08 აპრილი, 202111:03
სოციალური სამართლიანობის ცენტრი (ყოფილი EMC), მწვანე ალტერნატივა და საია, შეშფოთებას გამოვთქვამთ, რომ ნამახვანი ჰესის პროექტის განხორციელებისას ჩადენილი ფუნდამენტური კანონდარღვევების, ადამიანის უფლებების უხეში შელახვის, სახელმწიფო ინტერესების დათმობით დადებული ხელშეკრულების, გაუმჭვირვალობისა და ინსტიტუციური ჩავარდნების შესახებ ჩვენ მიერ გაჟღერებული კრიტიკის საპასუხოდ ხელისუფლება უარს ამბობს დიალოგის პროცესზე და აგრძელებს ადგილობრივების შეკრების, გარემოს დაცვის, საჯარო სივრცით სარგებლობის,  გამოხატვისთავისუფლებისა და გადაადგილების უფლებების შეზღუდვას რიონის ხეობაში. ამ უფლებაშემლახავ პრაქტიკას ბოლო პერიოდში თან ახლავს დეზინფორმაციული და მადისკრედიტირებელი შეტევები აქტივისტების, საზოგადოებრივი ორგანიზაციებისა და მეცნიერების წინააღმდეგ, რომლებიც ეწინააღმდეგებიან ნამახვანჰესის პროექტის ამ ფორმით განხორციელებას.
მთავრობის მისამართით საზოგადოებაში არსებული ლეგიტიმური, სრულიად სამართლიანი პროტესტისა და კრიტიკული შეკითხვების საპასუხოდ გადადგმული კონსტრუქციული ნაბიჯების ნაცვლად, სახეზე გვაქვს ცილისწამების კამპანია - როგორც პროექტის განმახორციელებელი კომპანია “ენკას”, ასევე სახელმწიფო კომპანია “საქართველოს ენერგეტიკის განვითარების ფონდის” მხრიდან. ამ პროცესში მთავრობა არათუ არ გვევლინება საჯარო ინტერესის დამცველად, მეტიც საჯარო კომუნიკაციაში მასღიად ანაცვლებს კომპანია, რაც შლის ზღვარს სახელმწიფოსა და კერძო კომპანიას შორის. სახელმწიფოს როლი მხოლოდ საპოლიციო ძალით და რეპრესიული ფორმით არის წარმოდგენილი, ეს კი უგულებელყოფს დემოკრატიულ პრინციპებს, ხელყოფს კანონის უზენაესობას, არღვევს ადამიანის უფლებებს, ხელს უშლის ამ პროცესების მშვიდობიან და დემოკრატიულ ფარგლებში გადაწყვეტას დაზრდის უსაფრთხოების რისკებს, როგორც რიონის ხეობის დამცველთათვის, ისე მათი უფლებადამცველი ორგანიზაციებისთვის.
ცხადად ვხედავთ სახელმწიფოსა და პროცესში ჩართული სხვა ადგილობრივი თუ ცალკეული საერთაშორისო აქტორების მხრიდან გამოყენებულ ახალ სტრატეგიას, ნამახვანი ჰესის პროექტის გარშემო არსებული მშვიდობიანი და ლეგიტიმური წინააღმდეგობა დაუკავშირონ ბრძოლას ენერგოუსაფრთხოებისა და ეროვნული ინტერესების წინააღმდეგ, გამოაცხადონ ის მართულად, ქსენოფობიურად, პერიფერიულად, მარგინალურად და პროექტის წინააღმდეგ არსებული კრიტიკა გეოპოლიტიკურ კონტექსტში განიხილონ. სახელმწიფოსა და სხვა აქტორების ამგვარი რიტორიკა ცხადად ემსახურება იმ პროტესტის დელეგიტიმაციის მცდელობას, რომელიც თავისი არსით სწორედ სახელმწიფოდა კოლექტიური ინტერესების დაცვისა და შენარჩუნებისათვის იბრძვის და მთელი ამ პერიოდის მანძილზე ააშკარავებს ეროვნული და საჯარო ინტერესის წინააღმდეგ მიმართულ შეთანხმებულ ქმედებებს მთავრობისა და კომპანიის მხრიდან.
