“კოალიცია თანაწორობისთვის’’ ეხმიანება სამოქალაქო განვითარების სააგენტოს (CiDA) აღმასრულებელი დირექტრის, ზვიად დევდარიანის, მიერ განხორციელებულ სავარაუდო სექსუალური შევიწროებისა და გენდერული ძალადობის სხვა ფორმებს, რომლებიც გამოვლინდა სოციალური ქსელის, მედიისა და კოალიციის წევრი ორგანიზაციების დაზარალებულებთან შეხვედრის მეშვეობით.[1] კოალიციას სურს მტკიცე და განუხრელი მხარდაჭერა და სოლიდარობა გამოუცხადოს სექსუალური შევიწროების ყველა მსხვერპლ ქალს და მოუწოდოს მათ სამართლებრივი საშუალებების გამოყენებისკენ. კოალიციას მიაჩნია, რომ სექსუალური შევიწროების ფაქტების გამოაშკარავება და მათზე სამართლებრივი რეაგირება მნიშვნელოვანია ქალთა დისკრიმინაციის ამ ერთ-ერთ ყველაზე გავრცელებულ და დაფარულ ფორმასთან საბრძოლველად.
სექსუალური შევიწროება არის „სექსუალური ხასიათის ნებისმიერი არასასურველი სიტყვიერი, არასიტყვიერი ან ფიზიკური ქცევა, რომელიც მიზნად ისახავს ან იწვევს პირის ღირსების შელახვას ან მისთვის დამამცირებელი, მტრული ან შეურაცხმყოფელი გარემოს შექმნას.’’[2] კოალიციის წევრი ორგანიზაციების მიერ მოპოვებული და მედიაში გავრცელებული ინფორმაციის ანალიზი აჩვენებს შევიწროების არა ერთეულ, განცალკევებულ ფაქტებს, არამედ სხვადასხვა ქალის მიმართ სხვადასხვა დროს და სხვადასხვა ინტენსივობით განხორციელებულ სავარუდო შევიწროებასა და ფსიქოლოგიურ ძალადობას. ქმედებები როგორც წესი, ხორციელდებოდა სოციალური ქსელით ან/და პირად რეალურ სივრცეებში, ასევე სამსახურებრივი მდგომარეობისა და ძალაუფლების გამოყენებით (მათ შორის, თანამშრომლის მიმართ). ზოგიერთ შემთვევაში მსხვერპლები უთითებენ არასასურველი ინტიმური და ფიზიკური შეხების ფაქტებს. მთლიანობაში მსგავსმა მოპყრობამ მსხვერპლს ქალებს სექსუალური ხასიათის შეურაცხმყოფელი და ღირსების შემლახავი გარემო შეუქმნა და ზოგიერთ მათგანში ტანჯვისა და დაუცველობის შეგრძნება გააჩინა.
სექსუალური შევიწროება არის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი სოციალური მექანიზმი, რომელიც ემსახურება ქალების დაქვემდებარებული მდგომარეობის შენარჩუნებას, ლახავს მათ ღირსებას, ხელს უშლის მათი პოტენციალის სრულ განვითარებას, შრომითი ურთიერთობების დაწყებასა და შენარჩუნებას. სამუშაო ადგილზე ქალთა სექსუალური შევიწროება განსაკუთრებით პრობლემურია, ვინაიდან ქალები, არსებული გენდერული და სამსახურებრივი იერარქიების გამო, ორმაგი ზეწოლის ქვეშ შეიძლება მოექცნენ. ვინაიდან სექსუალური შევიწროების ჩამდენთათვის კანონმდებლობა სანქციას არ ითვალისწინებს, შევიწროებაზე საუბარი მსხვერპლებისთვის უკავშირდება სტიგმასა და ხშირ შემთხვევაში ხდება თავად მსხვერპლების დადანაშაულება, ამგვარი ქმედებები სამართლებრივი რეაგირების გარეშე რჩება და ქალები ამჯობინებენ არ ისაუბრონ შევიწროების ფაქტებზე.
სექსუალური შევიწროების ფაქტის შეფასება უმეტესწილად ხდება მამაკაცის აღქმისა და სტანდარტების ტესტის გათვალისწინებით. შედეგად იგი ხშირ შემთხვევაში მიიჩნევა ქალთა და მამაკაცთა ურთიერთობის მისაღებ ფორმად, რაც ახდენს ქალის მიერ განცდილი ფსიქოლოგიური ზიანის გაუფასურებას. აღნიშნული მიდგომის გამყარება სახელმწიფოს კანონმდებლობითა და პრაქტიკით წარმოადგენს ქალის დისკრიმინაციის ფორმას.[3]
ამასთანავე, ვეხმაურებით ისტორიების გასაჯაროების შედეგად სავარაუდო მოძალადის პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის შესაძლო დარღვევის საკითხს. აღვნიშნავთ, რომ გაეროს ქალთა დისკრიმინაციის აღმოფხვრის კომიტეტის თანახმად, გენდერული ძალადობის შემთხვევაში, სავარაუდო მოძალადის პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის და სხვა უფლებების დაცვის ინტერესი ვერ გადაწონის ქალის ფიზიკური და ფსიქოლოგიური ხელშეუხებლობის უფლებას.[4]არსებითია, რომ ქალთა მიმართ ძალადობის სენსიტიურ შემთხვევებზე საუბრის დროს ყველა ზომა იქნეს მიღებული, რათა არ მოხდეს მსხვერპლ ქალთა ხელახალი ვიქტიმიზაცია სავარაუდო მოძალადეს უფლებების დაცვის კონტექსტში.
