კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის საქართველოს მთავრობას მოუწოდებს, შეცვალოს სტრასბურგის სასამართლოში მოსამართლეობის კანდიდატთა შესარჩევი კომისიის დაკომპლექტების წესი (შემადგენლობა) და პროცედურები
2017-07-27 17:27
კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის მთავრობას მოუწოდებს, შეცვალოს სტრასბურგის სასამართლოში მოსამართლეობის კანდიდატთა შესარჩევი კომისიის დაკომპლექტების წესი(შემადგენლობა) და პროცედურები. თუ კომისიის შემადგენლობა არსებითად ხელისუფლების შტოების წარმომადგენლებით იქნება დაკომპლექტებული, დამოუკიდებელი ინსტიტუციების წარმომადგენლები კვლავ რიცხობრივ უმცირესობაში მოექცევიან, ხოლო კომისია იმავე პროცედურით გააგრძელებს მუშაობას, კომისიის ჩართულობა შერჩევის პროცესში ისევ ვერ უზრუნველყოფს შესაფერისი კანდიდატების შერჩევას და წარდგენას სტრასბურგში.
გუშინ ცნობილი გახდა, რომ საქართველოს მთავრობის მიერ ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მოსამართლეობის წარდგენილი 3 კანდიდატიდან კომისიამ 2 დაიწუნა. იუსტიციის მინისტრის განცხადებით, ეროვნულ დონეზე ჩატარდება ხელახალი კონკურსი შესაბამისი 2 კანდიდატის გამოსავლენად.
როგორც საზოგადოებისათვის ცნობილია, კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის“ მონაწილეობდა ევროპულ სასამართლოში საქართველოდან ასარჩევი მოსამართლის კანდიდატურების შესარჩევად შექმნილი კომისიების მუშაობაში. ჩვენთვის თავიდანვე ნათელი იყო, რომ სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობა კომისიაში ნომინალური იყო, თუმცა საკითხის აქტუალობიდან გამომდინარე, ჩავთვალეთ, რომ კოალიციის ჩართულობა შერჩევის პროცესის ღიაობის, გამჭვირვალობისა და ობიექტურობის უზრუნველსაყოფად მნიშვნელოვანი იქნებოდა.
კოალიციამ როგორც პირველი, ისე მეორე კონკურსის მიმდინარეობისას არაერთხელ დააფიქსირა თავისი პოზიცია და გამოკვეთა ის ხარვეზები, რომლებიც მოსამართლეთა კანდიდატების კონკურსის მიმდინარეობას ახლდა თან. კომისიის საქმიანობაში ჩვენმა უშუალო მონაწილეობამ როგორც პირველი, ასევე მეორე კონკურსის დროს, თვალნათლივ გვაჩვენა, რომ ხელისუფლების სხვადასხვა შტოს წარმომადგენელი წევრების მიერ გაკეთებული შეფასებები ეფუძნებოდა არა დადგენილებით განსაზღვრული საკვალიფიკაციო მოთხოვნებთან კანდიდატთა შესაბამისობის დადგენას, არამედ  მიზნად ისახავდა წინასწარ განსაზღვრული კანდიდატების უპირობო მხარდაჭერას და მათ მთავრობისადმი წარსადგენ კანდიდატთა შორის მოხვედრის უზრუნველყოფას. კოალიცია მის მიერ გაკეთებულ განცხადებებში ყურადღებას ასევე ამახვილებდა კანდიდატთა შესარჩევი კონკურსის მომწესრიგებელ კანონმდებლობასა და პროცესში გამოვლენილი ხარვეზებზე. აღნიშნული  შენიშვნები და მოსაზრებები კოალიციამ ასევე გაუგზავნა ევროპის საბჭოს შესაბამის ორგანოებს.
სამწუხაროდ, საქართველოს მთავრობამ როგორც პირველ, ისე მეორე კონკურსის მიმდინარეობისას არ გაითვალისწინა ის შენიშვნები და რეკომენდაციები, რაც, დიდი ალბათობით, თავიდან აგვაცილებდა სამკაციანი სიის ჩავარდნას.
ფაქტია, რომ კომისიამ  მთავარ ამოცანას -  მკაცრი, სამართლიანი და გამჭვირვალე შერჩევის პროცედურის შედეგად შეედგინა ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატთა ისეთი სია, რომელიც ევროპის საბჭოს რეალური არჩევანის საშუალებას მისცემდა, უკვე მეორედაც  ვერ გაართვა თავი.
