ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინტიტუტი და საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია ეხმიანებიან იმ ფაქტს, რომ ორი უმნიშვნელოვანესი პოლიტიკის დოკუმენტი - ეროვნული ანტიკორუფციული სამოქმედო გეგმა და საჯარო მმართველობის რეფორმის სამოქმედო გეგმა, რომლებმაც 2021-2022 წლებში უწყებების მიერ განსახორციელებელი ღონისძიებები უნდა განსაზღვროს, 2021 წლის მეორე კვარტალში ჯერ კიდევ არ არის შემუშავებული. შესაბამისი მიმართულებით დასახული სტრატეგიული მიზნებისა და ამოცანების დროულად მიღწევისთვის კი მნიშვნელოვანია, რომ კონკრეტული სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული პერიოდის დასაწყისისთვის ის უკვე შემუშავებული და გამოქვეყნებული იყოს.
გასული წლის დეკემბერში ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციასთან ერთად გაავრცელა განცხადება, რომლითაც მიესალმებოდა მთავრობის ადმინისტრაციის მიერ სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობით საჯარო მმართველობის რეფორმის პოლიტიკის დოკუმენტების შემუშავების პროცესის დაწყებას. 2021 წლის დასაწყისში IDFI-მ ქმედითი ანტიკორუფციული პოლიტიკის დოკუმენტების შემუშავებაში დახმარების მიზნით ანტიკორუფციული საბჭოს სამდივნოს წარუდგინა თავისი მოსაზრებები და რეკომენდაციები. მიუხედავად ამისა, როგორც უკვე აღინიშნა, 2021 წლის მეორე კვარტალში ჯერ კიდევ არ მომზადებულა არც საჯარო მმართველობის რეფორმის 2021-2022 წლების სამოქმედო გეგმა და არც 2021-2022 წლების ეროვნული ანტიკორუფციული სამოქმედო გეგმა, არ განახლებულა შესაბამისი სტრატეგიები და არც ინფორმაცია გამოქვეყნებულა აღნიშნული პროცესების მიმდინარეობის შესახებ.
აქვე, ნიშანდობლივია, რომ როგორც ანტიკორუფციული, ასევე საჯარო მმართველობის რეფორმის სტრატეგიული დოკუმენტების მონიტორინგისა და შეფასების მეთოდოლოგია ითვალისწინებს მონიტორინგისა და შეფასების ანგარიშების მომზადებას, თუმცა, ანტიკორუფციული სამოქმედო გეგმის შემთხვევაში დღემდე არ არის ხელმისაწვდომი და არც აღნიშნულ პროცესებთან დაკავშირებით ინფორმაცია გამოქვეყნებულა.
პოლიტიკის დოკუმენტების დროული და სათანადო მონიტორინგის და შეფასების ანგარიშები აუცილებელია შემდგომი რეფორმების უკეთესად დაგეგმვისა და წარსული ხარვეზების გამოსწორებისთვის. შესაბამისად მნიშვნელოვანია, რომ აღნიშნული პროცესები დროულად და გამჭვირვალედ განხორციელდეს და შემდგომი დაყოვნების გარეშე შემუშავებული იქნას ახალი ანტიკორუფციული და საჯარო მმართველობის რეფორმის სტრატეგიული დოკუმენტები. აღნიშნული პროცესების გაჭიანურება და ბუნდოვანება მიუთითებს როგორც უწყებათაშორისი კოორდინაციის პრობლემაზე, ასევე ხელისუფლებისთვის აღნიშნული მიმართულებების ნაკლებ პრიორიტეტულობაზე.
