2023 წლის 14 მარტს გამოქვეყნდა ვენეციის კომისიის მოსაზრება „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში დაგეგმილ ცვლილებებთან დაკავშირებით.[1]მმართველი პარტიის განმარტებით, დაინიციირებული ცვლილებები მიზნად ისახავდა ევროკომისიის მიერ 12 პუნქტიანი რეკომენდაციების მართლმსაჯულების ნაწილის შესრულებას.[2]ვენეციის კომისიამ სისტემურად შეაფასა ის გამოწვევები რომლის წინაშეც სასამართლო დგას. კომისია მიუთითებს, რომ ცვლილებების პროექტი არ არის ყოვლისმომცველი, იგი არც იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს საფუძვლიან რეფორმას ითვალისწინებს და არც ვენეციის კომისიის წინა რეკომენდაციებს.[3]
დასკვნაში კომისია კვლავ ხაზს უსვამს იმას, რომ საბჭოს მიმართ კორპორატივიზმისა და პირადი ინტერესების შესახებ მუდმივი და ფართოდ გავრცელებული ბრალდებები აზიანებს სასამართლოს მიმართ საზოგადოების ნდობას და ისინი ხელისუფლებამ სერიოზულად უნდა აღიქვას.[4]დოკუმენტში მითითებულია, რომ დაუშვებელია კორპორატივიზმი, რომელიც მოსამართლეთა ერთი ჯგუფის ინტერესებს წაახალისებს მოსამართლეთა სხვა ჯგუფების საზიანოდ.[5]საზოგადოების ნდობა მართლმსაჯულების სისტემის მიმართ დაზიანდება, თუ საბჭო აღიქმება ორგანოდ, რომელიც მოქმედებს საკუთარი ინტერესების და კრონიზმის საფუძველზე.[6]
კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის წლებია საუბრობს სასამართლო სისტემაში ძალაუფლების კონცენტრაციის მზარდი ტენდენციისა და სისტემის ფუნდამენტური რეფორმების აუცილებლობაზე. კრიტიკისას მთავარი აქცენტი სწორედ იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში არსებულ კორპორატივიზმისა და კლანურობის მანკიერ პრაქტიკაზე კეთდება. ამის საპირისპიროდ, დაინიციირებული ცვლილებები კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ მმართველ პოლიტიკურ გუნდს არ აქვს სასამართლოს რეალური რეფორმის მზაობა და კვლავაც ფასადური ცვლილებების გატარებას ისახავს მიზნად.
მისასალმებელია, რომ ვენეციის კომისია იზიარებს სამოქალაქო სექტორის მიერ იდენტიფიცირებულ ძირითად გამოწვევებს. კერძოდ, ის აღნიშნავს რომ, ორი სხვადასხვა ჯგუფის მიერ დაკომპლექტებულ ორგანოში გადაწყვეტილების მიღების ბერკეტი მხოლოდ ერთი ჯგუფის ხელში არ უნდა იყოს,[7] ვინაიდან პლურალიზმის იდეა გულისხმობს არა მხოლოდ არამოსამართლე წევრების ყოფნას საბჭოში, არამედ იმას, რომ არამოსამართლე წევრებს მნიშვნელოვანი როლი ჰქონდეთ საბჭოს გადაწყვეტილების მიღების პროცესში. შესაბამისად, აუცილებელია იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს არა მხოლოდ სრული შემადგენლობით დაკომპლექტება, არამედ არამოსამართლე წევრთა ეფექტური მონაწილეობის გარანტიების შექმნა საბჭოში.[8] გარდა ამისა, კომისია აღნიშნავს, რომ პარლამენტმა უნდა გადახედოს საბჭოში გადაწყვეტილების მიღების წესს და უზრუნველყოს დაბალანსებული სისტემა არამოსამართლე და მოსამართლე წევრებს შორის.[9]
ვენეციის კომისია დასკვნაში, აგრეთვე, კრიტიკულად აფასებს ისეთ საკითხებს, როგორიცაა: უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების კვალიფიკაცია; უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატების ნომინირება; მოსამართლეთა მივლინება; დისციპლინური პასუხისმგებლობის საფუძვლები; დისციპლინური სამართალწარმოების დაწყების პროცედურები და სხვა.
სამწუხაროა, რომ მმართველი პარტიის დაინიციირებული ცვლილებები და შემოთავაზებული ხედვა მთლიანად უგულებელყოფს მართლმსაჯულების სისტემაში არსებულ უმთავრეს პრობლემებს, ძალაუფლების კონცენტრაციას და არაფორმალურ, კლანურ გავლენებს. მეტიც, დოკუმენტში წინასწარ, ყოველგვარი არგუმენტაციის გარეშეა არაკონსტიტუციურად მიჩნეული ის მექანიზმები, (მაგალითად, ორმაგი 2/3 მესამედის პრინციპი, თავმჯდომარეების შესაბამისი სასამართლოს მოსამართლეების მიერ არჩევა), რომლითაც იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს საქმიანობა მეტად ინკლუზიური გახდებოდა და მასში თავმოყრილი ძალაუფლება განაწილდებოდა სასამართლო სისტემის სხვა რგოლებზე.