საზოგადოებისთვის ცნობილია ის მთავარი წუხილები, რაც ნამახვანიჰესის მშენენლობის პროექტს უკავშირდება და რასაც ადგილობრივებისა და საზოგადოებრივი ორგანიზაციების მთავარი კრიტიკა ეფუძნება. ნამახვანჰესების პროექტის მომზადება, მათ შორის, პროექტის განმახორციელებელი კომპანიის შერჩევის პროცესი სრულიად გაუმჭვირვალე იყო. ასევე საზოგადოებისთვის ბოლო დრომდე არ იყო ცნობილი მთავრობასა და კომპანია “ენკას” შორის დადებული ხელშეკრულების შინაარსი, რომელიც ცხადს ხდის სახელმწიფოს მიერ ეროვნული და კოლექტიური ინტერესების დათმობას კერძო კომპანიის სასარგებლოდ.  ასევე, მთავრობის მიერ მიღებული მთავარი გადაწყვეტილებები, მაგალითად, კომპანიისთვის მიწის რესურსებზე უფლებების გადაცემა, წინსწრებით - გარემოსდაცვითი  გადაწყვეტილებისა (ნებართვის) და მშენებლობის ნებართის მიღებამდე, მოხდა.  დამატებით, ერთწელზე მეტია, რაც გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების ბათილად ცნობის მოთხოვნით, სასამართლოში ორი სარჩელია შეტანილი, თუმცა, დღემდე არც ერთი სასამართლო სხდომა არ გამართულა.
მივიჩნევთ, რომ ნამახვანჰესთან მიმართებით გამოვლენილი არაეფექტიანობა მართლმსაჯულების სისტემიდანაც ვლინდება, რომელიც ვერ უზრუნველყოფს სასამართლოს გზით მშენებლობის შეჩერებას, დავის საბოლოო გადაწყვეტამდე. ამასთან, ხელისუფლების რიტორიკა,  კაშხლის მშენებლობის სამუშაოების შეჩერების თაობაზე, ემსახურება საზოგადოების შეცდომაში შეყვანას, რამდენადაც კაშხლის მშენებლობაზე ამ დრომდე არ არსებობოს ნებართვა, რაც ისედაც გამორიცხავდა კაშხლის მშენებლობის დაწყებას. ფაქტობრივად, ხელისუფლებამ საპოლიციო ძალით აღადგინა ის სამუშაოებირის შეჩერებაც ხეობის მოსახლეობის ერთ-ერთ მოთხოვნას წარმოადგენდა. ამასთან, ხელისუფლების მცდელობებს შექმნას ილუზორული დისკუსიის ფორმატები (“უკეთესი ნამახვანისთვის”) ნამახვაჰესის ირგვლივ,  მხოლოდ კაშხლის უსაფთხოების საკითხამდე დაჰყავს არსებული კრიტიკა და დღის წესრიგიდან სრულად რიყავს პროექტის ირგვლივს არსებულ სხვა ფუნდამენტური მნიშვნელობის კრიტიკას.
შექმნილი ვითარებიდან გამომდინარე, გვსურს კიდევ ერთხელ ხაზი გავუსვათ ფართე საზოგადოების, საზოგადოებრივი ჯგუფების, დამოუკიდებელი ინსტიტუციების,  ექსპერტული თუ სამეცნიერო წრეების, ასევე პარტნიორი ქვეყნების წარმომადგენლების მტკიცე და განუხრელი მხარდაჭერის მნიშვნელობას საქართველოში დემოკრატიის, კანონის უზენაესობისა და ადამიანის უფლებების დაცვის მიზნით. ასევე, მნიშვნელოვნად მივიჩნევთ, საქართველოს მთავრობამ ცხადად აღიაროს ნამახვანჰესის პროექტის მიმართ არსებული შეკითხვების ლეგიტიმურობა, კრიტიკის სიმწვავიდან გამომდინარე უარი თქვას პროექტის მშენებლობისთვის გამოყენებულ ძალისმიერ მეთოდებზე და დაუყოვნებლივ დააბრუნოს დღის წესრიგში მის მიერ გაცემული დაპირება პროცესის დემოკრატიული და სამართლიანი გზებით გადაწყვეტის თაობაზე. ამასთან, განსაკუთრებულად მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია, საერთაშორისო აქტორების მხრიდან გაძლიერდეს ზედამხედველობა ნამახვანჰესის საკითხის სამართლიანი დაეფექტიანი  გადაწყვეტისთვის, რაც დაეფუძნება ადამიანის უფლებების, საზოგადოებრივი მონაწილეობისა და დემოკრატიული პრინციპების აღიარებას.

