მიმართვა საარჩევნო პროცესებში ჩართულ მხარეებს
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდის მონიტორინგი 1 აგვისტოს დაიწყო. საია წინასაარჩევნო პროცესებს ცენტრალური და 8 რეგიონული ოფისის[1] მეშვეობით თბილისში, აჭარაში, გურიაში, სამეგრელო-ზემო სვანეთში, იმერეთში, რაჭა-ლეჩხუმში, სამცხე-ჯავახეთში, შიდა ქართლში, ქვემო ქართლში, მცხეთა-მთიანეთსა და კახეთში აკვირდება.
სამართლიანი და თავისუფალი არჩევნების ჩატარების ხელშეწყობის მიზნით, ორგანიზაცია დაფუძნების დღიდან აქტიურად არის ჩართული საკანონმდებლო, აღმასრულებელი და ადგილობრივი ხელისუფლების ორგანოების არჩევნების მონიტორინგის პროცესში. სადამკვირვებლო მისია მოიცავს როგორც წინასაარჩევნო პროცესების, ისე − კენჭისყრის დღისა და კენჭისყრის შემდგომი პროცედურების მონიტორინგს. დაკვირვების პროცესში გამოვლენილი დარღვევები ასახული იქნება საიას მიერ მომზადებულ ერთიან ანგარიშში, რომელიც წარედგინება ადგილობრივ და საერთაშორისო საზოგადოებას.
ასოციაციას სწამს რა სამართლიანი და თავისუფალი არჩევნების პრინციპების უზენაესობის, თავის საქმიანობაში მუდმივად იცავს სრულ ნეიტრალიტეტს პოლიტიკური პროცესების მიმართ. წლების განმავლობაში, საიამ თავისი საქმიანობით დაამტკიცა კანონის უზენაესობისა და სამართლებრივი სახელმწიფოს პრინციპების ერთგულება და სწრაფვა სამართლიანი საარჩევნო გარემოს შესაქმნელად.
წინასაარჩევნო პერიოდში მომხდარი კანონდარღვევების დროული გამოვლენისა და მათზე სამართლებრივი რეაგირების მიზნით, გვსურს შემოგთავაზოთ ურთიერთთანამშრომლობა, რათა შესაბამისი რეაგირების გარეშე არ დარჩეს შესაძლო კანონდარღვევის ფაქტები. სწორედ ამიტომ, მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია ინფორმაციის ურთიერთგაცვლა. დროული და დადასტურებული ინფორმაციის არსებობის შემთხვევაში, საიას ექნება შესაძლებლობა, შესაბამისი სამართლებრივი შეფასება მისცეს საკითხს და კვალიფიციური კონსულტაცია გაუწიოს ნებისმიერ მსურველს.
მიგვაჩნია, რომ ამგვარი თანამშრომლობა ხელს შეუწყობს საარჩევნო გარემოს დემოკრატიულობისა და სამართლიანობის ხარისხის გაუმჯობესებას, რაც ყველა იმ სუბიექტის ინტერესში შედის, ვისაც საქართველოში  თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნების ჩატარება სურს.
არჩევნებში ჩართულ მხარეებთან თანამშრომლობისა და ინფორმაციის გაცვლის მიზნით, მიმდინარე თვის განმავლობაში საია ქსელურ შეხვედრებს მართავს და გიწვევთ დასასწრებად: თბილისში, ბათუმში, ზუგდიდში, ოზურგეთში, ქუთაისში, გორში, ახალციხეში, რუსთავში, დუშეთსა და თელავში.

APPEAL TO THE PARTIES INVOLVED IN THE ELECTORAL PROCESS
Georgian Young Lawyers' Association started monitoring of the pre-election period of the presidential election on August 1. GYLA monitors the pre-election processes in Tbilisi, Adjara, Guria, Samegrelo-Zemo Svaneti, Imereti, Racha-Lechkhumi, Samtskhe-Javakheti, Shida Kartli, Kvemo Qartli, Mtskheta-Mtianeti and Kakheti with the help of its central and eight regional offices.
With the view to facilitating fair and free elections, the organization has been actively involved in the monitoring process of legislative, executive and local government elections since the day of its establishment. The observation mission includes monitoring of pre-election processes, as well as polling day and post-election procedures. Any violations identified during the monitoring will be reflected in a report prepared by GYLA to be presented to local and international society.
As the Association believes in the supremacy of the principles of fair and free elections, its activities are constantly directed to adhere to the neutrality of political processes. Over the years, GYLA has proved its commitment to the principles of the rule of law and the legal state and aspiration to develop a fair election environment.
For the purpose of ensuring timely identification and legal response to any violations during the pre-election period, we are offering you to cooperate in order not to leave any potential violations of the law without a proper response. Therefore, we deem exchanging of information important. In the event of having timely and confirmed information, GYLA will have the opportunity to give relevant legal assessment and provide qualified consultation to every person.
We believe that the cooperation will improve the democracy and fairness of the electoral environment, which falls within the interests of all subjects who wish to see free and fair elections in Georgia.
In order to cooperate with parties involved in the elections and exchange information, in the current month, GYLA is holding network meetings and inviting you to attend them: in Tbilisi, Batumi, Zugdidi, Ozurgeti, Kutaisi, Gori, Akhaltsikhe, Rustavi, Dusheti and Telavi.