დღემდე არ არის საბჭოში დანიშნული 5 არამოსამართლე წევრი, რაც კიდევ უფრო ამცირებს აღნიშნული ორგანოს საქმიანობაზე გარე-კონტროლისა თუ გამჭვირვალობის შესაძლებლობას. კრიტიკულად მნიშვნელოვანია არამოსამართლე წევრებად დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი კანდიდატების დანიშვნა, რომელიც ორმაგი 2/3 ით გადაწყვეტილების მიღების წესთან ერთად, სასიკეთოდ შეცვლიდა საბჭოში არსებულ ძალთა ბალანს. ფუნდამენტური ცვლილებების საჭიროება განსაკუთრებით კრიტიკულია ევროპული ინტეგრაციის მიმდინარე, უმნიშვნელოვანესი პროცესების გათვალისწინებით, რამდენადაც მართლმსაჯულების რეფორმა ამ პროცესის წარმატების ერთ-ერთი ფუნდამენტური წინაპირობაა.
მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს, აღიაროს სასამართლოში არსებული პრობლემები და ვენეციის კომისიის რეკომენდაციების გათვალისწინებით, დროულად დაიწყოს სასამართლო სისტემის ფუნდამენტური რეფორმა, რაც რეალურად მოემსახურება ევროკომისიის 12 პუნქტიანი გეგმის შესრულებას.
[1] CDL-AD(2023)006-e, Georgia - Follow-up Opinion to four previous opinions concerning the Organic Law on Common Courts, (Venice, 10-11 March 2023), https://cutt.ly/x4xO9NR, განახლებულია:21.03.2023.
[2] ანრი ოხანაშვილმა საერთო სასამართლოების შესახებ კანონში შესატან ცვლილებებთან დაკავშირებით ბრიფინგი გამართა, 2022 წლის 04 ნოემბერი, ხელმისაწვდომია: https://cutt.ly/Y4xOOtz, განახლებულია:21.03.2023.

On March 14, 2023, the Venice Commission published its opinion[1] on draft amemdments to the Organic Law of Georgia "On Common Courts." According to the ruling party, the initiated changes aim at fulfilling the European Commission’s recommendations related to the judiciary.[2] The Venice Commission systemetically assesses the challenges facing the judiciary. The Commission points out that the proposed amendments are not comprehensive, do not involve the fundamental reform of the High Council of Justice, and do not consider the Venice Commission’s earlier recommendations.[3]
In its conclusion, the Commission reiterates that persistent and widespread allegations of corporatism and vested interests made against the Council undermine public trust in the judiciary and must be taken seriously by the authorities.[4] The document states that corporatism, which promotes the interests of one group of judges to the detriment of other judges, is impermissible.[5] Public trust in the justice system will be damaged if the Council is perceived as a body acting based on self-interest and cronyism.[6]
The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary has been vocal for years about the increasing concentration of power in the justice system and the need for fundamental reforms. The focal point of the criticism is the harmful practice of corporatism and clan-based governance in the High Council of Justice. Despite this criticism, the initiated amendments once again confirm that the ruling political team is not ready for the real reform of the judiciary and insists on implementing only superficial changes.
The Coalition welcomes the Venice Commission’s endorsement of key challenges identified by the civil sector. In particular, it notes that one group should not hold the decision-making lever in a body composed of two distinct groups; [7] the idea of pluralism implies not only the presence of non-judge members in the Council but also allowing the non-judge members to play an important role in the decision-making process. Accordingly, it is necessary not only to fill the positions in the High Council of Justice but also to provide guarantees for non-judge members’ effective participation in the Council.[8] In addition, the Commission notes that the Parliament should reconsider the decision-making process in the Council and ensure a balance between non-judge and judge members.[9]
In its opinion, the Venice Commission also critically evaluates issues such as the qualifications of Supreme Court judges, nomination of Supreme Court judicial candidates, transfers of judges, grounds for disciplinary liability, procedures for initiation of disciplinary proceedings, and others.
It is unfortunate that the changes and the vision proposed by the ruling party completely ignore the main problems in the justice system, the concentration of power, and informal, clan-based influences. Moreover, the amendments, without any justification, consider mechanisms that would make the High Council of Justice more inclusive and distribute some of its powers to other parts of the justice system (for example, the principle of vote by double 2/3 in the Council and the election of court chairpersons by the judges of the respective courts) unconstitutional.
To date, the positions of five non-judge members of the Council are vacant. This further reduces the external control and transparency of the Council’s activities. It is critically important to appoint independent and impartial candidates as non-judge members. Their presence, together with the decision-making rule of double 2/3, would improve the existing balance of power in the Council. The need for fundamental changes is especially critical in light of the ongoing processes of European integration, as justice reform is one of the main prerequisites for the success of this process.
We call on the Parliament of Georgia to recognize the existing problems in the judiciary and, by taking into account the recommendations of the Venice Commission, to promptly start the fundamental reform of the judicial system, which will contribute to the fulfillment of the European Commission’s twelve recommendations.
[1] CDL-AD(2023)006-e, Georgia - Follow-up Opinion to four previous opinions concerning the Organic Law on Common Courts, (Venice, 10-11 March 2023), https://cutt.ly/x4xO9NR. Retrieved:21.03.2023.
[2] BRIEFING BY ANRI OKHANASHVILI ON CHANGES TO LAW ON COMMON COURTS, 4 November 2002, https://bit.ly/40sHGT0. Retrieved:21.03.2023.
[3] CDL-AD(2023)006-e, Georgia - Follow-up Opinion to four previous opinions concerning the Organic Law on Common Courts, para. 12. Avialable at: https://cutt.ly/84zgMcd. Retrieved:21.03.2023.
[4] Ibid. para. 15.
[5] Ibid. para. 17.
[6] Ibid.
[7] Ibid. para. 19-20.
[9] CDL-AD(2023)006-e, Georgia - Follow-up Opinion to four previous opinions concerning the Organic Law on Common Courts, para. 20. Avialable at: https://cutt.ly/84zgMcd. Retrived:20.03.2023.