We, the Social Justice Center (formerly EMC), Green Alternative, and Georgian Young Lawyer’s Association (GYLA), are deeply concerned over the fact that in response to our criticism, regarding fundamental violations committed during the implementation of the Namakhvani HPP project, gross human rights abuses, the concluded agreement essentially compromising state interests, non-transparency and institutional failures, the government refuses to engage in the dialogue and continues the infringement of human right to assemble, to protect the environment, to use public space, as well as the right to freedom of expression and free movement in the Rioni Valley. Human rights infringements, in the recent period, are accompanied by disinformation campaigns and discrediting attacks on activists, civil society organizations, and experts who oppose the Namakhvani projectimplementation in this form.
Instead of taking constructive steps in response to the legitimate, completely fair, and objective protests and answering critical questions towards the government, we are facing a smear campaign by both the project implementing company Enka and the state-owned Georgian Energy Development Fund (GEDF). In this process, the government not only fails to act in defense of the public interest but its public communication is openly being complemented by the company’s PR, which blurs the line between the state and a private entity. The role of the state is represented only through the police force and repression, which neglects democratic principles, infringesthe rule of law, violates human rights, hinders the peaceful and democratic resolution of these processes, and increases security risks for Rioni Valley defenders as well as the organizations protecting their rights.
We have identified a new strategy that is being used by the state, and other local or individual international actors involved in the process, to create an unfair connection between the peaceful and legitimate opposition to the Namakhvani HPP project and the fight against energy security and national interests of Georgia, with the aim to declare this healthy process as managed, xenophobic, peripheral, marginal, and to frame the project related criticism in a geopolitical context. Such rhetoric of the state and of the other actors serves to delegitimize the protest, which in its very essence fights for the protection and preservation of state and collective interests and throughout this period exposes joint actions against the national and public interest by the government and the company.
The public is well aware of the main concerns related to the Namakhvani HPP construction project, which serve as the basis for criticism of local residents and civil society organizations. The preparation of the Namakhvane HPP project, including the selection process of the project implementing company, was completely non-transparent. Also, until recently, the public was not aware of the content of the agreement between the government and the company "Enka", which makes it clear that the state is giving up national and public interests in favor of a private company. Also, key decisions made by the government, such as the transfer of land rights to the company, were made in advance - before the environmental impact assessment decision (permit) and the construction permit were obtained. In addition, more than a year has passed since two lawsuits were filed in court seeking the annulment of the said environmental impact assessment decision, however, the court hearings have not been held to date.
We believe that inefficiency in the case of Namakhvani is also evident from the perspective of the justice system, which is unable to ensure that construction is suspended by the court until the legal dispute is fully resolved. In addition, the government's rhetoric about suspending the construction of the dam serves to mislead the public, as there is no permit for the construction of the dam, which already precludes the start of construction of the HPP. In effect, the government made sure the construction process would be resumed using the police force, while it was one of the most important demnads of the Rioni Valley defenders that the construction works were halted. At the same time, the government's attempts to create illusory discussion formats ("For Better Namakhvani") reduce criticism of Namakhvani HPP only to the issue of dam safety and completely remove from the agenda otherfundamentally critical issues around the project.
Given the current situation, we would like to emphasize, once again, the importance of the strong and unwavering support of the general public, community groups, independent institutions, experts, and scholarly circles, as well as the representatives of partner countries for democracy, the rule of law and human rights in Georgia. We also consider it important that the Government of Georgia acknowledges the legitimacy of the questions regarding the Namakhvani project, rejects the use of violent methods to ensure the initiation of the project, and immediately returns to the agenda it promised to resolve the process democratically and objectively. At the same time, we consider it particularly important to strengthen the oversight of international actors for a fair and effective resolution of the Namakhvani issue, based on the recognition of human rights, public participation, and democratic principles.