კოალიცია მიმართავს სახალხო დამცველს, მსხვერპლთა კონფიდენციალობის დაცვით, შეისწავლოს სავარაუდო სექსუალური შევიწროების ყველა შემთხვევა ანტიდისკრიმინაციული მექანიზმის ფარგლებში.
კოალიცია კიდევ ერთხელ მიმართავს საქართველოს პარლამენტს, რათა ევროკავშირის დირექტივებისა და ქალთა მიმართ ძალადობის და ოჯახში ძალადობის შესახებ ევროპის საბჭოს კონვენციის თანახმად (სტამბოლის კონვენცია), სექსუალური შევიწროება კანონმდებლობით აღიაროს დისკრიმინაციის ფორმად, რაც შექმნის სასამართლოსთვის მიმართვის მკაფიო შესაძლებლობას.
კოალიციაში შემავალი ორგანიზაციები მზად არიან სამართლებრივი დახმარება გაუწიონ ყველა ქალს, რომელმაც სექსუალური შევიწროება განიცადა.
კოალიცია თანასწორობისთვის
„კოალიცია თანასწორობისთვის“ არაფორმალური გაერთიანებაა, რომელიც 2014 წელს ფონდ „ღია საზოგადოება - საქართველოს“ ხელშეწყობით შეიქმნა და რვა არასამთავრობო ორგანიზაციას აერთიანებს.
კოალიციის წევრები არიან: ფონდი „ღია საზოგადოება - საქართველო“, „ადამიანის უფლებათა სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრი (EMC), “კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“, კავშირი „საფარი“, „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია“, “ქალთა ინიციატივების მხარდამჭერი ჯგუფი (WISG), “პარტნიორობა ადამიანის უფლებებისთვის (PHR)” და „იდენტობა“.

The Coalition for Equality issues this statement in response to sexual harassment and other forms of gender-based violence allegedly committed by the Executive Director of the Civil Development Agency (CiDA) Zviad Devdariani, which were disclosed through the social network, media and the meetings of members of the Coalition with the victims.[1] The Coalition would like to express their firm and unwavering support and solidarity to the victims of sexual harassment and urge them to seek legal remedies. The Coalition believes that uncovering the facts of sexual harassment and taking legal actions in response to these acts is vital for combating one of the most widespread and covert forms of discrimination against women.
Sexual harassment is defined as “any unwanted verbal, non-verbal or physical conduct of sexual nature with the purpose or effect of violating the dignity of a person or creating an intimidating, hostile or offensive environment.” [2] Analysis of the information obtained by the members of the Coalition and facts reported by the media illustrate the possible harassment and psychological violence perpetrated against a number of women at different times and with varying intensity, as opposed to several isolated incidents. These actions usually occurred on a social media site and/or during in-person interactions, as well as by abuse of his power and his status as the employer (committed including against CiDA employees). In some cases victims allege unwanted intimate and physical interaction. Overall, such treatment created sexually abusive and insulting environment for the female victims, causing the feeling of suffering and vulnerability in some of them.
Sexual harassment is one of the major social mechanism for maintaining the subordinate position of women, violating women’s dignity and hindering the full development of their potential, and preventing them from entering into and maintaining the labor relations. Sexual harassment against women at workplace is particularly concerning, because women are subjected to double pressure due to the existing gender and work-related hierarchies. As the law does not prescribe any penalty for perpetrators of sexual harassment and if they speak out, victims risk being stigmatized and blamed for the actions of the perpetrator - such actions are frequently left without any legal response and women are reluctant to speak out about the incidents of harassment.
Often the acts of sexual harassment are assessed based on the test of men’s perception (reasonable man) and standards. As a result, it is often viewed as an acceptable form of interaction between women and men, which devalues the psychological distress that women suffer as a result of harassment. Perpetuation of such approach by the state’s legislation and practice amounts to a form of discrimination against women.[3]
We would also like to address the possible interference in the alleged perpetrator’s right to privacy by making the harassment stories public. According to the UN Committee on the Elimination of Discrimination against Women, in cases of gender-based violence, the protection of the alleged perpetrator’s rights, including the right to privacy, cannot supersede victims’ right to physical and mental integrity.[4] When dealing with sensitive cases of violence against women, it is essential that all measures are taken to avoid secondary victimization of women victims in the context of protecting the rights of the alleged perpetrator.
The Coalition urges the Public Defender to examine all the alleged incidents of sexual harassment within the anti-discrimination mechanism and safeguard the victims’ confidentiality in the process.
The Coalition once again urges the Parliament of Georgia to recognize sexual harassment as a form of discrimination under the legislation, in compliance with the EU directives and the Council of Europe Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence (Istanbul Convention). This will create clear opportunities for victims to seek legal remedies through the court.
Members of the Coalition express their willingness to provide legal assistance to all the women who suffered sexual harassment.
Coalition for Equality
The Coalition for Equality is an informal alliance of eight nongovernmental organizations established in 2014 with support of the Open Society – Georgia Foundation.
The Coalition brings together the following nongovernmental organizations: Open Society – Georgia Foundation, Human Rights Education and Monitoring Center (EMC), Article 42 of the Constitution, Sapari Union, Georgian Young Lawyers’ Association, Women’s Initiatives Support Group, Partnership for Human Rights and Identoba.