კოალიციას მიაჩნია, რომ შექმნილი მდგომარეობიდან ერთადერთი სწორი გამოსავალი არის კომისიის დაკომპლექტების წესის (შემადგენლობის) ცვლილება და პროცედურების გადახედვა. გამომდინარე იქიდან, რომ მსგავსი შემადგენლობით და პროცედურით კომისიამ ორჯერ ვერ გაართვა თავი დაკისრებულ მოვალეობას, გაუმართლებელია მოლოდინი, რომ მესამედ ამ შემადგენლობის პირობებში კონკურსი ობიექტურად ჩაივლის.
ვინაიდან საბოლოოდ სტრასბურგში გასაგზავნ სიაში კანდიდატების შერჩევა საქართველოს მთავრობის პრეროგატივაა, მიზანშეწონილია, უმრავლესობას (ან სრულად)  კომისიას შეადგენდნენ არა ხელისუფლების შტოების წარმომადგენლები, არამედ დამოუკიდებელი ინსტიტუციების წარმომადგენლები. ასევე უმნიშვნელოვანესია, რომ კომისიის წევრებს ჰქონდეთ ვალდებულება, დაასაბუთონ მათ მიერ დაწერილი ქულები და ეს შეფასებები იყოს საჯარო და ხელმისაწვდომი ფართო საზოგადოებისათვის, ასევე დარეგულირდეს ინტერესთა კონფლიქტის საკითხები. სხვა შემთხვევაში, მიგვაჩნია, რომ  მოცემულ ეტაპზე სრულად აზრი ეკარგება კომისიის მუშაობაში კოალიციის ჩართულობას, შესაბამისად, ჩვენ მესამე კონკურსში მონაწილეობას აღარ მივიღებთ.
აქვე, კოალიცია გამოთქვამს მზადყოფნას, აქტიურად ჩაერთოს კომისიის დაკომპლექტების ახლებური წესის და პროცედურების შემუშავებაში.

The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary Calls on the Government of Georgia to Change Composition Rules and Procedures of the Commission for the Selection of the Strasbourg Court Judicial Candidates
2017-07-27 17:27
The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary calls on the Government to change the composition rules (composition) and procedures of the Commission for the selection of the Strasbourg Court judicial candidates. If the majority of the Commission members continue to represent the government branches, representatives of independent institutions will stay in the minority and the Commission will continue to act according to the same procedures. Correspondingly, the involvement of the Commission in the selection process will not ensure the selection and submission of appropriate candidates to Strasbourg.
On July 25, it came to our attention that two out of three Strasbourg Court judicial candidates submitted by the Government of Georgia were declined. The Minister of Justice stated that a new national competition will be held to identify two additional candidates.
The public is aware that the Coalition for an Independent and Transparent Judiciary took part in the work of the Commission for the Selection of the European Court Judicial Candidates. From the very beginning it was clear to us that civil society’s involvement in the work of the Commission was nominal. Despite this, we decided to take part in the process because it was important to ensure its openness, transparency and objectivity.
During both the first and the second competitions, the Coalition expressed its opinions and underscored problems in the judicial selection competition. Through direct involvement in the commission’s work we discovered that the assessments made by representatives of different branches of government were governed not by the idea of determining whether candidates met the established qualification criteria, but to unconditionally support preliminarily selected candidates with an aim to include them in the list to be submitted to the Government.  In its statements the Coalition also emphasized the flaws of the legislation governing the candidate selection competition as well as problems identified in practice. These comments and statements were shared with the relevant bodies of the Council of Europe.
Unfortunately, the Government of Georgia did not consider the comments and recommendations during either the first or second competitions. If considered, these recommendations would have prevented rejection of the lists of three candidates.
It is clear that for the second time the Commission failed to perform its primary task – to put together a list of judicial candidates for the European Court of Human Rights that would allow the Council of Europe to actually make a choice.
The Coalition believes that the only way out of this situation is to change the rule for the composition of the Commission (composition) and revisit its procedures. In light of the fact that the Commission with its current composition and procedures failed to perform its tasks two times, it is unrealistic that the same composition will carry out an objective competition in its third attempt.
The Government of Georgia decides on the final list of candidates to be submitted to Strasbourg. Correspondingly, it is appropriate for representatives of independent institutions instead of representatives of the Government branches to make up the majority (or full composition) of the Commission. It is also important to oblige the members of the Commission to justify the scores that they give. These scores have to be publicly available. Also, conflict of interest issues have to be regulated. If these suggestions are not considered we believe that the Coalition’s involvement in the Commission will be pointless. Hence, we will refuse to take part in the third competition.
We also stand ready to engage in the development of new composition rules and procedures for the Commission.