2015 წლის 30 მაისს 8 არასამთავრობო ორგანიზაციისა და 14 პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენლებმა პრეზიდენტის ინიციატივით გამართულ კონფერენციაზე ქვეყნის საარჩევნო სისტემის რეფორმების საკითხზე დოკუმენტი გააფორმეს.
აღნიშნულ დოკუმენტში ასახულია ერთიანი ხედვა, რომელიც მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემის, პროპორციული საარჩევნო სისტემით შეცვლას გულისხმობს.
ხელმომწერი არასამთავრობო ორგანიზაციები და პოლიტიკური ძალები ამ წინადადებით ქვეყნის კანონმდებლებს მიმართავენ:
"საქართველოში დემოკრატიული კონკურენტუნარიანი და თანაბარი საარჩევნო გარემოს უზრუნველსაყოფად გადაუდებელ აუცილებლობას წარმოადგენს მოქმედი საარჩევნო სისტემის შეცვლა. არსებული საარჩევნო სისტემა ვერ უზრუნველყოფს ამომრჩეველთა ხმების პროპორციულად ასახვას მანდატებში, დიდია დაკარგული ხმების რაოდენობა, არ არის დაცული ერთი ხმის თანაბრობის პრინციპი.
სწორედ ხსენებული ნაკლოვანებების აღმოფხვრას ითვალისწინებს საერთაშორისო ორგანიზაციების არაერთი რეკომენდაცია.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, საჭიროა პარლამენტის წევრთა ინიციატივით, დაუყოვნებლივ დაიწყოს საკონსტიტუციო ცვლილებების განხორციელება. გთავაზობთ საქართველოს კონსტიტუციის 49-ე მუხლის 1 პუნქტის ახალი რედაქციის პროექტს:
"საქართველოს კონსტიტუციის მე-4 მუხლით გათვალისწინებული პირობების შექმნამდე პარლამენტი შედგება საყოველთაო, თანასწორი და პირდაპირი საარჩევნო უფლების საფუძველზე ფარული კენჭისყრით 4 წლის ვადით, ერთიანი პროპორციული სისტემით არჩეული 75 და სამხარეო პროპორციული სისტემით არჩეული 75 დეპუტატისგან".
კიდევ ერთხელ გვსურს ხაზგასმით აღვნიშნოთ, რომ საკონსტიტუციო ცვლილების პროექტი დაუყოვნებლივ უნდა იქნეს ინიცირებული, რათა 2016 წელს მორიგი საპარლამენტო არჩევნების ჩატარებამდე გონივრული ვადით ადრე შეიცვალოს კონსტიტუციის შესაბამისი ნორმა.
იმედი გვაქვს, წინამდებარე მიმართვის ტექსტში წარმოდგენილი კონსესუსი, რომელიც განსხვავებული შეხედულებების მქონე საზოგადოებრივ პოლიტიკურ ჯგუფებს აერთიანებს, თქვენი მხარდაჭერითა და საერთო ძალისხმევით აისახება საქართველოს დემოკრატიული განვითარებისთვის აუცილებელ საკანონმდებლო ცვლილებებში''.

On 30 May 2015, at the conference organized by the President’s administration, participants signed the document on the issue of electoral reform. The agreement was made between 8 NGOs and 14 political parties, which includes parliamentary and non-parliamentary opposition, whose representatives signed the appeal.
To the Members of the Georgian Parliament
Dear Members of the Parliament,
Representatives of the civil society and political parties address you with this joint appeal:
To secure a democratic, competitive and equal election environment, it is critical for Georgia to amend its current electoral system. This process requires legislative, including constitutional, changes. The existing electoral system cannot ensure for votes to be proportionally reflected in the mandates, the number of missing votes is large and the “one man one vote” principle is not protected.
A number of recommendations made by international organizations are aimed at addressing these exact shortcomings.
Consequently, it is essential that Members of Parliament immediately initiate the enactment of constitutional amendments. Hereby, we urge that paragraph 1 of Article 49 of the Georgian Constitution is changed to as follows:
“Before the conditions provided for in Article 4 of the Constitution are established, Parliament shall consist of 75 MPs elected through the universal, equal and direct suffrage by secret ballot for a term of 4 years and 75 MPs elected through the regional proportional system.”
We would like to emphasize once again that the draft constitutional amendments must be initiated immediately so as to have the Constitutional norm amended in a reasonable time prior to the next parliamentary elections in 2016.
We hope that the consensus expressed in the present appeal, which was jointly agreed on by different social and political groups sharing different viewpoints, will find your support and be reflected in the legislative changes that are so vital for the democratic development of the country.