ყურადღება უნდა გამახვილდეს წლის დასაწყისში „საჯარო დაწესებულებაში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ“ საქართველოს კანონში შეტანილ ცვლილებაზე, რომლის მიხედვით კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს „ორგანიზაციულ უზრუნველყოფასა და საქმიანობის ადმინისტრირებას“ იუსტიციის სამინისტროს ნაცვლად მთავრობის ადმინისტრაცია განახორციელებს. ხაზგასასმელია აღნიშნული საკანონმდებლო ცვლილების მომზადების პროცესის ხარვეზი - საკითხი არ განხილულა ანტიკორუფციული საბჭოს სხდომაზე, არ გამართულა საჯარო კონსულტაცია და კანონპროექტის განმარტებითი ბარათი არანაირ კრიტერიუმს არ აკმაყოფილებს, რადგან მასში არ არის მოცემული სიტუაციის სათანადო ანალიზი, არც არსებული სიტუაციით გამოწვეული პრობლემები და დასაბუთება, თუ რატომ შეირჩა პრობლემის გადაჭრის კონკრეტული გზა. აღნიშნული მიუთითებს პროცესის ნაჩქარევად, სათანადო კვლევის, ანალიზის და დაგეგმვის გარეშე წარმართვაზე. აღსანიშნავია, რომ დაჩქარებული წესით კანონპროექტის ინიცირება ანტიკორუფციული საკოორდინაციო უფლებამოსილების მთავრობის ადმინისტრაციაში გადატანის შესახებ საქართველოს პარლამენტის მიერ ეროვნული ანტიკორუფციული სააგენტოს შექმნის შესახებ ინიცირებული საკანონმდებლო ცვლილებების მიზანშეუწონლად მიჩნევას მოყვა, თუმცა, აღნიშნული საკითხი კვლავ აქტუალურად რჩება, რადგან კორუფციის წინააღმდეგ მებრძოლი უწყებების დამოუკიდებლობა არის ის უმნიშვნელოვანესი სტანდარტი, რომელიც უზრუნველყოფს კორუფციის წინააღმდეგ ეფექტიან ბრძოლას, ანგარიშვალდებულებას, გამჭვირვალობის მაღალ ხარისხს და, შესაბამისად, მაღალ საზოგადოებრივ ნდობას.
IDFI და GYLA მოუწოდებენ ხელისუფლებას, რომ მეტი ყურადღება დაუთმოს ქვეყანაში საჯარო მმართველობის რეფორმას და კორუფციასთან ბრძოლას, მხედველობაში მიიღოს ამ მიმართულებებით იდენტიფიცირებული გამოწვევები და დროულად შეიმუშაოს ამბიციური და ქმედითი პოლიტიკის დოკუმენტები.

The Institute for Development of Freedom of Information and the Georgian Young Lawyers' Association respond to the fact that the two most important policy documents - the National Anti-Corruption Action Plan and the Public Administration Reform Action Plan, which are to define the commitments of the public agencies to be carried out in 2021-2022 - are not yet developed in the second quarter of 2021. In order to achieve timely the strategic goals and objectives set in the relevant areas, it is important that they have already been developed and published by the beginning of the period covered by the specific action plans.
In December last year, the Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI), together with the Georgian Young Lawyers' Association (GYLA), issued a statement welcoming the launch of the elaboration of Public Administration Reform (PAR) policy documents with the involvement of civil society representatives by the government administration. In the beginning of 2021, IDFI submitted its views and recommendations to the Secretariat of the Anti-Corruption Council to assist in the development of effective anti-corruption policy documents. Despite this, as mentioned above neither the Public Administration Reform Action Plan 2021 – 2022 nor the National Anti-Corruption Action Plan 2021 – 2022 have been prepared as of the second quarter of 2021, the relevant strategies have not been updated, and information on the progress of these processes has not been published.
It is noteworthy that the monitoring and evaluation methodologies of both the Anti-Corruption and the Public Administration Reform strategic documents provide for the preparation of a monitoring and evaluation reports, however, the Anti-Corruption action plan is not available yet and no information on these processes has been published.
Timely and proper monitoring and evaluation of policy documents are essential for better planning of further reforms and correcting past shortcomings. Therefore, it is important that these processes are carried out in a timely and transparent manner and new Anti-Corruption and Public Administration Reform strategic documents are developed without further delay. The delay and vagueness of these processes indicate the problem of inter-agency coordination, as well as less priority of these areas for the government.
Attention should be paid to the amendment to the Law of Georgia on Conflict of Interest and Corruption in Civil Service, according to which organizational and administration support of the Interagency Coordinating Council against Corruption will be carried out by the Government Administration instead of the Ministry of Justice. The shortcomings of the legislative amendment process are noteworthy - the issue was not been discussed at the meeting of the Anti-Corruption Council, no public consultation was held and the explanatory note of the draft law does not meet any criteria, as it does not provide a proper analysis of the situation, nor the problems caused by the current situation and justification as to why a specific intervention was chosen. This indicates that the process is being rushed without proper research, analysis and planning. It should be noted that the initiation of the draft law in an expedited manner on the transfer of anti-corruption coordination powers to the government administration happened soon after the Parliament considered unreasonable to discuss the draft legal amendments on the establishment of a National Anti-Corruption Agency. However, this issue still remains relevant, as the independence of anti-corruption agencies is the most important standard that ensures effective fight against corruption, accountability, high degree of transparency and, consequently, high public confidence.
IDFI and GYLA call the authorities to pay more attention to the Public Administration Reform and the fight against corruption, to take into consideration the challenges identified in these areas and to develop ambitious and effective policy documents in a timely manner.