათა წარმომადგენლების უსაფრთხო გადასვლას, რაც თავის მხრივ, ხელს შეუწყობს არსებული მძიმე მდგომარეობის ნაწილობრივ მოგვარებას და ასევე, უზრუნველყოფს საზღვრის უკანონო გადაკვეთის ბრალდებით, ჰუმანიტარული მიზნით გადასულ პირთა დაკავების თავიდან აცილებას;
- აღმოუჩინონ შესაბამისი სოციო-ეკონომიკური დახმარება საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე დარჩენილ იმ პირებს, რომლებიც ე.წ. გამშვები პუნქტის ჩაკეტვის გამო ვეღარ ახერხებენ ახალგორის რაიონში გადასვლას ან/და მათი ოჯახის წევრები დარჩნენ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე;
საერთაშორისო თანამეგობრობასა და საერთაშორისო ორგანიზაციებს:
- გამოიყენონ მათ ხელთ არსებული ღონისძიებები ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში არსებული მძიმე მდგომარეობის დასაძლევად და გაააქტიურონ ძალისხმევა უფლებების მასობრივი დარღვევის წინააღმდეგ საბრძოლველად;
- გააქტიურონ ძალისხმევა ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მათი წარმომადგენლობის მიერ სადამკვირვებლო საქმიანობის განსახორციელებლად და ადამიანის უფლებების მონიტორინგის მექანიზმის შესაქმნელად;
- ხელი შეუწყონ ჰუმანიტარული მიმართულებით მომუშავე ორგანიზაციების და მათი წარმომადგენლების გადასვლას ოკუპირებულ ტერიტორიაზე და ასევე, იმ პაციენტების გადმოყვანას საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე, ვისაც სათანადო სამედიცინო მკურნალობა ესაჭიროება;
- ხელი შეუწყონ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე ჰუმანიტარული მიზნებით საჭირო საკვები პროდუქტისა და მედიკამენტების შეტანას.

30 December, 201916:30
GYLA welcomes the release of Vazha Gaprindashvili, a doctor who was illegally detained on the occupied territory and congratulates him and his family members. At the same time, GYLA would like to respond to the humanitarian crisis and the grave human rights situation created in the occupied Tskhinvali region/South Ossetia, where hundreds of people have been living under these conditions for several months.
On September 2nd, 2019, the de-facto authorities of South Ossetia arbitrarily closed the Mosabruni checkpoint. This ban created a severe humanitarian situation for both Georgians and Ossetians living in Akhalgori. As a result of the closure of the so-called administrative boundary line, the local population became in complete isolation and a humanitarian crisis as they lack the possibilities of adequate medical care, food, pension or other essential services. Part of the population living in the Akhalgori district in the Georgian-controlled territory, mainly in Tserovani IDP settlement - have homes, small household farms and/or workplaces. After the checkpoint was closed, part of the population stayed in Akhalgori district and their family members remained in the Georgian-controlled territory. This fact has put the people living in both the Akhalgori district and the Georgian-controlled area in a dire social and economic condition.
After the arbitrary closure of the checkpoint the grave human rights situation and humanitarian crisis on the territory of the occupied Tskhinvali region have has been clearly revealed by the deaths of persons living on the occupied territory caused by lack of medical care. In particular, on October 28th, 2019, 70 years old Margo Martiashvili has died, and then in November, 49-year-old Besik Obesov has died as well. In both cases, the cause of death was inadequate medical care. Vazha Gaprindashvili, who was released from illegal detention, explained that the reason for his going over the occupied territory was to visit a patient.
On December 2nd, de-facto authorities of South Ossetia softened their positions on a closed checkpoint and lifted the ban on movement by the so-called de-facto government’s Resolution 119 which has a list of pensioners receiving only Georgian pensions and for those living in the Akhalgori district and are in a need of emergency medical care. It is noteworthy that this decision affected only a very small part of the population and that most of the locals remained in total isolation facing significant humanitarian challenges.
Despite this decision, death facts due to lack of timely and proper medical care were also reported after December 2nd, in particular, 72-year-old Shota Driayev died in December. The person and his family members have been requesting permission to go over to the Georgian-controlled territory since September yet. Despite Driayev's poor health condition, the occupation regime allowed him to go over to Georgia's controlled territory only on December 17th. Driayev died in Tbilisi on December 17th.
This case, in turn, demonstrates that usage of the de facto authorities' softened decision is linked to difficulties in practice and deprives the local population to utilize these benefits in a timely and effective manner.
On December 27th, a meeting was held between occupied South Ossetia’s so-called president Anatoly Bibilov and the population of Akhalgori, where residents raised the issue of restricting/prohibiting the exercise of fundamental/basic rights after the checkpoint was closed. At the meeting, the so-called president has confirmed that the closure of the checkpoint was a kind of punishment mechanism, namely that it was the de facto government's response to the placement of the police checkpoint by the Georgian authorities at the village Chorchana in the Khashuri municipality.
In addition, according to the reports, for the New Year's Eve, from December 30th to January 3rd, according to the decision of the so-called de facto authorities of South Ossetia, the so-called "checkpoint" located in the occupied village of Karzmani is planned to be closed. Given the already grave social background, by this, the situation of those living in the occupied territories will be even worse.
In light of the human rights, humanitarian and social crisis existing in the occupied territory of South Ossetia, GYLA calls on the Georgian authorities to:
- Make the best possible use of all possible political, diplomatic and international legal instruments to overcome the severe humanitarian crisis in the occupied territories with a purpose to improve the legal status of the persons living there;
- Continue peaceful negotiations, including in the format of the Geneva International Discussions, with the de facto authorities of South Ossetia and the Russian Federation, as the state exercising effective control over the Tskhinvali region, to timely overcome the crisis created;
- Work out a joint plan together with the international organizations, South Ossetian de facto authorities and Russian representatives, which would provide a safe passage for the humanitarian organizations working in the occupied area, which in turn, would help in partially solving the existing grave situation and also, would prevent further detention of persons with a charge of illegal crossing who went over with a humanitarian purpose;
- Provide relevant socio-economic assistance to the persons remaining in the Georgian-controlled territory, who due to the closure of the so-called “checkpoint” is unable to go over to Akhalgori district and/or who’s  family members remain in the occupied territory;
To the international community and international organizations:
- Use the measures at their disposal to overcome the difficult situation created in the occupied Tskhinvali region and to step up efforts to combat the mass violation of rights;
- Intensify efforts to carry out observation activities by their representatives in the occupied territories and to establish a human rights monitoring mechanism;
- Facilitate the movement of humanitarian organizations and their representatives to the occupied territory and the transfer of those patients to the Georgian controlled territory who require appropriate medical treatment;
- Promote the supply of food and medicines necessary for humanitarian purposes in the occupied territories.